Hraní na 30" LCD je ohromující zážitek. Celkové vtažení či ponoření se do hry výrazně stoupá, protože kam se člověk podívá, tak vidí jen podrobně zpracovaný herní svět. Zajímavé je, že jedna NVIDIA 8800GTX karta na Vista Ultimate x64 stačí na libovolnou současnou hru i v tak extrémním rozlišení jako je 2560x1600, a to na max detaily (kromě Crysis, který je zjevně koncipován hratelně v tomto rozlišení až na karty další generace).
Protože jsem tento týden doma na antibiotikách, ale nechce se mi 100% času ležet v posteli, tak si hraju. Osobně mě baví hlavně RTS strategie a RPG hry, ale občas nepohrdnu ani dobrou FPS (zvláště pokud je graficky tak dokonalá jako Crysis pod DirectX 10).
Zde je malý seznam toho, co osobně považuji za nejlepší herní zábavu.
Zaklínač alias The Witcher
Zaklínač je úžasná hra. Zpočátku máte sice pocit, že to není skutečný RPG žánr, ale spíše FPS, protože musíte klikat z příšery na příšeru, měnit styl boje (rychlý, silný, skupinový) a zabíjet je, ale po čase si na poněkud zvláštní a relativně složitý styl boje zvyknete, získáte v řadě oblastí "vylepšení", začne vás bavit příběh, který tam opravdu je, a bude těžké se od hry odtrhnout.
A s patchem 1.2 je vše mimořádně rychlé, ať už nahrávání, tak rychlé ukládání. Hru jsem začal hrát už v listopadu po jejím vydání ve verzi 1.0, ale po pár hodinách jsem toho nechal. To byla ovšem velká škoda, verze 1.2 je stabilní a zážitek z hry se neustále prohlubuje, jak člověk poznává nové lokace a zápletky.
Zpočátku mi také silně vadil dabing hlavní postavy, je zcela bez zájmu, bez emocí, a nemá v sobě sílu, ale i na to se dá zvyknout. A ostatní postavy jsou naštěstí dabované skvěle.
Oblivion
Toto velkolepé RPG, vydané v roce 2006, a dále doplněné přídavkem Shivering Isles, je nesmrtelné. S texturami od Qarla verze 3 se jedná o grafické orgie, které jen tak něco nepředstihne a dialogy v Shivering Isles jsou mimořádně zábavné.
Na 8800GTX se dá Oblivion hrát i se zapnutým antialiasingem (přes ovladače), a s použitím HDR. Oblivion možná není pravověrné RPG, je více "komercializován", ale množství lokací, neomezený pohyb po obrovském prostoru, rozsáhlá města, jeskyně, lidé s příběhem, knihy, to můžete prozkoumávat snad stovky hodin, a to i po dokončení hlavní dějové linie.
Gothic III
Gothic III je další úžasné RPG, které jsem už popisoval. Podobně jako u Oblivionu zde naleznete mimořádně rozsáhlé lokace, obrovské množství příběhů a úkolů, lidi i monstra, dobře zpracován je vývoj postavy.
Je těžké hodnotit zda je Gothic III lepší než Oblivion, ale oproti standardní verzi Oblivionu asi ano. Jenže Oblivion má zase k dispozici obrovské množství modů a velice silnou komunitu, a tím své případné nedostatky více než vynahrazuje (mody mohou kompletně ovlivnit celou hru).
Každopádně veškeré tři zmíněné hry jsou nesmírně zábavné, jen je na ně potřeba velké množství času, který člověk běžně nemá.