SBSH - děláme Windows (o hodně) lepší
SBSH, celým názvem SBSH Mobile Software LTD, je privátně vlastněná společnost z Izraele, kvůli které má smysl používat Windows Mobile 5 zařízení. Když jsem si poprvé spustil HTC TyTN, vypadalo to naprosto stejně jako moje PDA Compaq s Windows CE z roku 2001. Tedy opravdu nic moc. A Izrael jsem znal jenom jako zemi, kam se nesmí se syrským vízem v pasu, a nikoliv jako sídlo SBSH :-)
Naštěstí se Windows Mobile 5, respektive jejich hlavní obrazovka, dá upravovat pomocí pluginů. Vlastně cokoliv na této obrazovce vidíte, jsou pluginy. SBSH nabízí tři nejdůležitější programy pro Today Screen, a to PocketBreeze (kalendář, úkolovník, zprávy, a mnoho dalšího v jednom), iLauncher (spouštění programů, task manažer, safe mode, a měřiče), a PocketWeather (nezbytné informace o počasí).
HTC TyTN před a po použití SBSH
nudný stav po prvním spuštění |
efektivita pomocí SBSH pluginů |
Standardní Windows Mobile 5 interface se mi vůbec nelíbí. Je totiž moc chudý na funkce. I starý Symbian UIQ2 (SonyEricsson P910i) je zde lepší. Nicméně po použití SBSH komponent je Windows Mobile 5 naopak daleko napřed. Z hlavní obrazovky je vše snadno a rychle dostupné, přes technické informace, kalendář, zprávy, kontakty, poznámky, spouštění programů, integrace pluginů třetích stran, téměř cokoliv Vás napadne. A přitom je to velice přehledné, respektive uzpůsobené přesně tak, jak potřebujete.
Ovládání a používání zařízení s Windows Mobile 5 se tak stává mnohem rychlejší a efektivnější, a zřejmě nemá na současném trhu komunikátorů a chytrých telefonů konkurenci. Windows for Everybody.
SBSH aplikace se dají velice podrobně nastavovat, běžné je kolem 100 položek konfigurace (na Symbianu jich bývá maximálně pět), nastavení se dá samozřejmě zálohovat/obnovovat a případně přenášet na jiná zařízení.
Seznam top programů pro WM5 / Pocket PC
Špičkový komunikátor HTC TyTN vlastním necelých 10 dní, ale stihnul jsem za tu dobu vcelku solidně prozkoumat trh software pro Windows Mobile 5 / Pocket PC zařízení. Zde je tedy seznam, dle mého názoru, nejvýznamnějších softwarových balíčků pro Windows Mobile 5.
Nutno říci, že řada z těchto aplikací mimořádně překvapuje svým provedením a konfigurovatelností, zcela běžná je stovka konfiguračních položek, vše se dá nastavit a přizpůsobit potřebám uživatele.
Aplikace třetích stran jsou místo, kde se Windows Mobile 5 mění ve špičkovou profesionální platformu, navíc zpětně kompatibilní, což se nedá říci (bohužel) o Symbian UIQ3.
WELL.DONE téma pro Windows Mobile 5 (update)
Protože jsem nenašel žádné skutečně vyhovující téma pro Windows Mobile 5, udělal jsem si je pomocí ThemeGenCE (naprosto úděsně zpracovaný program, ale nějak funguje a je především zdarma). Cílem byla maximální přehlednost a čitelnost Today Screen a menu, místo různých serepatiček a obrázků na pozadí. Není to prostě téma určené pro teenagery s „kozami na pozadí“, ale pro pracující lidi milující efektivitu ;-)
Stáhnout si je můžete v souboru welldone.tsk.zip (10KB), rozbalit do My Documents a zvolit v Today obrazovce.
Update: vytvořil jsem celkem 4 barevné varianty, a to červenou, modrou, zelenou a šedou.
WELL.DONE dark blue |
WELL.DONE dark red |
WELL.DONE dark gray |
WELL.DONE dark green |
Trestní oznámení, antihulan a Michal Illich
Když se kolem 14.9.2006 na adrese antihulan.blog.cz
objevil první článek, který pomlouval a křivě obviňoval moji osobu, nechalo mě to chladným. Tento web má skoro 6.000 čtenářů denně, a je pravda, že si nebere servítky, píše na rovinu, expresivně, občas někoho naštve radikálním postojem, a osamocený výkřik zuřivého teenagera na jiném webu na sebe poté nenechá dlouho čekat. Takový je prostě internet.
Řada lidí navíc závidí a nenávidí, a poté v emocích "publikuje". Pokud je to jeden článek, nechával jsem to (dosud) být, nicméně uvedený "antihulan" web jaksi nepřestával a nepřestával, denně chrlil nové pomluvy a nadávky, navíc šířil odkazy na svůj pomlouvačný web v diskusích na Živě.cz, MobilMania.cz, a dalších. Tolik koncentrované nenávisti se jen tak nevidí…
Po zhruba desátém článku, v němž se to jen hemžilo pomluvami a potencionálními křivými obviněními jsem poslal email na Michala Illicha, provozovatele blog.cz. Michal Illich mi tentýž ten odpověděl, že neví, zda prezentace je "právně závadná", a že ji mazat nebude. Zvláštní postoj. Jako člověk mě Michal Illich zcela zklamal, osobně jsem velice morální člověk, a pokud to někdo kolem nesplňuje, zcela u mě propadne. Uvedený "antihulan" web navíc zcela porušoval podmínku "nešíření nesnášenlivosti", kterou má blog.cz ve stanovách. Michal Illich se zachoval, z mého pohledu, prostě jako slaboch, a pravděpodobnou trestnou činnost páchanou na webu antihulan dále umožňoval.
Nezbylo mi tedy, než se obrátit 20.9. na Policii ČR s trestním oznámením na neznámého pachatele. Třístránkové trestní oznámení dostal k řešení p. Miroslav Hruška, Praha 10. Nutno říci, že se mu velice rychle povedlo zjistit skutečného "neznámého" pachatale, tedy autora webu antihulan.blog.cz, přestože technické vybavení Policie ČR je (bohužel) z roku 1998.
V té době ještě anonymní autor webu antihulan.blog.cz mi poslal emailem omluvu, nicméně, rovněž anonymní. Odepsal jsem mu, ať se k věci postaví jako chlap a zveřejní svoje jméno, každý umí anonymně nadávat, pomlouvat a křivě obviňovat, že poté zvážím mírnější postup. Nechtělo se mu, "vyměkl" až po prvním předvolání, a reagoval až 16.10., s tím, že napsal, že se jmenuje Marek Kocan, a omluvil se za svoje konání. Jeho jméno mi potvrdil i p. Miroslav Hruška, z kriminální policie, s nímž jsem měl den nato (17.10.) rozhovor.
Abych to celé zkrátil, uvedl jsem do protokolu, že jsem s neanomymní omluvou spokojen, a na dalším pokračování trestního řízení pro pomluvu a křivé obvinění netrvám (nutno říci, že vyšetřovateli to bylo spíše líto, statistika případů je statistika případů a orgány nahoře vidí jen statistiku). Jsem člověk, který nechce ostatní ničit, nicméně, pošlapávání mých osobních práv už zašlo příliš daleko. Myslím, že ono předvolání bude Markovi Kocanovi stačit (na to, že je to chlap přes 30, má mít už rozum), a dalších zoufalých a nenávistných činů se dopouštět nebude.
Rovněž jednotlivé komentující na webu antihulan.blog.cz trestně stíhat v tomto případě nehodlám.
Doufám také, že to bude pěkný precedens i pro případné ostatní -náctileté i starší "živly", co občas na internetu anonymně pokřikují. Jejich anonymita je vždy pouze zdánlivá, a mě osobně s jejich pokřikem již došla trpělivost. Podruhé již tak mírný, jako v případě Marka Kocana, rozhodně nebudu…
Zkuste se i na internetu chovat tak slušně, jako v reálném životě, při rozhovoru z očí do očí.
Nejdůležitější programy pro Windows Mobile 5
Pro Windows Mobile 5, na němž běží HTC TyTN, existují pro Vaši office-produktivitu tři nejvýznamnější výrobci aplikací. Je to SBSH.net, SPBsoftwarehouse.com a WebIS.net.
Aplikace od SBSH a SPB si zdravě konkurují, obě společnosti nabízejí téměř identické pluginy pro Today Screen, počasí, přepínání úloh, diář, kontakty a řadu dalších věcí. WebIS.net k tomu doplňuje nejprodávanější PIM pro PocketPC, a to Pocket Informant 2007 (druhý nejprodávanější je Agenda Fusion). Bez těchto aplikací je Windows Mobile 5 jaksi "chudé", vestavěné aplikace jsou opravdu jen velice triviální, a příliš mi nevyhovují.
Rozhodoval jsem se tedy mezi SBSH a SPB, a nakonec pro Today Screen zvítězil SBSH, ale je to jen otázka preferencí (SBSH má navíc veškeré aplikace i v češtině, SPB nikoliv). Od SPB používám ovšem jejich skvělý SPB Backup, a od WebIS.net jejich špičkový Pocket Informant 2007.
SBSH PocketBreeze a SBSH iLauncher
SBSH PocketBreeze je plugin do Today Screen, který umožňuje pomocí záložek lépe organizovat dosti omezenou obrazovou plochu HTC TyTN (240x320). Do záložek je možné přidat zobrazení kalendáře, zpráv, ale i externích modulů RSS čtečky, počasí, či pluginu od SPB pro zálohování.
SBSH iLauncher umožňuje nadefinovat opět záložky a pod nimi odkazy na neomezené množství aplikací pro spouštění.
Následně můžete vypnout veškeré další pluginy pro Today Screen, nejsou již potřeba. Today Screen se tak stane skutečně hlavním ovládacím místem, kde uvidíte a nastavíte vše potřebné.
hlavní obrazovka zařízení |
zobrazení zpráv |
plugin pro počasí |
rozsáhlá konfigurace PocketBreeze |
Gothic III - dlouho očekávaná hra vydána
Dnes byla vydána dlouho očekávaná hra Gothic III (recenze například na Tiscali Games). Datum vydání jsem neznal, ale zcela náhodou jsem hru zakoupil pár hodin po jejím oficiálním vydání na Zličíně. Zatím jsem se této hře věnoval jen asi hodinu, první dojem je tedy spíše z krásné (i když poněkud nerealistické a přesvícené) grafiky, extrémní hardwarové náročnosti (2x7900GTX-512 v SLI sotva stíhá 1920x1200 rozlišení), a mírně těžkopádného ovládání. Oblivion se svými nároky na hardware byl ještě relativní "slabota", a také se lépe ovládal :-)
Nehrál jsem sice předchůdce, tedy Gothic I a II, nicméně mám pocit, že zanořit se do světa Gothic III zabere poněkud déle než u Oblivionu, ale že to bude rovněž stát za to. Hru mimochodem nezačínejte bez patche (58MB), jinak to neustále padá, nicméně, pokud máte jen "high-end", a ne "absolutní high-end" hardware (dualcore, 2GB RAM, NVIDIA SLI či Crossfire), hru si zatím snad ani nekupujte, a počkejte až na konec roku, kdy snad bude k dispozici patch optimalizující hru do použitelné podoby i na běžných sestavách.
HTC TyTN - pár konfiguračních tipů
První dojem z přechodu ze Symbianu na HTC TyTN jsem popisoval včera (a MobilMania.cz o tom ihned napsala bleskovku, asi mají také rádi Windows Mobile), dnes se podívám na řešení pár problémků s tímto systémem. Není to ale nic pro pokročilé uživatele.
Nastavení GPS
Metodou pokus-a-omyl jsem dospěl k tomu, že pro fungování GPS je jediné správné nastavení takové, kdy si spárujete BT GPS, založíte nový COM port pro GPS, nastavíte jej následně jako hardwarový port v konfiguraci GPS, nastavíte přenosovou rychlost na 9600, a zakážete Windows Mobile spravovat přístup k GPS (jinak jej například TomTom 6 nemůže "ekluzivně uzamknout" a nefunguje vůbec či nestabilně).
Do nastavení GPS se běžně nedostanete, nicméně pomocí zásahu do registrů, či snadněji programem fiktcat Hermes Tweaker, se tento konfigurační aplet dá zobrazit.
GPS nepovolení správy ve Windows |
GPS hardwarový COM port |
Následně jsem testoval řadu programů komunikujících s GPS, a vše bylo naprosto stabilní, jakékoliv jiné nastavení bylo naopak problematické.
HTC TyTN (Hermes) - první dojmy
Před pár dny jsem se stal nevěrným Symbianu (SE P910i) a přešel na Windows Mobile 5, konkrétně na zařízení HTC TyTN (velká recenze je na MobilMania.cz). Rozhodoval jsem se mezi dvěma funkčně dost podobnými zařízeními, a to SonyEricsson P990i s UIQ3 a HTC TyTN s Windows Mobile 5, kde každé má svoje pozitiva a negativa, nicméně to hlavní výhoda, dostupnost software, je na straně HTC.
SonyEricsson udělal skvělý telefon, nicméně chyba je, že aplikace pro UIQ2 nefungují na UIQ3. Pokud chcete pár měsíců čekat, nebude to problém, bohužel ale dnes neexistuje TomTom, SmartComGPS a další, pro mne zcela klíčové aplikace, na UIQ3. Pokud tedy upgrade, UIQ3 to být (zatím) nemohl.
První dojem z HTC TyTN byl spíše pozitivní, je to výborné PDA, ale telefonní část je tam jaksi "přidělaná", alespoň v porovnání se Symbianem. Po dvou dnech užívání jsem ale zjistil, že je to spíše otázka zvyku, a i když telefon v P910i považuji pro denní používání za mírně lepší, není to žádný drastický rozdíl. Dostupnost aplikací pro Windows Mobile 5 to bohatě vyvažuje. ActiveSync 4.5 Beta2 funguje zcela bezproblémově pro propojení HTC a Outlooku 2003, a je velice příjemné nechat si synchronizovat emaily za celý poslední týden mezi PDA a PC, toto SonyEricsson neumí.
První dojmy
Procesor na frekvenci 400MHz od Samsungu rovněž znamená, že HTC je podstatně rychlejší než starší P910i na běžnou práci. Zatím HTC TyTN spíše zkoumám, Windows CE zařízení jsem měl naposledy v polovině roku 2002, a jsem pro tento systém relativní nováček. Existuje pár problémů, například občas TomTom odmítá najít externí Bluetooth GPS, i když je zapojená a spárovaná (pomůže reset, ach jo), nicméně celkově jsem velice spokojen. HTC TyTN s Windows Mobile 5 je možné chápat spíše jako mikro-notebook, zatímco SonyEricsson P910i jako špičkový chytrý telefon. Obě zařízení směřují na mírně jiný trh, a ve svém oboru nemají konkurenci.
Klávesnice TyTN je kvalitní, je rozhodně lepší než u velkých komunikátorů typu Nokia 9300i a Nokia 9500. Pokud v tuto chvíli zvažujete zda P990i či HTC TyTN, doporučil bych spíše to druhé, "odvykací kůra" ze Symbianu UIQ bude chvíli trvat, všechno se dělá jaksi jinak, ale možnosti jsou zde širší, HTC jde prostě nastavit přesně dle Vašich potřeb.
HTC TyTN dodala firma Sunnysoft.
Jak na download PDF souboru v PHP?
Když jsem včera řešil generování PDF z HTML a následný download tohoto souboru, setkal jsem se s řadou problémů. Není to v praxi až tak triviální věc, jak to vypadá. Některé zasílané header()
hlavičky nefungují v MSIE, některé v Opeře, a jiné zase ve Firefoxu. Dospěl jsem nakonec k řešení, které funguje, dle testů, pod MSIE 6.0, Firefoxem 1.5 i Operou 9, a nabídne uživateli stažení vytvořeného PDF souboru.
Takto vypadá skutečně funkční download vyvořeného PDF v PHP:
function download_file($pdfdata, filename){ if (ereg('Opera(/| )([0-9].[0-9]{1,2})', $_SERVER['HTTP_USER_AGENT'])) $UserBrowser = "Opera"; elseif (ereg('MSIE ([0-9].[0-9]{1,2})', $_SERVER['HTTP_USER_AGENT'])) $UserBrowser = "IE"; else $UserBrowser = ''; $mime_type = ($UserBrowser == 'IE' || $UserBrowser == 'Opera') ? 'application/octetstream' : 'application/octet-stream'; header('Content-Type: ' . $mime_type); header('Content-Disposition: attachment; filename="'.$filename.'"'); header("Expires: Mon, 26 Jul 1997 05:00:00 GMT"); header('Accept-Ranges: bytes'); header("Cache-control: private"); header('Pragma: private'); header("Content-Length: ".strlen($pdfdata)); echo $pdfdata; }
Otestovat si jej můžete přímo pod tímto článkem kliknutím na [export do PDF].
XStandard funguje i pod Linuxem
WYSIWYG editor XStandard podporuje oficiálně jen Windows 2k/XP a novější a Mac OS X 10.4.x, což může být mírně omezující. Vyzkoušel jsem ovšem instalaci Wine na Fedora Core 5, plus poslední verzí Firefoxu 1.5.0.7, a vše je plně provozuschopné. Firefox si dokonce sám najde a nainstaluje XStandard plugin, a vše funguje na 100%. (Ne)oficiálně je tedy u XStandardu funkční i Linux :-)