Firefox 2.0 vypadá už docela použitelně
Zatímco k Firefoxu 1.5.0.7 a starším jsem se stavěl jako k pomalému a nepodařenému nedodělku, tak verze 2.0 (5.5MB, Win EXE) vypadá zatím docela dobře. Nepřináší žádné zásadní funkce (jen zase kopíruje pár věcí z Opery), ale celkově se lépe ovládá a je rychlejší. Není to sice pořád špičková Opera 9.0 pro profesionály, ale už se to dá v krizi používat.
Otázkou je, zda běžní uživatelé mají přecházet na Firefox 2.0, když zde máme Internet Explorer 7.0, s lepším rozhraním než Firefox. Zatím bych řekl, že ano, protože IE7 bude v češtině až na počátku roku 2007. Bezkonkurenčně nejlepší volbou ale samozřejmě zůstává Opera 9.0. Musím se smát, když uživatelé IE7 a Firefoxu 2.0 objevují funkce, které má Opera již roky…
Osobně také nechápu, proč Firefox 2.0 stále, pro běžné uživatele, nepodporuje aktivně tabbed-browsing. Stále zde totiž není implicitně zobrazeno tlačítko pro otevření nového tabu, a 95% uživatelů, co si nic nepřenastavují, si tedy nikdy více než jeden tab neotevře. To nový Internet Explorer 7 má rozhraní zpracováno daleko lépe.
Profily na Windows Mobile 5 - PocketZenPhone
PocketZenPhone je "killer" aplikace pro Windows Mobile 5 zařízení, podobně jako jí jsou Magic Profiles Pro pro SonyEricsson P910i.
Pokud přímo tyto aplikace neznáte, asi si říkáte, co je na nich tak zvláštního. Profily má přece každý telefon…. Nicméně, PocketZenPhone zvláštní je. V této aplikaci je možné si nadefinovat až 7 různých profilů, které se přepínají buď ručně nebo plně automaticky dle definovaného časového harmonogramu, popřípadě na základě událostí v kalendáři. Takže pokud máte meeting, automaticky se zapne profil "vibrace", nebo se úplně vypne telefonní část v letadle. Ve 22:00 se třeba vypne zvonění telefonu, tedy pro všechny lidi s výjimkou 20 VIP osob, které jste si zvolili v konfiguraci profilu.
Možnosti, jak použít podobně rozsáhlý management profilů je mnoho.
![]() |
![]() |
V rámci definice profilu můžete změnit typ vyzvánění, hlasitost vyzvávění, vibrace či zvonění, zapnout a vypnout telefonní část, změnit způsob upozornění na nové emaily, SMS a MMS, změnit podsvícení displeje a vypínání zařízení, nastavit položky na automatické přepínání profilů v kalendáři, a rovněž specifikovat, zda a kdo se Vám dovolá, včetně definice seznamů povolených/blokovaných volajících (můžete tak třeba blokovat veškeré lidi, kromě pár "vyvolených", což se skvěle hodí pro automaticky zapínaný noční provoz, ráno se telefon přepne automaticky do stavu "přijímám všechno").
PocketZenPhone profily je možné přepínat pomocí pluginu na Today obrazovce, pomocí ikony v dolní liště, popřípadě je možné namapovat hardwarové tlačítko na přepínač profilů. K dokonalosti nechybí téměř nic, Today lišta je skinovatelná, ikony uživatelsky měnitelné, jako jazyk je podporována čeština.
Cena PocketZenPhone je navíc velice lidová, pouhých €8. Tuto investici rozhodně doporučuji. Pokud můžete, stáhněte si rovnou poslední beta verzi, je naprosto stabilní.
Rovněž si můžete stáhnout speciálně upravené české ikony pro PocketZenPhone.
„Antihulán“ - Miloslav Zřídkaveselý aka Milf z Vikýřovic
Disclaimer: celý tento článek je pouze můj subjektivní (a přirozeně zaujatý) názor na daného člověka, založený na jeho chování vůči mé osobě. Nemusí být přesný ani úplný. Váš názor se může pochopitelně lišit.
Když jsem včera psal o pojmu celebrita, ani jsem netušil jak brzo se k tomu zase vrátím. Jedním z pár zamindrákovaných lidí, co trpí extrémní nenávistí vůči mé osobě je Miloslav Zřídkaveselý z Vikýřovic u Šumperka (známý též jako Milf, což mimochodem v porno hantýrce znamená "zralé ženy", zajímavá přezdívka; a používající také nick Antihulán).
Miloslav mě nikdy neviděl, neznáme se osobně, ale přesto trpí neuvěřitelně silnou obsesí mojí osobou. Je neúspěšným bloggerem, a také pisálkem jednoho z nejodpornějších webíků dneška, antihulan.bloguje.cz, a trpí asi utkvělou představou, že je mesiáš, co spasí svět proti pracovitým a schopným. Co na tomto webu najdete? Nic jiného než zášť, závist, nenávist, pomluvy a křivá obvinění vůči mě i mé rodině. Miloslav se sám neštítí pomlouvat kohokoliv (či publikovat takovéto komentáře), a dělá to i o Silvestrovské půlnoci, kdy (jako téměř každý den) "poctivě" sedí u PC a nadává.
A protože co je moc, to je moc, Martin Malý, jakožto (dnes už bývalý) administrátor Bloguje.cz, tuto stoku nenávisti a zášti porušující snad veškerá známá práva na ochranu osobnosti a morální zásady ukončil.
Sám nerozumím tomu, proč se někdo stane takto nenávistným, neznám takovéto lidi z mého okolí, a jsem tím i po těch letech stále dost překvapen. Na druhou stranu, pokud má člověk na svém blogu krásných 10.000 čtenářů denně a je v něčem tedy úspěšný, dá se asi očekávat, že nějaký ten člověk (postižený obsesí) se tam vyskytne.
Cíl Milfova malého webíku měl kdysi dávno být (dle jeho vlastních slov) "konstruktivní opozice" k úspěšnému MyEgo.cz. To znělo dobře. Já napíšu článek o diskovém RAID řadiči a Milf na to napíše kritiku. Jenže dnes není obsah jeho webíku opozice, ale jen a pouze "kopání do Hulána". Kdyby chtěl Miloslav Zřídkaveselý skutečně založit web, kde bude odborně komentovat mé články (pokud by na to měl), tedy bez kopání, bez nadávek, bez osobní nenávisti, budu potěšen a nadšen.
Milf ale nechce nic konstruktivního, chce jen "kopat". Miloslava si nikdo intelitgentní a slušný neváží. Nenávisti a obsese si opravdu není možné vážit. Jeho "opozice" spočívá v tom, že když já napíšu, že "1+1=2", Miloslav napíše pár nadávek a k tomu výkřik, že "1+1=17".
Nechci se více k této jeho "úchylce" vyjadřovat, nebudu o tom psát žádné další články a věnovat mu další svůj čas, jen bych chtěl před Miloslavem Zřídkaveselým aka Milfem jednorázově varovat.
Je to člověk, který trpí obsesí a nenávistí. Pokud jej znáte, zkuste mu pomoci. Potřebuje to.
Každopádně, rád dávám lidem šanci. Doufám, že „zralá žena“ Milf se vzpamatuje, a svoji nenávist bude řešit třeba v psychiatrické ordinaci (pokud je to nutné), a nikoliv veřejně na webu. Nenávidět (a nestydět se za to) opravdu není normální.
Více na: misantrop.info, lokutus.bloguje.cz a maly.blog.sme.sk.
Snadné připojení k Wifi na WM5
Pro maximální usnadnění připojení k internetu na Vašem Windows Mobile 5 zařízení existují dva výborné programy, které jsou schopny skenovat okolní sítě, a případně se k nim zcela automaticky připojovat. Jedná se o Hitchhiker a WiFiFoFum2. Oba programy potřebují pro svoji funkci .NET Compact Framework v2.0, doporučuji si stáhnout jeho verzi 2.0 SP1, která se už zcela automaticky instaluje na Storage Card (místo do \Windows
), takže není nutno realokovat 5MB knihoven.
![]() | ![]() |
Mimochodem, pokud někdo víte jak na HTC TyTN / WM5 zprovoznit WPA-PSK s TKIP+AES, nikoliv jen s TKIP, dejte mi vědět (nebo dokonce doplnit podporu pro WPA2).
SBSH - děláme Windows (o hodně) lepší
SBSH, celým názvem SBSH Mobile Software LTD, je privátně vlastněná společnost z Izraele, kvůli které má smysl používat Windows Mobile 5 zařízení. Když jsem si poprvé spustil HTC TyTN, vypadalo to naprosto stejně jako moje PDA Compaq s Windows CE z roku 2001. Tedy opravdu nic moc. A Izrael jsem znal jenom jako zemi, kam se nesmí se syrským vízem v pasu, a nikoliv jako sídlo SBSH :-)
Naštěstí se Windows Mobile 5, respektive jejich hlavní obrazovka, dá upravovat pomocí pluginů. Vlastně cokoliv na této obrazovce vidíte, jsou pluginy. SBSH nabízí tři nejdůležitější programy pro Today Screen, a to PocketBreeze (kalendář, úkolovník, zprávy, a mnoho dalšího v jednom), iLauncher (spouštění programů, task manažer, safe mode, a měřiče), a PocketWeather (nezbytné informace o počasí).
HTC TyTN před a po použití SBSH
![]() |
![]() |
Standardní Windows Mobile 5 interface se mi vůbec nelíbí. Je totiž moc chudý na funkce. I starý Symbian UIQ2 (SonyEricsson P910i) je zde lepší. Nicméně po použití SBSH komponent je Windows Mobile 5 naopak daleko napřed. Z hlavní obrazovky je vše snadno a rychle dostupné, přes technické informace, kalendář, zprávy, kontakty, poznámky, spouštění programů, integrace pluginů třetích stran, téměř cokoliv Vás napadne. A přitom je to velice přehledné, respektive uzpůsobené přesně tak, jak potřebujete.
Ovládání a používání zařízení s Windows Mobile 5 se tak stává mnohem rychlejší a efektivnější, a zřejmě nemá na současném trhu komunikátorů a chytrých telefonů konkurenci. Windows for Everybody.
SBSH aplikace se dají velice podrobně nastavovat, běžné je kolem 100 položek konfigurace (na Symbianu jich bývá maximálně pět), nastavení se dá samozřejmě zálohovat/obnovovat a případně přenášet na jiná zařízení.
Seznam top programů pro WM5 / Pocket PC

Špičkový komunikátor HTC TyTN vlastním necelých 10 dní, ale stihnul jsem za tu dobu vcelku solidně prozkoumat trh software pro Windows Mobile 5 / Pocket PC zařízení. Zde je tedy seznam, dle mého názoru, nejvýznamnějších softwarových balíčků pro Windows Mobile 5.
Nutno říci, že řada z těchto aplikací mimořádně překvapuje svým provedením a konfigurovatelností, zcela běžná je stovka konfiguračních položek, vše se dá nastavit a přizpůsobit potřebám uživatele.
Aplikace třetích stran jsou místo, kde se Windows Mobile 5 mění ve špičkovou profesionální platformu, navíc zpětně kompatibilní, což se nedá říci (bohužel) o Symbian UIQ3.
WELL.DONE téma pro Windows Mobile 5 (update)
Protože jsem nenašel žádné skutečně vyhovující téma pro Windows Mobile 5, udělal jsem si je pomocí ThemeGenCE (naprosto úděsně zpracovaný program, ale nějak funguje a je především zdarma). Cílem byla maximální přehlednost a čitelnost Today Screen a menu, místo různých serepatiček a obrázků na pozadí. Není to prostě téma určené pro teenagery s „kozami na pozadí“, ale pro pracující lidi milující efektivitu ;-)
Stáhnout si je můžete v souboru welldone.tsk.zip (10KB), rozbalit do My Documents a zvolit v Today obrazovce.
Update: vytvořil jsem celkem 4 barevné varianty, a to červenou, modrou, zelenou a šedou.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Trestní oznámení, antihulan a Michal Illich

Když se kolem 14.9.2006 na adrese antihulan.blog.cz
objevil první článek, který pomlouval a křivě obviňoval moji osobu, nechalo mě to chladným. Tento web má skoro 6.000 čtenářů denně, a je pravda, že si nebere servítky, píše na rovinu, expresivně, občas někoho naštve radikálním postojem, a osamocený výkřik zuřivého teenagera na jiném webu na sebe poté nenechá dlouho čekat. Takový je prostě internet.
Řada lidí navíc závidí a nenávidí, a poté v emocích "publikuje". Pokud je to jeden článek, nechával jsem to (dosud) být, nicméně uvedený "antihulan" web jaksi nepřestával a nepřestával, denně chrlil nové pomluvy a nadávky, navíc šířil odkazy na svůj pomlouvačný web v diskusích na Živě.cz, MobilMania.cz, a dalších. Tolik koncentrované nenávisti se jen tak nevidí…
Po zhruba desátém článku, v němž se to jen hemžilo pomluvami a potencionálními křivými obviněními jsem poslal email na Michala Illicha, provozovatele blog.cz. Michal Illich mi tentýž ten odpověděl, že neví, zda prezentace je "právně závadná", a že ji mazat nebude. Zvláštní postoj. Jako člověk mě Michal Illich zcela zklamal, osobně jsem velice morální člověk, a pokud to někdo kolem nesplňuje, zcela u mě propadne. Uvedený "antihulan" web navíc zcela porušoval podmínku "nešíření nesnášenlivosti", kterou má blog.cz ve stanovách. Michal Illich se zachoval, z mého pohledu, prostě jako slaboch, a pravděpodobnou trestnou činnost páchanou na webu antihulan dále umožňoval.
Nezbylo mi tedy, než se obrátit 20.9. na Policii ČR s trestním oznámením na neznámého pachatele. Třístránkové trestní oznámení dostal k řešení p. Miroslav Hruška, Praha 10. Nutno říci, že se mu velice rychle povedlo zjistit skutečného "neznámého" pachatale, tedy autora webu antihulan.blog.cz, přestože technické vybavení Policie ČR je (bohužel) z roku 1998.
V té době ještě anonymní autor webu antihulan.blog.cz mi poslal emailem omluvu, nicméně, rovněž anonymní. Odepsal jsem mu, ať se k věci postaví jako chlap a zveřejní svoje jméno, každý umí anonymně nadávat, pomlouvat a křivě obviňovat, že poté zvážím mírnější postup. Nechtělo se mu, "vyměkl" až po prvním předvolání, a reagoval až 16.10., s tím, že napsal, že se jmenuje Marek Kocan, a omluvil se za svoje konání. Jeho jméno mi potvrdil i p. Miroslav Hruška, z kriminální policie, s nímž jsem měl den nato (17.10.) rozhovor.
Abych to celé zkrátil, uvedl jsem do protokolu, že jsem s neanomymní omluvou spokojen, a na dalším pokračování trestního řízení pro pomluvu a křivé obvinění netrvám (nutno říci, že vyšetřovateli to bylo spíše líto, statistika případů je statistika případů a orgány nahoře vidí jen statistiku). Jsem člověk, který nechce ostatní ničit, nicméně, pošlapávání mých osobních práv už zašlo příliš daleko. Myslím, že ono předvolání bude Markovi Kocanovi stačit (na to, že je to chlap přes 30, má mít už rozum), a dalších zoufalých a nenávistných činů se dopouštět nebude.
Rovněž jednotlivé komentující na webu antihulan.blog.cz trestně stíhat v tomto případě nehodlám.
Doufám také, že to bude pěkný precedens i pro případné ostatní -náctileté i starší "živly", co občas na internetu anonymně pokřikují. Jejich anonymita je vždy pouze zdánlivá, a mě osobně s jejich pokřikem již došla trpělivost. Podruhé již tak mírný, jako v případě Marka Kocana, rozhodně nebudu…
Zkuste se i na internetu chovat tak slušně, jako v reálném životě, při rozhovoru z očí do očí.
Nejdůležitější programy pro Windows Mobile 5
Pro Windows Mobile 5, na němž běží HTC TyTN, existují pro Vaši office-produktivitu tři nejvýznamnější výrobci aplikací. Je to SBSH.net, SPBsoftwarehouse.com a WebIS.net.
Aplikace od SBSH a SPB si zdravě konkurují, obě společnosti nabízejí téměř identické pluginy pro Today Screen, počasí, přepínání úloh, diář, kontakty a řadu dalších věcí. WebIS.net k tomu doplňuje nejprodávanější PIM pro PocketPC, a to Pocket Informant 2007 (druhý nejprodávanější je Agenda Fusion). Bez těchto aplikací je Windows Mobile 5 jaksi "chudé", vestavěné aplikace jsou opravdu jen velice triviální, a příliš mi nevyhovují.
Rozhodoval jsem se tedy mezi SBSH a SPB, a nakonec pro Today Screen zvítězil SBSH, ale je to jen otázka preferencí (SBSH má navíc veškeré aplikace i v češtině, SPB nikoliv). Od SPB používám ovšem jejich skvělý SPB Backup, a od WebIS.net jejich špičkový Pocket Informant 2007.
SBSH PocketBreeze a SBSH iLauncher
SBSH PocketBreeze je plugin do Today Screen, který umožňuje pomocí záložek lépe organizovat dosti omezenou obrazovou plochu HTC TyTN (240x320). Do záložek je možné přidat zobrazení kalendáře, zpráv, ale i externích modulů RSS čtečky, počasí, či pluginu od SPB pro zálohování.
SBSH iLauncher umožňuje nadefinovat opět záložky a pod nimi odkazy na neomezené množství aplikací pro spouštění.
Následně můžete vypnout veškeré další pluginy pro Today Screen, nejsou již potřeba. Today Screen se tak stane skutečně hlavním ovládacím místem, kde uvidíte a nastavíte vše potřebné.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Gothic III - dlouho očekávaná hra vydána
Dnes byla vydána dlouho očekávaná hra Gothic III (recenze například na Tiscali Games). Datum vydání jsem neznal, ale zcela náhodou jsem hru zakoupil pár hodin po jejím oficiálním vydání na Zličíně. Zatím jsem se této hře věnoval jen asi hodinu, první dojem je tedy spíše z krásné (i když poněkud nerealistické a přesvícené) grafiky, extrémní hardwarové náročnosti (2x7900GTX-512 v SLI sotva stíhá 1920x1200 rozlišení), a mírně těžkopádného ovládání. Oblivion se svými nároky na hardware byl ještě relativní "slabota", a také se lépe ovládal :-)
Nehrál jsem sice předchůdce, tedy Gothic I a II, nicméně mám pocit, že zanořit se do světa Gothic III zabere poněkud déle než u Oblivionu, ale že to bude rovněž stát za to. Hru mimochodem nezačínejte bez patche (58MB), jinak to neustále padá, nicméně, pokud máte jen "high-end", a ne "absolutní high-end" hardware (dualcore, 2GB RAM, NVIDIA SLI či Crossfire), hru si zatím snad ani nekupujte, a počkejte až na konec roku, kdy snad bude k dispozici patch optimalizující hru do použitelné podoby i na běžných sestavách.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |