Mimořádně kritická chyba Linuxu: běžný user může být root
Linuxový kernel 2.6.17 - 2.6.24 je náchylný na doslova strašlivý exploit, kdy běžný uživatel získá práva roota. Takže pokud něco provozujete pod Linuxem, aktualizujte a přesvědčte se, zda už v systému nejsou vytvořena zadní vrátka (nebo přejděte rovnou na bezpečnější Windows 2008 Server).
AMD Phenom má (možná) vadné třetí jádro: *BSOD* Edition
AMD Phenom na 65nm měla být po více než roce a půl odpověď od této společnosti na fantastické Intel quadcore procesory na 65nm a 45nm. Nestalo se tak. To, že veškeré současné prodávané AMD Phenom procesory jsou vadné, je známý fakt, jedná se o poměrně široce (a často chybně) diskutovanou chybu v TLB. Není to ale možná chyba jediná.
TLB chyba nenastává jen při virtualizaci
TLB chyba nenastává jen při virtualizaci, jak by se nám marketing AMD mohl snažit namluvit, ale kdykoliv, při virtualizaci jen drasticky narůstá pravděpodobnost jejího výskytu. Výsledek výskytu TLB chyby je "Machine Check Exception", tedy okamžitý pád stroje.
TLB chyba nastává, když dvě různá jádra přistupují ke stejnému segmentu paměti, a část je cachována v L3 (velice častý případ). První proces zapíše do paměti, které je nastaven "dirty bit". Velice brzo poté zapíše do té samé části paměti i druhý proces. A zde právě nastupuje TLB chyba, "dirty bit" je ignorován, paměť prvního procesu je přepsána, procesor to zjistí a vyhodí onu zmíněnou "Machine Check Exception", tedy zkolabuje celý počítač.
Při virtualizaci více operačních systémů tato chyba nastává výrazně častěji, ale může nastat i při běžném provozu. Navíc i virtualizace je běžný provoz, spousta profesionálů, kteří quadcore procesory potřebují, používá VMware či Virtual PC pro spouštění více OS zároveň (například Vista jako hlavní systém a virtualizovaně Ubuntu či Solaris) a nové verze OS jako Windows 2008 Server s Hyper-V či Windows 7 virtualizaci standardně obsahují či budou obsahovat..
Chyba v TLB se dá opravit patchem v BIOSu, který nedělá de-facto nic jiného, než použití L3 vypne. Toto má samozřejmě drastický dopad na výkon, takže již tak pomalé Phenom procesory se posouvají na 50-60% propad pod podobně drahé Intel Q6600 a vyšší procesory, viz tento test, v němž je Phenom 2.5x pomalejší než Intel.
Hry co mě baví (PC)
Hraní na 30" LCD je ohromující zážitek. Celkové vtažení či ponoření se do hry výrazně stoupá, protože kam se člověk podívá, tak vidí jen podrobně zpracovaný herní svět. Zajímavé je, že jedna NVIDIA 8800GTX karta na Vista Ultimate x64 stačí na libovolnou současnou hru i v tak extrémním rozlišení jako je 2560x1600, a to na max detaily (kromě Crysis, který je zjevně koncipován hratelně v tomto rozlišení až na karty další generace).
Protože jsem tento týden doma na antibiotikách, ale nechce se mi 100% času ležet v posteli, tak si hraju. Osobně mě baví hlavně RTS strategie a RPG hry, ale občas nepohrdnu ani dobrou FPS (zvláště pokud je graficky tak dokonalá jako Crysis pod DirectX 10).
Zde je malý seznam toho, co osobně považuji za nejlepší herní zábavu.
Zaklínač alias The Witcher
Zaklínač je úžasná hra. Zpočátku máte sice pocit, že to není skutečný RPG žánr, ale spíše FPS, protože musíte klikat z příšery na příšeru, měnit styl boje (rychlý, silný, skupinový) a zabíjet je, ale po čase si na poněkud zvláštní a relativně složitý styl boje zvyknete, získáte v řadě oblastí "vylepšení", začne vás bavit příběh, který tam opravdu je, a bude těžké se od hry odtrhnout.
A s patchem 1.2 je vše mimořádně rychlé, ať už nahrávání, tak rychlé ukládání. Hru jsem začal hrát už v listopadu po jejím vydání ve verzi 1.0, ale po pár hodinách jsem toho nechal. To byla ovšem velká škoda, verze 1.2 je stabilní a zážitek z hry se neustále prohlubuje, jak člověk poznává nové lokace a zápletky.
Zpočátku mi také silně vadil dabing hlavní postavy, je zcela bez zájmu, bez emocí, a nemá v sobě sílu, ale i na to se dá zvyknout. A ostatní postavy jsou naštěstí dabované skvěle.
Oblivion
Toto velkolepé RPG, vydané v roce 2006, a dále doplněné přídavkem Shivering Isles, je nesmrtelné. S texturami od Qarla verze 3 se jedná o grafické orgie, které jen tak něco nepředstihne a dialogy v Shivering Isles jsou mimořádně zábavné.
Na 8800GTX se dá Oblivion hrát i se zapnutým antialiasingem (přes ovladače), a s použitím HDR. Oblivion možná není pravověrné RPG, je více "komercializován", ale množství lokací, neomezený pohyb po obrovském prostoru, rozsáhlá města, jeskyně, lidé s příběhem, knihy, to můžete prozkoumávat snad stovky hodin, a to i po dokončení hlavní dějové linie.
Gothic III
Gothic III je další úžasné RPG, které jsem už popisoval. Podobně jako u Oblivionu zde naleznete mimořádně rozsáhlé lokace, obrovské množství příběhů a úkolů, lidi i monstra, dobře zpracován je vývoj postavy.
Je těžké hodnotit zda je Gothic III lepší než Oblivion, ale oproti standardní verzi Oblivionu asi ano. Jenže Oblivion má zase k dispozici obrovské množství modů a velice silnou komunitu, a tím své případné nedostatky více než vynahrazuje (mody mohou kompletně ovlivnit celou hru).
Každopádně veškeré tři zmíněné hry jsou nesmírně zábavné, jen je na ně potřeba velké množství času, který člověk běžně nemá.
SonyEricsson představil fantastický mobil s Windows Mobile
Nejluxusnější a nejlepší telefony se dnes prodávají pod značkou HTC, ale možná to brzy přestane platit. SonyEricsson je akcionář Symbianu a pod tímto operačním systémem provozoval do dnešního dne veškeré své chytré telefony. To je ale věc minulosti. Dnes představený absolutní high-end SonyEricssonu je totiž založen na Windows Mobile 6 Professional, jak ukazuje model XPERIA X1.
Výbava je podobná jako u HTC Kaiser (tedy maximální), displej má rozlišení 800x480 bodů (úhlopříčka je ale jen 3"), váha je pouze 145 gramů, podporovány jsou veškeré sítě GSM v Evropě, USA i Asii, z datových služeb mobil umí GPRS, EDGE, UMTS, 3G (HSDPA/HSUPA), samozřejmě obsahuje Wifi, Bluetooth, integrovanou citlivou GPS a připojuje se k PC také přes klasický miniUSB konektor. Interní paměť je 400MB a rozšířit se dá pomocí microSD karet (s kapacitou až 8GB, v budoucnu i více).
Ve srovnání na mimořádně směšný hloupý telefon od Apple (bez možnosti doinstalace programů, bez GPS, bez hlasového vytáčení, bez MMS, bez klávesnice, bez joysticku, bez moderních datových přenosů a tisíce jiných věcí) vynikne u SE X1 i propracované dotykové ovládání, což umí řadu let už Windows Mobile, ale SonyEricsson zde uvádí vlastní nadstavbu.
Ovládat telefon je možné také pomocí výsuvné QWERTY klávesnice, kurzorových kláves či optického joysticku, kdy každý způsob je ideální v jiné situaci (SonyEricsson X1 prostě člověka nikdy neomezuje). Součástí velice bohaté výbavy je i kvalitní 3.2Mpx fotoaparát, možnost přehrávat video v DVD kvalitě či videohovory.
Jednoznačnou výhodou je použití Windows Mobile, pro které je dostupné největší portfolio vysoce kvalitních programů, od navigačních aplikací, přes diáře a organizaci času, až po tisíce her, a snadný sync na Windows XP/Vista (s Outlookem).
Myslím, že můžeme říci, že v H2 2008 zde bude nový král mobilních telefonů. Zatím je král mobilních telefonů jednoznačně HTC Kaiser, ale SonyEricsson X1 bude zřejmě ještě lepší, minimálně marketingovým zvukem svojí značky.
Podle dříve publikovaných informací možná tento telefon pro SonyEricsson dělá přímo HTC, ale prodávat se bude jen pod značkou SE. A to je dobře, SonyEricsson je vynikající značka a pro prosazení Windows Mobile v Evropě se nic lepšího nemohlo stát. Microsoft a nároční zákazníci mohou slavit. Nový SonyEricsson XPERIA X1 je z pohledu funkcí, technologií, ovládání i designu naprostá bomba od zavedené evropské společnosti.
Nejlepší wallpapery pro vaši plochu
Osobně mám dva zdroje pro obrázky na pozadí plochy, fantastické fotky na interfacelift.com a poté abstraktní obrazce na vladstudio.com. Interfacelift.com je skvělý v tom, že si zvolíte váš rozměr LCD od 1280x800 po 2560x1600 a pak si už jen prohlížíte, dle zvolených kritérií, dostupné fotografie. Vše je zdarma a snadno stažitelné.
Osobně se mi moc líbí uklidňující Green Forever, pro majitele Windows Vista jednoznačně Hi-Vista Dinner, pěkná je Serra Da Estrela, Portugal, úžasná je stará červená stodola v New Yorku, pozoruhodná je invertovaná mapa světa, líbivý je samozřejmě venkov, a něco se najde i pro milovníky sukulentů.
Jakou spotřebu má výkonné quadcore PC a 30" LCD monitor?
Udělal jsem takové malé měření spotřeby výkonného PC a Dell 30" monitoru pomocí UPS od APC. Musím říci, že PC překvapilo spíše pozitivně, u monitoru jsem spotřebu zhruba očekával stejnou jakou ji UPS udává.
V případě PC se jedná o opravdu hodně "nabušenou" konfiguraci s Intel Q6600 rev. B3 CPU @ 3.0GHz, 8GB RAM, 4x 500GB SATA-II pevný disk, Adaptec SAS/SATA řadič, 2x DVD-RW mechanika, NVIDIA 8800GTX-768 grafická karta, Creative X-Fi zvuková karta, 6 větráků, a zhruba deset USB zařízení.
Spotřeba této PC sestavy je v klidu 250W a při 100% zatížení procesoru i grafické karty 441W na výstupu (tato situace opravdu často nenastane, ani nejmodernější hra nezatíží typicky všechna 4 jádra procesoru i grafiku zároveň), tedy za napájecím zdrojem. Pokud předpokládáme 85% účinnost zdroje, bude spotřeba před zdrojem 212W v idle a 375W v zátěži. Na napájení podobné opravdu výkonné sestavy by tedy měl stačit i kvalitní 500W zdroj.
Sestava byla zatížená spuštěním Prime95 (vytíží na 4x100% všechna jádra) a současně RTHDRIBL pro vytížení grafické karty.
Vlastní 30" Dell LCD monitor má spotřebu 103W, takže celková spotřeba sestavy v idle je 250W + 103W = 353W a v maximální zátěži 441W + 103W = 544W.
Následující tabulka shrnuje přehledně spotřebu celé sestavy i komponent:
Komponenta | Idle | Max. zátěž |
---|---|---|
PC před zdrojem | 212W | 375W |
PC za zdrojem | 250W | 441W |
30" LCD monitor | 103W | 103W |
Spotřeba celkem | 353W | 544W |
AJAX (XMLHttpRequest) nefunguje na subdoméně
Pro mnohé to bude asi samozřejmost, ale XMLHttpRequest
nefunguje, pokud metoda open() volá cokoliv jiného než skript na aktuální doméně. Takže z DOMENA.cz si nezavoláte www.DOMENA.cz ani samozřejmě subdomena.DOMENA.cz.
Je to nemilé, ale v případě subdomén se to dá snadno a rychle obejít přes symbolické odkazy (ln -s from to
).
Dnes jsem hodinu ladil jeden rozsáhlý skript, který po nakopírování na produkční server "přestal fungovat" (AJAX se ladí hodně špatně), a až poté mě napadlo přečíst si znovu dokumentaci pro XMLHttpRequest.open()
. Důvodem nefunkčnosti je bezpečnostní nastavení prohlížečů, nicméně myslel jsem si, že subdomény jsou povoleny. Nejsou.
Dell UltraSharp 3008WFP - první dojmy z 30" jsou velice pozitivní
Jan Procházka mi dnes dodal zbrusu nový Dell 3008WFP, tedy současný nejlepší 30" LCD monitor (pokud chcete cokoliv od Dellu, a nemusí to být jen monitor, tak jej klidně kontaktujte, má rozhodně moje doporučení). Mám jej na stole pár hodin, a nebudu zatím psát recenzi, spíše souhrn prvních dojmů.
Testoval jsem už předtím jiný 30" monitor s rozlišením 2560x1600, HP LP3065, a nebylo to ono. Zatímco menší 24" HP LP2465 je ve všech směrech vynikající, tak 30" HP měl jakési "moaré" a opravdu nedobré podsvícení v rozích. Udělat kvalitní 30" monitor a zpracovat přes 4 milióny bodů 60x za sekundu prostě není tak snadné jako vyrobit "běžnou" S-PVA čtyřiadvacítku.
Dell UltraSharp 3008WFP ovšem sliboval výrazně lepší podsvícení, nejmodernější S-IPS panel, AdobeRGB barevné spektrum (117% NTSC gamutu, tedy ještě lepší barvy než 30" HP), hardwarový upsample (takže do něj pustíte třeba 720p do libovolného vstupu a on to resampluje na 2560x1600), hromady vstupů (VGA, 2x DVI s HDCP, HDMI, DisplayPort, kompozitní, komponentní, S-Video), obraz-v-obraze, 10bitové zpracování barev, plné nastavení monitoru přes on-screen menu (což 30" HP také nemá) a úžasný vzhled.
Podle prvních dojmů se to Dellu vše povedlo, 3008WFP je zřejmě současný nejlepší 30" monitor. V ceně monitoru je i tříletá NBD záruka, vztahující se i na jediný světlý bod.
Bohužel starší Sony kompakt (DSC-P200) nezvládne dodatetečně dobře zachytit kvalitu obrazu tohoto monitoru, ale je vynikající. Sytá a reálná (ostrá) červená, zelená i modrá. Lépe podané fotky a video jsem na LCD monitoru ještě neviděl. Navíc elektronika monitoru je velice rychlá, nezaznamenal jsem žádný input lag, a to ani při upsample z 1920x1200 na 2560x1600 při hraní FPS her.
Vista Service Pack 1 RTM ke stažení dnes nebo za 2 měsíce?
Protože se mě na to ptala řada lidí na emailu, a pár v komentářích, udělal jsem takovou sumarizaci toho, co je známo (ve spolupráci s necrosoft13 z nVNews.net), přestože Microsoft se nějakému stanovisku tvrdě brání a říká jen oficiální termíny:
- Finální RTM build je verze 6001.18000.080118-1840.
- RC Refresh 2 stažený z Windows Update (pomocí hacku registrů) je rovněž verze 6001.18000.080118-1840.
- RTM znamená, že se vyrábí DVD, tedy další změny není možné v kódu dělat.
- 6001.18000.080118-1840 byl vytvořen dne 18.1.2008 v 18:40 (RC Refresh 2).
- 6001.18000.080118-1840 se objevil o týden později (tedy 25.1.2008) na WU (po zmíněném hacku registrů), a oficiálně byl k dispozici jen pro 15.000 testerů.
- Týden poté je vydán RTM, se stejným číslem verze. Opravdu by byl vydán RTM bez jakéhokoliv dalšího testování?! Nebo RTM s jiným kódem, ale stejným číslem verze? To rozhodně ne. Jako RTM je vydáván vždy poslední RC, s nímž nejsou problémy.
- Je také k dispozici ke stažení finální AIK, a to opět verze 6001.18000.080118-1840
- Windows 2k8 Server a Vista SP1 mají stejný build, a to opět 6001.18000.080118-1840.
Podle všech indicií to vypadá, že jiná verze než 6001.18000.080118-1840 neexistuje, navíc je společná pro Windows Vista i pro W2k8 Server, a tato se dá stáhnout z Windows Update. Osobně jsem SP1 instaloval na Vista Ultimate x64 CZ na desktopu a Vista Business x64 CZ na notebooku, a už týden běží bez nejmenšího problému.
Tento Service Pack samozřejmě lze i odinstalovat, stačí jít do Odinstalovat program / Zobrazit nainstalované aktualizace.
Jedu, jedu, je mi trapně
Poslední dobou je mi z jízdy po českých silnicích vyloženě trapně. Bolševik všude nasázel kamery, takže každý je pod neustálou kontrolou Velkého Bratra, a lidé si na to pomalu zvykají. Vidím to i na sobě. Když jsem poprvé projel na dálnici před vševidoucí branou, cítil jsem se, jako bych byl šmírován na záchodě klíčovou dírkou, a zároveň to bylo přenášeno všemu lidstvu na internet. Dnes brány skoro nevnímám, ale ony nás sledují pořád. Pořád tady jsou a pořád se dívají.
Totální ztráta soukromí. A také pokrytectví. Mimořádně trapné a pokrytecké je třeba měření rychlosti pomocí kamer na přehledných šestiproudých silnicích bez přechodů. Někde je měřená úsekově osmdesátka, tak celá kolona aut zpomalí, sto metrů jede předpisově dle cedulové rychlosti, všichni sledují jen tachometr a nesledují dopravu, pak měřený úsek skončí, všichni si oddechnou, a pak na to zase šlápnou a jedou zase bezpečně podle zdravého rozumu, a ne podle bolševické cedule.
Splnilo se přání bolševika, jet chvíli dle cedule, a pak se na to zase zdravě sere a jede se podle rozumu. Každému je jasné, že dodržování maximální cedulové rychlosti nemá souvislost s bezpečností, ale bolševik se rozhodl sekat lidem hlavy za jízdu 135 km/h, a 130 km/h prohlásit za bezpečnou, tak poddaní naučeně na chvíli skrčí hřbet a bolševika poslouchají.
Člověk, který se takto cítí chvíli mlácen palicí, si pak musí to ponížení, z toho že na něj zírají klíčovou dírkou a zbytečně jej buzerují, jinde odreagovat. A tak třeba jede rychle před školou, kde zásadně a nikdy žádné kamery nejsou. Lidé mají totiž rozum, ale když je bolševik dlouhodobě žene k nepříčetnosti, mohou z toho zmatkovat.
Dnešní doba je prostě pěkně zrůdná.
Na každé uprdnutí je zákon, předpis, norma, nebo aspoň vyhláška. Polovina lidí nepracuje a jen kontroluje a šikanuje tu produktivní polovinu. Poslancům a senátorům jde jen o to, jak poddané lépe ovládat, žádný zákon samozřejmě nemá sloužit "lidem", ale k utužení moci nad poddanými.
"Demokracie" v současné podobě dávno přestala fungovat, vlády jsou stále více zaměřené zrůdně doleva, a protože jim dávno nestačí daně z příjmu, vymýšlí se neustále další a další poplatky a pokuty za směšné vymyšlené "přestupky", aby se jejich kasa stále více plnila.
Pravice je filosofický směr, který jako jediný zaručuje svobodu. Je to vědomá snaha neovládat lidi, vzdát se vlastní moci na "poddanými", omezit miliardy předpisů a nařízení, a nechat věci jen tak plynout. Nechat fungovat "volnou ruku trhu" místo levicové korupce. Pravice je směr vlastně ryze utopistický, protože v něm skutečně jde o blaho společnosti jako celku, jenže to nijak přímo nesouvisí s blahem jednotlivce, který prosazuje zákony. A tak tento jednotlivec kašle na "blaho společnosti" (které je možno dosáhnout jen svobodou), a preferuje zásadně jen blaho svoje. Pokud je někomu nadělena moc rozhodovat, nutně spěje k tomu různé svobody omezovat, zvyšovat daně a kriminalizaci různých věcí, a vymýšlet si různé "přestupky", pomocí nichž může snadno šikanovat a ničit "poddané". Maximalizuje tím (sobecky) svůj soukromý zisk. Celé se to obalí to líbivých keců o "potřebnosti", kterou nikdo nezkoumá, a celý proces (ke spokojenosti vládnoucích "elit") běží neustále dál.
Je to hnusné, trapné a ponižující žít ve společnosti, kde vám neustále někdo kouká na záchod klíčovou dírkou, z novin na vás vykřikuje hesla o "demokracii a svobodě", ale ve skutečnosti se vás snaží stále více okrádat a kontrolovat, a vy proti tomu nemůžete vůbec nic dělat...
Tedy, ono je to zcela pochopitelné chování, levice je "přirozeně sobecká" snaha každého člověka " u koryta" o vlastní blaho. Jen nechápu, kde se pořád berou voliči těchto "sobců". Proč je pořád tolik idiotů, kteří volí lidi hlásající "starám se o vlastní blaho, volte mě, já jsem jeden z vás, takže se vlastně starám i o vás!", místo "budu se vám méně srát do života a budete svobodnější a třeba i bohatší (to bude ale záležet jen a pouze na vás)!".