MyEgo.cz - Radek Hulán webzine

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

Praktický test nVidia 6800GT SLI: dvě místo jedné

PC Hardware 14.06.2005

Na Živě.cz vyšel můj článek Praktický test nVidia 6800GT SLI: dvě místo jedné.

Tuning hry Half Life 2

Hry na PC 13.06.2005
Half Life 2

Na webu TweakGuides.com je rovněž dostupný skvělý návod na tuning hry Half Life 2, bezesporu nejlepší hry poslední doby. Principem je přizpůsobit soubor SteamApps\uživatel \half-life 2\hl2 \cfg\config.cfg tak, aby lépe odpovídal Vaší konfiguraci počítače, protože standardní soubor je navržen pro „standardní“ počítač.

Nicméně, není vhodné modifikovat přímo soubor config.cfg, ale vytvořit nový soubor autoexec.cfg na stejném místě jako config.cfg, který je Half Life 2 hrou automaticky načítán při startu.

Obsah pro autoexec.cfg

Automatické ukázání FPS při startu hry, a přemapování funkčních kláves stejně jako ve hře Doom 3, tedy F5 pro uložení pozice, F9 pro načtení, F10 pro zapnutí a vypnutí FPS, a F12 pro screenshot.

cl_showfps 2
bind "F5" "save quick"
bind "F9" "load quick"
bindtoggle "F10" cl_showfps 2
bind "F12" "jpeg"

Úprava zvuku pro lepší stereo:

dsp_enhance_stereo 1
snd_mixahead 0.7

Povolení cheatů:

sv_cheats 1

Kvalita screenshotu pro klávesu F12 (ukládají se do SteamApps\uživatel\half-life 2\hl2\screenshots\):

jpeg_quality 80

Úpravy pro špičkovou kvalitu obrazu (vyžaduje skutečně velice výkonnou grafickou kartu):

mat_dxlevel 90
mat_diffuse 1
mat_bloom 1
mat_specular 1
cl_forcepreload 1
sv_forcepreload 1
cl_smooth 0
cl_ragdoll_collide 1
lod_Enable 0
r_fastzreject 1
r_dynamic 1
r_WaterDrawRefraction 1
r_waterforceexpensive 1
sv_robust_explosions 1
fog_enable 1
fog_enable_water_fog 1
muzzleflash_light 1

Tuning hry Doom 3

Hry na PC 12.06.2005
Doom 3

Na webu TweakGuides.com je skvělý návod na tuning hry Doom 3 a Doom 3: Resurrection of Evil, bezesporu nejlepší hororové FPS poslední doby. Principem je přizpůsobit soubor base/DoomConfig.cfg tak, aby lépe odpovídal Vaší konfiguraci počítače, protože standardní soubor je navržen pro „standardní“ počítač.

Nicméně, není vhodné modifikovat přímo soubor base/DoomConfig.cfg, ale vytvořit nový soubor base/AutoExec.cfg, který je Doom 3 hrou automaticky načítán při startu.

Obsah pro base/AutoExec.cfg

Nastavení klávesy F10 pro zobrazení / schování FPS a klávesy [~] pro zobrazení konzole namísto [alt]+[ctrl]+[~]:

bind "F10" toggle "com_showFPS"
seta com_allowconsole "1"

Nastavení Ultra detailů a video (GPU) paměti na 256 MB:

seta com_machineSpec "3"
seta com_videoRam "256"

Defaultní zobrazení FPS, přednahrávání dema (timedemo demo1 1), refresh rate hry bez omezení na refresh rate monitoru:

seta com_showFPS "1"
seta com_preloadDemos "1"
seta com_fixedTic "-1"

Používání cache o velikosti 1024MB (pokud máte tolik volné RAM), antialiasing 8xS, anisotropní filtrování 16x a Gamma obrazu nastavená na 1.6 (aby to nebylo tak černé):

seta image_useCache "1"
seta image_cacheMegs "1024"
seta image_cacheMinK "40960"
seta image_preload "1"
seta image_anisotropy "8"
seta r_brightness "1.0"
seta r_gamma "1.6"
seta r_vertexBufferMegs "64"
seta r_multiSamples "16"

Ostatní nastavení pro kvalitu obrazu:

seta r_orderIndexes "1"
seta r_usePortals "1"
seta r_useOptimizedShadows "1"
seta r_useShadowCulling "1"
seta r_ignoreGLErrors "1"	
seta r_useStateCaching "1"
seta r_useShadowVertexProgram "1"
seta r_useShadowProjectedCull "1"
seta r_useVertexBuffers "1"
seta r_useCachedDynamicModels "1"

Rozlišení 1280x1024:

seta r_mode "7"

Testy základních desek jsou jedna velká hloupost

PC Hardware 10.06.2005

Na řadě renomovaných serverů se těší neuvěřitelné popularitě testy porovnávající „výkon“ různých základních desek se stejným chipsetem, například s top modelem nForce4 SLI. Tyto testy jsou ovšem naprostý nesmysl, desky se stejným chipsetem mají totiž zásadně shodný výkon, rozdíl mezi 59.3 FPS a 59.4 FPS v testu je jen mírně jiný takt sběrnice či jiné nastavení BIOSu.

Jediné, co má smysl v praxi testovat je layout desky a případně i overclokerský potenciál desky, třeba v případě nForce4 SLI chipsetu se DFI dostane na HTT 320 MHz, kdežto Gigabyte jen na HTT 240 MHz, a to je hodně podstatný rozdíl pro overclockera.

Nicméně, hlavním rozhodujícím kritériem pro SLI desky je jednoznačně layout, a zde vítězí Asus a ostatní desky propadají jako nepoužitelné. Podívejte se na následující čtyři desky:

Ideální Start menu

Bezpečnost 09.06.2005
Start menu

Jímá mě nehraný děs a hrůza když vidím Start menu běžného uživatele počítače v němž je zhruba 100 neorganizovaných položek a nedá se v nich vyznat, a k tomu je zhruba stovka ikon na ploše. Podobná zmatená struktura je extrémně neefektivní na používání, požadovaný program je téměř nemožné najít, osobně tuto strukturu vždy předělávám do sekcí Audio a video, Kancelář, Internet, Grafika, Tuning počítače a Nástroje (pro programování), je tak snadné nalézt to, co potřebuji. Navíc, vytvoření této struktury zabere maximálně počáteční jednu minutu.

Spojené s horkými klávesami pro spouštění většiny věcí, a nVidia virtuální deskop pro celkové zlepšení Windows GUI, je to nejlepší prostředí, které znám (s výjimkou Gnome 2.10, ten je lepší).

Jak rozjet Hitachi SATA-II disky na 3G místo 1.5G?

PC Hardware 05.06.2005

Hitachi je jeden z prvních výrobců, který své disky připravil nativně i pro SATA-II rozhraní, tedy pro 300MB/s, což je již rovnocenný soupeř pro SCSI Ultra320 na straně serverů.

Nicméně, pokud Hitachi T7K250 SATA-II disky zapojíte do nForce4-SLI základní desky, pojedou jen na rychlosti SATA-I, tedy 1.5G, a to přesto, že použijete poslední ovladače nForce4.

Zde je důkaz:

SATA 1

Problém totiž není v nForce4-SLI chipsetu, ale v nastavení disků Hitachi, které je standardně dodává s vypnoutou SMART technologií, a nastavené do SATA-I (1.5G) módu, zřejmě kvůli převaze zákazníků, kteří stále mají jen SATA-I vybavené desky.

Z webu Hitachi si je nutné tedy stáhnout Hitachi Feature Tool 1.97, kterým můžete zapnout SATA-II podporu (3G) a rovněž třeba SMART technologii (což se v případě RAID-0 docela hodí). Výsledek je následující:

SATA 2

RivaTuner a zakázání testu přetaktované karty

Software 31.05.2005

RivaTuner umí s nVidia grafickými kartami různá kouzla, nejužitečnější vlastností bývá přetaktování karty, nastavení verze OpenGL (protože pár her nepodporuje OpenGL 2.0), a několik dalších věcí. Moje XFX 6800GT karta, která je standardně taktována na 350/1000 MHz zvládá zcela stabilně až 420/1200 MHz, což je podstatně více než top 6800Ultra karty, nicméně, standardní test přetaktování nVidie tuto rychlost nechce povolit.

Řešením je modifikace registrů, kdy se nVidia ovladačům tento test zakáže. Modifikace registrů se dá nejsnáze dosáhnout právě pomocí RivaTuneru v sekci Power User:

Disable Checkzakázání testu
Overclockvlastní přetaktování

Nová prezentace: CesBrod.cz

Webdesign, CMS 31.05.2005

Společnost F-ART AGENCY, s.r.o. dokončila nový web Města Český Brod. Web je zřejmě první prezentací města v ČR, která je nejen validní dle W3C norem XHTML 1.0 Strict, přístupná, ale rovněž nabízí možnost exportu každého článku do PDF, tisk a poslání článku emailem, má pokročilé fulltextové vyhledávání, možnost komentářů ke všem článkům, exporty do RSS, Atom a WAP formátu, strukturu optimalizovanou pro SEO, a obsahuje rovněž komfortní fotogalerii a diskusní fórum.

Za celým webem stojí pochopitelně F-ART:CMS redakční systém.

Zajímavostí je i webová kamera.

Aver DVB-T 771: PCI karta pro příjem digitální televize

PC Hardware 30.05.2005
Aver DVB-T 711

Je tomu již více než 5 let co na území Prahy a okolí běží „experimentální“ digitální vysílání. Digitální vysílání je skvělá věc, nabízí lepší kvalitu, kapacitu a interaktivitu než vysílání analogové. Není problém v něm nabízet desítky televizních kanálů (není to tedy problém technický - jiná věc je, že stovka politiků a lobistů kašle na 10 miliónů lidí a už pár let se hádá, kterým společnostem toto vysílání povolí či zakáže).

V Praze a okolí je dostupné digitální vysílání na frekvencích 506 MHz, 674 MHz a 818 MHz. Na domovní analogové televizní rozvody jsem na Praze 1 nicméně chytnul jen multiplex na 506 MHz s kvalitou příjmu 86% (což je ovšem vynikající hodnota), tedy vysílání Českých Radiokomunikací, jiní uživatelé ovšem nemají problém ani s přijmem vysílání Czech Digital Group, a to klidně na pokojovou anténu (záleží na jejím směrování).

Díky dříve zmíněnému politickému hašteření je na multiplexu dostupných jen 5 televizních stanic (ČT1, ČT2, Nova, Prima a Óčko) plus pár státních rádiových stanic. Doufejme, že se situace ale relativně brzo (během jednoho roku) změní, a stanic v nabídce přibude, zatím je potenciál digitální televize a přenosového pásma hrubě nevyužit a je v podstatě shodný s nabídkou analogové televize.

PGP Desktop umí šifrovat celý bootovací disk

Bezpečnost 27.05.2005
PGP Desktop Professional

PGP Desktop Professional 9.0 je novinkou od PGP Corp., tato nová verze byla vydána před 3 týdny. Koupil jsem si ji, za €69 ročního předplatného získáte totiž nejlepší řešení pro osobní bezpečnost, co vůbec existuje.

PGP Desktop Professional 9.0 již dávno není jen nástrojem pro šifrování emailů pomocí standardu OpenPGP (což umí třeba i open-source produkt GnuPG), ale umožňuje i šifrování disku jako celku (včetně disku bootovacího; pomocí AES-256), šifrování jednoho souboru a vytvoření virtuálního disku, a také třeba šifrování samorozbalovacích ZIP archívů.

Bez zajímavosti také není, že k dispozici jsou i kompletní zdrojové kódy, každý se tak může přesvědčit, že v produktu není ukryt „backdoor“ (právě jsem je stáhnul a jdu je zkoumat, nicméně, je to 100MB zdrojáků).

Celé to funguje tak, že při zapnutí počítače Vám místo loga Windows najede (nahoře vyfocená) obrazovka s výzvou pro zadání hesla. Po jeho správném zadání je disk on-the-fly dekryptován dle potřeby, a začínají bootovat Windows. Při ukládání na disk je zase prováděno on-the-fly šifrování, takže je to naprosto transparentní pro veškeré aplikace pod Windows (požadovány jsou Windows XP SP1 či SP2).