MyEgo.cz - Radek Hulán webzine

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

HTC TyTN - pár konfiguračních tipů

Windows Mobile 13.10.2006

První dojem z přechodu ze Symbianu na HTC TyTN jsem popisoval včera (a MobilMania.cz o tom ihned napsala bleskovku, asi mají také rádi Windows Mobile), dnes se podívám na řešení pár problémků s tímto systémem. Není to ale nic pro pokročilé uživatele.

Nastavení GPS

Metodou pokus-a-omyl jsem dospěl k tomu, že pro fungování GPS je jediné správné nastavení takové, kdy si spárujete BT GPS, založíte nový COM port pro GPS, nastavíte jej následně jako hardwarový port v konfiguraci GPS, nastavíte přenosovou rychlost na 9600, a zakážete Windows Mobile spravovat přístup k GPS (jinak jej například TomTom 6 nemůže "ekluzivně uzamknout" a nefunguje vůbec či nestabilně).

Do nastavení GPS se běžně nedostanete, nicméně pomocí zásahu do registrů, či snadněji programem fiktcat Hermes Tweaker, se tento konfigurační aplet dá zobrazit.

GPS nepovolení správy WindowsGPS nepovolení správy ve Windows
GPS hardwarový COM portGPS hardwarový COM port

Následně jsem testoval řadu programů komunikujících s GPS, a vše bylo naprosto stabilní, jakékoliv jiné nastavení bylo naopak problematické.

HTC TyTN (Hermes) - první dojmy

Windows Mobile 11.10.2006
HTC TyTN

Před pár dny jsem se stal nevěrným Symbianu (SE P910i) a přešel na Windows Mobile 5, konkrétně na zařízení HTC TyTN (velká recenze je na MobilMania.cz). Rozhodoval jsem se mezi dvěma funkčně dost podobnými zařízeními, a to SonyEricsson P990i s UIQ3 a HTC TyTN s Windows Mobile 5, kde každé má svoje pozitiva a negativa, nicméně to hlavní výhoda, dostupnost software, je na straně HTC.

SonyEricsson udělal skvělý telefon, nicméně chyba je, že aplikace pro UIQ2 nefungují na UIQ3. Pokud chcete pár měsíců čekat, nebude to problém, bohužel ale dnes neexistuje TomTom, SmartComGPS a další, pro mne zcela klíčové aplikace, na UIQ3. Pokud tedy upgrade, UIQ3 to být (zatím) nemohl.

První dojem z HTC TyTN byl spíše pozitivní, je to výborné PDA, ale telefonní část je tam jaksi "přidělaná", alespoň v porovnání se Symbianem. Po dvou dnech užívání jsem ale zjistil, že je to spíše otázka zvyku, a i když telefon v P910i považuji pro denní používání za mírně lepší, není to žádný drastický rozdíl. Dostupnost aplikací pro Windows Mobile 5 to bohatě vyvažuje. ActiveSync 4.5 Beta2 funguje zcela bezproblémově pro propojení HTC a Outlooku 2003, a je velice příjemné nechat si synchronizovat emaily za celý poslední týden mezi PDA a PC, toto SonyEricsson neumí.

První dojmy

Procesor na frekvenci 400MHz od Samsungu rovněž znamená, že HTC je podstatně rychlejší než starší P910i na běžnou práci. Zatím HTC TyTN spíše zkoumám, Windows CE zařízení jsem měl naposledy v polovině roku 2002, a jsem pro tento systém relativní nováček. Existuje pár problémů, například občas TomTom odmítá najít externí Bluetooth GPS, i když je zapojená a spárovaná (pomůže reset, ach jo), nicméně celkově jsem velice spokojen. HTC TyTN s Windows Mobile 5 je možné chápat spíše jako mikro-notebook, zatímco SonyEricsson P910i jako špičkový chytrý telefon. Obě zařízení směřují na mírně jiný trh, a ve svém oboru nemají konkurenci.

Klávesnice TyTN je kvalitní, je rozhodně lepší než u velkých komunikátorů typu Nokia 9300i a Nokia 9500. Pokud v tuto chvíli zvažujete zda P990i či HTC TyTN, doporučil bych spíše to druhé, "odvykací kůra" ze Symbianu UIQ bude chvíli trvat, všechno se dělá jaksi jinak, ale možnosti jsou zde širší, HTC jde prostě nastavit přesně dle Vašich potřeb.


HTC TyTN dodala firma Sunnysoft.

Jak na download PDF souboru v PHP?

PHP 10.10.2006

Když jsem včera řešil generování PDF z HTML a následný download tohoto souboru, setkal jsem se s řadou problémů. Není to v praxi až tak triviální věc, jak to vypadá. Některé zasílané header() hlavičky nefungují v MSIE, některé v Opeře, a jiné zase ve Firefoxu. Dospěl jsem nakonec k řešení, které funguje, dle testů, pod MSIE 6.0, Firefoxem 1.5 i Operou 9, a nabídne uživateli stažení vytvořeného PDF souboru.

Takto vypadá skutečně funkční download vyvořeného PDF v PHP:

function download_file($pdfdata, filename){
 if (ereg('Opera(/| )([0-9].[0-9]{1,2})', $_SERVER['HTTP_USER_AGENT']))
  $UserBrowser = "Opera";
 elseif (ereg('MSIE ([0-9].[0-9]{1,2})', $_SERVER['HTTP_USER_AGENT']))
  $UserBrowser = "IE";
 else
  $UserBrowser = '';
 $mime_type = ($UserBrowser == 'IE' || $UserBrowser == 'Opera') ? 
  'application/octetstream' : 'application/octet-stream';
 header('Content-Type: ' . $mime_type);
 header('Content-Disposition: attachment; filename="'.$filename.'"');
 header("Expires: Mon, 26 Jul 1997 05:00:00 GMT");
 header('Accept-Ranges: bytes');
 header("Cache-control: private");
 header('Pragma: private');				
 header("Content-Length: ".strlen($pdfdata));
 echo $pdfdata;
}

Otestovat si jej můžete přímo pod tímto článkem kliknutím na [export do PDF].

XStandard funguje i pod Linuxem

Webdesign, CMS 07.10.2006

WYSIWYG editor XStandard podporuje oficiálně jen Windows 2k/XP a novější a Mac OS X 10.4.x, což může být mírně omezující. Vyzkoušel jsem ovšem instalaci Wine na Fedora Core 5, plus poslední verzí Firefoxu 1.5.0.7, a vše je plně provozuschopné. Firefox si dokonce sám najde a nainstaluje XStandard plugin, a vše funguje na 100%. (Ne)oficiálně je tedy u XStandardu funkční i Linux :-)

XStandardklikněte pro zvětšení

Nová prezentace: www.HTF.cuni.cz

Webdesign, CMS 05.10.2006

F-ART AGENCY, s.r.o. právě spustil novou prezentaci Husitské teologické fakulty (Univerzita Karlova v Praze) s adresou www.HTF.cuni.cz. „Srdcem“ této rozsáhlé prezentace je redakční systém F-ART:CMS (doporučuji si prohlédnout například mapu webu pro představu o celkovém rozsahu).

Kromě informací fakultních jsou zde implementovány i prezentace deseti kateder a ústavů, každá se svojí specifickou grafikou, včetně CZ, EN a DE jazykových mutací.

Celá prezentace používá WYSIWYG editor XStandard pro editaci článků zhruba 30 redaktory, je plně XHTML 1.1 validní, přístupná, a obsahuje alternativní exporty do formátů RSS, Atom, WAP (plus standardní tisk a email) pro čtenáře.

Design zpracovala Iva Bednářová, a za HTF UK se na webu podílel zejména p. Ladislav Hajnal (tajemník fakulty), sl. Lenka Philippová (tisková mluvčí) a p. Pavel Šafránek (IT).

Osobně si myslím, že se v současné době jedná o jedny z nejlepších fakultních stránek v ČR.

www.HTF.cuni.cztitulní strana

Foobar2000 - kvalitní alternativa k WinAmpu

Hudba 05.10.2006

Autorem tohoto článku je Creep, s vlastním weblogem na adrese creep-show.blogspot.com. Článek je alternativou pro můj popis konfigurace WinAmpu.


Základní popis

Foobar2000

Foobar2000 (f2k) je softwarový audio přehrávač pro Windows, který klade největší důraz na kvalitu zvuku, (relativní) jednoduchost a funkčnost. Tomu se podřizuje vše ostatní - nečekejte tedy podporu skinů, přehrávání videa či další vymoženosti, na které jste u většiny ostatních přehrávačů zvyklí.

F2k podporuje snad všechny myslitelné audio formáty: MP1, MP2, MP3, MP4, MPC, AAC, Ogg Vorbis, FLAC, WavPack, WAV, AIFF, AU, SND, CDDA a WMA. Pro podporu bezeztrátového Monkey’s Audio (APE) je třeba doinstalovat plugin (proč i ten není obsažen v základní instalaci mi není zcela jasné). Do vybraných formátů (konkrétně MP3, MP4, FLAC, MPC, OGG, WAV a Wavpack) umí foobar2000 i konvertovat.

Z dalších funkcí stojí za zmínku především výborná práce s tagy, zahrnující hromadný zápis / změnu / odstranění pomocí skriptů a podporu freedb. Užitečnou funkcí je také ReplayGain, která zjistí hlasitost souborů a následně dorovnává rozdíly mezi jednotlivými stopami nebo celými alby.

Foobar2000 je open-source program (podobně jako třeba Firefox nebo Miranda IM), díky čemuž pro něj existuje nespočet pluginů, které dále rozšiřují jeho funkce či vzhled. Přehled pluginů kompatibilních s nejnovější verzí 0.9 najdete zde.

Vzhled f2k v základní instalaci je velmi strohý, což někomu může vyhovovat, jiným však už méně. Pro hračičky je tu plugin ColumnsUI, kterým lze vzhled do značné míry upravit dle představ uživatele (ještě o něm bude řeč).

Nejnovější verze programu je vždy k dispozici na www.foobar2000.org. Kompletního průvodce (anglicky) najdete tady, případně zde. Dále uvádím jen základní nastavení.

Odkazové zvrácenosti na Lupa.cz

Webdesign, CMS 04.10.2006

Každý na to nadává, ale dosud o tom (skoro) nikdo nenapsal. O čem? Jedná se o zvrácený systém odkazů "sama na sebe" na Lupa.cz. Podívejte se třeba na P.R. masáž nazvanou Matthew Gertner: AllPeers může být nový Skype. Celý tento článek hovoří o projektu AllPeers, nicméně, nikde v článku na něj není odkaz. Pod textem "AllPeers" se skrývá odkaz na "nálepku" www.lupa.cz/n/allpeers/, namísto na logické www.allpeers.com.

Zvrácené SEO a honba za vyšším počtem shlédnutí reklamních bannerů? Samozřejmě. Je naprosto nechutné, že Lupa.cz, která by se měla věnovat seriózně internetu a sítím, přichází s takovouto odpornou praktikou. Praktikou, která není výhodná pro čtenáře, je pouze mírně výhodná pro SEO a pro zbytečné kliky (dosud neznalých) čtenářů. Lupa.cz zjevně na čtenáře kašle, a jde jí jen o mírně vyšší hity a více impresí pro bannery.

Možná se Lupa.cz bude divit, až její návštěvnost začne klesat, takto "srát na hlavu" si lidé, vracející se čtenáři, nenechají líbit věčně, a přesunou se prostě jinam. „Nálepky“ uvnitř článku nemají co dělat, na to je určen externí box.

Pokud už Lupa.cz čtete, zásadně neklikejte na odkazy. Vedou pouze a jenom na zcela irelevantní stránky, a relevantní odkaz si musíte najít na Google.com…

Nová prezentace: PenzionSedmihorky.cz

Webdesign, CMS 04.10.2006

PenzionSedmihorky.cz je nová prezentace provedená ve 4 jazykových mutacích (zatím se ovšem pro EN/DE/PL verze čeká na dodání překladů klientem), obsahující mimo jiné fotogalerii, objednávací formulář, a WYSIWYG editaci článů a novinek pomocí pokročilého redakčního systému.

A možná je to i hezký tip pro Vás na podzimní dovolenou :-)

PenzionSedmihorky.cz

Co takto zakázat teenagerům internet?

teenager

Pokud jste už četl "diskuse" na Novinky.cz, Živě.cz či iDNES.cz, odcházel jste zcela jistě znechucen z toho, jaký je to hnůj. V Česku totiž diskuse neexistuje (pokud to někdo výrazně nemoderuje). Existuje jen stádo pořvávajících teenagerů.

Na tomto webu mám k řadě „teenagerů“ velice vyhraněný, a nutno říci, že velice negativní, vztah. Proč je tomu tak? Řada z těchto lidí se na internetu chová, pod vlivem anonymity, jako absolutní odpadky.

Podívejte se třeba na jednu "diskusi" na PCTuning.cz, doupě ATi fanatiků. Je to krásný příklad. Pod nickem "Naprostá Lama" (můj oblíbený nick) jsem tam publikoval běžný komentář. Následně na to reaguje teenager Tomáš Kotrla výkřikem "Běž už s těma kecma do prdele!", teenager speedsnail výkřikem "Táhni z5 na svůj ubohej blog.." a koktavý PetFish výkřikem "Cece Radku, Ty mas fak komplex".

Nazývám tyto lidi „teenagery“ bez ohledu na jejich skutečný věk, protože věřím, že jejich naprostý nedostatek znalostí, sebekontroly, sebereflexe a poznání, obrovská závist a nenávist, a nezměrná vulgarita je jen nedílnou součástí přebujelého množství hormonů v jejich těle a špatné či nedostatečné výchovy rodičů, a ne stav setrvalý. Prostě doufám, že z toho jednoho dne vyrostou.

Je mi těchto nevyzrálých dětí opravdu líto. Nicméně, taková je realita ČR.

Žijeme v zemi, kde 50% podpory mají rudé zrůdy, a děti těchto rodičů, voličů diktatury levice, voličů dluhu ve výši 1.3 biliónu Kč, zkolabovaného zdravotnictví a důchodového zabezpečení, na tom nebudou často o nic lépe. Vyznávají rovněž zásadu hodně řvát a málo pracovat.

A protože moc provozovatelů webů se nemá k tomu moderovat "diskuse", je zde ještě jiné řešení - zakázat „teenagerům“ internet :-) Bylo by to nádherné, kdyby si člověk místo primitivních výkřiků „teenagerů“ přečetl na internetu plodnou diskusi.

Nechcete někdo navrhnout zákon, zakazující anonymní přístup „teenagerů“ na internet? Ale ne, to by poté nebylo naše malé socialistické Česko. To by byl poté ráj :-)

Moderní web se pozná tak, že má zásadně moderovanou či dokonce žádnou diskusi. O pořvávání „teenagerů“ mají zájem jen pokleslá periodika, toužící po vysoké návštěvosti za každou cenu, ale nikoliv ta seriózní. Moderní média prostě orgiím vulgarit nepřejí… Je i Váš web moderní (= moderovaný) nebo je to žumpa?

Creative X-Fi - automatické přepínání režimů

Hudba 03.10.2006

Zvuková karta Creative X-Fi již není novinka, ale přesto tato rok stará záležitost stále nabízí (a dlouho zřejmě nabízet bude) nejkvalitnější zvuk pro PC. Pokud potřebujete používat zvukovou kartu pro hudbu (ASIO) i pro hry (EAX), je X-Fi v podstatě jediné (téměř monopolní) řešení.

Jediným "problémem" Creative X-Fi je nutnost přepínání zvukových režimů mezi "Entertaiment", "Audio Creation" a "Game". Mockrát se mi stalo, že jsem si spustil Quake 4 v modu "Audio Creation", po předchozím poslouchání hudby ve WinAmpu, a poté poslouchal obyčejné stereo místo prostorového 5.1 zvuku v podání EAX. Špičkový zvuk je polovina dojmu ze hry, a bez EAX to opravdu není ono.

Naštěstí existuje jedna malá utilitka nazvaná X-Fi Mode Changer (zabere v paměti cca 2MB), která ono přepínání režimů zrealizuje za Vás, a to zcela automaticky. Stačí v ní přiřadit do jednotlivých režimů patřičné aplikace, a při spuštění uvedené aplikace se následně zvukový režim přepne plně automaticky.

Už se tak nestane, že budete hrát Quake 4 bez EAX, či poslouchat stereo koncert ve FLACu se zapnutým prostorových zvukem 5.1.

Creative X-Mode ChangerX-Fi Mode Changer