Nová prezentace Města Český Brod
Společnost F-ART AGENCY, s.r.o. vytvořila novou webovou prezentaci pro Město Český Brod. Prezentace je založena na redakčním systému F-ART:CMS 5.0. Cílem bylo zajistit přístupnou a přehlednou formu pro prezentování informací občanům, vytvořena je rovněž zcela nové sekce Turistika v CZ/EN/DE jazycích, výrazná je změna struktury menu a přístupu k informacím, a doplnění nových AJAXových komponent (online mapy, hodnocení komentářů a jiné).
Na webu je použita zimní varianta designu, vytvořena je i letní varianta (také v modrém tónu, ale bez sněhových vloček a rampouchů). Toto dělení designu na letní a zimní období se mimochodem setkává s velkým úspěchem (nabízí se ještě doplnění jara a podzimu). Turistická sekce zůstane pro změnu celoročně v zelené.
Pokud máte zájem o podobné řešení, můžete nás kontaktovat.
Resco uvádí inovativní Keyboard Pro 5.0
Slovenská společnost Resco uvedla poměrně zajímavou klávesnici pro Windows Mobile zařízení, a to ve verzi Resco Keyboard Pro 5.0. Základní vzhled je poměrně značně inspirován klávesnicí na iPhone, ale vše je (samozřejmě) výrazně zlepšeno.
Kromě základní sady znaků můžete po stisknutí přeřazovače psát i znaky s diakritikou, speciální znaky a čísla, a k dispozici máte rovněž kalkulačku. S touto klávesnicí je velice snadné napsat SMS jen jednou rukou i na zařízení, které nemá klávesnici hardwarovou.
Resco Keyboard Pro se hodí k použití nejen na zařízeních bez klávesnice (HTC Touch či HTC Artemis), ale i na takovém HTC TyTN / Kaiser s výsuvnou hardwarovou QWERTY klávesnicí je vhodné ji instalovat. Pokud se vám totiž na zadání pár slov nechce Kaiser otevírat, je díky Keyboard Pro 5.0 výborně použitelné zadávání znaků i bez stylusu.
Jak dělat "vzdušné" screenshoty na Windows Vista
Pokud děláte screenshoty na Windows Vista se zapnutým Aero interface běžných způsobem, vypadá to většinou podivně. Důvodem jsou transparentní okraje a stíny, které každé okno má, a pod nímž je vidět pozadí, plocha či ovládací prvky jiné aplikace. Pokud je toto pozadí výraznější, působí to na screenshotu velice rušivě.
Řešení je použít speciální aplikaci navrženou pro Vista, která umí pracovat s touto průhledností oken, respektive zneprůhlední okraje okna při provedení screenshotu, a naopak zobrazí i okolní stín okna.
Osobně používám Windows Clippings 2.0 v ceně $10. Výhodou této aplikace je extrémně jednoduché ovládání, namapujete si například klávesovou zkratku Ctrl+Shift+PrintScreen na její spuštění, pak jen myší kliknete na okno, zvolíte si "Create Image" a do přednastaveného adresáře se vám vytvoří PNG soubor se screenshotem. Je to ergonomické, hezké a rychlé.
Takto vypadá "běžný" screenshot:
A takto screenshot provedený s pomocí Windows Clippings 2.0:
MIX08: v březnu živě z Las Vegas
MIX08 je pravidelná konference pro webové vývojáře organizovaná Microsoftem v Las Vegas. Díky laskavosti společnosti Microsoft Česká republika se budu ročníku 2008 účastnit také (skvělá nabídka na "podílení se na nákladech" od marketingového oddělení + KFL nakonec zahrnuje vlastně vše, takže opravdu nešla odmítnout).
Kromě keynote Steve Ballmera bude na programu řada přednášek o (budoucnosti) Live.com, SilverLightu a dalších technologiích.
Díky Microsoftu se tedy můžete na MyEgo.cz těšit za pár týdnů na online popis klíčových keynotes a panels, případně i na pár fotografií z leteckého pohledu na Grand Canyon :-) Osobně se moc rád seznámím s lidmi z Microsoft CZ teamu (a případně si i zahraju večer nějaký ten poker).
Jako předkrm si můžete přečíst něco o MVP Summit Seatle 2007, který hezky popsal před rokem Pavel Koza (ce4you.cz), největšího českého webu zaměřeného na Windows Mobile zařízení.
Odpověď na editaci obrovských textových souborů: EmEditor 7.0
Pokud někdy potřebujete editovat obrovské textové soubory v různých kódováních (typicky exporty z SQL databáze), nenašel jsem na to nic lepšího než EmEditor 7.0. Tento editor má mnoho plusů, ale mezi největší konkurenční výhody patří:
- naprosto bezchybné automatické rozpoznání kódování vstupního souboru, ať už to je UTF8, CP1250 či CP1251,
- extrémně rychlá reakce veškerých funkcí při libovolném kódování vstupního souboru (jiné editory při UTF-8 výkonově kolabují),
- extrémně rychlé otevírání obrovských souborů, například otevření SQL dumpu databáze v UTF-8 o velikosti cca 100MB zabere zhruba 0.1 sekundy (ano, to je desetina sekundy),
- schopnost pracovat se souborem o velikosti xGB a zabrat jen yMB v RAM (na screenshotech je ukázáno otevření souboru o velikost 226GB, osobně jsem otestoval jednotky GB a funguje to skvěle).
Výraznou výhodou EmEditoru je i nativní podpora pro 32bitové i 64bitové verze Windows Vista, zvláště ve druhé variantě není problém editovat soubory o velikosti xGB, aniž by člověk musel chodit při každém stisku klávesy na kafe.
Nepoužívám EmEditor jako hlavní programátorský editor (zde preferuji UEStudio a UltraCompare), ale pokud se potřebuji spolehnout na 100% zvládnutí kódování a extrémní rychlost, je EmEditor jediná volba. Dokonce i jeho spuštění je rychlejší než integrovaný Notepad ve Vista, který neumí téměř nic.
Cena za EmEditor je $40, a licence pokrývá 32bitovou i 64bitovou verzi. Kupte si jej, stojí to za to.
Jak otestovat stabilitu quadcore (Q6600) procesoru?
Spousta lidí si dnes kupuje Intel sestavy s quadcore (Q6600) procesorem. Je to vynikající volba, za zhruba 6.000 Kč i s DPH člověk dostane systém, které jej opravdu nezpomaluje. Osobně většinu času používám svůj quadcore procesor na méně než 25%, tedy by stačil teoreticky i singlecore, ale stále podstatný kus času se to blíží 50% (tedy plně vytížený dualcore), kdy je spuštěná nějaká virtualizace, či kompilace, popřípadě práce s audiem či videem (zlepšující filtry na video ve ffdshow jsou opravdu náročné), a relativně malé množství času je quadcore zatížen na 80-100% (typicky práce s HD videem, zde je každé jádro opravdu znát). Každopádně quadcore má smysl i pokud vytížíte typicky "jen" dualcore, protože máte stále rezervu dalších dvou jader pro běžnou práci.
Systém s quadcore procesorem nicméně není až tak snadné otestovat na stabilitu, je totiž potřeba dlouhodobě zatížit veškerá 4 jádra na 100%. Zde je generované teplo značné a systém nemusí vydržet (i z toho důvodu provozuji 2.4GHz procesor "jen" na 3.0GHz, tedy ekvivalent QX6850, protože nemusím zvedat základní napětí CPU, a teploty se drží velice nízko, na 3.6GHz již potřebuji 1.475V a to prostě nedává smysl).
Osobně používám na 100% zátěž Prime95 ve verzi 25.5. Výhodou této verze je, že automaticky dokáže spustit 4 thready, a zatížit tak na 100% veškeré čtyři jádra procesoru. Pokud takto necháte systém běžet celou noc a ráno bude stále "živý" a Prime95 nebude reportovat žádné chyby, dá se říci, že máte stabilní systém. Pokud ne, chcete to zlepšit chlazení či ubrat overclock.
Druhou možností při případné nestabilitě jsou samozřejmě vadné paměti či špatně nastavené časování pamětí. Pokud máte podezření na paměti, popřípadě si kupujete nové paměti a chcete je ihned prověřit (důrazně doporučuji!), vytvořte si USB bootovací disk, na něj nahrajte Memtest86+ a nechte jej pár hodin běžet. Paměťové moduly se dnes prodávají za tak dumpingové ceny, že jejich kvalitu je potřeba testovat i u zavedených značek.
Billův poslední den v práci
Bill Gates končí v létě v Microsoftu (bude věnovat ještě více času charitě). A jeho video mě naprosto dostalo. Není to ten namyšlený ulhaný křupan Steve Jobs, který neustále kráčí "pět stop nad zemským povrchem", ale takový normální geek (s pár stovkami miliard). Každopádně, pokud máte rádi kombinaci Vista + Office 2007 + Windows Live + Visual Studio + Windows Mobile, tak se podívejte i na Billa.
Nepravidelný pohyb myši ve Windows Vista
Když jsem před pár dny dělal upgrade ze základní desky Asus Commando (P965 chipset) na Asus Maximus Formula (X38 chipset), přeinstaloval jsem po téměř roce i Windows Vista Ultimate x64 CZ, a poněkud pročistil počítač, z různých testování desítek programů.
Po reinstalaci všechno fungovalo stejně dobře jako před ní, Office Professional 2007, OneNote 2007, CuteFTP Pro i Adobe Creative Suite 3 se v pohodě aktivovaly během sekundy přes internet (jen samotná Vista chtěla "mluvit s operátorem", ale naštěstí hotline funguje i v neděli), jen jsem zaznamenal problém s kurzorem myši.
Mám Logitech G9 myš, která je extrémně citlivá a má sampling 1000Hz, a k ní SetPoint 5.0 ovladače. Problém byl v tom, že občas se myš na pár desítek milisekund jakoby zasekla, pohyb nebyl prostě 100% plynulý a hladký.
Hledal jsem různé hotfixy na Vista na "erratic mouse in Vista", ale marně, myš se pořád "zasekávala". Nakonec jsem ji místo do USB rozbočovače na Logitech G15 klávesnici (kde dosud byla umístěná) zapojil přímo do zadního USB portu na PC a vše jede spolehlivě. Nefungoval mimochodem ani USB port v hubu na HP LP2465 monitoru, i tam se myš sekala, přičemž tato kombinace staré Asus Commando desce nevadila.
Zjevně je řadič v ICH9R na nové desce vybíravější než spolehlivý ICH8R, či pouští do USB portů nižší napětí či povolí menší proudový odběr, anebo možná je to jen náhoda. Každopádně zase mi to připomnělo starou dobrou pravdu, že 99.99% problémů Windows způsobuje hardware, případně ovladače pro něj.
PQzII - zlepšení hardwarové klávesnice pro HTC Kaiser
MobilMania.cz a Mobil.cz (iDNES) se v dnešních článcích (viz předchozí odkazy) shodují v tom, že Windows Mobile 6 je absolutní špička a HTC TyTN II (aka HTC Kaiser aka T-Mobile MDA Vario III) je nejlepší manažerský mobil současnosti (v porovnání na Nokia E90). Nezbývá než souhlasit, nakonec před měsícem jsem psal něco podobného.
V článku na Mobil.cz se jen mírně kritizovala údajně (ne)česká klávesnice HTC Kaiser, což je spíše nedorozumění, protože psaní českých znaků je možné, jen v úplně první dodávce nebyl správně nastaven jeden soubor sym.txt. Oprava spočívá v nahrání nového souboru a zabere tak zhruba 10 sekund.
Každopádně pro hardwarovou klávesnici existuje další zlepšení. Pokud vlastníte HTC Kaiser či předchozí TyTN, bude vám zcela určitě chybět klávesa Ctrl
. Tato prostě neexistuje, a nemůžete tak používat ani oblíbené kombinace Ctrl+C
/ Ctrl+V
pro kopírování a vkládání textu. Naštěstí existuje malá utilitka o velikosti cca 20kB, která umí přemapovat libovolnou jinou hardwarovou klávesu na Ctrl
a Alt
. Jedná se o PQzII a je to freeware.
Osobně jsem si namapoval klávesu Ctrl
místo Tab
, a pokud potřebuji Tab
, tak je přemapován na Ctrl+T
. Triviální a 100% funkční. Rovněž si můžete namapovat třeba Ctrl+W
pro zavření aktuální aplikace, Ctrl+Q
pro zavření všeho, a například Ctrl+Shift
pro zobrazení nejčastěji psaných textů a jejich rychlé vložené (vaše jméno a příjmení, adresa, telefon, email, a další).
PQzII umí i spouštět programy vázané na klávesové zkratky a CPL aplety (nastavení systému), tedy třeba správce úloh. Jedná se o vynikající utilitu, která v podstatě řeší veškeré nedostatky relativně malé hardwarové klávesnice a umožňuje pracovat mnohem efektivněji.
základní mapování Ctrl a Alt |
64bitové verze Apache, MySQL a PHP na Vista x64
Instalaci 32bitových verzí Apache, MySQL a PHP jsem již velice podrobně popisoval (a jedná se mimochodem o jeden z nejčtenějších článků na MyEgo.cz, přes 40.000 pageviews).
Pokud používáte Windows Vista x64 či starší Windows XP x64, budete spíše chtít provozovat 64bitové verze těchto serverových komponent. Není to ale tak jednoduché, ani Apache ani PHP nenabízejí pro Windows oficiálně nic jiného než 32bitové verze, oficiálně 64bitový je pouze MySQL server.
Osobně používám pro vývoj neoficiální x64 kompilace Apache a PHP už skoro rok a fungují výborně, subjektivně se mi na Vista x64 zdají podstatně rychlejší než jejich 32bitové verze.
- 64bitové PHP v poslední verzi 5.2.5 si můžete stáhnout na fusionxlan.com (jedná se o soubor PHP-current-x64.zip) .
- Apache 2.2.4 server na blackdot.de (soubor httpd-2.2.4_x64.exe), zde je i slušný návod na kompilaci novějších verzí pomocí Visual Studia 2005.
Oba soubory rozbalte třeba pomocí 7-zip do adresáře, kde je chcete mít nainstalovány. Konfigurace bude velice podobná jakou 32bitové verze, jen musíte nejprve nainstalovat Visual C++ 2005 x64 runtime, nastavit httpd.conf a php.ini stejně jako u 32bitové verze (viz článek), poté otestovat tuto konfiguraci pomocí bin/httpd.exe -t
a pokud je vše v pořádku, tak nainstalovat službu pomocí bin/httpd.exe -k install
.
Výsledkem bude podobné PHPINFO: