Microsoft Visual Studio 2005 zdarma

Beta Experience Vám nabízí příležitost seznámit se s novými funkcemi vývojářského prostředí Visual Studio 2005. Obsahuje nejnovější beta verze aplikací Visual Studio 2005 Team System a SQL Server 2005 a umožňuje absolvování praktického školicího programu, díky němuž se naučíte maximálně využívat předností verze Beta 2. Bulletin Beta Experience Vás bude pravidelně informovat o poznatcích odborníků, o nových zdrojích a interních událostech.
Více na msdn.microsoft.cz/beta.
Test pěti kompletů bezdrátové klávesnice a myši

Klávesnice je hodně podceňovaná periférie. Neprávem. Rychlá grafická karta, větší hard-disk, či ultra-moderní DVD-RAM vypalovačka Vám peníze nevydělá. Pokud jste programátor, nebo alespoň profesionální uživatel, je špičková klávesnice tím nejdůležitějším, co ke svému počítači připojíte.
Tento test se podívá na pět bezdrátových kompletů klávesnic a myší od výrobců BenQ, Chicony, Genius, Microsoft a Logitech v ceně do 2.000 Kč (včetně DPH).
Nemá smysl diskutovat o tom, zda má bezdrátová klávesnice smysl, kdo ji totiž jednou vyzkoušel a nepopotahoval k sobě pořád kabel k 3 metry vzdálenému počítači, tak dobře chápe, o čem mluvím. Bezdrát je o pohodlí a o svobodě.
A stejné je to s myší, větší váha bezdrátové myši je pro mnoho lidí menší zlem než „závaží“ ve formě kabelu.
Osobně používám také bezdrátové řešení, a to to nejlepší od Logitechu v této oblasti - diNovo klávesnici a laserovou myš Logitech MX1000, a s tímto etalonem budu uvedené sety porovnávat. Zvláště v případě myši je to ovšem nemožné, laserová MX1000 od Logitechu je totiž zcela někde jinde, několikanásobně, oproti řešením založených na optické technologii.
Cygwin - Linux pod Windows
S Linuxem si tykám, nicméně, na desktopu používám Windows XP. Gnome či KDE mi sice vyhovuje koncepčně více (i když s nVidia Virtual Desktop je i Windows XP silně použitelné), nicméně, zásadní rozhodování je na úrovni aplikací, a zde Gimp nemůže konkurovat Adobe Photoshopu, takové PowerDVD je podstatně lepší než Xine, a třeba Macromedia Dreamweaver je mnohem lepší než Bluefish či KDE Quanta.
Proč Cygwin
Operační systém je sice poněkud více než „přepínač aplikací“, ale jádro Windows
XP je natolik dobré, že přestává být rozhodující operační systém, a podstatné
jsou jen aplikace. Nicméně, některé utility pro Windows nativně neexistují,
a přitom se bez nich produktivní práce těžko obejde. Triviální příkazy a programy
jako cat
, less
, dd
, grep
, find
, iconv
, tar
,
balíky programů typu python
, ruby
a perl
,
věci pro vývoj jako cvs
či subversion
, textové prohlížeče lynx
a links
,
a potom samozřejmě ssh
pro bezpečný vzdálený přístup k shellu,
to je základ, a bez něj nejsem schopen fungovat.
Veškeré tyto programy nabízí pod Windows projekt nazvaný Cygwin,
což je portace *NIXu a jeho utilit do Windows (na jeho počátku stojí král
open-source RedHat).
Windows s Cygwin je dle mého mínění to
nejlepší z obou světů, kvalitní příkazová řádka a bash
jinak ve
Windows silně chybí, klávesnice je totiž mnohdy jediná cesta jak rychle dosáhnout
cíle (namísto klikání myší).
Instalace Cygwinu
Instalace Cygwin balíčku je triviální, postačí si stáhnout aktuální setup.exe (280KB) a poté si již zvolit nejbližší server a vybrat si programy, které chcete instalovat. Můžete si nainstalovat i Cygwin/X, tedy X-server pro Windows, včetně třeba okenního manažeru, a spouštět tak i grafické programy, nicméně, o klikání myší to opravdu není.

#lama řeší „init 6“
Ondřej Kokeš je super člověk, ale tady jsem si z něj prostě musel s jeho Fedora Core 3 mírně vystřelit. Válel jsem se smíchem po podlaze :-)

Intel Centrino v akci
Tento Dell notebook mého kamaráda dostal nejprve zásah hrníčkem horké kávy. Zdálo se, že to ještě rozdýchal, ale když byl poté čištěn, tak dostal druhý tekutý zásah plnou lahví přípravku na čištění displeje (jakási Okena).

Jak smazat „System Volume Information“?
System Volume Information
je adresář, do kterého si Windows XP
ukládají informace o Bodech obnovení nástrojem pro Obnovení
systému, a taky jej používá Klient služby sledování distribuovaných připojení a Indexing service. Pokud
tuto službu máte (velice rozumně) vypnutou, tak Vám po ní stále zůstane výše
zmíněný adresář, který nejde smazat, ani do něj nejde nahlédnout.
Osobně mi tento adresář vadí a vždy jej mažu, protože v takovém Total Commanderu opticky překáží, a veškeré tři dříve uvedené služby mám na domácím počítači vypnuté.
Aby tento adresář mohl být smazán, je potřeba si
k němu nastavit přístupová práva, a to třeba pomocí utility cacls
,
kde Radek Hulán
je v tomto případě jméno uživatele, kterému nastavujete
práva, a přepínač /T
zajištuje zpracování i podadresářů a souborů
v nich:
$ cacls "C:\System Volume Information" /T /E /G "Radek Hulán":F
A nyní již nic nebrání tomu, abyste celý adresář smazali nadobro z disku.
Upozornění: celou operaci děláte na vlastní riziko; článek není určen pro běžné uživatele.
Co udělá Adobe se získaným monopolem?
Monopol je věc, která může mít občas i své pozitivní stránky. Dobrým příkladem je Microsoft s jeho Windows XP, vývoj software pro dlouhodobě majoritní a stabilní platformu je pro vývojáře mnohem jednodušší a levnější než například vývoj pro roztříštěný Linux.
Před měsícem Adobe koupil společnost Macromedia. Moc jsem tomuto spojení nerozuměl, Macromedia totiž dělá v podstatě ty samé věci co Adobe, například Macromedia Dreamweaver je přímou konkurencí pro Adobe GoLive, Macromedia Fireworks zase pro Adobe ImageReady, a Macromedia FreeHand pro Adobe Illustrator. Jediný produkt z této množiny, který Adobe nemá, je Macromedia Flash.
Z prezentace Q3/2005 Macromedie je přitom jasně vidět, že nástroje pro vývojáře tvoří majoritu (79%) jejich příjmů, zbytek (14%) tvoří nástroj pro tvorbu multimediální technologie Breeze, která se začíná dobře prodávat velkým firmám.

Palantir - nádherný wallpaper
Vlad Gerasimov je člověk, který stojí za webem VladStudio.com. Vlad zde dává volně k dispozici (a ve větších rozlišeních i k prodeji) svoje unikátní grafická díla zaměřená na wallpapery pro Váš počítač.
Občas se na jeho web podívám co je nového, a dnes mě naprosto dostal jeho wallpaper nazvaný Palantir (ano, ten Palantir), je nádherný, detailně propracovaný a … prostě podívejte se na něj:
Dnešním minimem jsou 2GB paměti
Už delší dobu mám v počítači 2GB RAM, a vypadá to jako ideální a dostatečné množství, jsem totiž schopen spustit veškeré potřebné programy, a stále je slušných 35% paměti volné pro cache operačního systému. Dnešní DDR400 paměťové moduly jsou levné, neznačkové 2x512MB (pro DualChannel) moduly koupíte za 1.800 Kč (bez DPH), a rozšířit tak paměť třeba z 1GB na 2GB není ani finanční problém. Problém by to mohl být jen technický, některé levné desky mají jen 2 až 3 sloty pro DDR paměti.
A proč o tom píšu? Řada lidí nechápe, proč počítač přetaktovávat a ladit, a testovat následně jeho stabilitu, důvod je ovšem nasnadě, se super-výkonným strojem člověk může dělat pohodlně cokoliv právě potřebuje, aniž je nervózní z toho, že na něco pořád čeká, či že mu počítač spadne uprostřed rozdělané práce, protože není řádně otestován.
Příklad využití paměti:

Běžně spuštěné procesy:
- Trillian 3.0 - IM klient
- TheBat! - emailový klient
- Opera 8.0 - browser
- MySQL 4.1.11 - databáze (v konfiguraci max - drží si tak veškeré tabulky v paměti, a je to extrémně rychlé)
- Apache 2.0.53 - http server
- Total Commander 6.52 - správce souborů
- jEdit - textový editor kódu (běží na Sun Java 5)
- Macromedia Dreamweaver MX - textový editor WYSIWYG
- Adobe Photoshop 7 - grafický editor
- Macromedia Flash MX - flash editor
- WinAmp - přehrávač audia
- AverTV DVB-T - televize (nonstop zapnutá stanice Óčko, ale jen pro klipy, zvuk dle vlastního výběru ve WinAmpu)
A teď si zkuste spustit podobnou konfiguraci procesů a programů na Vašem notebooku ;-)
Teenageři na internetu aneb diskusní žumpa
Živě.cz patří k nejnavštěvovanějším IT serverům na českém internetu, a to proto, že se zaměřuje na masová témata a masově je podává. Osobně takového servery nikdy nečtu, ale není to ani tak kvůli zaměření jejich článků, jako kvůli diskusím. Pokud se podíváte na diskuse na Živě.cz či na dalších masových serverech pro internetová mláďata, pochopíte, že to není nic jiného než žumpa, a celý server se Vám stane odporný.
Psychiatr Cyril Höschl se kdysi zabýval internetovými diskusemi a snažil se definovat, proč vypadají tak, jak vypadají, a takto popsal diskutující: : "Mají v sobě naštosovanou bezmeznou žlučovitou závist vůči vzdělanějším, chytřejším, úspěšnějším a bohatším. Mají vztek na ty, kdož jsou spokojeni. Nejraději by je roztrhali na kusy. A protože jinak nedokážou, vyřizují si to s nimi v otevřených, neřízených anonymních diskusích…"
U každého článku masových serverů se totiž vyskytuje řada primitivních jedinců, většinou teenagerů chlapeckého pohlaví, kteří mají mizivé znalosti, ale zato obrovský vztek. V praxi se to projevuje například takto:
Pseudo-odborník

Velice nebezpečná a zrůdná forma teenagera, pod vysoce odborným článkem tento teenager prohlásí, že on osobně už to všechno dávno zná (jako by to někoho zajímalo), a že tady autor objevuje znovu Ameriku. Tímto prohlášením se teenager stane automaticky ještě větším odborníkem než autor článku, a jeho sebevědomí ihned skokově narůstá do nebes.
Zajímavé je sledovat i vývoj takovéhoto threadu, vždy se totiž najde pár dalších lidí, co mu na tento jeho trik skočí, a ptají se jej na doplňující otázky k článku, nicméně, odpovědi se nedočkají, protože teenagerovi chybí kromě prvotního výkřiku potřebné znalosti.
Povšimněte si rovněž podpisu tohoto teenagera - používá v něm mimořádně mazaného triku s nápisem „Linux rulez“ čímž všem jasně dokládá nejen své dokonalé znalosti tohoto alternativního operačního systému, ale zároveň i svoji perfektní znalost angličtiny!
A aby to nebylo celé, tento teenager stihl ve své pseudo-odborné odpovědi i zalinkovat a zvýšit Google Page Rank pro svůj bezobsažný blog. Skvělá práce, gratuluji, takto má vypadat dokonale řemeslně zvládnutá práce pseudo-odborníka!
Buzerant

Tento teenager si zvyšuje svoje sebevědomí tím, že kolem sebe trousí krátké a mírně přihlouplé poznámky a snaží se tak vyvolat flame, na který další teengeři opět krátce a přihlouple reagují. Každý, kdo začne takovýto flame, je na chvíli král, testosteron proudí jeho tělem, a takovýto teenager se krátkodobě cítí podstatně lépe.