Fantastický IE7Pro vydán ve verzi 2.0
Internet Explorer 7.0 je velice dobrý prohlížeč, ale nejlepším se stává až s rozšířením IE7Pro, které doplňuje řadu důležitých funkcí, jako gesta myší, uživatelské skripty, pohodlné hledání na stránce, lepší manažer stahování, rychlé stránky, ukládání textů formulářů (včetně historie), blokace prvků na stránce, kontrola pravopisu a desítky dalších věcí.
Dnes byla vydána verze IE7Pro 2.0, kterou silně doporučuji. Internet Explorer 7.0 je s tímto rozšířením výrazně lepší (viz popis konfigurace) než zaostalý a neuvěřitelně pomalý Firefox 2.0, a funkčně přesahuje i Operu 9.2 ve standardní konfiguraci.
Dostupná je dokonce i 64bitová verze, kterou můžete použít na Vista x64 pro 64bitovou verzi Internet Exploreru 7.
Zajímejte se o to, co platíte (mobilním) operátorům
Pokud máte několik let starou smlouvu či tarif s libovolným (mobilním) operátorem, pravděpodobně platíte mnohem více než musíte. Jeden známý takto díky pět let staré smlouvě na dvě pevné linky a dual ISDN linku platí firemně přes 30.000 Kč měsíčně, i když pouhý přechod na nové tarify u toho samého operátora znamená (při stejném objemu hovorů) 90% slevu a placení zhruba 3.000 Kč měsíčně.
Problém je v tom, že O2, Vodafone či T-Mobile sice zavedou nové služby či tarify, ale nemění je automaticky za výhodnější dosavadním klientům, kteří mají a používají tarif starý. Pokud si třeba u T-Mobile nepřepnete vědomě Surf&Mail+ tarif na jeho novou variantu, nazvanou zcela identicky, tak za 199 Kč měsíčně máte jen 10MB případně 30MB dat, zatímco "omlazený" tarif ve stejné ceně nabízí výrazně vyšších 100MB, a až poté se počítají KB navíc.
Obecně, pokud používáte pevnou linku či mobilní telefon u libovolného operátora, podívejte se alespoň jednou za půl roku na jeho nabídku. Možné je, že můžete utratit výrazně méně za ty samé služby, aniž operátora změníte...
WD My Book Home 1TB: zálohování s USB, Firewire i eSATA
Western Digital před pár měsíci představil novou řadu jeho externích disků nazvanou My Book. Osobně se mi velice líbí řada Home, která má nejen klasické USB 2.0 rozhraní, ale také Firewire a především eSATA. Jedná se o sympatický malý box, nepříliš přesahující fyzické rozměry 3.5" SATA HDD.
Co je to eSATA?
eSATA není nic jiného než SATA rozhraní známé ze všech moderních disků a základních desek, ovšem vytažené ven. Externí eSATA konektor je mírně jiný než interní SATA, protože interní konektory jsou dělané jen na zhruba 50 cyklů zapojení/odpojení, zatímco externí eSATA konektor musí vydržet podstatně hrubější zacházení a minimálně 5.000 cyklů zapojení/odpojení kabelu.
Hodně moderních desek už má vzadu jeden či dva eSATA porty, ale i pokud je nemáte, postačí koupit SATA - eSATA redukci (za 100 Kč) a datový kabel (opět za 100 Kč), a eSATA bude fungovat i na vaší desce.
Základem je použít AHCI volbu v BIOSu pro disky (popřípadě volbu RAID, která AHCI zapíná také), poté se používají pokročilé (e)SATA funkce. Na emulaci SATA přes IDE nebude eSATA fungovat. Tuto volbu (AHCI) je doporučené zapnout před instalací Windows XP či Vista, ale existují i postupy, jak ji zapnout i po instalaci systému.
WD My Book Home 1TB
WD My Book Home s kapacitou 1TB koupíte za zhruba 6.500 Kč. To je úžasná cena, protože cena samotného 1TB disku se pohybuje kolem 6.700 Kč, a k tomu musíte samozřejmě připočítat externí box pro USB/Firewire/e.SATA za minimálně 1.300 Kč, takže pokud si externí disk vyrábíte podomácku, vyjde vás na 8.000 Kč.
S WD My Book prostě ušetříte, vypadá hezky, a navíc to spolu bude 100% fungovat.
Rok 2007 se vyloženě povedl
Trvalo to dlouhých 18 let, od doby, kdy byl "zrušen" (záměrně neříkám poražen) v ČR komunismus, nejstrašlivější ideologie minulého tisíciletí, než člověk může volně přejet z Prahy do Frankfurtu, aniž ukazuje pas, občanku, technický průkaz, řidičák, a případně i nahý zadek celníkům. Dříve byl na hranicích ostnatý drát pod proudem, lidem placený milicionář tam střílel "do vlastních", kteří se chtěli dostat do "imperialistického Německa", a také se třeba zavírali do vězení hokejisté.
Evropa se dnes o půlnoci konečně propojí, ostnatý drát zmizel dávno, a to je důvod k obrovské oslavě. Po Evropě se bude dát konečně pohybovat podobně svobodně, jako po jednotlivých státech USA.
Druhý důvod k oslavě bude výrazné snížení daní z příjmů od 1. ledna 2008, díky naší pravicové vládě. Po dlouhých 8 letech levicové korupce a bezuzdného utrácení a státního zadlužování v řádech tisíců miliard Kč příjemná změna. Ano, mělo by se jít ještě mnohem dál, ale politicky už tato změna asi hodně narazí, většinou u inteligencí či pracovitostí méně obdařených spoluobčanů.
Vsuvka: Mimochodem, pravice zní skoro stejně jako práce či pravda, kdežto levice jako levota.
Zlepšit by se mohla mírně i situace ve zdravotnictví, díky zavedení (byť malých) poplatků u lékaře a za recepty. Za socialistické vlády totiž patřilo zdravotnictví v ČR k absolutně nejhoršímu v Evropské unii.
Tam, kde "všechno patří všem", nic nefunguje, to je nejzákladnější ekonomická poučka. A nemusí to patřit ani všem, stačí když jde o majetek zaměstnavatele, podívejte se jak lidé jezdí a starají se o své auto, a jak o firemní. Rozdíl vidí každý, přesto se stále najdou pomatenci, kteří fandí levici a supervládnímu teroru, což není nic jiného než hromada komisí, které nám seberou peníze, a rozdělují si je mezi sebou podle svého uvážení.
Na bilancování je ještě trošku brzo, ale tento rok se prostě vyloženě povedl.
Šlo by toho udělat ještě mnohem více, například zakázání extrémní levice (KSČM) zákonem, ale to už bych chtěl moc, toho se snad dočkáme v roce 2008 :-)
Pohádkové zvrácenosti
Autorem tohoto článku je Pavel Socha, email p.socha@centrum.cz
S koncem roku se všemi televizními kanály přežene pohádková smršť a my diváci musíme znovu a znovu přihlížet, jak na obrazovkách vítězí zlo nad dobrem, jak hloupost s leností a z nich vyplývající bída poráží intelekt a pracovitost, a to vše v důsledku vypočítavého bratříčkování proletariátu s nadpřirozenými bytostmi. V pohádkových bábách, dědcích, či skřítcích jsou hledány sociální jistoty a jejich kouzla hojně využívána k rozkrádání majetků tvrdě pracujících sedláků, velkostatkářů, nebo dokonce králů, u kterých často dochází i ke kořistění rodinných příslušníků, většinou dcer.
Názorným příkladem budiž Obušku, z pytle ven! Nejedná se o erotický thriller, jak naznačuje matoucí název, ale o pohádkový příběh debila, kterému, kromě výroby dětí, práce nevoní, proto žádá o pomoc pohádkového dědka. Ten nabídne řešení v podobě praktického ubrousku a osla, dopouštějícího se každým otřesem trestného činu penězokazectví. Zejména ubrousek by mohl klidně nabídnout pracovitému hostinskému, ale neučiní tak, protože mu nepochopitelně imponuje vysmátý Matěj, hodnotící svoji novou životní situaci písní – Na světě je přec tak krásně. Tímto sdělením zjevně provokuje udřeného hostinského, řádného živnostníka.
Windows Vista byla v roce 2007 výrazně bezpečnější než OS X
Velice zajímavá statistika se objevila na respektovaném serveru zdnet.com. Jedná se o srovnání počtu kritických i méně kritických bezpečnostních chyb ve Windows XP SP2, Windows Vista a OS X ( 10.4 Tiger, později 10.5 Leopard).
Srovnání je pro Apple velice špatné, nejenže jeho OS X Leopard je funkčně jen chudou kopií Windows Vista, ale také je řádově méně bezpečný. Odborníci tuto skutečnost chápou již dávno, nakonec právě Leopard se "proslavil" tím, že jako jediný systém se v roce 2007 dodává se standardně vypnutým firewallem, dokořán otevřeným celému internetu.
Dle zdnet.com je podíl zranitelností následující, vychází se ze secunia.com:
Zranitelnost | Window XP | Windows Vista | Apple OS X |
---|---|---|---|
Celkem | 34 | 20 | 243 |
Extrémně kritické | 3 | 1 | 0 |
Vysoce kritické | 19 | 12 | 234 |
Středně kritické | 2 | 1 | 2 |
Méně kritické | 3 | 1 | 7 |
Z této tabulky je jasně vidět nejen naprostý bezpečnostní propad OS X (všem je dávno jasné, že Apple se nesoustředí na bezpečnost, ale především na vyloženě klamavé reklamy pro frikulíny a napadání úspěšnější konkurence), ale také je znatelný ještě větší důraz na bezpečnost u Windows Vista oproti Windows XP. Ve Windows Vista spadají 4 chyby do zranitelností Windows Sidebar, pokud jej nepoužíváte, můžete si 20% zranitelností odečíst, a jedna extrémně kritická paradoxně na (dávno opravenou) zranitelnost ve Windows Defender (antispyware).
Podobné srovnání je samozřejmě možné udělat i na Linuxové distribuce, kde je zranitelností také významně více (viz chyby v Ubuntu) a aktualizace se pohybují ve stovkách MB.
Na jednu stranu je potřeba říci, že běžné Linuxové distro či OS X může zahrnovat širší portfolio komponent, než Windows Vista, takže jakékoliv číselné přímé srovnání je hodně složité. Na druhou stranu, pokud Ubuntu či Apple zahrne nějaký jiný software třetí strany "stažený z internetu" do své distribuce, stává se za něj plně zodpovědné, protože jeho zranitelnosti mohou být zneužívány.
To, že se objevil skutečný génius poznáte tak ...
... že se proti němu spojí všechny hloupé hlavy.
Respektive anglicky: When a true genius appears, you can know him by this sign: that all the dunces are in a confederacy against him.
Jonathan Swift (1667–1745), anglický spisovatel, satirik, pamfletista a génius
WinAmp 5.5 - konečně použitelná verze?
WinAmp byl vždy velice populární přehrávač, i když tak trošku nedodělek, člověk se musel hodně snažit aby jej solidně nakonfiguroval, což nakonec platí i pro Foobar2000.
S uvedením naprosto skvělého Windows Media Player 11 a následně jeho integrace ve Windows Vista jsem na Winamp a Foobar zapomněl. Nicméně stáhnul jsem si ze zvědavosti WinAmp 5.5, a byl jsem docela překvapen, zhruba po 10 letech se konečně výrobce vzmohl na slušnou Media Library, což je základ každého dobrého přehrávače.
Není to sice stále tak promakané jako Windows Media Player 11, ale už se to na audio dá používat, i pokud vaše hudební sbírka má kolem 10.000 písniček a z nějakého důvodu nechcete výborný WMP 11.
WinAmp 5.5
BitLocker - šifrování externích disků
O šifrování systémového disku pomocí BitLockeru jsem již psal, málo lidí ale ví, že šifrovat je možné i externí disky aniž máte zašifrován disk hlavní, tedy s operačním systémem. Rozhodl jsem se nakonec nešifrovat soubory operačního systému a nainstalované programy a hry (což opravdu zbytečně zdržuje, zvláště na ultra rychlém Adaptec 3405 diskovém poli), ale jen data, tedy dokumenty, projekty a podobné soubory, kde na rychlosti otevírání tolik nezáleží.
Šifrování externích disků pomocí nástroje BitLocker
BitLocker se dá použít i v tomto případě, jen je potřeba ruční spuštění skriptu manage-bde.wsf
z příkazové řádky. Skript se spouští s parametrem -on X:
, kde X: je disk pro zašifrování a -recoverykey Y:\
kde Y: je identifikace USB flash disku pro uložení šifrovacího klíče.
Tedy například takto:
cscript manage-bde.wsf -on X: -recoverykey Y:\ -recoverypassword
Na USB flash disku se vytvoří 156 bajtů velký soubor s názvem jako je 00000000-0000-0000-0000-000000000000.BEF, což je vlastní šifrovací klíč.
Pokud máte šifrovaný celý disk či diskové pole a chcete to změnit, je to snadné. Ve Windows Vista můžete zmenšit diskovou oblast pomocí Nástroje pro správu / Správa počítače, poté vytvořit nový diskový oddíl X:, zašifrovat jej, přesunout na něj data (třeba do adresáře X:\Dokumenty), a následně třeba i nasměrovat pomocí mklink systémový adresář dokumentů na něj, například takto:
rmdir c:\Users\rADo\Documents mklink /D c:\Users\rADo\Documents X:\Dokumenty
Jedná se o symbolický odkaz na adresář, což je zcela transparentní věc, takže veškeré Windows programy, Průzkumník a další se budou sice dívat na stávající adresář dokumentů, ale ten je přesměrován na šifrovaný disk.
Samozřejmě, můžete si situaci dále ulehčit tím, že šifrovaný disk odemčete zcela automaticky při startu počítače, pokud bude USB flash disk s klíčem vložen v PC. Použijete pro to Nástroje pro správu / Plánovač úloh, a zde si vytvoříte novou úlohu (viz podrobnosti zde) aktivovanou při spuštění počítače a spouštějící následující program:
@C:\Windows\System32\cscript.exe c:\Windows\System32\manage-bde.wsf -unlock X: -recoverykey Y:\00000000-0000-0000-0000-000000000000.BEK
Dosáhnete tím toho, že budete mít bezpečně šifrovaný disk s dokumenty, při odebrání USB flash disku zcela nepřístupný, a přitom se nemusíte naprosto o nic start, zadávat heslo, či ručně disk odemykat. Je to velice pohodlné a dostatečně bezpečné.
Chytré hlavy: potřebuji poradit s Windows Vista
Řeším takový problém s Windows Vista. Pokud znáte Plánovač úloh tak asi víte, že je v něm možné vytvořit úkol navázaný na nějakou událost, ať už je to triviální událost jako spuštění počítače, přihlášení uživatele, ale také třeba něco složitějšího - provázání na Prohlížeč událostí a XML strukturu událostí.
Potřebuji dosáhnout jedné věci - mám šifrovaný externí disk na Firewire, a po jeho zapnutí potřebuji automaticky spustit příkaz, který jej dešifruje a tedy "otevře" (klíčem umístěným na vyjímatelném USB flash disku).
Problém je, že připojení externího Firewire disku nevygeneruje žádnou událost či zápis do Prohlížeče událostí, takže nemám Úlohu na co navázat. Asi by to šlo "zavěsit" na nějakou nízkoúrovňovou hardwarovou událost či ovladač, ale nevím jak, vypadá to, že je to poněkud nedokumentovaná oblast (a Technet mlčí). Také není možné použít autorun.ini
, protože disk je šifrován.
Pokud se v této hodně specifické oblasti vyznáte, ozvěte se prosím v komentářích.