MyEgo.cz - Radek Hulán webzine

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

CoolDrive 4 - něco chladného pro Vaše PC

PC Hardware 11.05.2005
Cooldrive Mini

Dnešní výkonné procesory a moderní grafické karty mají běžně odběr 100W (a vyšší), a tím produkují i spoustu tepla, se kterým si každý počítač musí nějak poradit. Typické řešení je použít standardní vzduchové chlazení, a osadit větráky na procesor, grafiku a do skříně, a nechat je naplno foukat. Nicméně, pokud nechcete pořád poslouchat 4 turbíny, začnete brzo toužit po po regulaci otáček těchto větráků.

CoolDrive - základní popis

CoolDrive 4, model LHD-V04-U1 v ceně 1.000,- Kč + DPH, umí ovládat otáčky hned 4 větráků, taky má 4 teplodní čidla a digitálně monitoruje a zobrazuje jejich teploty, a rovněž obsahuje velice kvalitní chladič pevného disku.

Provedení CoolDrive 4 modulu je skutečně luxusní a velice kvalitní, celek tvoří hliníkový obal (který zároveň funguje i jako pasivní chladič pevného disku), zatímco přední část s ovladači a 4x4cm větráčkem je v lesklém chromovaném provedení.

Paranoia: šifrování dat na disku

Bezpečnost 10.05.2005
Paranoia

Naprostou většinu informací dnes máme uloženou v elektronické podobě na pevném disku. Ještě před pár lety by to byl spíše jeden šanon s papíry, nyní jsou to ale stovky až tisíce citlivých souborů. Ukrást a zneužít tyto informace je velice jednoduhé, stačí aby se někdo k Vašemu osobnímu počítači či notebooku dostal na pár minut, vytáhnul z něho disk, celý disk zkopíroval pomocí Acronis TrueImage či Norton Ghost na svůj notebook, a je hotovo. Zbytek v klidu dokončí v klimatizované kanceláři…

Proč šifrovat data na disku

Pokud nepoužíváte šifrování dat na disku, máte smůlu. Stejně jednoduše se k Vašim datům dostane kdokoliv, pokud počítač necháte zaheslovaný pod Windows XP, a naivně si myslíte, že neznalost hesla Administrátora postačí aby se do počítače nikdo nedostal. Není to pravda. Změna hesla Administrátora pod Windows je pro kohokoliv záležitost na 10 sekund, a poté si s Vaším počítačem dělá, co chce. Pokud máte notebook, a ztratíte jej, bez šifrování dat na disku si jeho obsah přečte kdokoliv i bez fyzické manipulace s diskem.

V tuto chvíli se začíná nabízet otázka, proč data na disku nekryptovat. Podobné věci se dají dělat s emailem, o šifrování komunikace na internetu pomocí GnuPG a o pohodlném propojení GnuPG s email klientem Thunderbird jsem psal již dříve, a není důvod proč podobně nešifrovat i Vaše lokální či mobilní (notebook, USB klíčenka) data.

CreativeLabs Webcam Live!: Vaše webové oči

PC Hardware 09.05.2005
webcam

Každý z nás asi používá ICQ či jeho varianty od Yahoo! či MSN. Je to bezvadná a rychlá věc, ale člověka brzo nebaví pořád něco zdlouhavě psát, zvláště pokud by to šlo vyřešit slovně mnohem rychleji.

Když si potom poprvé vyzkoušíte online komunikaci s protistranou za pomoci webové kamerky a mikrofonu, nebudete už chtít jinak. Je to skutečně mnohem efektivnější, osobnější, produktivnější, a i pocitově je takováto komunikace na zcela jiné úrovni.

Proč webkamera?

Nikdo z nás asi důležité věci, kde chce významněji ovlivnit jejich průběh, nenapíše do emailu, ale danému člověku rovnou zavolá, nebo za ním osobně zajde. Je to totiž mnohem účinnější a efektivnější.

A webová kamera, takzvaný webcam, se této praxi docela slušně přibližuje, při mimimalizaci našich nákladů a času.

Dvě webkamery od CreativeLabs

V této recenzi se podívám na dvě kamerky od Creative Labs ze série VideoBlaster, a to Webcam Live! a Webcam Live! Pro.

Balení kamer

První z těchto dvou kamerek stojí 1,100 Kč (včetně DPH) a ta druhá 1,580 Kč (opět s DPH). To je dobrá cena, pokud tato kamerka ušetří byť jen jediný meeting, zaplatí se tím, cena dopravy po přecpané Praze plus cena ztraceného času je rozhodně vyšší než tisícikoruna za kameru.

Kamerky jsou to vzhledově téměř identické, obě produkují video v rozlišení 640x480px s 30 snímky za sekundu (to platí pro dobré osvětlení, pro noční snímání klesá snímkování na zhruba 10 FPS, a rapidně roste šum). Kvalita videa těchto minikamer není ovšem určena pro natáčení dětí hrajících si u počítače, ale pro online komunikaci přes internet, a zde je skutečně naprosto dostatečná. Kvalitnější video přes internet rozumně ani nepřenesete…

Vliv časování pamětí na výkon? Nulový…

PC Hardware 08.05.2005

Právě jsem dokončil poměrně rozsáhlý článek pro Živě.cz, který detailně rozebírá možnosti nastavení pamětí a jejich přetaktování. Nejzajímavější na celém článku (kromě hromady teorie) ale je fakt, že navzdory obecnému přesvědčení nemá časování pamětí žádný zvláštní vliv na výkon počítače.

Rozdíl mezi levnými DDR400 CL3.0 a drahými DDR400 CL2.0 je totiž naprosto zanedbatelný.

Propustnost paměti

FSB Časování Čtení paměti Zápis do paměti Latence pamětí
235 MHz 2.5-3-3-6 6612 MB/s 2422 MB/s 75.7 ns
235 MHz 3.0-4-4-8 6573 MB/s 2407 MB/s 78.4 ns
200 MHz 2.0-3-3-6 5594 MB/s 2134 MB/s 86.3 ns
200 MHz 2.5-3-3-6 5526 MB/s 2044 MB/s 86.5 ns

Praktické testy

FSB Časování PCMark04 Aquamark3 3DMark05 SuperPI 2M
235 MHz 2.5-3-3-6 5740 75,173 5922 79 sekund
235 MHz 3.0-4-4-8 5690 74,198 5895 80 sekund
200 MHz 2.0-3-3-6 4904 66,450 5754 95 sekund
200 MHz 2.5-3-3-6 4893 66,041 5748 95 sekund

Docela šokující odhalení pro lidi, co si koupili drahé CL2.0 paměti… Nicméně, fakt je ten, že paměti s nízkým časováním jdou často i lépe taktovat než ty "pomalé", přesto je ale mnohem lepší zakoupit například Kingmax Hardcore DDR500 CL3.0 paměti za 2,600 Kč než OCZ DDR400 CL2.0 za 3,000 Kč. FSB je základem výkonu, kdežto lepší časování pamětí má vliv na výkon jen kolem 0.5%.

Nekupujte si redakční systémy!

Webdesign, CMS 07.05.2005

Stále existuje spusta českých webdesignových firem, nazývám je pracovně „vyžírkové“, které „svoje“ redakční systémy klientům prodávají. To „svoje“ je záměrně v uvozovkách, často se jedná jen o stažené opensource produkty či jejich části (typicky třeba WYSIWYG editor), a mírně upravené.

Tato praxe je velice rozsáhlá, a u neznalých klientů je bohužel i úspěšná. Klient poté platí stovky tisíc za často podřadný systém, když by přitom lepší systém mohl mít zadarmo.

Pokud už česká firma skutečně má nějaký vlastní systém, tak jej často doprovází několik zásadních nedostatků:

  • jen několik málo instalací, a tudíž značná chybovost,
  • nedostatečná funkčnost systému,
  • závislost na několika málo programátorech,
  • vrozená nebezpečnost systému,
  • malé zaměření na SEO, přístupnost, multijazykovost.

Veškeré tyto věci řeší třeba opensource BLOG:CMS, redakční systém zcela zdarma, který je dle mého mínění lepší než většina komerční konkurence (alespoň soudě dle popisu 10 produktů, které jsem zkoumal).

Konkurence prodává své redakční systémky za 50.000 Kč, a v této ceně není nic. Ankety si musíte dokoupit. Diskuse si musíte dokoupit. Fórum si musíte dokoupit. Na SEO, přístupnost, otestování, špičkovou dokumentaci, a tisíce instalací po celém světě můžete zapomenout.

Náš komerčně podporovaný GlobalDat CMS již ale toto všechno obsahuje a je dostupný zdarma.

Pokud jste klient, chcete nový web, a někdo Vám prodává redakční systém, podívejte se místo toho třeba na opensourcecms.com, zde jsou desítky redakčních systémů v super kvalitě a zcela zdarma. Ušetříte a získáte špičkové řešení, které budete moci využít pro tvorbu lepšího webu a jeho obsahu, což je to hlavní.

Anebo rovnou použijte GlobalDat CMS, a od autorů tohoto systému si nechte udělat profesionální šablony, design, školení a návrh webu. GlobalDat CMS je zaměřen na funkčnost, přístupnost, snadnost používání, optimalizaci pro vyhledávače, a dokonalou bezpečnost.

Na GlobalDat CMS a BLOG:CMS běží weby s 200.000 UIP denně, jedny z největších webů v ČR i v zahraničí. A tento systém je navíc je za hodně dobrou cenu :-)

Návod: Jak otestovat stabilitu počítače

PC Hardware 04.05.2005

Webová samota

Najednou přijde myšlenka a poleká tě
Jak nečekané zazvonění telefonu
Napadne tě že všichni tihle týpkové z chatu
Jsou možná stejně sami a když žhaví procesory a natahují elektrotykadla
Volají že už to nemůžou dál snášet
A dojde ti že nevíš kdo z nich je škaredý kdo na vozíku a koho vylili z práce
Komu utekla manželka komu umřel brácha a komu právě rakovina žere plíce
Že nevíš co všechno si odskákali a kolikrát jim beztrestně rozkopali hubu

a možná hůř než tobě

A pak si znova přečteš co ti který z těch kokotů kdy napsal
A prchavý dojem soucitu vyvane z tvé hlavy
Jako cár mlhy z ranního náměstí
Po kterém kráčíš s divnou kocovinou

verš © Filip Sklenář

Jak na podivný email s winmail.dat?

Software 03.05.2005

Občas dostanu do svého TheBat! emailového klienta zprávu s podivnou přílohou winmail.dat, a v hlavičce emailu je vždy něco podobného:

X-MimeOLE: Produced By Microsoft Exchange V6.5.7226.
...
Content-Type: application/ms-tnef;
        name="winmail.dat"
Content-Transfer-Encoding: base64

Neboli další Microsoftí quazi-standard (=paskvil), který není čitelný dokonce ani v Outlook Expresu, natož v normálních email klientech na Windows, Linuxu či Mac OS X. Microsoft sám administrátorům Exchange serverů sice radí, jak tento soubor neposílat, nicméně řada adminů to zjevně neumí nastavit (asi v životě nic jiného než Exchange neviděli).

Naštěstí existuje i jiná alernativa než si přílohu vyžádat od autora emailu znovu, a tou je prográmek WMDecode, který z winmail.dat dokáže extrahovat veškeré soubory. WMDecode existuje pro Windows a EPOC/Symbian zařízení, a je dostupná i jeho varianta pro Mac OS X.

nVidia profily s nHancerem a lepší Doom 3

Software 01.05.2005

V tomto článku představím aplikaci pro lepší práci s nVidia profily a tuning grafiky v Doom 3 pro super výkonné karty.

Ještě lépe vypadající Doom 3

První z těchto aplikací je 3mooD, který umožňuje dále vylepšit již tak skvělou grafiku her Doom 3 a Doom 3: Resurrection of Evil. Podmínkou je vlastnictví nVidia 6600/6800 karet, a nejnovější ovladače 76.xx (osobně používám verzi 76.44).

V této aplikaci proveďte nastavení dle obrázku, specifikujte cestu k Doom 3 instalaci, a po spuštění budou textury ještě propracovanější než v Ultra High módu (při jinak zapnutém AA 4x a AF 8x).

3mooD

Tyto screnshoty jsou down-samplovány z 1280x1024 do šířky 500px, takže zlepšení kvality tak nevynikne, nicméně, realita je opravdu ohromující, třeba textury a odlesky světla na podlaze, a vůbec celkový dojem ze hry, je ještě mnohem lepší:

Doom 3 screenshot 1

Testování a perfektní stabilita počítače

PC Hardware 29.04.2005

Každý počítač potřebuje otestovat, a to platí dvojnásob, pokud provádíte jakékoliv jeho přetaktování. Již dříve jsem psal o zásadách, které je nutné dodržovat při stavbě tichého a výkonného počítače, nicméně, to je teprve začátek. Následně musíte provést řádné testování, ono takové přetaktování procesoru o 600-800MHz prostě jde proti veškerým normám výrobce CPU, základní desky, chipsetu, a často i pamětí, a za těchto extrémních podmínek systém nemusí být stabilní.

SpeedFan - monitorování nejen teplot

Jedním z nejlepších utilit pro monitorování a měření teplot, napětí a otáček větráků uvnitř počítače je SpeedFan 4.23, alternativou je pak Motherboard Monitor. SpeedFan umí měřit teplotu CPU, skříně, hard-disků a rovněž jádra grafické karty a jejího okolí.

Zásadou je, že teplota CPU by v klidu neměla být vyšší než 45°C, s ideálem kolem 40°C, a teplota skříně maximálně 37-38°C, při běžné pokojové teplotě kolem 22 °C.

Při zátěži je limitem pro CPU maximálně 60°C, s optimem kolem 50°C, u grafické karty je možná teplota jádra při zátěži vyšší, a to až 70 °C (je nutno ji měřit nVidia ovladači nebo RivaTunerem, nikoliv SpeedFanem).

Takto vypadá teplota bez zátěže v mé Thermaltake Soprano skříni, Pentium 4E 3.8GHz Prescott CPU je zde na hodnotě 38 °C, což je excelentní výsledek, samotná teplota vzduchu ve skříni přitom jen o 6 °C převyšuje teplotu okolí:

SpeedFan bez zátěže

Pokud jsou Vaše teploty podobné, či pouze mírně vyšší, máte dobře navrženou skříň a tok vzduchu v ní.