Teenageři na internetu aneb diskusní žumpa

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

Teenageři na internetu aneb diskusní žumpa

Živě.cz patří k nejnavštěvovanějším IT serverům na českém internetu, a to proto, že se zaměřuje na masová témata a masově je podává. Osobně takového servery nikdy nečtu, ale není to ani tak kvůli zaměření jejich článků, jako kvůli diskusím. Pokud se podíváte na diskuse na Živě.cz či na dalších masových serverech pro internetová mláďata, pochopíte, že to není nic jiného než žumpa, a celý server se Vám stane odporný.

Psychiatr Cyril Höschl se kdysi zabýval internetovými diskusemi a snažil se definovat, proč vypadají tak, jak vypadají, a takto popsal diskutující: : "Mají v sobě naštosovanou bezmeznou žlučovitou závist vůči vzdělanějším, chytřejším, úspěšnějším a bohatším. Mají vztek na ty, kdož jsou spokojeni. Nejraději by je roztrhali na kusy. A protože jinak nedokážou, vyřizují si to s nimi v otevřených, neřízených anonymních diskusích…"

U každého článku masových serverů se totiž vyskytuje řada primitivních jedinců, většinou teenagerů chlapeckého pohlaví, kteří mají mizivé znalosti, ale zato obrovský vztek. V praxi se to projevuje například takto:

Pseudo-odborník

Pseudo-odborník

Velice nebezpečná a zrůdná forma teenagera, pod vysoce odborným článkem tento teenager prohlásí, že on osobně už to všechno dávno zná (jako by to někoho zajímalo), a že tady autor objevuje znovu Ameriku. Tímto prohlášením se teenager stane automaticky ještě větším odborníkem než autor článku, a jeho sebevědomí ihned skokově narůstá do nebes.

Zajímavé je sledovat i vývoj takovéhoto threadu, vždy se totiž najde pár dalších lidí, co mu na tento jeho trik skočí, a ptají se jej na doplňující otázky k článku, nicméně, odpovědi se nedočkají, protože teenagerovi chybí kromě prvotního výkřiku potřebné znalosti.

Povšimněte si rovněž podpisu tohoto teenagera - používá v něm mimořádně mazaného triku s nápisem „Linux rulez“ čímž všem jasně dokládá nejen své dokonalé znalosti tohoto alternativního operačního systému, ale zároveň i svoji perfektní znalost angličtiny!

A aby to nebylo celé, tento teenager stihl ve své pseudo-odborné odpovědi i zalinkovat a zvýšit Google Page Rank pro svůj bezobsažný blog. Skvělá práce, gratuluji, takto má vypadat dokonale řemeslně zvládnutá práce pseudo-odborníka!

Buzerant

Buzerant

Tento teenager si zvyšuje svoje sebevědomí tím, že kolem sebe trousí krátké a mírně přihlouplé poznámky a snaží se tak vyvolat flame, na který další teengeři opět krátce a přihlouple reagují. Každý, kdo začne takovýto flame, je na chvíli král, testosteron proudí jeho tělem, a takovýto teenager se krátkodobě cítí podstatně lépe.

Primitiv

Primitiv

Primitiv je sice někdy chápán jen jako odrůda Buzeranta (kterého jsem představil dříve), nicméně, zdaleka nedosahuje jeho kvalit v umění vyvolat flame, a proto do své (typicky jediné) věty vkládá řadu vulgárních slov, aby bezobsažnost příspěvku zanikla v ryčném přívalu nadávek.

I takovýto příspěvek vyvolá ovšem řadu reakcí, z nichž nejserióznější odpovědi bývají typu „Linux, lamo!“ a „Windows, vole!“ či „Nokia rulezzzzz!“ (psáno zásadně se zapnutým CAPS LOCK).

Čím více reakcí na výkřik, tím je primitiv šťastnější.

Kokot

Kokot

Kokot nereaguje přímo na článek samotný, ale na jiné komentáře, a to tak, že vulgárně napadne člověka žádajícího o pomoc, jaká že je to bezcenná lama, ale řešení zásadně nenabídne.

Kokot se tím dostane do stavu bájné extáze, jediným komentářem totiž naprosto pokořil a rozdrtil jiného teenagera, a pasoval se zároveň do role super-odborníka, který ví všechno, ale je již příliš vysoko na to, aby se o své dokonalé znalosti podělil s tím hnusným a odporným lamovským plebsem dole.

Neandrtálec

Neandrtálec

Neandrtálec je spodina spodiny v rámci internetových diskusí. Nereaguje smysluplně ani na článek samotný, ani na komentáře pod článkem, jen utrousí ubohost typu „autor je lama“ či „cococo to tady je?“, čímž se sice snaží dostat na úroveň pseudo-odborníka, ale schází mu na to intelekt (pseudo-odborník má nutnou minimální výši IQ 75).

Když neandrtálec uvidí kohokoliv jiného, tak k němu rychle běží a přetáhne jej kyjem po hlavě a následně uteče pryč (co kdyby jich kolem bylo víc a přeprali jej?), a potom se tomu co udělal pochechtává již skryt ve své jeskyni (a to jej uspokojuje).


Ještě jedna věc je zde důležitá - to, že určité masové servery jsou diskusní žumpa, a jiné nikoliv, je také věc redakce daného internetového magazínu, kdy na její hlavu vždy padá část viny za mizerný stav diskusí na daném serveru.

Dnes již existuje řada prostředků jak tyto diskuse kontrolovat a zkvalitnit, a zvýšit tím úroveň celého serveru a jeho přitažlivost pro vzdělanější čtenáře (=klienty).


Komentáře

 1. 1 mengelis 18.05.05, 21:35:23
  FB

  http://www.daskeyboard.com/ tohle je sice offtopic, ale pro tebe perfektní.´

 2. 2 carlos 18.05.05, 21:36:10
  FB

  Byl jsi někdy na owebu.cz ? Živě je proti tomu slabá káva...

 3. 3 FrozenDog 18.05.05, 21:38:57
  FB

  Hmm... kludne si ma teraz zarad kam chces, ale musim povedat, ze vo svetle Tvojho niekdajsieho vystupovania v niektorych diskusiach tento clanok vyznieva naozaj... no minimalne divne.

  Ale inak je clanok sam o sebe vyborny. Trefa.

 4. 4 temo 18.05.05, 21:40:18
  FB

  Rado, vážim si ťa, nielen pre tvoje výborné články, ale aj pre to ako ich vieš podať aj laikom aj odborníkom. Tvoje články vždy majú čo povedať a verím, že vždy budú mať. Závisť je a stále bude.

  Možno však by si však mal tiež trocha upraviť slovník a svoj prístup k tzv. lamám, ktoré v dobrej domnienke majú....hmmmm....povedzme hlúpe dotazy.

  A reagovať,resp. "diskutovať" s ľuďmi ktorí očividne chcú vyvolať len flame nemá zmysel. To myslím vieš.

  Si kontroverzná postava na česko-slovenskom internete - chtiac či nechtiac (dovoľujem si použiť tento výraz) a asi ňou aj ostaneš. Je to istá dať za úspech, ktorý sa u nás ešte tak nenosí.

  Želám ti veľa elánu do ďalších článkov.

  temo

 5. 5 Dan Laníček 18.05.05, 21:48:43
  FB

  Souhlasím s tebou... ti teenageři na živě a jiných masových diskuzích jsou strašní. Nedokážou si vážit profesionální práce. Nic neumí a jenom žvaní. Ani se ti nedivím, že jsi na tohle všechno naštvaný. Po tom, co jsem viděl diskuze u tvych článků na živě (které mj. považuji za vynikající), mi jich je spíše líto. Držím ti palce v boji proti stádu teenagerů!

 6. 6 Miner 18.05.05, 21:51:04
  FB

  Hezký článek Radku, měl bych otázku: Opravdu si myslíš že všichni teenageři spadají do těchto pěti skupin, anebo si jen trošku vyléváš zlost kvůli tomu, že ti jeden pseudo-anonymní idiot zneužívá e-mail?

 7. 7 Radek Hulán 18.05.05, 21:55:52

  [6] mluvím pouze o té části teenagerů, co si vylévají zlost v diskusích, to je naštěstí tak max 5% všech :-)

  [3] já proti blbosti v diskusích tvrdě vystupuji. Proč bych blbce nemohl nazvat blbcem, jako OBRANA? Oko za oko, zub za zub, ignorování těchto lidiček zjevně k ničemu není..

 8. 8 ne0 18.05.05, 21:56:24
  FB

  rADo, ale tenhle článek je opravdu hnusný - možná v lecčem s tebou souhlasím, ale dá se z toho vyvodit toto:
  na zive.cz diskutují hlavně chlapci teenagři a zbytek. tito teenageři jsou buzeranty a kokoty atd. a zbytek je normální...
  chybí mi tu definice třeba i normálního teenagera.. nebo jsem snad jediný svého druhu, či snad dokonce mám o sobě nějaké přehnaně vysoké mínění?! (vlastně ještě jeden člověk tohoto druhu, viz komenáře k podvoníkům ;))

 9. 9 Honny 18.05.05, 22:00:24
  FB

  >Nejaky rozdeleni je i tu: www.pctuning.cz/titulnistrana/vaznenevazne/...

  ..mazaného triku s nápisem „Linux rulez“ čímž všem jasně dokládá..." Noa? V podpisu muzu mit co chcu a nikdo mi do toho nebude kecat.

 10. 10 SL 18.05.05, 22:00:41
  FB

  Jojo, s "kokotem" se setkávám v diskuzích kdykoliv potřebuju s něčím poradit (IT není vůbec můj obor). To se pak člověk dozví, že je úplně mimo, lama, blbec...ale řešení si nakonec musí najít stejně sám. Holt entelegynce v ČR vládne.

  Ale tohle by mi ještě tak nevadilo, protože jsou to jenom řeči a ty nezabíjí. Horší je, když takovej typ dostane řidičák a vyrazí na silnici. Sebevědomí 100, ovládání auta olepeného blbostma 0.
  Připomíná mi to jeden starší článek
  http://www.tuzing.com/view.php?cisloclanku=2004122401... .

 11. 11 Radek Hulán 18.05.05, 22:01:09

  [8] takto jsem to nemyslel, popisuji jen nešvary, samozřejmě že i na Živě.cz diskutuje celá řada normálních lidí (akorát se je tím občas těžké prodrat)..

 12. 12 Jiří Macich ml. 18.05.05, 22:10:22
  FB

  Jen pár poznámek:

  1. Radku, udělej si jasno v problematice IQ. 75 se blíží pásmu lehké debility (diagnóza, nikoliv nadávka), takže pokud má někdo ještě méně, jak u jedné z kategorií naznačuješ, těžko si dovedu představit, že umí vůbec používat PC+internet.

  2. Máš po ruce nějakou statistiku, která tě opravňuje svalovat všechno na teenagery? Já to tedy také skoro vždy tak tipuji, ale to jsou jen dohady ... Chtělo by to tvrdá čísla. Aby nakonec za těmi infantilními přezdívkami nebyli čtyřicátníci, co mají Vánoce, že objevili Internet Explorer v příslušenství Windows ;-)

  3. Nechápu, proč nečteš články jen kvůlim diskuzím, když přece není problém je úplně ignorovat.

  [7] Z těch s přístupem k internetu to bude určitě více ;-)

 13. 13 Radek Hulán 18.05.05, 22:26:43

  [12] udělej si jasno v tom, že tento článek je zjevně psán s lehkou nadsázkou, i proto ono zmíněné IQ 75 ;-)

 14. 14 Jiří Macich ml. 18.05.05, 22:30:55
  FB

  Aha, tvůj ostrovtip mi unikl :-)))

 15. 15 Xfish5 18.05.05, 22:46:07
  FB

  Ano, s tím LubosD jsem si psal na ICQ. Potřeboval jsem pomoci s mandrake linuxem(přiznávam, moc jsem s ním neuměl) a on se přesně, jak to Radek vystihl vydával za pseudo-odborníka!

 16. 16 Tomáš Kučera 18.05.05, 22:46:40
  FB

  Ackoliv jsem teenager :-) nepatrim ani do jedne skupiny :-) zive forum uz ani nectu, polovina casu je prebiranim zbytecnych prispevku...

  Resenim by byla nepopularni registrace a sparava fora. Kdo bude urazet, bude smazan.

 17. 17 Xfish5 18.05.05, 22:56:56
  FB

  Já jsem také "teenager" :-)

  Myslím si, že jenom nějaá registrace nebo podobná opatření nepomůžou. Normálně, pokud by někdo otravoval, dal bych mu BAN na měsíc, za 3 měsíce a potom nekonečně. Technicky to proveditelné je, alespon doufám :-)

 18. 18 Peter Lachký 18.05.05, 23:23:00
  FB

  Kukni na mobilmania.sk, to je hardcore :-)

  Mimochodom, správcovia internetových diskusií by si z teba mohli brať príklad. Len toť nedávno, zbytočne som sa trápil s kalkulačkou a rátal celkový cenu istého redakčného systému - relevantné príspevky kamsi záhadne zmizli... ;-)

 19. 19 Petr Bříza 18.05.05, 23:23:00
  FB

  Před chvíli jsem četl toto:
  http://blog.macich.net/1116379703-prekvapeni-internet-explorer-7-se-zalozkami-aneb-o-objevovani-ameriky.html...
  ... a teď čtu tohle a opravdu mě to rozesmálo :-)
  Tedy mluvím samozřejmě o sekci "Pseudo-odborník" :-)

 20. 20 Michal Tuláček 18.05.05, 23:26:02
  FB

  Neurazte se, ale jeste bych pridal takovou volne plujici kategorii pro tyto diskuse, a sice "Hulan" - clovek ktery vse vi, vse zna a potom o tom jeste napise do blogu a take "normal" (to je proste navstevnik), v terminologii tohoto clanku pak clovek cte na Zive jen:

  normal
  kokot
  - zacina flame ve vlastnim threadu
  neandrtalec
  hulan
  -(zacina thread s flamem obsahujici neurcite mnozstvi prispevku neandrtalec/primitiv/kokot/buzerant sem tam Hulan a normal)
  normal
  normal
  (neumim zaradit do kategorie) "boze, on je tu hulan"
  - zacina thread opet permutujici vsechny kategorie vcetne Hulana
  normal
  .
  .
  .

  Vznikne docela neprehledny strom, u ktereho se clovek muze veeelmi pobavit kdyz se neztrati v zaplave nicku... (nadsazka)"x je blbecek protoze y. NE! ja nejsem blbecek to je z, vy jste primitiv!!! LINUX!!! ne y je kokot... HULAN!!! boze!!! ja si myslim ze d4WS mel pravdu!! a mimochodem, pane hj6 - ve slove debil se pise mekke i. WINDOWS!!!"(/nadsazka) - toto je v jedne vete shrnuta informacni hodnota cele diskuse... nula...

  A doufam ze tento post vezmete s nadsazkou, a nedozvim se tu, ze jsem jeden z teenagerskych zmrdu... odstatne uz nejaky den (5) nejsem teenager ;)

  btw: "linux rulez" dava na odiv nejen anglictinu a znalost tohoto systemu, ale i to, ze je lepsi nez silny dav... a neprimo dava najevo ze o tom systemu nevi vlastne vubec nic, pac za prve spravny user vi ze linux je nepovedeny klon UNIXu(:]), a za druhe plati pravidlo "kdo bezmezne zatracuje windows a vyzdvihuje linux bez ohledu na argumenty, nevi nic ani o jednom ze systemu"

  preji pekny den...

 21. 21 Radim 19.05.05, 01:38:08
  FB

  V podstatě s tebou souhlasím - až na vulgární označení lidí, kteří se diskuse účastní.

  Na podobné téma kdysi existoval i podobný článek:
  Splašky v internetových fórech

  Právě primitivnost některých ohlasů mne vedla k tomu, že jsem do Brouzdej.cz implementoval možnost nastavení diskusí. Každý blogger si může zvolit, zda chce diskuse bez omezení, moderované či zcela zakázané (to musím ještě doprogramovat).

  Já osobně diskusní příspěvky schvaluji ručně. Přispívá to k celkově vyšší úrovni diskuse, protože jedním kliknutím odfiltruji své "fanoušky" ze serveru Kompost.cz.

 22. 22 llook 19.05.05, 04:04:51
  FB

  [20] Možná některý admin silněji zatíženého datastorage, ale user žádné výhody SCO UnixWare oproti Linuxu nevidí. Nebo tím Unixem byli myšleny BSD systémy?

 23. 23 S-tony (věk 28) 19.05.05, 04:15:24
  FB

  Výborný článek. Velice děkuji za návod jak postupovat na forech při vyvoláváni Flame. Jsem ve Forech lama a moc mi to nejde. Pořád se snažím zlepšit a tenhle Váš příspěvek mi hodně pomohl. Doufám že mi to pomůže k prosazení mého já. Jinak fakt nechápu co proti forum máte. Já jsem rád za každou stupidní otázku na kterou umím odpovědět a tazateli tím pomoci. Rád se účastním i věčných diskuzí o nesmrtelnosti brouka, je to výborná metoda jak se naučit argumentovat svůj postoj. Vlastně všechno to jsou psychologické hry, které pomohou usnadnit Teenagerům vstup do života. Nevidím na součastném stavu diskuzních For v ČR nic špatného ani zkaženého. Některé dotazy na forech se prostě nedají brát vážně, protože i člověk s IQ 75 by si na ně dokázal najít odpověď sám za pomocí vyhledávače. Takové dotazy tedy samy svádějí k ponižování tazatele. Já osobně vždy nejdříve odpovím na dotaz a teprve potom se z tazatele snažím udělat vola. Pokud vám forum zive.cz opravdu tolik vadí a přijde vám pod vaši úroveň ho navštěvovat, nechápu proč se o něm vůbec zmiňujete. Udělal by ste líp, kdyby ste ho prostě přehlížel. Váš blog je hojně navštěvovaný a díky tomuto článku se návštěvnost žive.cz jěště zvýší. V důsledku se zvýší počet lidí o kterých ve svém článku píšete. Vaše chyba! S pozdravem S-tony ctitel zive.cz

 24. 24 seldik 19.05.05, 04:50:22
  FB

  Hele, memohl bys psat vice clanku podobneho stylu. Tenhle me poradne rozesmal :-) Dobra prace.

 25. 25 lukas 19.05.05, 10:41:50
  FB

  Nevím proč se těmi diskuzemi vůbec zabývat, sám když kupuji nějaký hardware, tak je pročítám a relevantnost příspěvku stavím někam k 0.1%.

  [24] Nevím, mně přijde víceméně nudný.

 26. 26 dgx 19.05.05, 10:45:31
  FB

  jak asi musí zmíněným diskutérům ze Žive připadat tato pravidla konstruktivní diskuze?

 27. 27 Jiří Macich ml. 19.05.05, 12:14:54
  FB

  [18] Na to nepotřebuji být odborník ani pseudoodborník. Na to stačí mít nastražené oči a uši ;-)

 28. 28 Jakub Smejkal 19.05.05, 19:48:17
  FB

  živě je opravdu slabá káva, udělal jsem "web" pro pár teenagerů, to je sajgon, jen si počtěte, je to bezesporu zajímavé čtení, stálo by to za zhlédnutí odborníka ;) http://furybikers.wz.cz/lists/book.php

  P.S.: za design opravdu nemůžu ;)

 29. 29 Radek J- 19.05.05, 20:19:37
  FB

  ja osbone nectu dikuse, jenom clanky...tz napriklad sui prectu rvuj clanek o biosu, ale na blbiny, ktere tam pisou zavistivci, nectu. Docela mi to vyhovuje :-)

 30. 30 Honny 19.05.05, 20:40:32
  FB

  [17] Je, ale pres proxynu to obejde...
  [20] Nic nezatracuju, nic nevyzdvihuju, pouzivam oboje. ;)

 31. 31 Lada 20.05.05, 10:18:56
  FB

  Perfektní a přesný článek. Díky.

 32. 32 mircy 29.05.05, 16:58:23
  FB

  Naprosto přesné. Používám (ne moc dlouho) Linux, a párkrát jsem se na cosi ptal. V odpovědích jsem se často dovídal, že jsem lama, blb, a že se mám vrátit k Woknům (až jsem přemýšlel, zda autora vydávajícího za odborníka neplatí jistá firma (M........)).
  Ale stejně je tomu i na jiných odborných fórech, takže tam už radu zásadně nehledám.

 33. 33 Kenny806 22.07.05, 19:38:05
  FB

  tenhle článek mi připadá malinko....no jak to říct abych se nestal ani jedním z uvedených typů teenagerů...jednak poukazuje na věci o kterých snad všichni co kdy navštívili nějakou diskuzní stránku vědí,ale co je horší,vyzní jako kdyby snad na internetu ani jiní lidé neexistovali a místy má nádech "zabte je všechny" a prostě to jsou víceméně slova vyrčená do zdi-nikdo se nezmění a jak už jsem psal,je to známá skutečnost

 34. 34 Radek Kalužík 23.08.05, 10:33:19
  FB

  Tenhle clanek se mi libi..Procitani diskuzi se bohuzel cim dal tim vic stava ztratou casu.

 35. 35 Discogio 23.03.06, 17:17:23
  FB

  [34] Naopak, pro mě je to většinou zábava, člověk se u toho vždy dobře pobaví.Pokuď na to nemám čas, tak diskuzi nečtu a nemusí mě to ubíjet ;) Nejlepší pobavení bývá pro mě na servru idnes, tam chodí teprve zajímaví "kousci"

 36. 36 Petr G. 05.10.06, 11:59:19
  FB

  Diky za clanek i diskusi. Pomohla mi uvedomit si, jak bych se nemel chovat na webu a zvysit mou uroven prispevatele do diskusi.

 37. 37 .. 08.10.06, 11:20:29
  FB

  cely clanok je otom aby ste sa zasmiali, tak ho neberte az tak vazne, chodte sa prejst, skocte do hospody na pivko :P a zivot ide dalej.. :)

 38. 38 Karel K. 27.11.06, 21:28:12
  FB

  Radku, nebude Vám vadit, když na tenhle článek budu automaticky přesměrovávat přehormonované teenagery, kteří začali bujet na mém blogu? Jak nám stoupla návštěvnost, tak nám stoupl i jejich počet, takže bych je rád osvítil :) Považuji tento článek za (pro ně) velice poučný a třeba tu najdou i sami sebe ;)