MyEgo.cz - Radek Hulán webzine

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

Rychlejší spouštění CPU-Z

Software 24.06.2005

CPU-Z je skvělá utilitka ukazující informace o instalovaném procesoru a jeho (pře)taktování, nicméně, její start by mohl být podstatně rychlejší. Důvodem pomalého startu je zjišťování informací z SDP DDR modulů (doporučené časování a identifikace výrobce), což je většinou zcela nepodstatná a hlavně statická informace. Pokud v souboru cpuz.ini SMBus vypnete, bude CPU-Z startovat okamžitě:

CPU-Z

Vypnutí SMBus:

[CPU-Z]
TextFontName=Verdana
TextFontSize=12
TextFontColor=000060
LabelFontName=Verdana
LabelFontSize=12
VCore=0
DMI=ON
Sensor=ON
SMBus=OFF

Ještě lepší adresářová struktura

Windows XP 22.06.2005
adresářová struktura

Když jsem před pár dny reinstaloval Windows XP a veškeré programy kvůli SLI kartám, upravil jsem si tradičně instalaci pomocí nLite. Půvabné na nLite je, že nová verze 1.0 Beta 4 umožňuje měnit i umístění a název adresářů jako Program Files a Documents And Settings, které jsou jinak příšerně dlouhé a obsahují spoustu mezer.

Pokud navíc změníte i Windows na například sys, není problém takovéto vytvořené CD instalovat na již existující systém, a nic nebude přepsáno, získáte dvě nezávislé Windows XP instalace na jednom oddílu disku, což se docela hodí.

Takováto instalace je podstatně přehlednější, a v Total Commanderu stačí při správné konfiguraci stisknout jediné písmeno, a kurzor je ihned na požadovaném adresáři.

Navíc jsou do jedné adresářové struktury, po vzoru *NIXU, sloučeny 3 různé disky a 2 DVD mechaniky, práce je potom zase o něco pohodlnější, člověk se nemusí pořád přes Alt+F2 přepínat mezi různými disky, ale zůstává pořád na „céčku“.

V praxi to potom vypadá takto:

Původní adresář Nový adresář
Documents and Settings home
Program Files bin
Windows sys
My Documents doc
My Music snd
My Images img
My Videos avi
Local Settings\Temp tmp
DVD-RAM mechanika F: cd1
DVD-RW mechanika G: cd2
disk D: bez šifrování hry

Notebook Toshiba Satellite M40 - nejen luxusní displej

PC Hardware 20.06.2005
Toshiba Satellite M40

Toshiba Satellite M40 je novinkou od jednoho z největších výrobců notebooků - společnosti Toshiba. Satellite M40 je bohatě vybavený a rychlý notebook, který je možno použít jako náhradu stolního počítače. Kromě integrování nejmodernějších technologií do těla přístroje (Intel Centrino, PCIe sběrnice, ATI X300 Mobility grafická karta, DVD Dual-layer mechanika) je ale hlavním rysem Satellite M40 skvělý TruBrite displej, který má rozlišení 1280:800 (poměr stran 16:10) a vysoký pozorovací úhel. Plocha displeje působí skleněným dojmem (podobné displeje dělá Sony ve svých top modelech LCD panelů) a jasem a kontrastem předčí většinu běžně dostupných stolních LCD monitorů.

Monitor LG L1750S - průměr nebo nový šampión?

PC Hardware 20.06.2005
LG monitor

Před časem jsem recenzoval 17“ monitor HP L1740 Advantage Line a nazval jej „novým šampiónem“ v 17“ kategorii. Dnes se podívám na jeho konkurenci ze stáje LG, a to konkrétně na nový model LG L1750S. A ihned je nutno říci, že jedinou výhodou LG L1750S oproti HP L1740 je jeho cena, ve všech ostatních parametrech na HP šampióna bohužel zaostává. LG se prodává za zhruba 7.600 Kč včetně DPH, zatímco HP za zhruba 8.400 Kč včetně DPH, tedy o pouhých 800 Kč levněji, nicméně HP nabízí za tuto mírně vyšší cenu lepší ergonomii, lepší obraz, a DVI vstup.

Šablona pro psaní článků

Webdesign, CMS 17.06.2005

Pokud někomu posílám článek, píšu jej zásadně v XHTML, je to snadné, a mám nad tím podstatně lepší kontrolu než ve Wordu či OpenOffice Writeru. Nicméně, aby ten článek nebyl formátován jen default stylem browseru, používám zde takovou velice jednoduchou šablonu pro CSS, kterou se článek snadno a přitom docela pěkně a hlavně čitelně ostyluje.

Šablona vypadá takto:




Článek



Nadpis článku

Text článku...

Pokud někomu pošlete článek v tomto CSS, vypadá to podstatně profesionálněji než v čistém neformátovaném (X)HTML. Jako WYSIWYG editor pro editaci může použít třeba Microsoft Frontpage, Macromedia Dreamweaver, Mozilla nVu, či Adobe GoLive.

Fedora Core 4 je oficiální!

Linux 14.06.2005
Fedora Core 4

Dnes byla vydána Fedora Core 4, tedy nejmodernější verze jedné z nejlepších Linuxových distribucí. Nová verze kromě jiného obsahuje:

  • Gnome 2.10
  • KDE 3.4
  • Linux kernel 2.6.11
  • Samba 3.0.14a
  • dostupná je x32 i x64 verze

Osobně zatím na Fedora Core 4 na serverech přecházet nebudu, u řady klientů jsem nasazoval Fedora Core 3 + updates, tedy včetně poslední verze Samby a kernelu 2.6.11, a je to mimořádně stabilní věc (a stojí o pár desítek tisíc méně než Windows 2003 server + antispam + firewall + NAT). Nicméně, za měsíc až dva již nové instalace bude mít smysl dělat právě na čtverce.

Každopádně je možné zapnout torrent klienta, a začít jeden z nejlepších OS stahovat (2.7GB pro x64 DVD ISO verzi). Díky principu torrentu - čím více lidí bude stahovat, tím lépe :-)

Praktický test nVidia 6800GT SLI: dvě místo jedné

PC Hardware 14.06.2005

Na Živě.cz vyšel můj článek Praktický test nVidia 6800GT SLI: dvě místo jedné.

Tuning hry Half Life 2

Hry na PC 13.06.2005
Half Life 2

Na webu TweakGuides.com je rovněž dostupný skvělý návod na tuning hry Half Life 2, bezesporu nejlepší hry poslední doby. Principem je přizpůsobit soubor SteamApps\uživatel \half-life 2\hl2 \cfg\config.cfg tak, aby lépe odpovídal Vaší konfiguraci počítače, protože standardní soubor je navržen pro „standardní“ počítač.

Nicméně, není vhodné modifikovat přímo soubor config.cfg, ale vytvořit nový soubor autoexec.cfg na stejném místě jako config.cfg, který je Half Life 2 hrou automaticky načítán při startu.

Obsah pro autoexec.cfg

Automatické ukázání FPS při startu hry, a přemapování funkčních kláves stejně jako ve hře Doom 3, tedy F5 pro uložení pozice, F9 pro načtení, F10 pro zapnutí a vypnutí FPS, a F12 pro screenshot.

cl_showfps 2
bind "F5" "save quick"
bind "F9" "load quick"
bindtoggle "F10" cl_showfps 2
bind "F12" "jpeg"

Úprava zvuku pro lepší stereo:

dsp_enhance_stereo 1
snd_mixahead 0.7

Povolení cheatů:

sv_cheats 1

Kvalita screenshotu pro klávesu F12 (ukládají se do SteamApps\uživatel\half-life 2\hl2\screenshots\):

jpeg_quality 80

Úpravy pro špičkovou kvalitu obrazu (vyžaduje skutečně velice výkonnou grafickou kartu):

mat_dxlevel 90
mat_diffuse 1
mat_bloom 1
mat_specular 1
cl_forcepreload 1
sv_forcepreload 1
cl_smooth 0
cl_ragdoll_collide 1
lod_Enable 0
r_fastzreject 1
r_dynamic 1
r_WaterDrawRefraction 1
r_waterforceexpensive 1
sv_robust_explosions 1
fog_enable 1
fog_enable_water_fog 1
muzzleflash_light 1

Tuning hry Doom 3

Hry na PC 12.06.2005
Doom 3

Na webu TweakGuides.com je skvělý návod na tuning hry Doom 3 a Doom 3: Resurrection of Evil, bezesporu nejlepší hororové FPS poslední doby. Principem je přizpůsobit soubor base/DoomConfig.cfg tak, aby lépe odpovídal Vaší konfiguraci počítače, protože standardní soubor je navržen pro „standardní“ počítač.

Nicméně, není vhodné modifikovat přímo soubor base/DoomConfig.cfg, ale vytvořit nový soubor base/AutoExec.cfg, který je Doom 3 hrou automaticky načítán při startu.

Obsah pro base/AutoExec.cfg

Nastavení klávesy F10 pro zobrazení / schování FPS a klávesy [~] pro zobrazení konzole namísto [alt]+[ctrl]+[~]:

bind "F10" toggle "com_showFPS"
seta com_allowconsole "1"

Nastavení Ultra detailů a video (GPU) paměti na 256 MB:

seta com_machineSpec "3"
seta com_videoRam "256"

Defaultní zobrazení FPS, přednahrávání dema (timedemo demo1 1), refresh rate hry bez omezení na refresh rate monitoru:

seta com_showFPS "1"
seta com_preloadDemos "1"
seta com_fixedTic "-1"

Používání cache o velikosti 1024MB (pokud máte tolik volné RAM), antialiasing 8xS, anisotropní filtrování 16x a Gamma obrazu nastavená na 1.6 (aby to nebylo tak černé):

seta image_useCache "1"
seta image_cacheMegs "1024"
seta image_cacheMinK "40960"
seta image_preload "1"
seta image_anisotropy "8"
seta r_brightness "1.0"
seta r_gamma "1.6"
seta r_vertexBufferMegs "64"
seta r_multiSamples "16"

Ostatní nastavení pro kvalitu obrazu:

seta r_orderIndexes "1"
seta r_usePortals "1"
seta r_useOptimizedShadows "1"
seta r_useShadowCulling "1"
seta r_ignoreGLErrors "1"	
seta r_useStateCaching "1"
seta r_useShadowVertexProgram "1"
seta r_useShadowProjectedCull "1"
seta r_useVertexBuffers "1"
seta r_useCachedDynamicModels "1"

Rozlišení 1280x1024:

seta r_mode "7"

Testy základních desek jsou jedna velká hloupost

PC Hardware 10.06.2005

Na řadě renomovaných serverů se těší neuvěřitelné popularitě testy porovnávající „výkon“ různých základních desek se stejným chipsetem, například s top modelem nForce4 SLI. Tyto testy jsou ovšem naprostý nesmysl, desky se stejným chipsetem mají totiž zásadně shodný výkon, rozdíl mezi 59.3 FPS a 59.4 FPS v testu je jen mírně jiný takt sběrnice či jiné nastavení BIOSu.

Jediné, co má smysl v praxi testovat je layout desky a případně i overclokerský potenciál desky, třeba v případě nForce4 SLI chipsetu se DFI dostane na HTT 320 MHz, kdežto Gigabyte jen na HTT 240 MHz, a to je hodně podstatný rozdíl pro overclockera.

Nicméně, hlavním rozhodujícím kritériem pro SLI desky je jednoznačně layout, a zde vítězí Asus a ostatní desky propadají jako nepoužitelné. Podívejte se na následující čtyři desky: