Las Vegas: Day 2 - Expression Studio 2 a Red Rock
Dnes byl na Mix08 pre-conference day, přednášky trvaly jen zhruba 2 hodiny, pak bylo "organizované volno", a z několika věcí jsem opravdu nadšen.
V dubnu bude Expression Studio 2 s podporou PHP
Zní to skoro jako žert, ale není. PHP a .NET bude v jednom produktu od Microsoftu. Microsoft se mohutně opřel do vývojových nástrojů, a před necelým rokem vydané Expression Studio, na které jsem psal recenzi, dostane již za dva měsíce novou (druhou) verzi.
Součástí tohoto rozsáhlého webového vývojového balíku bude Expression Web 2, který bude mimo jiné podporovat i PHP, a to včetně barevného zýrazňování, intellisense, PHP include, lokálního preview pomocí Cassini, a také třeba podporu pro import PSD, včetně vrstev. Opravdu špičkový program podporující XHTML/CSS/JavaScript/.NET se tak stane ještě lepším a univerzálnějším, podpora pro PHP je vynikající novinka. Vylepšena bude pochopitelně i podpora pro SilverLight.
Expression Blend 2 dostane vestavěný editor JavaScriptu, zůstane podpora pro SilverLight 1 (SilverLight 2 bude podporován až ve verzi Blend 2.5), doplněna bude podpora pro vertex animace či embedding fontů.
Změny budou i v Expression Design 2 a Expression Encoder 2, který získá nativní VC-1 enkoder, určité funkce pro post-produkci (střih videa jako známe z Movie Maker), XAML overlay pro video (bezvadné pro rychlé doplnění loga na celé video), či optimalizaci pro více jader. Vše můžete samozřejmě publikovat zdarma na Silverlight Streaming.
Ukazována byla i působivá aplikace pro NY Times, založená na SilverLightu, konkurenci pro Adobe Flash.
Windows Live
Windows Live je dle mého názoru nejlepší spojení webových a desktopových aplikací. V současné chvíli aktivně používá Live ID přes 300 miliónů lidí. Před pár dny byla uvedena další součást, a to Office Live Workspace, což je vlastně SharePoint server pro veřejnost. Dokumenty je možné prohlížet přímo na webu a upravují se za pomocí Office 2007 (do menu je doplněna nová volba Open from Live / Save to Live).
Bezvadné je, že jako SharePoint seznam si můžete definovat třeba i databázi úkolů či kalendář, a následně je editovat přímo přes Outlook. Microsoft tak zdarma nabízí synchronizaci pošty a kontaktů (na mail.live.com) a úkolů, kalendáře a poznámek na Office Live Workspace.
Microsoft Surface
Pro zhruba 200 účastníků pre-conference byla ukázána i parádní parodie na Microsoft Surface, která si z tohoto big-ass table dělala prostě geniální legraci (viz komentáře).
Las Vegas: Day 1 - čtyřiadvacet hodin na cestě
Z prvního dne ve Vegas (Mix08) zůstala vlastně jen první noc. Po letu z Prahy byl každý tak unavený (já, Štěpán Bechynský z Microsoftu a Honza Březina), že jsme šli hned spát.
Sám jsem včera vstával v pondělí v 7:00 ráno, ještě něco si připravil, jel na letiště do Prahy, nechal se klasicky "svléknout do naha" (tedy, sundal jsem si boty, mikinu, pásek, vyndal notebook z tašky, a byl jsem poctivě prohmatán pěšákem od security, i když jsem chtěl, aby to udělala sličná přísedící důstojnice).
Téměř jedenáct hodin letu do Atlanty moc zábavné není, měl jsem aspoň štěstí, že vedle mě bylo prázdné místo, takže si šlo trošku natáhnout unavené nohy. Štěpán s Honzou se mezitím museli, chtě nechtě, tulit k sobě. Delta Airlines létá s Boeingem 767-300e, a jsou to takové ty 20-30 let staré "přepravní autobusy", kde jsou sedadla dost blízko vedle sebe (i když ne tak blízko jako u ČSA na evropských letech, kde musíte skoro celý let stát v pozoru) a neseřídíte si ani klimatizaci (takže jeden člověk prochladne a druhému je vedle vedro).
V Atlantě pak jezdí vláček z terminálu E na naše Áčko, jinak je to zhruba kilometr pěšky. Což o to, čas by byl, zhruba 3 a půl hodiny, ale hodinu zabrala fronta na imigračním, hození kufru do černé díry jednomu černochovi ("This is for Las Vegas? Yes...") a snězení neobyčejně hnusného hamburgeru v místní letištní vývařovně.
Let do Las Vegas z Atlanty už zabral "jen" necelých 5 hodin. Honza se opět tulil se Štěpánem, já dostal vedle sebe příjemnou 18letou američanku, která se vracela z návštěvy své sestry v Alabamě. Bylo to takové milé kotě, a dokonce tušila, kde je Evropa a Německo, protože tam byli její rodiče. Bohužel to nebyla Microsoftí developerka (přerušila školu a živila se jako kadeřnice), tak po přistání směřovala ke svému autu a jela další 3 hodiny domů. Škoda. Na obrovském hotelovém pokoji se dá dělat mejdan pro 10 lidí.
My jsme dorazili na hotel v 10:00pm místního času (GMT-8), což dělá 7am úterý (GMT+1) času v ČR, tedy po 24 hodinách na nohách, či skrčeni v pozici kromaňonce v malé kabince letadla. No prostě únava.
Každopádně jeden spánek vše řeší, zítra (úterý) je pre-konference day, pro zhruba 200 lidí (na hlavní akci jich bude kolem 3.000), a ukazovat by se tu měl i jediný existující putovní kus Microsoft Surface.
The Venetian je mimochodem nádherné a velkolepé místo, jeden z největších a nejhezčích místních hotelů.
Vývoj webu je věc pro opravdové muže™
Vývoj webu je věc pro opravdové muže™. Zatímco dříve platilo, že skuteční programátoři dělají v assembleru, Cobolu či C++, tak dnes programují pro web. Pokusím se to vysvětlit.
Web je dnes směsice mnoha technologií, od primitivních značkovacích jazyků (XHTML, CSS), přes JavaScript/AJAX, programovací jazyky typu PHP či C#, až po SQL databáze. Připočtěte k tomu znalost různých XML formátů (RSS, Atom, Mobilní XHTML), základní konfigurace Linuxu, Apache, zabezpečení a výkonové optimalizace a šíře záběru je neskutečná.
Programovat aplikační servery ve Forte C++ na Solarisu či Javové applety je oproti tomu brnkačka.
Pojďme se podívat, co dobrý webový vývojář (na LAMP platformě, na ASP.NET by to ale bylo principiálně podobné, jen MySQL zaměnit za MSSQL, PHP za C# a Apache za IIS) musí bezpodmínečně znát:
- HTML / XHTML - samotné XHTML je triviální, jedná se o zhruba 80 elementů, složitější už je jejich propojení na CSS a (ne)podpora v různých verzích prohlížečů. Nestačí prostě znát jen W3C normy, ale také veškeré "lokální specifika" browserů.
- CSS 2.x - CSS také není na první pohled principiálně složité, jedná se o stovky hodnot a atributů, horší to začne být, když začnete zjišťovat a řešit bugy IE6, IE7, Opery 9, Firefoxu 2, Safari a dalších prohlížečů a (ne)podporované části specifikace oproti W3C, a začít je obcházet.
- JavaScript - interpretovaný jazyk, který díky AJAXu (XmlHttpRequest) a (a)synchronní komunikaci nabírá podstatně na složitosti, a hodně tomu přidává jeho odlišná implementace v IE versus Netscape / Mozilla prohlížečích. Ladění je navíc poměrně obtížné, i přes existenci nástrojů jako je Firebug.
- PHP 5.x - programovací jazyk se zřejmě největším množství klíčových slov, v poslední verzi 5.x navíc i se slušným objektovým modelem. Obtížnost PHP spočívá v jeho historicky podivně nekoncepčním návrhu funkcí a procedur, jejich změně v čase a v jejich obrovském množství. Navíc si připočítejte existenci desítek různých PHP extensions a jejich různou konfiguraci na různých webhostinzích, a slušné bolení hlavy je na světě.
- MySQL 5.x - znát základy SQL, JOINy, VIEWs, a dalších nestačí, přidává se potřeba triggerů a uložených procedur. Navíc ke každé verzi MySQL se přistupuje trošku jinak z PHP, ať už se jedná o mysql, mysqli či PDO funkce. ve starších verzích se muselo řešit i národní kódování.
- SQLITE 2.x: základní databáze, s podporou velice omezené množiny SQL funkcí, přistupuje se k ní pomocí sqlite funkcív PHP. Je nutné dobře pochopit a znát její specifika a omezení.
- SQLITE 3.x: větší množina funkcí než v2, opět některá specifika (třeba nutnost použít trigger na VIEW, neboť nejsou updatable), nutnost používat PDO:sqlite funkce pro přístup z PHP.
- SEO - aneb optimalizace pro vyhledávače, znalost těchto pravidel je nutností pro kódování webu, který bude fungovat nejen pro lidi, ale také pro vyhledávače (ne, že by to nebylo propojené).
- Apache 2.x: vlastní webový server, nutnost znát minimálně základy instalace, konfigurace httpd.conf, virtuálních serverů a zabezpečení, a to vše na Windows i Linuxu (x86 i x64 verzí).
- Linux: většina AMP instalací běží na Linuxu, tedy LAMP, a je nutné rozumět jeho instalaci, zabezpečení, konfiguraci, a umět používat alespoň (Open)SSL, stunnel, SSH, serverové logy, umět "tunit" výkon databáze, httpd serveru a dalšího.
- Adobe Flash a ActionScript: pro interaktivní prezentace je zde (zatím) Flash (do budoucna se zcela jistě bude více a více prosazovat lepší Microsoft SilverLight), a v tom je nutné také programovat a skriptovat, navíc za pomocí dalšího jazyka - ActionScriptu.
- Adobe Photoshop / Illustrator - přestože grafický návrh nikdy nedělá webový programátor, často je nucen minimálně "nařezat" obrázek z PSD do JPEG/PNG/GIF, a udělat z něj šablonu a CSS, popřípadě provést menší grafické úpravy a změny. Základní znalost grafických programů od Adobe je tedy nutností.
- Optimalizace výkonu - veškeré uvedené komponenty a jazyky a použité postupy je potřeba optimalizovat na výkon. Zatímco s aplikací v C++ běžně pracuje jeden člověk na jednom PC, tak s webovou aplikací typicky pracují tisíce lidí v reálném čase na jediném serveru. A to je zcela jiná dimenze.
- Optimalizace zabezpečení - webové aplikace jsou neustále vystaveny útokům z vnějšku, jsou "otevřené a zranitelné", a jejich zabezpečení se dotýká opět správných programátorských postupů, použitých algoritmů, rutin, nastavení serverů, a samozřejmě rozsáhlého testování.
Mix08 - The Next Web Now
Příští týden se koná v Las Vegas velká série zhruba 80 přednášek a keynotes Mix08 zaměřená na web, webové aplikace a webový marketing, organizovaná Microsoftem. Celý program je natěsnán do třech dní, takže reálně zvládnutelných je zhruba 10 přednášek, které si vyberete (další ale budou na webu formou videa).
Hodně přednášek (odhadem zhruba třetina) se zaměřuje na SilverLight, tedy Microsoftí konkurenci pro Adobe Flash, dále zde najdeme "strategické a business" přednášky, přednášky pro designéry (ať už webů, tak GUI), optimalizaci pro vyhledávače, web pro mobilní zařízení, ale třeba také propojení Microsoftích technologií na PHP.
Z opravdu široké nabídky jsem si vybral následující program:
Na místě je i volně přístupná Wifi síť, takže online blogování by nemělo nic bránit .
15 hodin v letadle (Delta Airlines, přes Atlantu) na cestě do Vegas a 5 hodin na letišti není žádná úžasná zábava, ale program na místě by to měl více než dobře vynahradit. :-)
Výkonný notebook za 30.000 Kč s výdrží 10 hodin?
Pokud používáte business modely HP notebooků, můžete za dodatečnou investici 2.000 Kč prodloužit dobu výdrže jejich baterie daleko nad 10 hodin. Zatímco obyčejné předražené a nedokonalé notebooky od Apple či podobných výrobců módních doplňků vydrží v praxi kolem 3 hodin, a to je opravdu málo, tak HP jde samozřejmě směrem snadné rozšiřitelnosti a skutečné hodnoty pro klienty.
Postačí si vyhledat a zakoupit HP Ultra Capacity Battery, což je 12článková přídavná 95Wh baterie, a místo 3-4 hodin vydrží notebook 11 hodin. Příjemné, ne? Samotná přídavná baterie je lehčí a skladnější než napájecí zdroj, a přitom u ní můžete pracovat u klienta či na přednášce celý den, aniž se musíte bát o to, že "dojde šťáva".
Vše je přitom měřeno na velice výkonném notebooku HP 6710b s T7300 CPU, 4GB RAM, 1680x1050 LCD, rychlým 200GB 7200rpm diskem, zapnutým Wifi i Bluetooth, instalovaná je Vista Business x64 CZ.
Vlastní doplňková baterie je poměrně tenký klín, který se přicvakne zespodu na zadní stranu notebooku, což je příjemné i pro psaní, protože klávesnice tak získá přirozený náklon:
Doplňková baterie se samozřejmě nabíjí s baterií hlavní, a ve Windows Vista můžete sledovat stav nabití i jednotlivě. Za cenu 2.000 Kč + DPH získáte navíc nejen tuto baterii, ale také druhou nabíječku a napájecí kabely pro 6 různých kontinentů (evropské, americké, asijské, britské, atd.).
Pokud potřebujete dlouhou výdrž notebooku na baterie, tak uvedené řešení vřele doporučuji. Váha je zhruba 800 gramů, takže celý notebook s baterií má zhruba 3.5kg při výdrži nad 10 hodin.
Internet Explorer 8 Beta se blíží
V rámci Microsoft Connect programu a díky českému zastoupení Microsoftu jsem získal možnost testovat BETA verzi Internet Explorer 8. Tento by měl dále výrazně zlepšit podporu W3C standardů (a podobně jako BETA verze Firefoxu 3 podporovat například Acid 2 test) a dále zlepšit UI.
Zatím jsem nenarazil na žádné NDA, takže o testování (zejména funkčnosti současných webových aplikací) budu rozhodně informovat.
Internet Explorer 7 s IE7Pro a Roboform pokládám za nejlepší existující kombinaci pro prohlížení webu a jsem moc zvědav, kam se IE8 posune.
Co si lidé myslí o Firefoxu
Jak odstranit Firefox? (via www.file.net)
Soubor firefox.exe není souborem operačního systému Windows. Tato aplikace naslouchá či posílá data na otevřené porty v LAN i internetu. Firefox.exe také umí nahrávat vstup uživatele a monitorovat aplikace. Jeho bezpečnostní hodnocení je 25%, tedy nebezpečný.
Pokud se firefox.exe nachází v adresáři "C:\Documents and Settings", poté je jeho hodnocení 18% nebezpečný. Velikost je 7160419 bajtů (50% případů), nebo 6621794 bajtů. Program má viditelné okno.
Pokud se firefox.exe nachází v adresáři "My Files", poté jeho hodnocení je 42% nebezpečné. Jeho velikost je 7190637 bajtů. Program není vidět, ale může nahrávat vstup uživatele a monitorovat aplikace.
Pokud se firefox.exe nachází "C:\Program Files", tak je jeho hodnocení 60% nebezpečný. Velikost souboru je 7162979 bajtů.
Co si o tom myslí uživatelé?
- 68 uživatelů si myslí, že firefox.exe je základní aplikace Windows nebo nainstalovaná aplikace.
- 5 uživatelů si myslí, že je neškodný.
- 4 uživatelé jsou přesvědčeni, že je neškodný, nebo aspoň není (výrazně) nebezpečný.
- 1 uživatel se obává nebezpečí.
- 4 uživatelé si myslí, že firefox.exe je výrazně nebezpečný a doporučují jej odstranit.
- 3 uživatelé nemají na firefox.exe žádný názor..
A co vy? Co si myslíte o firefox.exe a používáte IE7 Pro?
Microsoft zveřejnil binární formáty Microsoft Office
Nemožné se stalo skutkem, peklo zamrzlo (via KFL) :-)
Microsoft zveřejnil binární (legacy) formáty pro Word 97-2007, Excel 97-2007, PowerPoint 97-2007 a Office Draw 97-2007, a to pod licencí nazvanou Microsoft Open Specification Promise. Tento krok lze přivítat jedině pozitivně, během příštích let se tak můžete těšit na lepší kompatibilitu konkurenčních produktů s (dosud) proprietárními legacy formáty Microsoftu, a tím na větší konkurenci. Pro nové OpenXML formáty používané Office 2007 sadou je specifikace samozřejmě známá od jejich vzniku.
Microsoft mimochodem i bez výrazného tlaku konkurence dokázal vydat kancelářskou sadu, která je "o 10 let vpředu", ale větší tlak nikdy neškodí :-)
Mnohem jednodušší bude také vytváření Excel a Word souborů například z PHP či z jiných jazyků, zatím se export, kvůli absenci licence a neotevřené specifikaci formátů, řešil jako primitivní CSV či něco podobného (změna přišla až s exportem do OpenXML, tedy otevřené specifikace Excelu 2007, ale ten zatím nepodporují účetní systémy pro import, takže člověk je vázán na starší legacy formát).
Dostupný je díky Microsoftu mimochodem i konvertor legacy DOC, XLS a PPT formátů do OpenXML, na sourceforge.net. Už delší dobu je také dostupný ODF plugin pro Office, takže pokud vám někdo pošle text z OpenOffice (Writer / Calc), nemusíte se namáhat s jejich instalací.
Ke čtení: excelentní rozbor k binárním formátům napsal JoelOnSoftware.com
Microsoft Office 2007 - o deset let před konkurencí
Používám zhruba rok Microsoft Office 2007 a téměř denně musím obdivovat, kolik práce a inovací je v tomto systému obsaženo. Microsoft ve verzi 2007 totiž zcela přepracoval uživatelské rozhraní, věnoval spoustu času uživatelskému testování a použitelnosti, a ono to opravdu funguje.
Nová verze je totiž nejen výrazně hezčí než libovolná jiná kancelářská sada (OpenOffice vypadá oproti tomu vyloženě odporně), a lidé ji i proto chtějí, ale především výrazně zvyšuje produktivitu a kvalitu práce a (i začínajícím uživatelům) se lépe ovládá.
Geniální vynález ve formě WYSIWYGu v ribbonu
Vezměte si třeba takové styly, tedy něco, co běžný uživatel nebyl dosud schopen pochopit a plnohodnotně používat:
Ve všech starších verzích Office 97/2000/XP/2003 (a v deset let zaostalých OpenOffice 2.x) je volba stylu implementována jen jako nic neříkající textové pole "Nadpis 1", "Nadpis 2", atd. Normální uživatel něco podobně nepřívětivého a ne-WYSIWYG není schopen a ochoten používat. Pod "Nadpis 1" si nic nepředstaví, nevidí jak to bude vypadat, tak to nepoužije.
Obyčejné textové pole "Nadpis 1" je prostě moc programátorské, a je v přímém rozporu z použitelností a produktivitou.
Pokud je ale toto pole vizuálně naformátováno tak, jak vypadá v dokumentu, hned je všechno jinak. Hlavní nadpis má tedy i v menu velké černé písmo, nadpis druhé úrovně je oranžový a mírně menší než nadpis první úrovně, a nadpis třetí úrovně je modrý, ještě menší, a s písmem v italice.
Tento vizuální vjem značně napomáhá jistotě uživatele při volbě stylu, a ten se poté nebojí, a styly skutečně používá, místo aby prasil fonty "natvrdo".
Kdo jednou vyzkoušel pracovat se styly, tak nechce nikdy jinak, i u obyčejného krátkého desetistránkového dokumentu je přeformátování bez stylů práce na jedno odpoledne, zatímco se styly na 10 sekund.
Švejnar jede na letiště
A Václav Klaus opět na hrad. :-) Blahopřeji!
Přes výrazně nedemokratickou veřejnou volbu (prosazovanou levicí), kdy jedině je možné poslance různě zastrašovat a vydírat, to vypadá, že pravda, láska a pravice zvítězila :-) Ani kulky a střelný prach nakonec levici na vítězství nestačí.
Je jen škoda, že volba nebyla od počátku tajná, tedy bez zastrašování poslanců a senátorů, prezidenta by Česká republika měla již před týdnem, a národ by zůstal ušetřen stovek trapných levicových vystoupení. Ale aspoň se ti levičáci předvedli, co jsou za ... (cenzurováno).
Švejnar se mimochodem mimořádně trapně projevil po volbě. Na otázku co bude dělat, odpověděl že vůbec neví, ale že chce být v ČR a "být užitečný". Takové pokrytecké kecy. Užitečný komu? Korupci a vlastní peněžence, jako většina levičáků? Prostě je mu jedno, CO bude dělat, hlavně ať rychle dostane nějaké to veřejné KORYTO a přísun peněz od nás všech. Moc hezká ukázka levicového uvažování.