Trestní oznámení, antihulan a Michal Illich

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

Trestní oznámení, antihulan a Michal Illich

Policie ČR

Když se kolem 14.9.2006 na adrese antihulan.blog.cz objevil první článek, který pomlouval a křivě obviňoval moji osobu, nechalo mě to chladným. Tento web má skoro 6.000 čtenářů denně, a je pravda, že si nebere servítky, píše na rovinu, expresivně, občas někoho naštve radikálním postojem, a osamocený výkřik zuřivého teenagera na jiném webu na sebe poté nenechá dlouho čekat. Takový je prostě internet.

Řada lidí navíc závidí a nenávidí, a poté v emocích "publikuje". Pokud je to jeden článek, nechával jsem to (dosud) být, nicméně uvedený "antihulan" web jaksi nepřestával a nepřestával, denně chrlil nové pomluvy a nadávky, navíc šířil odkazy na svůj pomlouvačný web v diskusích na Živě.cz, MobilMania.cz, a dalších. Tolik koncentrované nenávisti se jen tak nevidí…

Po zhruba desátém článku, v němž se to jen hemžilo pomluvami a potencionálními křivými obviněními jsem poslal email na Michala Illicha, provozovatele blog.cz. Michal Illich mi tentýž ten odpověděl, že neví, zda prezentace je "právně závadná", a že ji mazat nebude. Zvláštní postoj. Jako člověk mě Michal Illich zcela zklamal, osobně jsem velice morální člověk, a pokud to někdo kolem nesplňuje, zcela u mě propadne. Uvedený "antihulan" web navíc zcela porušoval podmínku "nešíření nesnášenlivosti", kterou má blog.cz ve stanovách. Michal Illich se zachoval, z mého pohledu, prostě jako slaboch, a pravděpodobnou trestnou činnost páchanou na webu antihulan dále umožňoval.

Nezbylo mi tedy, než se obrátit 20.9. na Policii ČR s trestním oznámením na neznámého pachatele. Třístránkové trestní oznámení dostal k řešení p. Miroslav Hruška, Praha 10. Nutno říci, že se mu velice rychle povedlo zjistit skutečného "neznámého" pachatale, tedy autora webu antihulan.blog.cz, přestože technické vybavení Policie ČR je (bohužel) z roku 1998.

V té době ještě anonymní autor webu antihulan.blog.cz mi poslal emailem omluvu, nicméně, rovněž anonymní. Odepsal jsem mu, ať se k věci postaví jako chlap a zveřejní svoje jméno, každý umí anonymně nadávat, pomlouvat a křivě obviňovat, že poté zvážím mírnější postup. Nechtělo se mu, "vyměkl" až po prvním předvolání, a reagoval až 16.10., s tím, že napsal, že se jmenuje Marek Kocan, a omluvil se za svoje konání. Jeho jméno mi potvrdil i p. Miroslav Hruška, z kriminální policie, s nímž jsem měl den nato (17.10.) rozhovor.

Abych to celé zkrátil, uvedl jsem do protokolu, že jsem s neanomymní omluvou spokojen, a na dalším pokračování trestního řízení pro pomluvu a křivé obvinění netrvám (nutno říci, že vyšetřovateli to bylo spíše líto, statistika případů je statistika případů a orgány nahoře vidí jen statistiku). Jsem člověk, který nechce ostatní ničit, nicméně, pošlapávání mých osobních práv už zašlo příliš daleko. Myslím, že ono předvolání bude Markovi Kocanovi stačit (na to, že je to chlap přes 30, má mít už rozum), a dalších zoufalých a nenávistných činů se dopouštět nebude.

Rovněž jednotlivé komentující na webu antihulan.blog.cz trestně stíhat v tomto případě nehodlám.

Doufám také, že to bude pěkný precedens i pro případné ostatní -náctileté i starší "živly", co občas na internetu anonymně pokřikují. Jejich anonymita je vždy pouze zdánlivá, a mě osobně s jejich pokřikem již došla trpělivost. Podruhé již tak mírný, jako v případě Marka Kocana, rozhodně nebudu…

Zkuste se i na internetu chovat tak slušně, jako v reálném životě, při rozhovoru z očí do očí.