Čekání na BioShock

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

Čekání na BioShock

Hry na PC 20.08.07
BioShock

Na Steamu si již pár dní můžete koupit za zvýhodněnou cenu $49.95 BioShock, nejočekávanější hru roku 2007. Zatímco rok 2006 patřil jednoznačně Oblivionu a jeho obrovskému hernímu světu se skvělým příběhem, naprostou volností a tisícovkou dostupných "modů" třetích stran, a předtím bodoval Half Life 2 s rozmanitými lokacemi a propracovaným "scénářem" hry, tak tento rok se největší herní peckou pravděpodobně stane právě BioShock (ne, primitivní střílečka Crysis to opravdu nebude).

Jeho recenze na zahraničních serverech jsou naprosto obdivuhodné.

PC Gamer - A dark and astonishing masterpiece…I spend my career, and my gaming life, waiting for a moment when a game just astonishes me, when I can’t believe what I’m seeing, what I’m doing. BioShock has five.

IGN UK - This isn’t merely an evolution of System Shock 2, but a wake-up call to the industry at large. Play this, and you’ll see why you should demand something more from publishers and developers, more than all those derivative sequels forced down our throats year after year with only minor tweaks in their formulas. It’s a shining example of how it’s possible to bring together all elements of game design and succeed to the wildest degree.

GameSpy - An unparalleled achievement. No other game comes even remotely close to it in terms of raw emotional connection.

Game Informer - It’s ingenious, enthralling, and a masterpiece of the most epic proportions. So without further delay, would you kindly enter Rapture so that you too can experience the best that video games have to offer?

EuroGamer - BioShock is the ultimate rarity: not only does it live up to its lofty promise, but exceeds it through simple, old fashioned talent and imagination - not to mention verve, style,class, wit, and sheer bloody-minded ambition. It takes the tired, worn-out FPS genre by the scruff of the neck, reinvents and bend it out of shape in such a breathtaking fashion that it’s going to take something very special to top this in the months and years ahead.

BioShock je dostupný pro XBox-360 i pro PC, včetně podpory pro DirectX 10. Hra na PC vypadá samozřejmě podstatně lépe než na XBoxu-360, a díky klávesnici a myši se i lépe hraje, ale to se dá očekávat, když samotná NVIDIA 8800GTX grafická karta pro PC stojí více než celý XBox-360.