Cygwin - Linux pod Windows

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

Cygwin - Linux pod Windows

Software 25.05.05

S Linuxem si tykám, nicméně, na desktopu používám Windows XP. Gnome či KDE mi sice vyhovuje koncepčně více (i když s nVidia Virtual Desktop je i Windows XP silně použitelné), nicméně, zásadní rozhodování je na úrovni aplikací, a zde Gimp nemůže konkurovat Adobe Photoshopu, takové PowerDVD je podstatně lepší než Xine, a třeba Macromedia Dreamweaver je mnohem lepší než Bluefish či KDE Quanta.

Proč Cygwin

Operační systém je sice poněkud více než „přepínač aplikací“, ale jádro Windows XP je natolik dobré, že přestává být rozhodující operační systém, a podstatné jsou jen aplikace. Nicméně, některé utility pro Windows nativně neexistují, a přitom se bez nich produktivní práce těžko obejde. Triviální příkazy a programy jako cat, less, dd, grep, find, iconv, tar, balíky programů typu python, ruby a perl, věci pro vývoj jako cvs či subversion, textové prohlížeče lynx a links, a potom samozřejmě ssh pro bezpečný vzdálený přístup k shellu, to je základ, a bez něj nejsem schopen fungovat.

Veškeré tyto programy nabízí pod Windows projekt nazvaný Cygwin, což je portace *NIXu a jeho utilit do Windows (na jeho počátku stojí král open-source RedHat). Windows s Cygwin je dle mého mínění to nejlepší z obou světů, kvalitní příkazová řádka a bash jinak ve Windows silně chybí, klávesnice je totiž mnohdy jediná cesta jak rychle dosáhnout cíle (namísto klikání myší).

Instalace Cygwinu

Instalace Cygwin balíčku je triviální, postačí si stáhnout aktuální setup.exe (280KB) a poté si již zvolit nejbližší server a vybrat si programy, které chcete instalovat. Můžete si nainstalovat i Cygwin/X, tedy X-server pro Windows, včetně třeba okenního manažeru, a spouštět tak i grafické programy, nicméně, o klikání myší to opravdu není.

Cygwin setup

Implementován je i klasický unixový příkaz man a info, takže manuál máte k dispozici na pár stisků kláves.

Cygwin man

Naprosto klíčové je samozřejmě ssh pro bezpečný přístup ke vzdáleným serverům:

Cygwin ssh

A od věci není ani správce souborů Midnight Commander (mc):

Cygwin mc

Přístup na Windows disky

Cygwin emuluje standardní unixovou strukturu, ale s propojením na Windows API, docela vtipně je třeba /etc/hosts realizován jako symlink na c:\windows\system32\drivers\etc\hosts.

Přístup na Windows oddíly získáte přes /cygdrive/c a další, popřídě si můžete udělat vlastní symbolické odkazy, třeba takto:

ln -s /cygdrive/c /c 

X-server

Cygwin/X server (implementace X.org 6.8 pod Windows) je také zajímavá záležitost, ale nepříliš v praxi použitelná, pokud tedy nepotřebujete XDMCP.

Závěr

Pokud rozumíte *NIXu, a víte k čemu použít příkazovou řádku, tak asi Cygwin dávno znáte. A pokud ne, tak Vám jeho instalace naprosto nic nepřinese, a zůstanete jen „klikači“, neschopní řešení řady problémů efektivně. Je to jen na Vás :-)


Komentáře

 1. 1 Jiří Macich ml. 25.05.05, 11:13:26
  FB

  Jó, Cygwin je skvělá věc. WinXP + Dosbox a Cygwin a stačí jeden OS. Není třeba mít zvlášť Windows (pro 90% činností v mém případě), Linux (kvůli těm pár oblíbeným věcem, pro které neexistuje alternativa pro Windows) a MS-DOS (kvůli starým legendárním hrám).

  Ale k úvodu: Víš, že lynx i links existují i pro Windows?

 2. 2 Tex 25.05.05, 13:42:30
  FB

  [1] Links i pod Win viz http://artax.karlin.mff.cuni.cz/~mikulas/links/...

  Kromě Cygwin je i toto GNU utilities for Win32
  to se nemusi instalovat a programy se pousi primo v prikazove radce Win

  http://unxutils.sourceforge.net...

  Tex

 3. 3 Butkic 25.05.05, 16:53:32
  FB

  Kolik ten cyqwin spotřebuje paměti?

 4. 4 mamut 25.05.05, 20:14:14
  FB

  Jenom lamovskej dotaz, stáhnuĺ jsem, nainstaloval, ale při pokusu spustit, jen probliklo dosovské okno.
  Chyba bude asi mezi klávesnicí a uživatelem. (-:

 5. 5 Prochaine 25.05.05, 22:20:59
  FB

  ln -s /cygdrive/c /c
  Něco taového jsem hledal. Po vypnutí a zapnutí Cygwin se bohužel nastavení ztratí...

 6. 6 PEtr 26.05.05, 13:36:54
  FB

  Ahoj,
  mluvíš tu o KDE a Gnome, přitom bych ti doporučil vyzkoušet IceWM. Je to jednoduchý okenní manažer s velice návykovými klávesovými zkratkami, s širokými možnostmi nastavení atp. Stačí zadat akorát yum install icewm

 7. 7 newspeak 27.05.05, 10:08:22
  FB

  [5] Skus:
  $> mount -u -b --change-cygdrive-prefix "/"
  resp.
  $> mount -s -b --change-cygdrive-prefix "/"
  pripadne si precitaj manual:
  $> man mount