TWIMTBP aneb proč je NVIDIA vždy výkonnější

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

TWIMTBP aneb proč je NVIDIA vždy výkonnější

PC Hardware 29.06.07

TWIMTBP je značka pro partnerský program NVIDIE, který AMD/ATI zcela postrádá. Pokud si spustíte nějakou novou hru, 90% z nich bude mít v úvodu reklamu "NVIDIA - The Way It’s Meant To Be Played" a jen ojedinělé kousky budou nést rudé logo ATI.

Vtip je ovšem v tom, že TWIMTBP není pouze reklama. NVIDIA totiž v rámci programu TWIMTBP nabízí vývojářům her zdarma pomoc při optimalizaci her. Vývojářské společnosti jsou většinou spíše kreativci, grafikové, ale už ne tak dobří programátoři a výkonností optimalizátoři například složitých 3.0/4.0 shaderů.

Taková společnost poté přijde za NVIDIÍ, vysvětlí jí svůj projekt, ať už se jedná o Lost Planet (DirectX 10) či Crysis (opět DirectX 10), a parta špičkových programátorů NVIDIE pro tuto společnost zdarma napíše kód shaderů, samozřejmě optimalizovaný pro nejnovější generaci NVIDIA grafických karet.

Výsledek může být ten, že ATI 2900XT má v dané hře dvoj až troj-násobný propad, protože kód je optimalizován pro NVIDIA karty.

Samotné NVIDIA 8800GTX a 8800ULTRA karty jsou technologicky pokročilejší o desítky procent oproti ATI R600 jádru, nicméně, rozhodně ne o 100-200%. Takto astronomické rozdíly ve hrách má na svědomí právě TWIMTBP a optimalizace shaderů NVIDIÍ.

V rámci programu NVIDIA dává zdarma k dispozici i vývojářské nástroje NVPerfHUD a FX Composer. Tyto nástroje stojí NVIDIA milióny dolarů, jejich vývoj, ale dostupné jsou pro vývojáře zdarma. Dokonce i pro vývojáře pracující na ATI kartách…

Ten fakt, že se NVIDIA angažuje téměř v každé hře má za výsledek i velice vyrovnaný a stabilní výkon NVIDIA karet, zatímco ATI v některé hře funguje poměrně slušně a v jiné je absolutním propadákem a fiaskem. V průměru je například NVIDIA 8800ULTRA o 60% výkonnější než ATI 2900XT a pokud ATI bude prodávat jen (opožděný) hardware, a nic kolem něj, tato situace se na další roky nezmění.

NVIDIA se angažuje i v oblasti použití grafických karet pro masivně paralelní matematické výpočty, v programu nazvaném NVIDIA CUDA. V tomto prostředí můžete programovat 8800GTX karty v běžném C-překladači, podporována je návaznost na Matlab, jako prostředí fungují Windows i Linux. Opět, na toto se ATI může jen smutně dívat. NVIDIA poté prodává i celá hardwarová řešení, nazvaná NVIDIA TESLA, složená z 8800GTX karet, která mají výkon superpočítačů.

NVIDIA versus AMDrelativní cena akcií za poslední rok: NVIDIA +100%, AMD -40%

NVIDIA je jistota a hromada služeb kolem, AMD/ATI je a zůstane risk a vždy částečné fiasko, pokud nezmění razantně svoji strategii.

Volně založeno na: Interview: TWIMTBP, DX10 and beyond.