Nová prezentace: www.HTF.cuni.cz
F-ART AGENCY, s.r.o. právě spustil novou prezentaci Husitské teologické fakulty (Univerzita Karlova v Praze) s adresou www.HTF.cuni.cz. „Srdcem“ této rozsáhlé prezentace je redakční systém F-ART:CMS (doporučuji si prohlédnout například mapu webu pro představu o celkovém rozsahu).
Kromě informací fakultních jsou zde implementovány i prezentace deseti kateder a ústavů, každá se svojí specifickou grafikou, včetně CZ, EN a DE jazykových mutací.
Celá prezentace používá WYSIWYG editor XStandard pro editaci článků zhruba 30 redaktory, je plně XHTML 1.1 validní, přístupná, a obsahuje alternativní exporty do formátů RSS, Atom, WAP (plus standardní tisk a email) pro čtenáře.
Design zpracovala Iva Bednářová, a za HTF UK se na webu podílel zejména p. Ladislav Hajnal (tajemník fakulty), sl. Lenka Philippová (tisková mluvčí) a p. Pavel Šafránek (IT).
Osobně si myslím, že se v současné době jedná o jedny z nejlepších fakultních stránek v ČR.
Foobar2000 - kvalitní alternativa k WinAmpu
Autorem tohoto článku je Creep, s vlastním weblogem na adrese creep-show.blogspot.com. Článek je alternativou pro můj popis konfigurace WinAmpu.
Základní popis
Foobar2000 (f2k) je softwarový audio přehrávač pro Windows, který klade největší důraz na kvalitu zvuku, (relativní) jednoduchost a funkčnost. Tomu se podřizuje vše ostatní - nečekejte tedy podporu skinů, přehrávání videa či další vymoženosti, na které jste u většiny ostatních přehrávačů zvyklí.
F2k podporuje snad všechny myslitelné audio formáty: MP1, MP2, MP3, MP4, MPC, AAC, Ogg Vorbis, FLAC, WavPack, WAV, AIFF, AU, SND, CDDA a WMA. Pro podporu bezeztrátového Monkey’s Audio (APE) je třeba doinstalovat plugin (proč i ten není obsažen v základní instalaci mi není zcela jasné). Do vybraných formátů (konkrétně MP3, MP4, FLAC, MPC, OGG, WAV a Wavpack) umí foobar2000 i konvertovat.
Z dalších funkcí stojí za zmínku především výborná práce s tagy, zahrnující hromadný zápis / změnu / odstranění pomocí skriptů a podporu freedb. Užitečnou funkcí je také ReplayGain, která zjistí hlasitost souborů a následně dorovnává rozdíly mezi jednotlivými stopami nebo celými alby.
Foobar2000 je open-source program (podobně jako třeba Firefox nebo Miranda IM), díky čemuž pro něj existuje nespočet pluginů, které dále rozšiřují jeho funkce či vzhled. Přehled pluginů kompatibilních s nejnovější verzí 0.9 najdete zde.
Vzhled f2k v základní instalaci je velmi strohý, což někomu může vyhovovat, jiným však už méně. Pro hračičky je tu plugin ColumnsUI, kterým lze vzhled do značné míry upravit dle představ uživatele (ještě o něm bude řeč).
Nejnovější verze programu je vždy k dispozici na www.foobar2000.org. Kompletního průvodce (anglicky) najdete tady, případně zde. Dále uvádím jen základní nastavení.
Odkazové zvrácenosti na Lupa.cz
Každý na to nadává, ale dosud o tom (skoro) nikdo nenapsal. O čem? Jedná se o zvrácený systém odkazů "sama na sebe" na Lupa.cz. Podívejte se třeba na P.R. masáž nazvanou Matthew Gertner: AllPeers může být nový Skype. Celý tento článek hovoří o projektu AllPeers, nicméně, nikde v článku na něj není odkaz. Pod textem "AllPeers" se skrývá odkaz na "nálepku" www.lupa.cz/n/allpeers/
, namísto na logické www.allpeers.com
.
Zvrácené SEO a honba za vyšším počtem shlédnutí reklamních bannerů? Samozřejmě. Je naprosto nechutné, že Lupa.cz, která by se měla věnovat seriózně internetu a sítím, přichází s takovouto odpornou praktikou. Praktikou, která není výhodná pro čtenáře, je pouze mírně výhodná pro SEO a pro zbytečné kliky (dosud neznalých) čtenářů. Lupa.cz zjevně na čtenáře kašle, a jde jí jen o mírně vyšší hity a více impresí pro bannery.
Možná se Lupa.cz bude divit, až její návštěvnost začne klesat, takto "srát na hlavu" si lidé, vracející se čtenáři, nenechají líbit věčně, a přesunou se prostě jinam. „Nálepky“ uvnitř článku nemají co dělat, na to je určen externí box.
Pokud už Lupa.cz čtete, zásadně neklikejte na odkazy. Vedou pouze a jenom na zcela irelevantní stránky, a relevantní odkaz si musíte najít na Google.com…
Nová prezentace: PenzionSedmihorky.cz
PenzionSedmihorky.cz je nová prezentace provedená ve 4 jazykových mutacích (zatím se ovšem pro EN/DE/PL verze čeká na dodání překladů klientem), obsahující mimo jiné fotogalerii, objednávací formulář, a WYSIWYG editaci článů a novinek pomocí pokročilého redakčního systému.
A možná je to i hezký tip pro Vás na podzimní dovolenou :-)
Co takto zakázat teenagerům internet?
Pokud jste už četl "diskuse" na Novinky.cz, Živě.cz či iDNES.cz, odcházel jste zcela jistě znechucen z toho, jaký je to hnůj. V Česku totiž diskuse neexistuje (pokud to někdo výrazně nemoderuje). Existuje jen stádo pořvávajících teenagerů.
Na tomto webu mám k řadě „teenagerů“ velice vyhraněný, a nutno říci, že velice negativní, vztah. Proč je tomu tak? Řada z těchto lidí se na internetu chová, pod vlivem anonymity, jako absolutní odpadky.
Podívejte se třeba na jednu "diskusi" na PCTuning.cz, doupě ATi fanatiků. Je to krásný příklad. Pod nickem "Naprostá Lama" (můj oblíbený nick) jsem tam publikoval běžný komentář. Následně na to reaguje teenager Tomáš Kotrla výkřikem "Běž už s těma kecma do prdele!", teenager speedsnail výkřikem "Táhni z5 na svůj ubohej blog.." a koktavý PetFish výkřikem "Cece Radku, Ty mas fak komplex".
Nazývám tyto lidi „teenagery“ bez ohledu na jejich skutečný věk, protože věřím, že jejich naprostý nedostatek znalostí, sebekontroly, sebereflexe a poznání, obrovská závist a nenávist, a nezměrná vulgarita je jen nedílnou součástí přebujelého množství hormonů v jejich těle a špatné či nedostatečné výchovy rodičů, a ne stav setrvalý. Prostě doufám, že z toho jednoho dne vyrostou.
Je mi těchto nevyzrálých dětí opravdu líto. Nicméně, taková je realita ČR.
Žijeme v zemi, kde 50% podpory mají rudé zrůdy, a děti těchto rodičů, voličů diktatury levice, voličů dluhu ve výši 1.3 biliónu Kč, zkolabovaného zdravotnictví a důchodového zabezpečení, na tom nebudou často o nic lépe. Vyznávají rovněž zásadu hodně řvát a málo pracovat.
A protože moc provozovatelů webů se nemá k tomu moderovat "diskuse", je zde ještě jiné řešení - zakázat „teenagerům“ internet :-) Bylo by to nádherné, kdyby si člověk místo primitivních výkřiků „teenagerů“ přečetl na internetu plodnou diskusi.
Nechcete někdo navrhnout zákon, zakazující anonymní přístup „teenagerů“ na internet? Ale ne, to by poté nebylo naše malé socialistické Česko. To by byl poté ráj :-)
Moderní web se pozná tak, že má zásadně moderovanou či dokonce žádnou diskusi. O pořvávání „teenagerů“ mají zájem jen pokleslá periodika, toužící po vysoké návštěvosti za každou cenu, ale nikoliv ta seriózní. Moderní média prostě orgiím vulgarit nepřejí… Je i Váš web moderní (= moderovaný) nebo je to žumpa?
Creative X-Fi - automatické přepínání režimů
Zvuková karta Creative X-Fi již není novinka, ale přesto tato rok stará záležitost stále nabízí (a dlouho zřejmě nabízet bude) nejkvalitnější zvuk pro PC. Pokud potřebujete používat zvukovou kartu pro hudbu (ASIO) i pro hry (EAX), je X-Fi v podstatě jediné (téměř monopolní) řešení.
Jediným "problémem" Creative X-Fi je nutnost přepínání zvukových režimů mezi "Entertaiment", "Audio Creation" a "Game". Mockrát se mi stalo, že jsem si spustil Quake 4 v modu "Audio Creation", po předchozím poslouchání hudby ve WinAmpu, a poté poslouchal obyčejné stereo místo prostorového 5.1 zvuku v podání EAX. Špičkový zvuk je polovina dojmu ze hry, a bez EAX to opravdu není ono.
Naštěstí existuje jedna malá utilitka nazvaná X-Fi Mode Changer (zabere v paměti cca 2MB), která ono přepínání režimů zrealizuje za Vás, a to zcela automaticky. Stačí v ní přiřadit do jednotlivých režimů patřičné aplikace, a při spuštění uvedené aplikace se následně zvukový režim přepne plně automaticky.
Už se tak nestane, že budete hrát Quake 4 bez EAX, či poslouchat stereo koncert ve FLACu se zapnutým prostorových zvukem 5.1.
WinAmp 5 - pokročilá konfigurace přehrávače
WinAmp 5.3 je „moderní klasika“ pro přehrávání audia. Je to jeden z prvních (či vůbec první?) přehrávač audia pro Windows, a dosud nebyl snadností ovládání a množstvím funkcí pokořen (ano, vím že existuje foobar2000, ale jeho Media Library mi naprosto nevyhovuje, takže jej prosím nenuťte ani v komentářích).
Zatímco pro přehrávání videa je nejlepší Zoom Player Pro, pro audio je to již "po staletí" WinAmp. Tento článek představí, dle mého pojetí, nejdůležitější pluginy pro WinAmp.
dBpowerAMP a CUE Splitter - hudební pomocníci
Kromě Tag&Rename pro správu hudební kolekce, používám i další dva skvělé programy, určené pro převod hudby mezi různými formáty. Osobně preferuji FLAC (doporučuji mimochodem diskusi u tohoto článku), ale občas mám místo klasického CD hudbu ve formátu APE či SHN, a navíc jako jediný soubor rozčleněný jen pomocí CUE "záložek".
Což o to, CUE soubor WinAmp bez problémů přehraje, ale špatně se s tím pracuje, chybí ID3 tagy a další vymoženosti. Zde právě nastupuje CUE Splitter, což je sympatická freewarová aplikace která umí jeden FLAC, APE či SHN soubor rozdělit na části (písničky) podle toho, jak jsou určeny v CUE souboru. Velice praktická věc.
Antonio Vivaldi rulez
Pokud se podíváte na Last.fm, je tam jasně vidět, že poslední dobou poslouchám nejraději Vivaldiho. Nevím proč jsem tohoto 300 let mrtvého skladatele z Benátek dosud ignoroval, nicméně jeho hudba je prostě dokonalá. Předtím jsem miloval spíše Bacha a Mozarta, a Vivaldiho ignoroval. Tímto se mu omlouvám a vzdávám mu hold :-)
Špičkový RockBox a upravená TagCache v2.0
RockBox je open-source firmware pro hudební přehrávače. Například takový Apple iPod není hudební přehrávač (neumí přehrávat hudbu, WMA/FLAC/OGG/APE, atd.) a jeho existence je spíše důkazem, že davové šílenství dokáže prodat libovolně zaostalý produkt.
Nicméně, pokud na onen Toshiba disk, Broadcomm chipset a Samsung displej nainstalujete RockBox, tedy zbavíte se všeho co souvisí s Apple, je to najednou prudce použitelné. V nejnovější verzi RockBoxu je přítomna TagCache v2.0. Parádní věc, která umí vytvářet i submenu a různé podmínky. V praxi máte poté nejenom luxusní hudební přehrávač, ale rovněž mnohem snadněji ovladatelný než nepoužitelný Apple iPod firmware. Rockbox rulez! :-)
Dobré buildy RockBoxu naleznete u Senaba a témata u Juliuse.