Lepší Windows s nVidia ovladači

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

Lepší Windows s nVidia ovladači

Windows XP 27.03.05

nVidia 76.10 ovladače umí moc užitečných věcí, a přitom tyto funkce skoro nikdo nepoužívá. Kromě standardní podpory pro DirectX 9.0c a OpenGL 2.0 obsahují totiž i naprosto dokonalou správu virtuálních desktopů, perfektní utilitu pro kalibraci monitoru a vytvoření ICM profilu, hardwarové dekódování DVD videa díky technologii PureVideo, či horké klávesy pro lepší management oken ve Windows.

Kalibrace monitoru a ICM profil

První věc, kterou bych každému doporučil udělat, je v sekci Nástroje si zvolit Průvodce optimalizací displeje. Díky tomuto průvodci budete schopni nastavit optimálně jas a kontrast displeje, a následně táhnutím pásů s R-G-B barvami si vytvořit i patřičný ICM profil pro Váš monitor a nastavit automaticky gama obrazu.

Pokud si z PowerToys pro Windows XP nainstalujete i Clear Type tuner pro naladění vyhlazování písmen (antialiasingu), dostanete naprosto perfektní obraz, přizpůsobený pro Váš hardware, a uvidíte ostrá a kontrastní písma, z nichž Vás nebudou bolet oči a bude vypadat bezvadně.

nVidia nástroje

nVidia nView - mimořádné zlepšení Windows

Windows XP jsou ve svém GUI poněkud primitivní, nenabízejí třeba ani více deskopů (lze to sice udělat přes Microsoftí DeskMan PowerToy, ale ten moc funkcí nenabízí), naštěstí ale nVidia nabízí ve svých ovladačích spoustu zlepšení tohoto GUI, se kterým budete snadno mnohem produktivnější.

Prvním z těchto zlepšení jsou virtuální desktopy. Co to je? Většina lidí má na stole jeden monitor, ale pokud si otevřete MS Word, Operu, a nějaký programátorský textový editor, je na jednom monitoru najednou málo místa, aplikace máte maximalizované, a přepínání přes lištu dole, či přes Alt+Tab je relativně nepohodlné a pomalé (přesto ale doporučuji instalovat si AltTab Replacement, který při přepínání aplikací zobrazuje i jejich zmenšený screenshot). Linux s Gnome či KDE standardně, a Windows XP s nVidia ovladači také standardně, umí obhospodařovat více virtuálních monitorů, mezi kterými se můžete přepínat, a na nich mít spuštěny zcela nezávislé aplikace.

Abyste více desktopů mohli používat, musíte si v nVidia ovladačích nejdříve v sekci Správa desktopu zapnout nView.

nVidia nview

A následně si již můžete nadefinovat neomezené množství virtuálních desktopů:

nVidia desktopy

nView - klávesové zkratky

Samozřejmě, je nutné tyto desktopy nějak přepínat, osobně se mi osvědčily klávesové zkratky Alt+1 pro první, až Alt+3 pro třetí desktop, je to extrémně rychlé na přepínání levou rukou:

nVidia hotkeys

V nVidia klávesových zkratkách mám nadefinovány i další věci, nVidia totiž umí například i měnit jas či gammu displeje, což se hodí při sledování videa či hraní her (ve kterých typicky převládá tma), a klávesové zkratky je dobré používat i pro zprůhlednění okna (vidíte,co je pod ním), či jeho zarolování do horní lišty.

Vaše definice klávesových zkratek může vypadat třeba takto:

Zkratka Význam
Alt+1 první desktop
Alt+2 druhý desktop
Alt+3 třetí desktop
Ctrl+Alt+1 přesun okna na první desktop
Ctrl+Alt+2 přesun okna na druhý desktop
Ctrl+Alt+3 přesun okna na třetí desktop
Alt+Q zobrazení názvu aktuálního desktopu
Alt+W maximalizace / obnovení okna
Alt+D minimalizace / obnovení okna
Alt+S nastavení průhlednosti okna
Alt+A zarolování okna do jeho horní lišty
Alt++ zesvětlení obrazu
Alt+- ztmavení obrazu

nView - další zajímavé funkce

nView umí i další funkce, zajímavá je třeba možnost zobrazení nView menu v horní liště okna, a možnost individuálního nastavení parametrů každého okna (třeba jeho průlednosti či stavu "vždy nahoře").

nVidia menu okna

Používám i možnost urychlení minimalizace oken, a průhlednost okna při jeho tažení / přemístění (takže je vidět, co je pod ním). Prostě s nVidia nView se Mac OS X a jeho pár fukcí může jít zahrabat (pro fanatické zastánce Apple, kterým jeho reklama vymyla mozek: dva metry od sebe mám nepoužívaný PowerBook).

nVidia efekty

Komentáře

 1. 1 Rujir 27.03.05, 03:03:37
  FB

  Oplatí sa mi to inštalovať aj keď mám len GeForce4 Ti4200 128mb?

 2. 2 Tinek 27.03.05, 06:03:02
  FB

  Už jsem to taky zkusil a obraz se skutečně zlepšil.

 3. 3 Fifteen 28.03.05, 08:03:21
  FB

  sice mam momentalne Nvidiu (6800), ale poviem na rovinu dalsie kartivo bude ATI. nie koli vykonu. nepaci sa mi neprehladnost ovladacov (vsetky nastavenia su zasmodrchane hlboko, ze ich clovek ani najst nemoze) a tym druhym je kvalita obrazu. nech si hovori kto chce co chce pri zapnutom anti aliase (ale aj bez neho) je obraz omnoho ostrejsi. kazdopadne vsak dikes za typy.

 4. 4 RD 31.03.05, 11:03:49
  FB

  ovaldače jsou super, ale v IE mi začly blikat všechny prvky které jsou jako odkaz a mají na pozadí obrázek... nevíte jak se toho zbavit?

 5. 5 vfb 09.06.05, 08:06:24
  FB

  [6] no MSIE se zbavuje těžko a většinou se to ani moc nedoporučuje, můžeš na browsení používat Mozillu a MSIE jen nechat hnít na disku :)

 6. 6 maxw 24.01.06, 08:01:55
  FB

  Clear Type je bezva. Jen nefunguje, když zapnu nějakou Java aplikaci - obraz se pak rozmaže. Po vypnutí aplikace je pak obraz zase ostrý. Rozdíl je tak markantní, že jsem se musel s některými programy s lítostí rozloučit (např. jEdit).

 7. 7 Radek Hulán 24.01.06, 09:01:06
  FB

  [6] jEdit nemá problém s antialiasingem, viz pár screenshotů

 8. 8 maxw 24.01.06, 10:01:07
  FB

  [7] Aha, dík. To mi pomohlo uvědomit si, že chyba je jinde: v nVidia driveru stačilo změnit nastavení antialisingu z původního "2xQ" na "Řízeno aplikací" a vše skvěle funguje.