Intel Centrino v akci
Tento Dell notebook mého kamaráda dostal nejprve zásah hrníčkem horké kávy. Zdálo se, že to ještě rozdýchal, ale když byl poté čištěn, tak dostal druhý tekutý zásah plnou lahví přípravku na čištění displeje (jakási Okena).
Jak smazat „System Volume Information“?
System Volume Information
je adresář, do kterého si Windows XP
ukládají informace o Bodech obnovení nástrojem pro Obnovení
systému, a taky jej používá Klient služby sledování distribuovaných připojení a Indexing service. Pokud
tuto službu máte (velice rozumně) vypnutou, tak Vám po ní stále zůstane výše
zmíněný adresář, který nejde smazat, ani do něj nejde nahlédnout.
Osobně mi tento adresář vadí a vždy jej mažu, protože v takovém Total Commanderu opticky překáží, a veškeré tři dříve uvedené služby mám na domácím počítači vypnuté.
Aby tento adresář mohl být smazán, je potřeba si
k němu nastavit přístupová práva, a to třeba pomocí utility cacls
,
kde Radek Hulán
je v tomto případě jméno uživatele, kterému nastavujete
práva, a přepínač /T
zajištuje zpracování i podadresářů a souborů
v nich:
$ cacls "C:\System Volume Information" /T /E /G "Radek Hulán":F
A nyní již nic nebrání tomu, abyste celý adresář smazali nadobro z disku.
Upozornění: celou operaci děláte na vlastní riziko; článek není určen pro běžné uživatele.
Co udělá Adobe se získaným monopolem?
Monopol je věc, která může mít občas i své pozitivní stránky. Dobrým příkladem je Microsoft s jeho Windows XP, vývoj software pro dlouhodobě majoritní a stabilní platformu je pro vývojáře mnohem jednodušší a levnější než například vývoj pro roztříštěný Linux.
Před měsícem Adobe koupil společnost Macromedia. Moc jsem tomuto spojení nerozuměl, Macromedia totiž dělá v podstatě ty samé věci co Adobe, například Macromedia Dreamweaver je přímou konkurencí pro Adobe GoLive, Macromedia Fireworks zase pro Adobe ImageReady, a Macromedia FreeHand pro Adobe Illustrator. Jediný produkt z této množiny, který Adobe nemá, je Macromedia Flash.
Z prezentace Q3/2005 Macromedie je přitom jasně vidět, že nástroje pro vývojáře tvoří majoritu (79%) jejich příjmů, zbytek (14%) tvoří nástroj pro tvorbu multimediální technologie Breeze, která se začíná dobře prodávat velkým firmám.
Palantir - nádherný wallpaper
Vlad Gerasimov je člověk, který stojí za webem VladStudio.com. Vlad zde dává volně k dispozici (a ve větších rozlišeních i k prodeji) svoje unikátní grafická díla zaměřená na wallpapery pro Váš počítač.
Občas se na jeho web podívám co je nového, a dnes mě naprosto dostal jeho wallpaper nazvaný Palantir (ano, ten Palantir), je nádherný, detailně propracovaný a … prostě podívejte se na něj:
Dnešním minimem jsou 2GB paměti
Už delší dobu mám v počítači 2GB RAM, a vypadá to jako ideální a dostatečné množství, jsem totiž schopen spustit veškeré potřebné programy, a stále je slušných 35% paměti volné pro cache operačního systému. Dnešní DDR400 paměťové moduly jsou levné, neznačkové 2x512MB (pro DualChannel) moduly koupíte za 1.800 Kč (bez DPH), a rozšířit tak paměť třeba z 1GB na 2GB není ani finanční problém. Problém by to mohl být jen technický, některé levné desky mají jen 2 až 3 sloty pro DDR paměti.
A proč o tom píšu? Řada lidí nechápe, proč počítač přetaktovávat a ladit, a testovat následně jeho stabilitu, důvod je ovšem nasnadě, se super-výkonným strojem člověk může dělat pohodlně cokoliv právě potřebuje, aniž je nervózní z toho, že na něco pořád čeká, či že mu počítač spadne uprostřed rozdělané práce, protože není řádně otestován.
Příklad využití paměti:
Běžně spuštěné procesy:
- Trillian 3.0 - IM klient
- TheBat! - emailový klient
- Opera 8.0 - browser
- MySQL 4.1.11 - databáze (v konfiguraci max - drží si tak veškeré tabulky v paměti, a je to extrémně rychlé)
- Apache 2.0.53 - http server
- Total Commander 6.52 - správce souborů
- jEdit - textový editor kódu (běží na Sun Java 5)
- Macromedia Dreamweaver MX - textový editor WYSIWYG
- Adobe Photoshop 7 - grafický editor
- Macromedia Flash MX - flash editor
- WinAmp - přehrávač audia
- AverTV DVB-T - televize (nonstop zapnutá stanice Óčko, ale jen pro klipy, zvuk dle vlastního výběru ve WinAmpu)
A teď si zkuste spustit podobnou konfiguraci procesů a programů na Vašem notebooku ;-)
Teenageři na internetu aneb diskusní žumpa
Živě.cz patří k nejnavštěvovanějším IT serverům na českém internetu, a to proto, že se zaměřuje na masová témata a masově je podává. Osobně takového servery nikdy nečtu, ale není to ani tak kvůli zaměření jejich článků, jako kvůli diskusím. Pokud se podíváte na diskuse na Živě.cz či na dalších masových serverech pro internetová mláďata, pochopíte, že to není nic jiného než žumpa, a celý server se Vám stane odporný.
Psychiatr Cyril Höschl se kdysi zabýval internetovými diskusemi a snažil se definovat, proč vypadají tak, jak vypadají, a takto popsal diskutující: : "Mají v sobě naštosovanou bezmeznou žlučovitou závist vůči vzdělanějším, chytřejším, úspěšnějším a bohatším. Mají vztek na ty, kdož jsou spokojeni. Nejraději by je roztrhali na kusy. A protože jinak nedokážou, vyřizují si to s nimi v otevřených, neřízených anonymních diskusích…"
U každého článku masových serverů se totiž vyskytuje řada primitivních jedinců, většinou teenagerů chlapeckého pohlaví, kteří mají mizivé znalosti, ale zato obrovský vztek. V praxi se to projevuje například takto:
Pseudo-odborník
Velice nebezpečná a zrůdná forma teenagera, pod vysoce odborným článkem tento teenager prohlásí, že on osobně už to všechno dávno zná (jako by to někoho zajímalo), a že tady autor objevuje znovu Ameriku. Tímto prohlášením se teenager stane automaticky ještě větším odborníkem než autor článku, a jeho sebevědomí ihned skokově narůstá do nebes.
Zajímavé je sledovat i vývoj takovéhoto threadu, vždy se totiž najde pár dalších lidí, co mu na tento jeho trik skočí, a ptají se jej na doplňující otázky k článku, nicméně, odpovědi se nedočkají, protože teenagerovi chybí kromě prvotního výkřiku potřebné znalosti.
Povšimněte si rovněž podpisu tohoto teenagera - používá v něm mimořádně mazaného triku s nápisem „Linux rulez“ čímž všem jasně dokládá nejen své dokonalé znalosti tohoto alternativního operačního systému, ale zároveň i svoji perfektní znalost angličtiny!
A aby to nebylo celé, tento teenager stihl ve své pseudo-odborné odpovědi i zalinkovat a zvýšit Google Page Rank pro svůj bezobsažný blog. Skvělá práce, gratuluji, takto má vypadat dokonale řemeslně zvládnutá práce pseudo-odborníka!
Buzerant
Tento teenager si zvyšuje svoje sebevědomí tím, že kolem sebe trousí krátké a mírně přihlouplé poznámky a snaží se tak vyvolat flame, na který další teengeři opět krátce a přihlouple reagují. Každý, kdo začne takovýto flame, je na chvíli král, testosteron proudí jeho tělem, a takovýto teenager se krátkodobě cítí podstatně lépe.
Test šesti SATA 160GB pevných disků
V oboru výroby pevných disků se toho za posledních 5 let moc neudálo. Rychlost otáček masově vyráběných disků se zvýšila z pomalých 5.400 RPM na stále ještě pomalých 7.200 RPM, cache se zvýšila ze 2MB na 8MB, změnilo se párkrát rozhraní, a zlepšila se spolehlivost a MTBF (mean time between failure) disků, ale v porovnání s rozvojem procesorů, pamětí, grafických karet, sběrnic a dalšího, je disk takový počítačový dinosaurus a drastická brzda výkonu.
SATA a NCQ technologie
V tomto testu se podívám na celkem šest disků pěti různých výrobců pro rozhraní SATA (150MB/s) o kapacitě 160GB, tedy nejběžnější nákupní kategorie, každý z nich běží na 7.200 RPM a má 8MB paměti cache. Jedná se o disky:
Hitachi Deskstar 7K250 | Seagate Barracuda 7200.7 |
---|---|
Maxtor DiamondMax 10 | Samsung SpinPoint P Series |
Western Digital Caviar RE | Western Digital Caviar XL |
SATA rozhraní, oproti PATA/133 nepřineslo sice žádné zvýšení výkonu, což je proto, že ani PATA/133 sběrnice nebyla nikdy běžnými disky plně využita, nicméně, některé SATA a SATA-II disky implementují technologii NCQ, a zde již ke zvýšení výkonu za určitých okolností dochází, pokud tedy máte nejmodernější chipset, který NCQ podporuje (například Intel 9x5 s ICH6 či nVidia nForce 4),.
NCQ se projeví, pokud používáte aplikace se současným přístupem na pevný disk. Zde technologie NCQ dokáže tyto požadavky uspořádat tak, aby hlavička po disku nelítala z místa na místo, ale četla data rovnoměrně, a tudíž rychleji (dle dostupných testů je zde zvýšení výkonu až o 30%; nicméně pro běžné použití není vytížení jednoho disku na 100% dvěmi aplikacemi až tak častá věc). V případě přístupu jedné aplikace na disk ovšem přínos ve výkonu znát není, a není znát ani v hrách, které si veškeré textury a další prvky nahrávají předem do operační paměti, a NCQ se zde neuplatní.
V tomto testu se podívám na šest disků pro rozhraní SATA, a to na desce Asus P4C800-E, která podporuje díky chipsetu ICH5R SATA disky, ale bohužel bez NCQ, takže dva disky, které NCQ podporují budou v posledním testu souběžného zápisu 2 velkých souborů poněkud handicapovány, na řadiči podporujícím NCQ by rozhodně dosáhly lepších výsledků.
Obecně, pokud si chcete kupovat nový disk, je více než vhodné se podívat po SATA či SATA-II technologii s NCQ (ne každý SATA disk NCQ umí!), i když ji třeba dnes nevyužijete, tak základní deska, kterou si koupíte za rok, již NCQ bude určitě umět, a v přesně daných případech získáte značný nárůst výkonu.
Pozor na podvodníky!
Na internetu existuje spousta idiotů kteří, povzbuzeni pocitem anonymity,
páchají různé trestné činy. Jeden z těchto pseudo-anonymních idiotů v poslední
době používá můj email a snaží se mě tak poškodit.
Pro ty neznalé - poslat email třeba jako klaus@hrad.cz
může opravdu
kdokoliv, stačí si takto nastavit emailového klienta.
Osobně posílám veškeré emaily podepsané pomocí GnuPG (PGP standard). O šifrování pomocí PGP jsem psal i na tomto webu, a pokud tedy dostanete email, který nemá hlavičku s PGP, popřípadě tyto hlavičky má, ale nesouhlasí s mým veřejným PGP klíčem, tento email zcela ignorujte.
Naopak mi pomůžete, pokud mi pošlete kompletní hlavičky tohoto podvrženého emailu, na takovéhoto pseudo-anonymního idiota bude ihned podáno trestní oznámení.
Na tomto příkladu je výborně vidět, proč podepisování emailů (nebo rovnou jejich šifrování), je na internetu základem důvěry a bezpečnosti, a že to není tedy jen high-tech hračka pro IT guru. PGP by měl prostě používat každý!
Příklad emailu řádně podepsaného pomocí PGP:
-----BEGIN PGP SIGNED MESSAGE----- Hash: SHA1 > Dobrý večer, Radku... Nechceš mi vysvětlit, > co znamenají ty tvoje žvásty, které jsem > dnes našel? Ahoj Filipe, asi si nějaký chudák nastavil email klienta tak, že se vydává za mě, můžeš mi prosím poslat celý email, ať na toho idiota podám trestní oznámení? Osobně veškeré emaily podepisuji pomocí PGP. Radek Hulán -----BEGIN PGP SIGNATURE----- Version: GnuPG v1.4.1 (MingW32) Comment: http://hulan.cz/kontakt/ iD8DBQFChwgpQMFfY0HyOFURAnZTAKDJ/1/CLIvtcNbqf4Qw7bkWfjP vCb5tFyWLROYXc7HWolix4c==UOgR -----END PGP SIGNATURE-----
Hrdina dne :-)
Už třikrát jsem osobně (tedy přímo na stadiónu kde se hrálo finále, nikoliv jen v televizi) viděl, jak se Česko stalo Mistrem světa v ledním hokeji, byla to samozřejmě Vídeň, Hannover a Lillehammer. A doufám, že letos pojedu o víkendu do Vídně opět!
Ptačí perspektiva a RUR
Když jsem se podíval na ptačí pohled mé kanceláře a bytu, docela jsem se zhrozil. Vypadá to drsně a hrozivě, skoro jako z Čapkova RUR. Mnohem raději bych kolem viděl zeleň a modré jezírko, ale to se v centru Prahy dost špatně hledá :-)