MyEgo.cz - Radek Hulán webzine

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

Paměť ve Windows XP / Vista: 32 bitů versus 64 bitů

Windows Vista 05.12.2007

Windows Vista jsou dostupné ve dvou základních (a velice odlišných) variantách. Jedna z nich jsou klasické Windows Vista, tedy 32-bitový operační systém, občas označovaný i jako Vista x86, a druhá z nich je plně 64-bitový systém, označovaný jako Windows Vista x64.

Pro spuštění Vista x64 potřebujete nejenom procesor s podporou pro 64-bitové instrukce (Intel Pentium D, Celeron D, Core 2 Duo, Athlon 64, Athlon X2), ale i chipset, který 64-bitů podporuje (v případě Intelu to jsou zaručeně chipsety 975X a P965, možná sem patří i starší) a základní desku s možností realokace systémových prostředků nad rozmezí hlavní paměti.

32 bitů (x86)

Desítky let stará architektura PC (x86) umí přímo adresovat maximálně 4096MB RAM (tedy 232). Toto omezení se netýká Windows, je to hardwarové omezení, s nímž musí počítat jak Windows XP, tak Windows Vista, Linux (32-bitový kernel) či OS X na Intelu.

V žádném systému navíc není celých 4096MB RAM k dispozici a plně k použití, i když je máte instalované. Důvodem je fakt, že grafické karty, zvukové karty, řadiče pevných disků a další IO si vyžádají pro sebe, pro přímou adresaci, stovky MB paměti, která je poté mapována pro tato zařízení, a není fyzicky dostupná jako RAM pro operační systém.

Na svém počítači s Core 2 Duo, Intel P965 chipsetem, NVIDIA 8800GTX-768MB grafickou kartou, a instalovanými 4096MB RAM jsem tak měl k dispozici pouhých 3006MB ve Windows XP. Stejné množství bych měl k dispozici ve Vista (x86) i v libovolném jiném OS (popřípadě nižší množství, rozhodně ne vyšší).

Celkem 1090MB RAM si v mém případě totiž z RAM mapují jiné zdroje (zejména 8800GTX-768 grafická karta) a činí ji nepřístupnou.

Novější chipsety umožňují tuto IO oblast realokovat nad 4GB, nicméně, protože 32-bitový OS neumí adresovat více než 4GB RAM, nic tím nezískáte. Realokaci můžete na 32 bitech úspěšně použít jen pokud máte třeba 2GB RAM, poté operační systém používá prvních 2048MB RAM, a grafickou kartu a další namapuje na 2049MB+.

Adresace více než 4GB RAM je nicméně možná skrze PAE, což je jakýsi "hack", umožňující adresovat paměť 36-bitově i na 32 bitovém procesoru (tedy teoreticky až 64GB RAM, 236). Pro podporu PAE ovšem musí být speciálně zkompilované a napsané programy, běžné programy ji nejsou schopny použít.

Windows XP mají v kernelu podporu pro PAE (proprietární rozšíření navržené Intelem). Standardní omezení Windows XP na jeden proces je 2GB, které je možné rozšířit na 3GB pomocí přepínače /PAE /3G v boot.ini. Na většinu her či databází na desktopu by vám 3GB měly stačit.

Jak jsem ale říkal, PAE je hack, a nikoliv systémové řešení. PAE navíc mírně zpomaluje přístup do paměti, protože se do ní přistupuje přes tabulky po jednotlivých segmentech.

Sumace: pokud si koupíte 4GB RAM, a budete mít moderní chipset, použijete z nich v libovolném 32-bitovém operačním systému maximálně 3.0 - 3.5 GB (dle připojených periférií s přímým mapováním paměti). Můžete si teoreticky pomoci s PAE až na 64GB, ale většina aplikací PAE nepodporuje.

Firefox už nikomu nedoporučuji

Webdesign, CMS 03.12.2007

Za posledního půl roku neexistuje chybovější prohlížeč než je Firefox. Už jej nemohu nikomu doporučit. Nejedná se ani o to, že Firefox zabere největší množství paměti a nejpomaleji se spouští. Problém je nově i jeho neustálá nebezpečnost.

Jen za poslední čtvrtletí byl opravný patch na Firefox verze 2.0.0.7 vydán v září, 2.0.0.8 v říjnu, 2.0.0.9 v listopadu, 2.0.0.10 také v listopadu a 2.0.0.11 rovněž v listopadu. Pokud používáte Firefox musíte prostě neustále cosi aktualizovat, aby hromada děr v tomto triviálním prohlížeči nebyla zneužitelná.

Aktualizace je pro běžné uživatele ovšem složitá, neustále se musí něco instalovat, stahovat, a pokud člověk není Administrátor, má opravdu velký bezpečnostní problém.

Osobně poslední rok všem doporučuji instalovat Internet Explorer 7 s rozšířením IE7 Pro namísto Firefoxu. Vtip je nejen v tom, že IE7 je dlouhodobě výrazně bezpečnější než Firefox, ale fungují s ním veškeré weby, a také má mnohem lepší funkčnost než Firefox bez rozšíření (což je stav, v němž jej používá většina uživatelů). IE7 Pro  obsahuje gesta myší, super drag & drop, obnovu otevřených záložek po pádu (třeba kvůli nestabilnímu Flash pluginu), uživatelské skripty, kontrolu pravopisu a desítky dalších funkcí.

Instalovat IE7 je mnohem snazší, a řádově snazší je aktualizace, stahuje se totiž automaticky pomocí Windows Update, a uživatel ani nemusí být administrátor.

Osobně si občas Firefox spustím, ale to  jen kvůli úžasnému rozšíření Firebug, což je vynikající (byť velice specifická) věc pro webdesignéry, ale nikoliv pro širokou veřejnost.

Je mi to líto, ale osobně mám pro vývojáře Firefoxu místo slov uznání spíše slova pohrdání, skoro deset let (od února 1998) "vyvíjet" a kopírovat na základě Netscape kódu něco, co v roce 2007 skončí jako nejpomalejší prohlížeč s nejhorší (vestavěnou) funkčností a s nejvíce chybami, to si nic jiného nezaslouží.

Mozilla si přitom teoreticky může dovolit zaplatit slušné vývojáře, její příjmy ve výši $70 mil jen v  roce 2006 nejsou opravdu zanedbatelné... Od té doby co byl vydán IE7 nemá prostě Firefox pro běžné uživatele (kam je svojí triviálností určen) místo. IE7 je rychlejší, snadněji se používá a snadněji se aktualizuje (než Firefox). A fajnšmekři sáhnou spíše po Opeře 9.x.

Mozilla za těch 10 let měla udělat mnohem více práce.

HTC Kaiser: fix pro QuickGPS Connection Failed

Windows Mobile 02.12.2007
QuickGPS

Pokud máte na HTC Kaiser poslední dobou problém se stahováním aktualizací (dat) pro AGPS pomocí aplikace QuickGPS, zkuste následující modifikaci registrů.

Nejprve si samozřejmě odzálohujte obsah registrů třeba pomocí aplikace Resco Explorer, a poté importujte nové nastavení. Rovněž můžete údaje modifikovat ručně pomocí Total Commanderu CE. Alternativně si můžete celý soubor pro import do registrů stáhnout v quickgps.reg.

AGPS slouží k přednačítání almanachů a s jeho pomocí dosáhnete fix do 10 sekund, jinak to trvá zhruba 30 sekund.

Google doporučuje MyEgo.cz!

Google 30.11.2007
MyEgo.cz na Google Reader

Google ve své aplikaci Google Reader (online RSS čtečka) doporučuje web MyEgo.cz. Pouhý týden po jeho založení jej jen přes Google Reader odebírá 425 lidí.

Upozornění: doporučení se různě střídají, takže tam můžete mít v danou chvíli něco jiného.

Navigace: TomTom 6 nebo iGO 2006?

Windows Mobile 29.11.2007
navigace

Jednou z mnoha výhod skvělých HTC telefonů je možnost instalace těch nejmodernějších navigačních aplikací. Řada HTC telefonů (ať už je to TyTN II aka Kaiser, Touch Cruise, Artemis či úžasné mikro-notebooky a tablety Advantage a Shift) obsahuje integrovanou vysoce citlivou GPS, a ke starším modelům je možno ji pomocí Bluetooth modulu snadno doplnit. Je to mimochodem velký rozdíl oproti zaostalému Apple iPhone, který GPS neobsahuje ani ji neumí používat jako externí (plus samozřejmě neumí instalovat dodatečné aplikace).

Vlastní navigační software (plus často i mapy) pro Windows Mobile dodává a dělá TomTom, iGO, Destinator, SmartMaps, Navigon, Route66, Mio-Tech, OziExplorer, Google Maps, Vito Navigator IIBeeLineGPS a mnozí další. Konkurence je v tomto odvětví prostě obrovská, a zákazník si má z čeho vybírat (což opět neplatí u zaostalé iPhone hračky).

Osobně pro automobilovou navigaci používám zmíněný TomTom 6 (s mapou celé střední / východní a západní Evropy) a střídám jej s iGo 2006 (používám jen mapu států střední Evropy, ale existují samozřejmě pro celý svět), na geocaching mám naopak OziExplorer s SHOCart mapou celé ČR a k tomu ortofoto mapu Prahy.

K čemu je navigace?

Kdo jednou navigaci vyzkoušel, nemůže bez ní žít. Pokud jedete ke klientovi, papírovou mapu na sedadle spolujezdce, na křižovatce šátráte po řadící páce i mapě zároveň, stresovaní z přejetí významné odbočky, popřípadě při jízdě máte otevřenou obrovskou mapu mezi oknem a volantem a nic nevidíte, tak si představte pohodu s automatickou převodovkou, pohodlné kožené sedadlo a klidný hlas který vypočítá během pár sekund optimální trasu a poté vám už jen říká "za 300 metrů odbočte doprava", "jeďte 3 kilometry rovně" a "dojeli jste na místo určení".

Navigace je nejen o pohodlí, ale i o efektivitě a zábavě, cesta s navigací vám zabere méně času, můžete si ji snadno dopředu během pár sekund naplánovat, zjistit jak dlouho vám  zabere, nechat se po cestě upozorňovat na stacionární radary i místa častých kontrol, na překročení cedulové rychlosti (navigace měří rychlost přesněji než rychloměr v autě), popřípadě zjistit ve vestavěných zájmových bodech, kde je nejbližší čerpací stanice PHM, či krásný zámek nebo hrad pro výlet s rodinou, kterou již nebaví sedět v autě.

Zní to jako fráze, ale navigace vám dává více možností a příležitostí, jak si cestu (a život) užívat.

Hudba se stahuje, software se kupuje

hudebník v OSA?

Zatímco komerční software není legální stahovat a následně instalovat  pro vlastní potřebu, pro hudbu a video to neplatí. Dle eAdvokacie.cz podle ustanovení § 30 odst. 2 autorského zákona „do práva autorského tak nezasahuje ten, kdo pro svou osobní potřebu zhotoví záznam, rozmnoženinu nebo napodobeninu díla.“ , přičemž uvedená klauzule se nevztahuje na software.

Jinak řečeno, stažení hudby v České republice není protiprávní. Nesmíte hudbu pouze šířit, tedy nabízet ji, ať už za úplatu nebo bez poplatků (na to je potřeba povolení autora či organizace autora zastupující).

Někteří lidé argumentují tím, že je stahování hudby sice povolené zákonem, ale cokoliv jiného než zakoupení si originálního CD je prý nemorální. Nemyslím si to. Situace je totiž z pohledu morálky velice komplikovaná organizací vybírající výpalné na základě presumpce viny, tedy nechvalně proslulou OSA.

Vezměte si, že jen moje 4x 500GB diskové pole znamená, že jsem na výpalném pro OSA zaplatil 274 Kč, aniž jsem cokoliv dostal. Další peníze jsem zaplatil za disk do notebooku, tiskárnu, kopírku, 4GB microSD flash kartu do HTC Kaiseru, a za DVD média, na které nahrávám záložní data a své články. Jen za tento rok bude výpalné placené OSA činit kolem 2.000 Kč. Další výpalné jsem zaplatil za notebook pro moje rodiče, kteří neposlouchají hudbu žádnou (naladěno mají maximálně ČR1 na rádiu).

OSA tedy získala mých 2.000 Kč na výpalném, a co jsem získal já? Fyzicky nic, právně a morálně mám ovšem právě onu možnost stahovat si hudbu pro vlastní potřebu. OSA si svým nechutným lobováním zajistila, že každý člověk musí, ať chce nebo nechce, platit "kolektivní daň" jakémusi soukromého sdružení. A za tuto povinně placenou daň je mu naštěstí zákonodárcem něco nabízeno - legální stahování hudby a audiovizuálních děl pro vlastní potřebu.

Osobně opravdu nepokládám za nemorální stáhnout si z internetu hudbu. Hudba je nakonec slyšet zdarma z rádia, na diskotékách, v restauracích, streamuje se na last.m či di.fm přes internet. OSA se ovšem chová jako "mafie", přestože je hudba dostupná zdarma a hodně lidem by to stačilo, dosáhla uzákonění toho, že každý bez rozdílu jí musí platit navíc výpalné v ceně běžného  zboží.

Pokud se ke mně někdo chová mafiánsky, nemám důvod se k němu chovat vřele a kupovat si od něj CD a DVD za další peníze. Za 2.000 Kč zaplacených tento rok bych si mohl koupit 10 CD domácích interpretů po 200 Kč. Tolik dobrých jich ovšem ani neexistuje, za rok 2007 znám jedno jediné poslouchatelné české CD!

OSA ovšem rozhodla za mě, peníze mi sebrala při nákupu HDD a flash disků, a já, abych dostal své zboží a neplatil za hudbu dvakrát, mám jedinou možnost - stáhnout si je z internetu nebo zkopírovat pro vlastní potřebu.

Mám doma přes 300 originálních CD a přes 100 originálních DVD, některé z nich kupované v ceně přes 1.000 Kč, plus hromadu vzácných LP desek, ale poslední dobou si toho moc nekupuji. Až OSA přestane se svým mafiánským vydíráním, svůj postoj změním. Ale podporovat "mafii", a platit jí dvojnásobek, to nyní opravdu nehodlám.

Vista + XP + Ubuntu + OpenSUSE + Solaris na jenom PC

Software 28.11.2007

VMware Workstation 6 je mimořádně stabilní technologie. Nemá problém ani s tím, když se pod Windows Vista x64 spustí Windows XP (x86), Ubuntu 7.10 x64, OpenSUSE 10.3 x64 a Solaris 10 x86_x64 zároveň a vzájemně se to prosíťuje přes Sambu :-)

VMware Tools, tedy speciální ovladače pro myš, klávesnici, grafickou a síťovou kartu a diskový řadič existují mimochodem pro všechny tyto OS.

VMware Workstation a 5 spuštěných OS v reálném časeVMware Workstation a 5 spuštěných OS v reálném čase

Drasticky nízkou cenou ke světlým zítřkům bez pirátů

Business 28.11.2007
pirát

Software programují lidi, programátoři, živé bytosti z masa a kostí. Starají se o svoje rodiny, mají svoje potřeby, a dostávají plat. Pokud člověk krade software, tito lidé dostávají nižší plat nebo vůbec žádný, v případě menších i středně velkých projektů může celá firma zkrachovat a nedočkáte se nové či aktualizované verze software. Kupovat si software (a hry) je prostě nejen jediná možná legální cesta k jejich pořízení, ale také jediná morální. Software kradou jen hnusáci a (skrytí) komunisté.

Fakt je ovšem ten, že málokdo z domácností si dosud kupoval všechen software, například Microsoft Office. Každý měl doma nějaký ten Word či Excel, ale prostě si jej ukradl, cena vyšší než 10.000 Kč za tento balík nebyla při průměrném měsíčním příjmu něco málo nad 20.000 Kč akceptovatelná.

Microsoft to konečně pochopil, a zhruba měsíc nabízí sadu Word 2007 + Excel 2007 + PowerPoint 2007 + OneNote 2007 doslova "za hubičku", respektivě za 1.400 Kč. A to jsou v té ceně rovnou tři licence. Chybí zde Outlook, ale zdarma dostupný Windows Live Mail jej více než dobře nahradí.

Osobně jsem byl mírně skeptický k tomu, jak se to bude prodávat, ale podle náznaků z mého okolí to bude prodejní trhák. Před pár dny jsem třeba zprovozňoval jednomu známému Wifi síť u něj doma, měl tam ještě staré počítače s Windows 2000 a Windows XP, a přecházel na Windows Vista (legálně zakoupené na nových noteboocích, byl z toho operačního systému nadšen), a potřeboval samozřejmě i Microsoft Office. Sám od sebe mi povídá, že "to teď stojí pakatel, a když bere do úvahy tu nízkou cenu, tak se mu nevyplatí to ukrást a riskovat právní postih", takže jel do obchodu a Microsoft Office 2007 pro domácnosti a studenty si koupil.

Sám mám veškerý software (aplikace i hry) zakoupen, popřípadě jinak licencován (typicky zaslání retail či e-tail balení k recenzi), a pokládám to za jedinou správnou (morální) možnost. Nicméně zatímco pouhá morálka na hodně lidí dosud nezabírala, tak "zastrašovací" kampaň BSA, možný hrozící legální postih a nově i nízká cena znamenají, že zakoupení software je bráno jako dobré, a vlastně jediné možné, východisko z této situace. 

Posun od kradení ke kupování software dokládá i statistika Microsoftu, kdy se prodá měsíčně významně více nových licencí Windows než je prodáno nových počítačů. Lidé si prostě kupují legální operační systém (Windows Vista) a Microsoft Office i na své stávající (staré) PC, legalizují je.

Vtip je v tom, že člověk který si poprvé koupí software se začne chovat jinak. Přestane z něj být nemorální zmetek, ale uvědomí si, že je to práce jiných lidí, začne si jí více vážit, a hodně pravděpodobně si bude software kupovat i nadále, nebude se totiž chtít dále cítit jako amorální odpadek kradoucí jiným rodinám, programátorům software, "chleba od huby". On sám nakonec za svoji práci také dostává zaplaceno.

A to je moc dobře...

Za 6 týdnů bude mít Linux 20% podíl na trhu desktopů

Linux 27.11.2007

Podle předpovědi jedné opravdu významné firmy (Siemens Business Systems) bude mít Linux v roce 2008, což je za necelých 6 týdnů, celkem 20% podíl na trhu desktopů. Tato predikce byla vyslovena v roce 2003. Musím říci, že se Linux bude muset hodně moc snažit, protože ke konci listopadu 2007 má podíl pouze vyloženě směšných 0.8%, zatímco různé verze Windows mají přes 92% (dle MarketShare.hitslink.com). Samozřejmě, ne všechny Windows stanice mají internet, takže jejich podíl bude ještě vyšší (97-98%).

Troufnu si být také vizionářem a tvrdit, že během 6 týdnů Linux ztrátu 19.2% na predikci Siemens Business Group nedožene. A nedožene ji ani za dalších pět let. Linux zemřel již při porodu, a někteří fanatičtí "pravověrní" to stále nejsou schopni pochopit.

Už  více než deset let neustále naslouchám kravinám typu "Linux porazí Windows! Už zítra!" či "Linux dosáhne pozítří významného (desítky procent) podílu na trhu!". Neděje se tak. Linux, kromě pár zmatených "pravověrných", nikdo nechce.

Lidé totiž nejsou až takové socky aby nemohli utratit 2.000 Kč (v ceně 20-40.000 Kč nového počítače) za Windows Vista Home Premium a za fantastický ekosystém, který kolem nich je vytvořen.

Ekosystém

Každý rozumný ekolog vám řekne, že člověk je součástí ekosystému, není z něj vyjmut. Hodnota člověka jako rodu je i v onom ekosystému, který je kolem něj, a který sám i cíleně vytváří a mění.

A s operačním systémem je to naprosto stejné. Hodnota OS není určena jen jím samotným, ale ekosystémem kolem něj.

Dejte si na počítač zaostalé a směšné "dětské omalovánky" OS X nebo při triviálních úkonech padající Linux (jakoukoliv distribuci), a svůj ekosystém tím drasticky omezíte na malinkatý ostrůvek uprostřed oceánu.

Nebudete si moci vybrat svobodně hardware, s kým budete komunikovat, ba ani aplikace, které si můžete zakoupit či zdarma stáhnout a spouštět. Neustále budete žít ve strachu, že váš malinkatý ekosystémek utrpí životní pohromu v nějaké tropické  bouři. Závistivě pokukujete po dospělácích z "Windows Vista + Microsoft Office + Visual Studio 2008" světa, kteří dělají velké věci a komunikují v jejich rozsáhlém ekosystému (celý zbytek světa vně ostrůvku) s kýmkoliv.

Miniaturní ekosystém nemůže nikdy porazit ten velký, zavedený, kvalitní, rozmanitý, svobodný. Miniaturní ekosystém je vždy do značné míry omezený, možnost výběru je mizivá. Nejsou zdroje, lidi, prostor, variabilita.

Lidé milují a používají Windows právě proto, že jim tento prostor dávají, že nemusí přemýšlet nad "kompatibilitou", ale prostě funguje vše, na cokoliv si vzpomenou. Když vyjde nová aplikace či nová hra, prostě si ji zahrají. Obyvatelé malého ekosystémku mezitím žárlivě koukají, a po tisící spouštějí svůj TuxRacer (dostupný samozřejmě i pro Windows, ale kdo by to se zdravým rozumem hrál).

Miniaturní ekosystémky si také často hrají na "svobodu". Je to název pro jejich náboženství, není to samozřejmě skutečná svoboda. Myslí tím, že kdokoliv se může "svobodně" naučit jak vyrábět papír, postavit si doma továrnu na papír, vyrobit si papír, na koleně si postavit tiskárnu a na ní si vytisknout po letech úmorné práce Ústavu.

Majoritní ekosystém funguje jinak, člověk může dělat to samé co v ekosystému miniaturním, ale Ústava je navíc rovněž volně dostupná v knihovnách k zapůjčení, a v každém knihkupectví si můžete za $1 koupit skvělé hotové vázané vydání. Funguje  zde konkurence a ne open-source anarchie a nezodpovědnost.

Místo matematiky a logiky řeším věci počítačovou silou

Technologie 25.11.2007
Excel Mobile

Nevím zda je to programátorská deformace za 20 let co se tomu věnuji, nebo prostě člověk zapomíná věci z desítky let vzdálené školy, ale uvědomil jsem si, že hodně dříve běžných úkonů řeším nyní prostě jinak.

Než abych se zamýšlel nad logickým či ryze matematickým řešením, napíšu si raději rychle počítačový algoritmus (aka program), který to během pár minut či sekund vypočítá místo mě.

Vezměte si třeba tuto triviální úlohu ze 4. třídy ZŠ (tedy pro devítileté děti), cílem je za stejná písmena dosadit stejné číslice, za různá písmena různé číslice tak, aby výsledek vycházel a výpočet byl tedy pravdivý: ABB * B = CAAB.

Koukal jsem na to 30 sekund, řešení jsem neviděl, tak jsem vytáhnul HTC Kaiser telefon, spustil mobilní Excel a místo počítání z paměti to nechal na Excelu. Hotovo (i s psaním vzorečků) za dvě minuty. Já vím, určitě to jde udělat inteligentněji než "hrubou silou", ale já jsem s tímto řešením spokojen. Dosáhl jsem výsledku, a o to jde.

Pokud někdy nestačí Excel na desktopu a jeho parádní "Solver" (úžasná věc, doporučuji vyzkoušet), vytahuji vyšší kalibr, tedy Matlab, s tím se už dá vyřešit naprosto vše (opět metodou "hrubá síla").

Vlastně "hrubou sílu" (programování) místo matematického řešení mám rád už dlouho.