Adobe CS3 Web Premium - splněný sen webdesignéra
Část z produktů dnes recenzované Adobe Creative Suite 3 Web Premium jsem popisoval již dříve ve starších verzích, jen ještě tato sada aplikací neměla v názvu Adobe, ale nazývala se Macromedia Studio 8, a obsahovala jen polovinu dnešních produktů. Koupě společnosti Macromedia právě Adobe se ukázala jako velice přínosná pro webdesignéry, protože spíše technické Macromedia nástroje (Dreamweaver, Flash Professional) získaly mnohem lepší integraci na nástroje kreativní a grafické (Photoshop, Illustrator) a work-flow aplikace (Acrobat, LifeCycle Designer).
Zatímco dříve představené Expression Studio od Microsoftu je zaměřeno spíše technicky na XHTML/CSS a ASP.NET / SilverLight programátory, tak Adobe Creative Suite 3 Web Premium pokrývá mnohem širší množství funkcí a potřeb, od programátorů v PHP / ColdFusion / JSP, kodéry v XHTML/CSS, kreativce kreslící ve Photoshopu a Illustratoru, až po flashové prezentace na stolních i mobilních zařízeních.
Jiná je samozřejmě také cena, která se blíží 58.000 Kč (upgrade je samozřejmě podstatně levnější), oproti 19.000 Kč za Expression Studio (včetně DPH).
Adobe jako průmyslový standard
Adobe Photoshop (PSD) a Illustrator (AI) je dnešní de-facto průmyslový standard, pro který v podstatě neexistuje konkurence (CorelDraw, PaintShop Pro či PhotoImpact jimi opravdu nejsou).
Stejným průmyslovým standardem je Flash, který má nainstalováno 99.3% internetových uživatelů (konkurence je nový SilverLight od Microsoftu, ale ten má zatím mizivý tržní podíl).
Jinak řečeno, pokud se živíte webdesignem, bez Adobe se neobejdete.
I když programujete v ASP.NET webové služby či nové SilverLight aplikace, budete Adobe produkty potřebovat minimálně pro grafický návrh, protože Expression Studio od Microsoftu nic na zpracování bitmapové či 3D grafiky neobsahuje.
Greybox - velice kvalitní LightBox skript
Zkoumal jsem před pár týdny spoustu "LightBox" skriptů (kolem desítky), a nakonec jsem zůstal u GreyBoxu. Tento skript je úžasný v tom, že má jen 22KB, a přitom disponuje větší funkčností než 50KB + konkurence.
Kromě otevření jednoho obrázku umí i slideshow obrázků, a především podporuje i otevření nového webu do iframe, a dokonce slideshow více webů v iframe. Nedělá mu v tomto iframe ani problém otevřít další GreyBox skript.
Jak to vypadá v praxi se můžete podívat na hulan.cz (otevírání grafických náhledů stránek i celých webů) či cykl.cz (klikněte na ikonu u názvu kola).
Vlastní instalace GreyBox skriptu je velice jednoduchá, do hlavičky stránky vložíte toto:
<script type="text/javascript"> var GB_ROOT_DIR = "/"; </script> <script type="text/javascript" src="/AJS.js"></script> <script type="text/javascript" src="/AJS_fx.js"></script> <script type="text/javascript" src="/gb_scripts.js"></script> <link href="/greybox/gb_styles.css" rel="stylesheet" type="text/css" media="all" />
Následně si již můžete užívat náhledů obrázků a webových stránek. K tomu slouží parametr rel="gb_imageset[kolekce]"
pro obrázky či rel="gb_pageset[kolekce]"
pro webové stránky, které udělají i "slideshow" pro danou kolekci předanou v parametru (kolekcí může být v rámci stránky samozřejmě více), popřípadě rel="gb_image[]"
a rel="gb_page[WIDTH, HEIGHT]"
pro jednotlivý obrázek či XHTML kód. Zde je kompletní dokumentace.
Sympatické na GreyBoxu je i to, že nepoužívá texty pro navigaci, ale jen velké a všem lidem srozumitelné symboly, takže se nemusíte (na vícejazyčných webech) starat o přístupnost a překlad.
Podobně jako jsem si zamiloval AMapy API (a dávám je na každý nový web), tak GreyBox je můj další oblíbenec. Nevím sice, jak se na něj tváří IT příliš „nepostižení“ uživatelé, ale dobré aspoň je, že při prohlížení třeba referencí na hulan.cz „neutíkají“ z původního webu.
Adaptec RAID 3405 - vynikající řadič diskového pole
Zhruba měsíc používám na své domácí pracovní stanici Adaptec RAID SAS/SATA 3405 řadič, a jsem mimořádně spokojen. Tento SOHO řadič diskového pole podporuje RAID-0/1/5/6/10 a nabízí jeden interní konektor SFF-8087, rozšiřitelný pomocí speciálního kabelu na 4x SATA-II konektory. Pojme tedy nejen SAS, ale i běžné levné SATA-II disky.
Vyrábí se ještě Adaptec 3805 varianta, která nabízí dva SFF-8087 porty, respektive osm SATA-II konektorů. Na domácí použití (pro výkonnou pracovní stanici) ovšem 4x 500GB RAID-5 bohatě postačuje a je cca o 40% levnější.
V dnešní době je běžné, že se používá virtualizace a více operačních systémů na jednom vývojářském PC. Dříve se to řešilo přes více fyzických serverů, dnes to naštěstí, s nástupem quadcore procesorů, není nutné. Úzké hrdlo samozřejmě zůstává diskové pole. Někteří sebevrazi rychlost diskového pole řeší formou RAID-0, a zapojení klidně více disků do stripe, čímž říkají, že na jejich datech jim absolutně nezáleží.
Lepší řešení je samozřejmě RAID-5, které maximalizuje úložný prostor při zachování bezpečnosti a přitom poskytuje slušnou rychlost čtení. Problém u RAID-5 je rychlost zápisu, běžné Intel ICH8/9R či NVIDIA nForce RAID desky neumí počítat XOR (paritu) v řadiči, a nechávají to na hlavním CPU.
Zde právě nastupuje řadič typu Adaptec 3405, který obsahuje dedikovaný 500MHz Intel XOR procesor, a zápis je u něj tak okamžitý. Paritu pro RAID-5 počítá přímo řadič, a nikoliv ovladače k řadiči. Rovněž se dodává se 128MB cache, takže výkon pole dále stoupá.
K dalším výhodám samostatné RAID karty patří nezávislost na desce či operačním systému, protože je takovéto RAID pole skutečně hardwarové a nikoliv softwarové, a není tedy tvořeno jen ovladači pod Windows, je zcela transparentně dostupné pro libovolný OS, a je 100% čitelné i po výměně základní desky či přechodu na jiný chipset.
Adaptec 3405 se připojuje na PCIe 4x rozhraní (konečně jej nějaká karta použije), a po zapojení do desky vypadá nějak takto:
Radek Hulán versus John C. Dvorak
Radek Hulán JE skutečně celebrita, píše Lokutus, a má pravdu. Nejedná se ani o to, že tento web čte 10.000 lidí denně. Spoustu jiných webů čte podobné či (mnohem) větší množství lidí. Jedná se hlavně o ty jedince, kteří nedělají nic jiného, než že neustále diskutují a rozebírají moji osobu.
Patří sem nejen lidé bezmezně obdivující Radka Hulána, ale i "hnutí přizdisráčů", submisivních úchylů, kteří si svoji realizaci našli v parazitování na celebritě, a pokud celebrita napíše, že 1+1=2, hnutí deseti přizdisráčů napíše "Hovno! Debil! 1+1=17!". Prostě cokoliv neguje, a je to velice směšné.
Osobně tomuto nerozumím.
Sám sebe nepovažuji za nijak zvláštního člověka, jsem samozřejmě poněkud chytřejší, nadanější a zejména pracovitější než průměrný zástupce dělnické třídy (stíhám toho opravdu hodně), ale i takových lidí je spousta. Píšu nudně technické či antikomunisticky společenské články (95% všech) či své názory třeba na Apple (cca 0.7% ze všech článků, žádná obsese), nebo na Microsoft či Linux, a přizdisráči se z toho mohou zbláznit.
Proč vlastně?
Co je tak vzrušujícího na tom, že právě Radek Hulán má nějaký osobní názor na Apple či na Microsoft nebo Linux? Proč to některé lidi tak nesmírně bere, vzrušuje a irituje? Je jasné, že to jsou přizdisráči a kriplíci s malým sebevědomím, neúspěšní a zamindrákovaní, ale otázkou stále zůstává, proč je nesmírně sere názor jednoho konkrétního člověka?
Je jasné, že potřebují nenávidět, to je naplňuje, uplatňuje se na ně běžná psychiatrická diagnóza zhroucených a rozdvojených osobností. Submisivních ichtylů. Neumí tvořit, tak si ve skupince hezky anonymně a zbaběle zařvou.
V podobném stavu je jeden další mimořádně slavný sloupkař, John C. Dvorak. Jsme si hodně podobní (on je akorát trošku starší), píšeme běžné články, které ovšem mají vždy nějakou myšlenku, nejsou "politicky korektní", ale doutná či rovnou žhne v nich názor. A někteří ichtylové to nesnesou.
Celé roky sleduji reakce na moje zcela běžné články, a celé roky mi to nedochází, proč jsem považován za tak mimořádnou celebritu. Je jasné, že občas (0.1%) napíšu článek, který je opravdu provokativní, ale i takových textů jsou na internetu milióny.
Také je mi jasné, že se umím "americky" pochválit, a nemám zrovna malé sebevědomí. Stejně jako geniální John C. Dvorak. Ale i takových lidí je spousta (a navíc nechválím se jen sám). A i na tento fakt se nachytá spousta stupidních přizdisráčů, kteří řvou, že jsem prý bezvýznamné nic, zvyšujíce si tak svůj status ve skupině submisivních úchylů, a tím můj skutečný význam jen dále posilují. Řvou totiž na moji osobu, a nikoliv na X, Y či Z. Vybrali si mě, skutečnou celebritu, pro jejich řev.
Každopádně, i když opravdu neusiluji (vědomě) o to být tak mimořádná celebrita, chtěl bych svým fanouškům poděkovat. Vaše pozornost mě těší. John C. Dvoraka pozornost a vysoká čtenost všech jeho článků také určitě těší. Vytvořili jste svým řevem SKUTEČNOU celebritu. Osobně si opravdu nemyslím, že jsem až tak mimořádný člověk, jsem nakonec jen poněkud nadprůměrný, snaživý a (dost) pracovitý tvor, ale váš zájem zcela jasně ukazuje, že mimořádná celebrita jsem.
Mám vás všechny skutečně rád :-) A jsem měřitelně inteligentnější než 99% z vás…
Jsem nejznámější člověk českého Internetu. O nikom jiném není tolik stránek jako o mně.
(ano, teď si můžete zase zanadávat, a opravit si tak svoje poškozené sebevědomí, stejně jako to dělají ichtylové na Novinky.cz; jen pamatujte, že to dělají jen nízkoIQáci)
Můžete mě pustit?
Některé starší ženské trpí hromadou komplexů a zbytečně zduřelým sebevědomím. Dnes jsem kupoval nějaké náplně do tiskárny a pár dalších věcí, přede mnou dva lidé, tak pár minut čekám, a za mnou tlustá padesátiletá ženská s nějakým obrázkem.
Když přišla řada na mě, zeptala se "Můžete mě pustit před sebe, mám jen toto?", ukazujíc oxeroxovanou napodobeninu slavného obrazu. Nechápal jsem. Proč bych to měl proboha dělat? Já vím, působím na lidi mimořádně sympatickým dojmem, tak nabývají pocitu, že prosbě bude předem vyhověno… Nebo proto, že pocit vlastní důležitosti u některých starých ženských dosahuje kolosálních rozměrů? Neměla u sebe vřískající nemluvně, rozteklou zmrzlinu, ani nebyla těhotná. Jen nechtěla čekat (kdyby opravdu někam životně kriticky spěchala, nebude kupovat a dlouho vybírat obrázek). Odpověděl jsem jí jednoduše „Ne“, ale protože vrhala neuvěřitelně nechápavý pohled, tak jsem dodal "Obávám se, že můj čas je rozhodně dražší než váš…".
Nepochopila to. Typické nízké IQ, její reakce byla "Tady nejde o to, že to máte dražší (to zboží), ale já spěchám!!!".
Začínal jsem se bavit, čekajíce na autorizaci karty…
Zjevně nechápe koncept ceny času. Její čas bude bezcenný. No nic, chtěl jsem jí trošku usadit, protože se začínala tvářit velice nasupeně, a pravil jsem, pomalým a mentorským hlasem, "Nemluvil jsem přece o ceně kupovaného zboží, ale o ceně času. Osobně si účtuji za hodinu své práce klientům 1.500 Kč plus DPH, kolik si účtujete vy? 50 Kč? Také spěchám, a když vás pustím, přijdu a mnohem více peněz než vy. Proč bych to měl tedy udělat?".
Hromada blesků, hrom a oheň, nenávistně na mě zírá už nejen ona ženština, ale i prodavačka (také padesátnice). Ten "hrubián" si dovolí nejen nepustit spěchající "dámu", ale navíc má třicetkrát vyšší plat! Kde je nějaká spravedlnost?! Komunismus na něj, srovnat do latě, zavřít, zničit, zlikvidovat!
Nové Ubuntu 7.10 a OpenSUSE 10.3
Ubuntu se dnes dočkalo nové verze 7.10. Změny nejsou revoluční, jak to už u Linuxu bývá, osobně mě zajímá vlastně jen povýšení verzí Apache x64 na 2.2.4, PHP x64 na 5.2.3 (nechápu proč není ve verzi 5.2.4, je vydaná již pěkných pár týdnů) a MySQL x64 5.0.45.
Upgrade proběhl relativně bezproblémově, servery i v nové verzi stále fungují, kernel nezkolaboval, Samba jede, a VMware Tools (ano, používám Ubuntu jen virtualizovaně, hlavní systém je samozřejmě Windows Vista x64, nikoliv primitivní Linux) šlo bez problémů upgradovat.
Přestalo fungovat jen kolečko myši a systém při startu 15 sekund čeká na „Starting up…“, než začne načítat kernel, ale podporu byť nejprimitivnějšího hardware a rychlost od Linuxu nikdo nečeká.
Celý upgrade byl jinak plně automatický a zabral i se stažením 760MB dat zhruba jednu hodinu, systém nic nepřepisoval natvrdo, ale při nalezení modifikované verze například httpd.conf
se slušně zeptal.
Linux se samozřejmě nehodí na desktop (nejsou pro něj dostupné fantastické aplikace typu Adobe CS3 Web Premium, Microsoft Expreession Studio, neumí se synchronizovat na současné nejlepší telefony s Windows Mobile, OpenOffice je tisíc let za Microsoft Office 2007, a nezahrajete si na něm hry typu BioShock), ale jako jednoduchý vývojářský server pro Apache, MySQL a PHP dostačuje.
Vydána byla i nová verze OpenSUSE, linuxové distribuce pro pokročilejší uživatele a vývojáře, používající primárně schopnější KDE (namísto Gnome u Ubuntu).
Nová prezentace: Kutil-Florenc.cz
Kutil-Florenc.cz je prodejna kutilských potřeb a provaznictví. Veselou grafiku jednoduché prezentace s redakčním systémem F-ART:CMS "spáchal" Jiří Plíštil. Pokud potřebujete v centru Prahy nějaký ten provaz, čalounický materiál, gumu, nitě, kůži, popruh či molitan, je Kutil-Florenc.cz ta pravá adresa :-)
Sdílení připojení k internetu PC <-> Windows Mobile 6
Pokud používáte, jako každý profesionál, Windows Mobile 6 telefon (tedy například HTC Kaiser, současný nejlepší smartphone), připojení k internetu z desktopového PC či notebooku přes tento telefon je opravdu hračkou, obzvláště pokud používáte Windows Vista.
Integrace mezi Windows Vista a Windows Mobile 6 je naprosto bezproblémová, funkční a rychlá díky nové aplikaci Device Center nahrazující (slušný) ActiveSync z Windows XP. Pokud používáte Nokia či SonyEricsson telefony, nebo mimořádně primitivní Apple iPhone, je připojení k PC vždy zásadní problém, různé PC Suite či iTunes jsou neohrabané a polofunkční.
V případě Windows Mobile je připojení k internetu opravdu snadné. Spusťte si Manažer komunikace, v něm klikněte na Internetové sdílení, a následně si již můžete zvolit, zda připojit telefon k počítači bezdrátově přes Bluetooth PAN nebo přes USB kabel (výhoda druhého způsobu samozřejmě je, že telefon se bude zároveň dobíjet).
manažer komunikace | sdílení připojení k internetu |
Half Life 2 Episode Two (EP2) versus BioShock
Half Life 2 Episode Two (EP2)
Koupil jsem si před pár týdny Half Life 2 Episode Two aka EP2 (plus Portal, Team Fortress 2 a další) a včera se k tomu posadil. Je poměrně působivé, co se Valve podařilo ze tři roky starého engine dostat, je to zábavné a hezky to vypadá, i když fyzikální model bych si představoval ještě lepší.
Hra je nesmírně krátká (během 6 hodin ji projdete 100% celou, a to i se zastávkami a kocháním se krajinou), příběh je líbivý (jste s Alex, Alex je zraněna, sháníte lék pro Alex, uzdravíte za pomoci vašich přátel Alex, dostáváte Alex z dolů, zabijete strážce brány, sháníte pro Alex auto, jedete s Alex autem).
Celkově je to zábava, ale už ne taková, jako když se objevil HL2 a HL2 EP1. Tedy HL2 EP2 je parádní hra, ale potřetí nastavovaná kaše už nechutná tolik, jako první porce.
Microsoft Excel 2007 - kritická chyba č. 65535 (update)
Microsoft Excel 2007 obsahuje jednu kritickou chybu, o níž musíte vědět. Pokud násobíte či sčítáte dvě čísla, jejichž výsledek je 65535 (tedy 2^16 -1, číslo dobře známé programátorům) , výsledek zobrazený Excelem 2007 není správných 65535, ale rovnou 100000.
Podívejte se na tento příklad, tučně zvýrazněné výsledky jsou špatně:
Zajímavé je, že chyba je částečně jen v prezentaci tohoto čísla, interně se s ním (někdy) počítá dobře. Takže pokud k A*B připočtete číslo 1, výsledek je stále špatně (místo 2^16 je to 100001), ale přičtení 10 je již korektní s výsledkem 65545.