Test pěti kompletů bezdrátové klávesnice a myši

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

Test pěti kompletů bezdrátové klávesnice a myši

PC Hardware 25.05.05
klávesnice a myš

Klávesnice je hodně podceňovaná periférie. Neprávem. Rychlá grafická karta, větší hard-disk, či ultra-moderní DVD-RAM vypalovačka Vám peníze nevydělá. Pokud jste programátor, nebo alespoň profesionální uživatel, je špičková klávesnice tím nejdůležitějším, co ke svému počítači připojíte.

Tento test se podívá na pět bezdrátových kompletů klávesnic a myší od výrobců BenQ, Chicony, Genius, Microsoft a Logitech v ceně do 2.000 Kč (včetně DPH).

Nemá smysl diskutovat o tom, zda má bezdrátová klávesnice smysl, kdo ji totiž jednou vyzkoušel a nepopotahoval k sobě pořád kabel k 3 metry vzdálenému počítači, tak dobře chápe, o čem mluvím. Bezdrát je o pohodlí a o svobodě.

A stejné je to s myší, větší váha bezdrátové myši je pro mnoho lidí menší zlem než „závaží“ ve formě kabelu.

Osobně používám také bezdrátové řešení, a to to nejlepší od Logitechu v této oblasti - diNovo klávesnici a laserovou myš Logitech MX1000, a s tímto etalonem budu uvedené sety porovnávat. Zvláště v případě myši je to ovšem nemožné, laserová MX1000 od Logitechu je totiž zcela někde jinde, několikanásobně, oproti řešením založených na optické technologii.

Takto vypadá nesoutěžní etalon:

klávesnice diNovo
myš Logitech MX1000

V tomto testu se konkrétně podívám na:

Veškeré klávesnice a myši v tomto setu používají pro komunikaci se základnou rádiovou technologii. Myši jsou samozřejmě optické, a jsou napájeny dvěma AA články (tužkové baterky).

Žádná z myší neobsahuje nabíječku (jako tomu je v případě Logitech MX1000), což je podstatné pro profi uživatele, pokud totiž pracujete s počítečem kolem 12 hodin denně, počítejte s tím, že Vám baterie nevydrží déle než měsíc (spíše méně).

Zde tedy bude vhodnější sáhnout po setech v cenách kolem 3.000 Kč, které obsahují dobíjecí LiOn akumulátory či baterie a mají vlastní dokovací základnu, která myš automaticky dobíjí dle potřeby.

Baterie v klávesnici vydrží 6-12 měsíců při běžném provozu (opět se jedná o dva AA články).

BenQ X730 - dobrá klávesnice, špatná myš

klávesnice BenQ
myš BenQ

Cena

BenQ X730 set se prodává 1.640 Kč.

Klávesnice

Za design BenQ setu klávesnice a myši je zodpovědné BMW Group Designworks USA, a je nutno říci, že tento set je bezkonkurečně nejhezčí v testu.

Klávesnice BENQu je dle mého názoru vynikající. Na vlastní stisk klávesy je nutné vynaložit jen minimální sílu, zdvih velice citlivých kláves je cca 3 mm a stisk klávesy je dobře poznat (klávesa dává dostatečný feedback, že ke stisku došlo, a psaní je tak přesné) plus je slyšet jemné klapnutí klávesy. Nicméně, všem lidem takto velice citlivá klávesnice nebude vyhovovat, a paradoxně na ní budou dělat mnohem více chyb, takže pokud patříte spíše mezi „sváteční“ uživatele počítače, doporučoval bych klávesnici s méně citlivými klávesami..

Celá klávesnice je navíc umístěna v jakési kolébce, takže ji můžete vysunout nahoru, a přizpůsobit ještě lépe sklonu Vašich rukou.

Rozložení klávesnice je téměř standardní (což je skvělé), je tu tedy klávesa Insert i Delete, obě klávesy Shift jsou velké. V horní části je navíc 12 programovatelných kláves a 5 kláves multimediálních, plus potenciometr pro ovládání hlasitosti. Veškeré klávesy je možné v ovladačích přeprogramovat, takže při stisku tlačítka „Shopping“ se Vám místo „Nakupování“ bude spouštět třeba Total Commander.

Jediná připomínka je k rozložení funkčních kláves F1 až F12, tyto nejsou rozmístěny po čtveřicích, jak je standardem, ale po vzoru Microsoftu po trojicích, což může dělat při migraci mezi různými typy klávesnic problémy.

Myš

Myš BenQu je ergonomická, bude vyhovovat levákům i pravákům, na bezdrátovou myš je relativně lehká, a dobře padne do ruky. Neposkytuje žádná nadstandardní tlačítka.

Citlivost myši je spíše průměrná a pohyb kurzoru po obrazovce není zdaleka tak hladký jako u Logitech MX1000, je podstatně více trhaný. Zásadní problém této myši je ale úsporný režim, který se aktivuje po (odhadem) 15 sekundách nečinnosti, myš se dostane do stavu spánku, a než začne opět fungovat, musíte ji prudším pohybem probudit.

Znamená to, že tato myš je zcela nevhodná pro hry, ale také se nehodí například k přesné editaci grafiky ve Photoshopu. Je to škoda, klávesnice BenQu je velice kvalitní, ale myš tento jinak skvělý set skutečně kazí. Mít tento set, osobně bych si s chutí ponechal klávesnici, je skutečně dobrá, a koupil k ní třeba Logitech MX510 drátovou myš.

Utilita MouseRate naměřila této myši podprůměrnou hodnotu 58 Hz (počet událostí za sekundu, které myš snímá a posílá do počítače).

Připojení

Myš k počítači můžete připojit přes USB či PS/2 rozhraní, klávesnici jen přes PS/2 rozhraní. Po zapojení je nutné „spárovat“ základnu s klávesnici a poté s myší (stisknete tlačítko na základně, pak na klávesnici, poté opět na základně, a nakonec na myši).

Rádiové spojení myši je velice citlivé na rušení, v případě umístění telefonu Nokia 6630 vedle přijímače myš BenQu občas odmítala komunikovat.

Chicony USB WUR0108T - slušný a levný set

klávesnice Chicony
myš Chicony

Cena

Set Chicony USB WUR0108T se prodává za 893 Kč, je to nejlevnější sada od Chicony.

Klávesnice

Design Chicony klávesnice je mi velice sympatický, kombinace bílé a šedé působí svěžím a antidepresivním dojmem (oproti třeba pohřebně laděnému černému setu Logitechu). Zdvih klávesnice je cca 4 mm, klávesy jsou spíše tužší, ale psaní na klávesnici je stále ještě pohodlné, a to i po delší době. Odměnou za tužší stisk je velice prezicní psaní díky zcela jasnému feedbacku na stisk kláves. S touto klávesnici by neměl mít nikdo problém, není to sice můj osobní favorit, mám rád více citlivé klávesnice, ale přesto se mi na ní psalo komfortně.

Klávesnice má zcela standardní layout. Navíc nabízí 8 programovatelných kláves, 7 kláves pro ovládání multimediálního přehrávače, a klávesy pro kopírování/vyjmutí/vložení. Nicméně, doplňkové klávesy jsou provedeny velice nekvalitně, jedná se o malá kulatá plastová tlačítka bez jasného feedbacku stisku a se zdvihem jen 2 mm, zde je poznat šetření nákladů na tomto levném setu.

Pokud hledáte klasickou klávesnici, která zřejmě přežije Váš počítač, jste zde na správné adrese. Ke klávesnici se rovněž dodává podpěrka pro zápěstí o šířce 6 cm, kterou doporučuji rozhodně připevnit.

Myš

Myš Chicony příliš na pohled nezaujme, nicméně, svůj úkol plní. Neposkytuje žádná nadstandardní tlačítka. Myš je použitelná pro praváky i leváky, pro pánskou ruku bude asi menší než je vhodné, i když, zde je můj názor deformován obrovskou Logitech MX1000, kterou stabilně používám.

Citlivost myši je dostatečná pro běžnou kancelářskou práci, na hry a jejich amatérské hraní postačí rovněž, netrpí „usínáním“ jako dříve zmíněná myš od BenQu, nicméně, hladký pohyb a rychlou reakční dobu od ní nečekejte.

Utilita MouseRate naměřila této myši podprůměrnou hodnotu 64 Hz.

Připojení

Připojení k počítači je realizováno přes jediný USB konektor. Myš i klávesnice se k základně páruje automaticky, nemusíte se tedy o nic starat, na druhou stranu se dá předpokládat, že pokud budete mít vedle sebe dva tyto sety (třeba v kanceláři), nastanou problémy, protože rádiový komunikační kanál je zřejmě jen jeden…

Poněkud nepříjemné je, že LED-dioda na základně při jakékoliv komunikaci bliká, což je hodně rušivé, pokud máte základnu v zorném poli.

Genius TwinTouch Wireless LuxeMate - vyloženě špatná klávesnice

klávesnice Genius
myš Genius

Cena

Cena Genius TwinTouch Wireless LuxeMate je 995 Kč.

Klávesnice

Klávesnice Geniusu je vyloženě špatná. Ne snad pro stisk kláves, ten by ještě šel tolerovat, ale pro svoje naprosto děsivé rozložení. Genius se rozhodl ušetřit 10 mm na šířce, a celou klávesnici zkomprimoval tak, že kurzorové šipky jsou zcela nepoužitelné, mezi funkčními klávesami není mezera, je nabízeno jen 5 programovatelných kláves, a neexistují samostatné klávesy Home, End, PageDn a PageUp na obvyklém místě.

Vlastní stisk kláves je navíc nepřesný, klávesnice má sice nízký zdvih, ale na psaní je přitom potřeba vynaložit poměrně značnou sílu, přičemž okamžik stisku klávesy není jasně oznámen. Psaní na této klávesnici je, ve srovnání s konkurencí, utrpením.

Tuto klávesnici nemohu nikomu doporučit.

Myš

Myš je pravý opak klávesnice, je vidět, že Genius myši dělá ve velkém a docela je umí. Myš má ergonomický tvar, hodí se pro praváky i pro leváky, pohyb kurzoru po obrazovce je relativně hladký, a myš netrpí syndromem náhlého spánku jako BenQ.

Myš neposkytuje žádná nadstandardní tlačítka.

Utilita MouseRate naměřila této myši průměrnou hodnotu 82 Hz. Myš je použitelná i pro jednodušší hraní her a grafiku.

Připojení

Připojení k počítači je realizováno přes jediný USB konektor. Po připojení je nutné spárovat klávesnice a myš se základní stanicí. Na základní stanici je opět nepříjemné, že na ní při jakékoliv komunikaci pouťově bliká obrovská zelená LED-dioda, a pokud základnu máte v zorném poli, je to značně nepříjemné.

Microsoft Wireless Optical Desktop 3.0 CZ - kvalitní a vyrovnaný set

klávesnice Microsoft
myš Microsoft

Cena

Cena Microsoft Wireless Optical Desktop 3.0 CZ je 2.063 Kč.

Klávesnice

Microsoft je v oblasti hardware poměrně významným inovátorem. Když před řadou let přišla jeho rozlomená Microsoft Natural Keyboard, vyvolala velké pozdvižení. Dnes Microsoft nabízí celou řadu klávesnic, jak klasických, tak plně rozlomených. Tento model je kdesi na pomezí, klávesnice není plně rozlomená, jen jen mírně prohnutá. A nutno říci, že toto mírné prohnutí skutečně svědčí psaní, na této klávesnici se píše skvěle.

Zdvih kláves je cca 4 mm, tuhost stisku kláves je průměrná (klávesnice rozhodně není příliš citlivá, a proto bude vyhovovat většině lidí, ale ani relativně tuhá jako Chicony), a feedback stisku klávesy je dobře znatelný. Dlouhodobé psaní na této klávesnici je velice pohodlné a přesné, kdybych si z testovaných 5 setů měl zvolit jedinou klávesnici pro sebe, byla by to zřejmě tato.

Rozložení klávesnice je „standardně Microsoftí“, chybí tedy dedikovaná klávesa Insert, a je zvětšená klávesa Delete. Osobně mi toto rozložení nevadí, klávesu Insert skutečně téměř nepoužívám.

Funkční klávesy F1 - F12 jsou opěr rozděleny po trojicích jako u BenQu. Klávesnice obsahuje 12 programovatelných funkčních tlačítek, a 7 tlačítek pro ovládání audia/videa. Kvalitní, tradičně, jsou ovladače dodávané ke klávesnici a myši.

Klávesnice se dodává s integrovanou opěrkou zápěstí, která je vyrobena z imitace kůže, což působí velice příjemně na omak (ostatní klávesnice mají opěrku jen plastovou).

Myš

Myš Microsoftu je model Wireless Optical Mouse 2.0a, obsahuje jen standardní tlačítka (kolečko je možné naklápět horizontálně i vertikálně). Provedení myši je ergonomické, myš navíc skvěle padne do ruky pravákům i levákům.

Perfektní je citlivost myši, pohyb kurzoru po obrazovce je jemný a bez trhání, myš rovněž „neusíná“ jako myš BenQu.

Myš je dobře použitelná i pro běžné hraní her a pro editaci grafiky ve Photoshopu.

Utilita MouseRate naměřila této myši skvělou hodnotu 125 Hz!

Připojení

Klávesnice Microsoftu se připojuje na PS/2 rozhraní, zatímco u myši máte na výběr USB nebo PS/2 rozhraní. Po zapojení je nutno základnu spárovat s myší a klávesnicí, na spodní straně klávesnice je pro tuto operaci nakreslen názorný piktogram.

Vlastní základna obsahuje 3 malé zelené LED-diody, které neblikají, ale indikují stav CAPS LOCK, NUM LOCK a F-LOCK klávesnice, což je bezvadná věc (bezdrátové klávesnice jinak tyto kontrolky neobsahují, kvůli šetření napájení).

Tento set se Microsoftu velice povedl, je vyvážený, ergonomický, a použitelný pro veškeré činnosti. Je to nejlepší set v testu.

Logitech Cordless Desktop Internet Pro - průměrný set

klávesnice Logitech
myš Logitech

Cena

Cena Logitech Cordless Desktop Internet Pro Black CZ je 931 Kč.

Klávesnice

Logitech je často považován za krále high-end myší a klávesnic, ale vyrábí i levné sety. Tato klávesnice Logitechu má standardní layout, malou chybou na kráse je ovšem miniaturní levý Shift, což těm, kteří mačkají tuto klávesu levým malíčkem bude vadit (ale dá se na to zvyknout).

Zdvih kláves je cca 5 mm, stisk kláves je lehký, nicméně, uvedený zdvih je na můj vkus prostě příliš velký, prsty musí při psaní absolvovat příliš velkou vzdálenost, a psaní tak není ani příliš pohodlné ani přesné. Psaní na Chicony USB WUR0108T klávesnici se mi osobně zdá mírně lepší a jistější, nehovoře o klávesnicích s nízkým zdvihem notebookového typu.

Klávesnice obsahuje 5 kláves pro ovládání audia/videa a 3 klávesy programovatelné, tedy naprostý základ.

Vzhledem působí černá varianta klávesnice nejhůře ze zde testovaných, matná černá plocha je spíše odpudivá než přitažlivá, nicméně, dělá se i líbivější bílá varianta.

Ke klávesnici se dodává i plastová opěrka zápěstí.

Myš

Logitech umí dělat skvělé myši (MX510, MX518, MX1000), nicméně, zde musel razantně ušetřit. Utilita MouseRate naměřila této myši zatím nejnižší hodnotu 50 Hz, Logitech zjevně nechce, aby levné myši byly na výši jeho top-modelů.

Myš přesto nabízí dobrý komfort kancelářské práce pod Windows, na hry a grafiku se ovšem naprosto nehodí.

Připojení

Celý set se připojuje pomocí jediného USB konektoru, po zapojení je opět nutné sprárovat klávesnici a myš se základnou.

Osobně bych tento set spíše nedoporučoval, Logitech zde zjevně sází na svou značku, ale drastické šetření nákladů se prostě příliš odrazilo na vlastnostech setu, v cenové relaci pod 1.000 Kč je lepší již zmíněný set od Chicony.

Závěr

Je zajímavé jaké rozdíly jsou mezi sety různých výrobců. Bezkonkurečně nejlepší Microsoft Wireless Optical Desktop 3.0 oproti nepoužitelné klávesnici Genius či špatné BenQ myši znamená jediné - je nutné pečlivě vybírat.

Značka, pověst, ani cena nemusí být rozhodující známkou kvality, zvláště věhlasné značky zjevně šetří na levných setech a skutečnou kvalitu nabízí jen v setech drahých.

Pokud potřebujete kvalitní bezdrátový set, připravte se prostě na podstatně vyšší investici než u drátových řešení, kvalita bezdrátů je u levných modelů totiž poměrně nízká (týká se to zejména myší).


Komentáře

 1. 1 Jozef Izso 25.05.05, 11:05:55
  FB

  S MS Wireless Desktop Set 3.0 som spokojný už takmer pol roka, bohužiaľ však nie je vhodný na hranie a často sa mi stáva v UT2004, že sa bot zastaví, lebo prijímač nestíha. :-(

 2. 2 halogan 26.05.05, 12:05:06
  FB

  Já mám notebook, takže si moc nevybírám, ale jeden z mála problémů klávesnic jsou rozdílné entery, apostrofy a všechny znaky kolem enteru. Jakmile si totiž na tyto znaky někdo zvykně, těžko se píše jinak..

 3. 3 Milos 26.05.05, 12:05:09
  FB

  Obcas pomuze koupit si prodluzovaci kabel k mysi, pokud mate tu oblibenou na kablik a nechcete migrovat. To nemyslim jako sarkasmus, ale opravdove doporuceni, ktere mi vydatne pomohlo.

 4. 4 Michal Altair Valášek 26.05.05, 01:05:02
  FB

  Proč ta hanlivá slova o drátových klávesnicích a myších? U své smečky počítačů mám periferie dílem drátové, dílem bezdrátové a žádný velký rozdíl jsem nezaznamenal. Předpokládám samozřejmě základní ergonomické cítění a kabel vhodné délky.

 5. 5 sXmax 26.05.05, 01:05:10
  FB

  Jak je ten MouseRate přesnej? Mě naměřil max. hodnotu skoro 2500 Hz a průměrnou kolem 1000 Hz :)

 6. 6 Jiří Macich ml. 26.05.05, 01:05:36
  FB

  Jo, Logitech MX1000 je fakt třída. Koupil jsem si ji již někdy loni, takže mám dlouhodobé zkušenosti i v 3D akčních hrách a nemohu si stěžovat. Klobouk dolů!

 7. 7 Jiří Macich ml. 26.05.05, 02:05:16
  FB

  Ještě k té klávesnici Genius - to už mi přijde lepší (drátová) Genius KB21e Scroll. Osobně si ji nemohu vynachválit :-)

 8. 8 carnero 26.05.05, 02:05:50
  FB

  Mě žádné sety (k+m) nikdy neuchvátili. Vždycky mi přijde, že jedna nebo druhá část zaostává.
  Osobně používam Wireless Mouse 2.0 od Microsoftu (jedny alkalické baterky na půl roku a dokonalá přesnost i ve hrách) a klávesnici UMAX slim. Dost jsem si zvykl na nízkozdvihovou klávesnici (jako mají notebooky) a už bych nechtěl klasickou... Co se týče nízkozdvihových klávesnic - jejich nabídka na trhu je docela mizerná :/

 9. 9 Mir. 26.05.05, 03:05:28
  FB

  jsem uživatel PC i MAC více než desítku let.

  Bezdrátové klávesnice či myši se mi nejeví jako ideální řešení ! Je to možná efektní, ale tím to končí.

  Radku, máte zřejmě jiné zkušenosti, ale já jsem třeba nikdy nepracoval s počítačem či prac.stanicí vzdálenou více jak 1,5m. Bednu (tedy hlavně mechaniky a porty)jsem potřeboval mít "po ruce" ...
  Neříkám, že jsem nezkusil odstoupit od displeje a vyzkoušet tu svobodu pohybu, ale pracovat 3metry od compu se nedá celý den ;)

  Spolehlivost: Co naplat, drát je drát. Stalo se mi, že jsem se před klientem ztrapnil právě díky bezdrátové myši. Zánovní baterie cestou v třeskuté zimě natolik "prochladly", že se staly dočasně neprovozuschopné. Notebook šel rovnou na síť ...

  Provoz: není bezstarostný, ani "zdarma" (i v případě akumulátorů další stovky navíc za pořízení)

  Použití: podle mě se hodí jen na specifické desktopové práce - např. konferenční místnosti. Sám jsem zvědavý na vaše využití ... (kromě týpků co si z pohodlí křesla cvrnkají pinball na metrovým displeji)

  Nyní: klávesnice - Logitech Internet Navigator (wire, white), myš - Microsoft IntelliMouse Explorer 2.0 (wireless, black leather) - přece ji nevyhodim ;)

  Q: ... sleduji obrázek a diNovo nemá numerickou klávesnici ??

 10. 10 Pavel F. 26.05.05, 08:05:13
  FB

  Kam ten svět spěje, když už žádná z testovaných klávesnic nemá backslash vedle backspace, ale vedle enteru??? :-(((

 11. 11 Radek Hulán 26.05.05, 08:05:22
  FB

  [9] zjevně jsi nikdy nepracoval s TOP bezdrátovou myší jako je Logitech MX700 či MX1000... To se s drátem nedá srovnat.

  Re: diNovo, má zvláštní (oddělený) numerický blok, akorát jsem jej nevyfotil.

 12. 12 Paulie 26.05.05, 09:05:15
  FB

  Mna by zaujimali dosahy klavesnic a mysi od vysielaca, potreboval by som dosah 3-4 metre a to mi vacsina lacnych klavesnic neposkytne... Pocul som ze Logitechy (okrem MX 3100 ktoru ma kamarat) mali slusny dosah, moze to niekto potvrdit ? Dakujem.

 13. 13 Petr Mach 26.05.05, 09:05:16
  FB

  Ja pouzivam nejakou noname klavesnici, kterou chtela pritelkyne vyhodit a nedam na ni dopustit. Je to stara klasika, ktera ma mikrospinacove klavesy, mekkoucky zdvih s jasne rozpoznatelnym stisknutim doprovazene cvaknutim a standardni rozlozeni klaves. Pise se na ni primo bohovsky. Kdyz mi odesla ma stara mikrospinacova klavesnice, vyzkousel jsem kolem peti membranovych, ale ani jedna mi nevyhovovala, takze jsem rad, ze jsem nakonec ziskal tuto. Skoda ze se tak setri a uz se mikrospinacove klavesnice nedelaji. Imho to ma mnohem vetsi prinos, nez nejaky bezdrat a podobne vymysleniny.

 14. 14 petr 26.05.05, 09:05:47
  FB

  Mě štvou ty malý entery, měl jsem rád ty velký. I když už mam pěkně dlouho logitech (klávesy jako u toho posledního setu), tak se někdy při enterování vyskytne problém ve formě ¨¨ Malej shift mi vůbec nevadí, tam jsem problém nikdy neměl.

 15. 15 mepp 26.05.05, 10:05:22
  FB

  Ja pouzivam Chicony USB WUR0108T a musim rici celkem dobre, az na spotrebu mysi ( a neni to jen muj poznatek) velice kvalitni baterie to dokaze schramstnout zhruba za tyden...apropo radku proc , vedou vzdy odkazy na czechcomputers?
  Mepp

 16. 16 carnero 26.05.05, 10:05:37
  FB

  [9] Drát je drát... ano, věčně někde tře, táhne myš kam nemá a o tom, že se člověk občas dívá na film z větší vzdálenosti ani nemluvě. Sice nemam notebook na Sibiři, ale moje Wirelesska od MS mě za rok nikdy nezklamala - docházející baterie s měsíčním předstihem oznámily drivery, přesnost je skvělá, dosah je dobrý (dál už nevidim na monitor) a ani se mi nestává, že by "zatuhla" nebo tak něco. A nikde mi nepřekáží kablík.

  pro rADo: Docela by se hodil test obsahující výdrž baterií takového zařízení... ale to asi nebude :( Když si představim, jak s kažou myší jezdíš půl roku :)

 17. 17 Radek Hulán 26.05.05, 10:05:52
  FB

  [15] protože je tato recenze psaná na základě objednávky CzechComputer.cz a po dohodě zveřejněná i na mém webu..

 18. 18 Lokutus 26.05.05, 01:05:19
  FB

  Nikdy jsem nepracoval na počítači z větší vzdálenosti a na filmy mám dvd. Krom toho mám i notebook, se kterým můžu díky wi-fi pracovat třeba i na záchodě.
  Takže zrovna u klávesnice k PC je mi úplně jedno, jestli má drát, nebo ne.
  Resp. jedno mi to není. Raději mám klávesnice s drátem. Jednak se dají pořídit od 150 korun, takže za cenu bezdrátové jich mám třeba pět až deset. A druhak se dají lehce čistit. Prostě jí rozeberu, vydrhnu pod sprchou kartáčem, nechám uschnout a složím. Zkuste to udělat s takovou hi-tech krabicí za patnáct stovek se spoustou zbytečných čudlíků, které každou chvíli omylem zmáčknu a pak nasraně čekám, až se spustí winamp, abych mohl zavřít a pokračovat v práci.

  Moje klávesnice musí mít standardní rozložení:
  Po čtyřech F, velký enter, velký levý shift, velkou mezerou odděleny numerické a kurzorové klávesy. Zrušení Inseru na MS klávesnicích sice kvituji, jako uspokojivé (ještě bych zrušil ScrollLock), ale to ostatní stojí za prd.
  Klávesnice nesmí mít žádné speciální klávesy (kromě Win, na kterou jsem si zvyknul hlavně kvůli Win+D). Hlavně nesmí mít žádné uspávací a hibernační klávesy - to je mor a věšel bych za to. Obzvlášť, když je nějaký blb umístí na frekventované místo - třeba pod klávesy Del, Home a PgDown.

  A bezdrátová myš může být dobrá, ale jen v případě, že bude vážit stejně, jako moje drátová logitech. Ty těžké myši na tužkáče, na které musím mít posilovač, abych je mohl pět hodin v kuse tlačit po stole si můžou strčit za klobouk. To si radši občas hodím drát na stůl.

 19. 19 Miroslav Navrátil 26.05.05, 02:05:29
  FB

  Tady je vidět, že pořádná klávesnice už se moc ani nedá koupit, když teda nepočítám Logitech Di-Novo + MX1000 za 5k..

  Osobně jsem ale velice spokojený s klávesnicí na mém notebooku (dell latitude d505). Nízký zdvih, IMO slušné rozložení. Ve spojitosti s MX700 docela pohoda. :)

 20. 20 Marty Alex 26.05.05, 03:05:02
  FB

  Jj, také si myslím že kupovat sety není nejlepším řešením. Pokud kupujete periferie po jednom, dostanete možná dražší řešení, ale mnohem víc na míru.

  Osobně používám klávesnici BenQ X-Touch a na 3D hry pak Logitech MX310. Neumím si představit hraní s bezdrátovou myší, jednak hýbat takovou vahou musí být příšerné (těžko budete tak precizní) a odezva asi taky není nejlepší. Btw. se prodávají na kabely progamingové stojánky, to vyřeší většinu problémů se zaseknutým myším ocáskem.

  Na druhou stranu...přiznávám že PRACOVAT s bezdrátem musí být pohoda. Já mám na práci NetScroll Genius a žádná sláva to není.

 21. 21 Keff 26.05.05, 03:05:09
  FB

  Par poznamek:
  Pozor na tu klavecsnici chicony, mam doma jeji dratovou variantu a asi po dvou mmesicich zaccal mezernik 'vynechavat'. Nekdy totiz 'klapne', ale mezera se nevypise, na to je potreba po klapnuti jeste pritlacit - ale kdzy si toho zrovna nevsimnete a pak mate odstavec bez mezer tak to nastve. Jinak ergonomicky je pekne zvladnuta, jenze s uvedenou chybou nepouzitelna.

  Jinak jsem zkousel nekolik bezdratovych mysi, vcetne jednoho z nejvyssiho modelu logitechu a dojem - lagovani. Nic velkeho, asi jde o desetinu sekundy, ale kdyz hybu mysi a kurzor za ni povlava o 30 pixelu pozadu, tak me to vytaci natolik ze jsem si k notebooku koupil dratovou genius mini traveller misto bezdratove. Udivuje me ze o tom nikdo moc nepise, vzdyt pomala odezva dokaze vylozene zmrsit dojem z akcnich her, nastvat pri editaci grafiky a znepohodlnit pouzivani pocitace...
  laguje vam taky vase bezdratova mys?

 22. 22 Keff 26.05.05, 03:05:11
  FB

  BTW, pred Genius mini traveller jsem neveril ze jde dlouhodobe pracovat s 9cm dlouhou lehouckou mysi, ale ted mi kazdaa jina prijde obrovsky obludne (nemluve o bezdratovych ss baterkami a vysilacem).

 23. 23 Josef Průša 26.05.05, 03:05:17
  FB

  Radku, ta diNovo má nízký nebo klasický zdvih kláves? Já jsem zvyklý ze svého Vaia(jsou to nej notesy, kam se na ně hrabe apple) a nechci si převykat. Díky

 24. 24 Wassermaus 26.05.05, 03:05:20
  FB

  Ja to mam vyreseny tak ze mam bezdrat klavesnici Trust z Makra, neni sice nic extra (a mys u toho byla kulickova...bleee). Nevhodnej darek, ale zatim jsem se nejak nedostal ke koupi nove. A mys mam Genius NetScroll+ Traveler - dratovou, ale drat mi vubec netrapi, mam je pichnutej do USB hubu v LCD :-) Tu si nemuzu vynachvalit.

 25. 25 Non_E 26.05.05, 03:05:36
  FB

  Docela bych ocenil v recenzi i údaje o velikosti klávesnic a použitých materiálech.

  Ocenil bych také údaje o rozlišení použitých diod u myší, více fotografií, informace o kolečkách myší (ve hrách, v kancl programech)...

  Já si třeba zvyknu snad na každou klávesnici a myš mám starou geniusku. Sice dělá problémy, ale i s tou se dá hrát cs (na moji úroveň stačí) :-)

 26. 26 Radek Hulán 26.05.05, 04:05:15
  FB

  [23] samozřejmě nízký, zde je recenze diNovo:

  http://www.zive.cz/h/Testcentrum/AR.asp?ARI=114314...

 27. 27 Tomik 26.05.05, 04:05:22
  FB

  Také jsem velmi hrdým majtelem diNova. A vřele doporučuji. Opravdu špička v oboru setů.

  Jinak já mám tu černou kombinaci, aby mi ladila s mým černým casem R102 od 3R systems. :)

 28. 28 Mir. 26.05.05, 04:05:43
  FB

  [11]
  ... jj máš pravdu. Nikdy jsem nepracoval s MX1000. Každopádně, Radku, díky za tip.

  [12][11]
  ale, jo. Bezdrátové myši jsou použitelné ve standardních kancelářských podmínkách. Jinak (a pro někoho lépe) se s nimi pracuje. Protože je těžší, zvykl jsem si ji jen tak posouvat, strkat ji po podložce. Drátové pevněji držim a spíše "nosím".

  [21]
  Zvyknout se dá i na mikro prodlevy kurzoru (ale jen do určité míry) Já preventivně měním aku po měsíci, jinak mě poskakující a "zpomalený" kurzor dost vytáčí!

  Kazdému co si zaslouží :)) Až si najdu jinou holku do nepohody (pro ntkb i dsktp) dám vědět.
  Chtěl bych: menší, lehčí, bluetooth přenos, optika-laser (neozkoušeno), výdrž alespoń 6 týdnů

 29. 29 Miroslav Navrátil 26.05.05, 06:05:41
  FB

  [28] hmmm... výdrž aspoň 6 týdnů. já mám v mx700 nějaký 1800mAh akumulátorky a vydrží to 3-4 dny. :/ ale co, elektrika je všude :D

 30. 30 EmiT 26.05.05, 09:05:56
  FB

  [29] Mám doma set od Microsoftu - Microsoft Wireless Optical Desktop Pro 2.0 CZ
  Používám ho cca 8 hodin denně někdy i více. A originální baterky mi vydrželi asi 5 měsíců - obyč alkalické. Je sice pravda, že ke konci už nešlo hrát akční hry, jelikož klávesnice nedokázala vysílat dlouhou dobu v kuse, ale na programování se dala bez problému použít. Navíc software předem hlasí nedostatek šťávy, takže je dost času koupit nové baterky i pro tak líného člověka jako jsem já.

  Ergonomie této klávesnice mi přijde naprosto dokonalá. Od té doby co mám Natural keyboard už bych nic jiného nechtěl a myška skvěle padne do ruky.

 31. 31 Jakub Dostál 26.05.05, 09:05:57
  FB

  Chicony USB WUR0108T - slušný a levný set
  K tomuto bych chtěl dodat jedno:
  Konrétně tuto sadu užívám téměř rok a jsem spokojen pouze s klávesnicí, nikoli myší. Po čase začne při rychlejších pohybech skákat a chová se někdy velmi podivně, je nepřesná a nedoporučuju ji většině zkušenějším uživatelům. Nahradil jsem ji tedy USB od logitechu.

 32. 32 Eyesight 27.05.05, 11:05:28
  FB

  Referencni "set" DiNovo + MX1000 je doopravdy spica a tezko s nim (v soucasne dobe) cokoliv srovnavat. DiNovo mam uz vic jak rok (jeste za nejakych 7,5 tisice), ale nebyl jsem spokojeny s mysi (narozdil od klavesnice). Kdyz se na trhu objevila MX1000, dlouho jsem nevahal - ted jsem 101% spokojeny!!!

 33. 33 Peter Lachký 27.05.05, 11:05:38
  FB

  Apple Keyboard (white) je krásna a veľmi pohodlná klávesnica bez zbytočných multimediálnych čudlíkov, s dvoma užitočnými USB portami. Apple Mouse až taká výhra nie je, i keď v Mac OS X sa dá vystačiť aj s jedným tlačítkom, scrollovacie koliečko mi chýba. Čo sa týka dizajnu, tak na to sa sotva chytá akákoľvek z tu spomenutých klávesníc/myší. ;-)

 34. 34 lukas 27.05.05, 06:05:25
  FB

  >> Apple Keyboard (white) je krásna
  >> a veľmi pohodlná

  ma IMHO moc mekky zdvih klaves

  >> klávesnica bez zbytočných
  >> multimediálnych čudlíkov

  nevim proc zbytecnych, chvilku jsem je pouzival a na notebooku mi dost chybi (hlavne scrollovaci kolecko na klavesnici)

  >> Čo sa týka dizajnu, tak na to
  >> sa sotva chytá akákoľvek

  To je IMHO moc plastove.

 35. 35 Miroslav Navrátil 29.05.05, 12:05:29
  FB

  [30] Je to možný, že Microsoft má ještě lepší šetření energie, ale u myšky na tom zas tak moc nezáleží, když má kolíbku..

 36. 36 Slonik 31.05.05, 12:05:36
  FB

  Sice nejsem programátor, ale na klávesnici píšu opravdu hodně. Proto je pro mě důležitá klávesnice na kterou jsem si dlouhodobě zvyknul. Předpokladem je, aby vydržela. Proto mám již 8 let prehistorickou drátovou klávesnici IBM (hmotnost téměř 3 kg). Počítače se mění, ale klávenice je stále tatáž. Když si sednu k cizímu počítači, jsem tak nějak nesvůj.

  Oproti tomu bezdrátová optická myš je fajn. Za drátovou bych jí už nikdy nevyměnil. Mívám na stole dost různých papírů a hodně by mě rozčilovalo, kdyby se ta hromada kvůli kabelu neustále hýbala :-D

  Občas používám i notebook (momentálně IBM ThinkPad) a musím říct, že klávesnice Thinkpadů jsou tím nejlepším s čím jsem se u notebooků setkal (zkoušel jsem HP, Toshiba, Dell a nějaké příšerné nonamy)

 37. 37 Jan Brašna 04.06.05, 02:06:35
  FB

  Vybíral jsem keyb a myš přes půl roku, nakonec jsem zvolil drátové verze, protože těžkou myš jsem nebyl schopný používat. Zkoušel jsem různé MS, Logitechy, Genius, Umax, BenQ... a jediné, s čím jsem se zkamarádil byla kombinace Genius Superior a Genius KB-29e (kterážto se ukázala jako nepoužitelná kvůli nesmyslným bugům/featurám, takže to nakonec skončilo na KB-21e)

 38. 38 Herodes 05.06.05, 09:06:28
  FB

  mohl by mi prosím někdo doporučit kvalitní klávesnici, drátovou v černé barvě? potřebuji k notebooku, dlouhodobě jsem měl Mitsumi, klasickou, ale pomalu mě opouští, tak pomýšlím na něco nového...kvalita za rozumnou cenu...btw: předpokládám, že s mikrospínači se asi už nic nedělá?

 39. 39 lední brtník 06.06.05, 05:06:45
  FB

  [12] šel jsem to vedle zkusit právě na Chicony USB WUR0108T, dosah 5m to fungovalo, zdála se mi pomalejší odezva ale mohlo to být i baterkami.

 40. 40 Cull 17.06.05, 03:06:21
  FB

  Mam Trast Wireles Opticl mys 5 tlacitkovou.Uz od r.2001.Denne 10-12hodin.Dve AAA bat.Vydrz nonstop.Pres noc ji dam do "pelisku" no a rano jedem zas.Velikost stejna jak klasika,vaha teme nepostrhnutelna od klasiky,presna,rychla.Ve hrach no problem.Klavesnici pouzivam temer jen na psani.

 41. 41 Pavel Šedek 26.12.05, 07:12:19
  FB

  Pro upřesnění, dle mých informací zobrazená verze DiNovo není ta nejvyšší, ale je to naopak osekaná verze pro notebooky, rozdíl je v barvě a použité technologii bezdrátového přenosu - radio (stříbrná verze) vs bluetooth (verze do modra).

  Dnes se navíc prodává set DiNovo Media Desktop Laser - klávesnice s mediapadem a MX1000, vše bluetooth a s šedomodrými prvky.