Ideální Start menu
Jímá mě nehraný děs a hrůza když vidím Start menu běžného uživatele počítače v němž je zhruba 100 neorganizovaných položek a nedá se v nich vyznat, a k tomu je zhruba stovka ikon na ploše. Podobná zmatená struktura je extrémně neefektivní na používání, požadovaný program je téměř nemožné najít, osobně tuto strukturu vždy předělávám do sekcí Audio a video, Kancelář, Internet, Grafika, Tuning počítače a Nástroje (pro programování), je tak snadné nalézt to, co potřebuji. Navíc, vytvoření této struktury zabere maximálně počáteční jednu minutu.
Spojené s horkými klávesami pro spouštění většiny věcí, a nVidia virtuální deskop pro celkové zlepšení Windows GUI, je to nejlepší prostředí, které znám (s výjimkou Gnome 2.10, ten je lepší).
Jak rozjet Hitachi SATA-II disky na 3G místo 1.5G?
Hitachi je jeden z prvních výrobců, který své disky připravil nativně i pro SATA-II rozhraní, tedy pro 300MB/s, což je již rovnocenný soupeř pro SCSI Ultra320 na straně serverů.
Nicméně, pokud Hitachi T7K250 SATA-II disky zapojíte do nForce4-SLI základní desky, pojedou jen na rychlosti SATA-I, tedy 1.5G, a to přesto, že použijete poslední ovladače nForce4.
Zde je důkaz:
Problém totiž není v nForce4-SLI chipsetu, ale v nastavení disků Hitachi, které je standardně dodává s vypnoutou SMART technologií, a nastavené do SATA-I (1.5G) módu, zřejmě kvůli převaze zákazníků, kteří stále mají jen SATA-I vybavené desky.
Z webu Hitachi si je nutné tedy stáhnout Hitachi Feature Tool 1.97, kterým můžete zapnout SATA-II podporu (3G) a rovněž třeba SMART technologii (což se v případě RAID-0 docela hodí). Výsledek je následující:
RivaTuner a zakázání testu přetaktované karty
RivaTuner umí s nVidia grafickými kartami různá kouzla, nejužitečnější vlastností
bývá přetaktování karty, nastavení verze OpenGL (protože pár her nepodporuje
OpenGL 2.0), a několik dalších věcí. Moje XFX 6800GT karta, která
je standardně taktována na 350/1000 MHz
zvládá zcela stabilně
až 420/1200 MHz
, což je podstatně více než top 6800Ultra karty,
nicméně, standardní test přetaktování nVidie tuto rychlost nechce povolit.
Řešením je modifikace registrů, kdy se nVidia ovladačům tento test zakáže. Modifikace registrů se dá nejsnáze dosáhnout právě pomocí RivaTuneru v sekci Power User:
Nová prezentace: CesBrod.cz
Společnost F-ART AGENCY, s.r.o. dokončila nový web Města Český Brod. Web je zřejmě první prezentací města v ČR, která
je nejen validní dle W3C norem XHTML 1.0 Strict
, přístupná, ale rovněž
nabízí možnost exportu každého článku do PDF, tisk a poslání článku emailem,
má pokročilé fulltextové vyhledávání, možnost komentářů ke všem článkům, exporty
do RSS, Atom a WAP formátu, strukturu optimalizovanou pro SEO, a obsahuje
rovněž komfortní fotogalerii a diskusní fórum.
Za celým webem stojí pochopitelně F-ART:CMS redakční systém.
Zajímavostí je i webová kamera.
Aver DVB-T 771: PCI karta pro příjem digitální televize
Je tomu již více než 5 let co na území Prahy a okolí běží „experimentální“ digitální vysílání. Digitální vysílání je skvělá věc, nabízí lepší kvalitu, kapacitu a interaktivitu než vysílání analogové. Není problém v něm nabízet desítky televizních kanálů (není to tedy problém technický - jiná věc je, že stovka politiků a lobistů kašle na 10 miliónů lidí a už pár let se hádá, kterým společnostem toto vysílání povolí či zakáže).
V Praze a okolí je dostupné digitální vysílání na frekvencích 506 MHz, 674 MHz a 818 MHz. Na domovní analogové televizní rozvody jsem na Praze 1 nicméně chytnul jen multiplex na 506 MHz s kvalitou příjmu 86% (což je ovšem vynikající hodnota), tedy vysílání Českých Radiokomunikací, jiní uživatelé ovšem nemají problém ani s přijmem vysílání Czech Digital Group, a to klidně na pokojovou anténu (záleží na jejím směrování).
Díky dříve zmíněnému politickému hašteření je na multiplexu dostupných jen 5 televizních stanic (ČT1, ČT2, Nova, Prima a Óčko) plus pár státních rádiových stanic. Doufejme, že se situace ale relativně brzo (během jednoho roku) změní, a stanic v nabídce přibude, zatím je potenciál digitální televize a přenosového pásma hrubě nevyužit a je v podstatě shodný s nabídkou analogové televize.
PGP Desktop umí šifrovat celý bootovací disk
PGP Desktop Professional 9.0 je novinkou od PGP Corp., tato nová verze byla vydána před 3 týdny. Koupil jsem si ji, za €69 ročního předplatného získáte totiž nejlepší řešení pro osobní bezpečnost, co vůbec existuje.
PGP
Desktop Professional 9.0 již dávno není jen nástrojem pro šifrování emailů
pomocí standardu OpenPGP (což umí třeba i open-source produkt GnuPG),
ale umožňuje i šifrování disku jako celku (včetně disku bootovacího; pomocí AES-256
),
šifrování jednoho souboru a vytvoření virtuálního disku, a také třeba šifrování
samorozbalovacích ZIP archívů.
Bez zajímavosti také není, že k dispozici jsou i kompletní zdrojové kódy, každý se tak může přesvědčit, že v produktu není ukryt „backdoor“ (právě jsem je stáhnul a jdu je zkoumat, nicméně, je to 100MB zdrojáků).
Celé to funguje tak, že při zapnutí počítače Vám místo loga Windows najede (nahoře vyfocená) obrazovka s výzvou pro zadání hesla. Po jeho správném zadání je disk on-the-fly dekryptován dle potřeby, a začínají bootovat Windows. Při ukládání na disk je zase prováděno on-the-fly šifrování, takže je to naprosto transparentní pro veškeré aplikace pod Windows (požadovány jsou Windows XP SP1 či SP2).
Microsoft Visual Studio 2005 zdarma
Beta Experience Vám nabízí příležitost seznámit se s novými funkcemi vývojářského prostředí Visual Studio 2005. Obsahuje nejnovější beta verze aplikací Visual Studio 2005 Team System a SQL Server 2005 a umožňuje absolvování praktického školicího programu, díky němuž se naučíte maximálně využívat předností verze Beta 2. Bulletin Beta Experience Vás bude pravidelně informovat o poznatcích odborníků, o nových zdrojích a interních událostech.
Více na msdn.microsoft.cz/beta.
Test pěti kompletů bezdrátové klávesnice a myši
Klávesnice je hodně podceňovaná periférie. Neprávem. Rychlá grafická karta, větší hard-disk, či ultra-moderní DVD-RAM vypalovačka Vám peníze nevydělá. Pokud jste programátor, nebo alespoň profesionální uživatel, je špičková klávesnice tím nejdůležitějším, co ke svému počítači připojíte.
Tento test se podívá na pět bezdrátových kompletů klávesnic a myší od výrobců BenQ, Chicony, Genius, Microsoft a Logitech v ceně do 2.000 Kč (včetně DPH).
Nemá smysl diskutovat o tom, zda má bezdrátová klávesnice smysl, kdo ji totiž jednou vyzkoušel a nepopotahoval k sobě pořád kabel k 3 metry vzdálenému počítači, tak dobře chápe, o čem mluvím. Bezdrát je o pohodlí a o svobodě.
A stejné je to s myší, větší váha bezdrátové myši je pro mnoho lidí menší zlem než „závaží“ ve formě kabelu.
Osobně používám také bezdrátové řešení, a to to nejlepší od Logitechu v této oblasti - diNovo klávesnici a laserovou myš Logitech MX1000, a s tímto etalonem budu uvedené sety porovnávat. Zvláště v případě myši je to ovšem nemožné, laserová MX1000 od Logitechu je totiž zcela někde jinde, několikanásobně, oproti řešením založených na optické technologii.
Cygwin - Linux pod Windows
S Linuxem si tykám, nicméně, na desktopu používám Windows XP. Gnome či KDE mi sice vyhovuje koncepčně více (i když s nVidia Virtual Desktop je i Windows XP silně použitelné), nicméně, zásadní rozhodování je na úrovni aplikací, a zde Gimp nemůže konkurovat Adobe Photoshopu, takové PowerDVD je podstatně lepší než Xine, a třeba Macromedia Dreamweaver je mnohem lepší než Bluefish či KDE Quanta.
Proč Cygwin
Operační systém je sice poněkud více než „přepínač aplikací“, ale jádro Windows
XP je natolik dobré, že přestává být rozhodující operační systém, a podstatné
jsou jen aplikace. Nicméně, některé utility pro Windows nativně neexistují,
a přitom se bez nich produktivní práce těžko obejde. Triviální příkazy a programy
jako cat
, less
, dd
, grep
, find
, iconv
, tar
,
balíky programů typu python
, ruby
a perl
,
věci pro vývoj jako cvs
či subversion
, textové prohlížeče lynx
a links
,
a potom samozřejmě ssh
pro bezpečný vzdálený přístup k shellu,
to je základ, a bez něj nejsem schopen fungovat.
Veškeré tyto programy nabízí pod Windows projekt nazvaný Cygwin,
což je portace *NIXu a jeho utilit do Windows (na jeho počátku stojí král
open-source RedHat).
Windows s Cygwin je dle mého mínění to
nejlepší z obou světů, kvalitní příkazová řádka a bash
jinak ve
Windows silně chybí, klávesnice je totiž mnohdy jediná cesta jak rychle dosáhnout
cíle (namísto klikání myší).
Instalace Cygwinu
Instalace Cygwin balíčku je triviální, postačí si stáhnout aktuální setup.exe (280KB) a poté si již zvolit nejbližší server a vybrat si programy, které chcete instalovat. Můžete si nainstalovat i Cygwin/X, tedy X-server pro Windows, včetně třeba okenního manažeru, a spouštět tak i grafické programy, nicméně, o klikání myší to opravdu není.
#lama řeší „init 6“
Ondřej Kokeš je super člověk, ale tady jsem si z něj prostě musel s jeho Fedora Core 3 mírně vystřelit. Válel jsem se smíchem po podlaze :-)