Microsoft Office 2007 - o deset let před konkurencí

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

Microsoft Office 2007 - o deset let před konkurencí

Windows Vista 18.02.08

Používám zhruba rok Microsoft Office 2007 a téměř denně musím obdivovat, kolik práce a inovací je v tomto systému obsaženo. Microsoft ve verzi 2007 totiž zcela přepracoval uživatelské rozhraní, věnoval spoustu času uživatelskému testování a použitelnosti, a ono to opravdu funguje.

Nová verze je totiž nejen výrazně hezčí než libovolná jiná kancelářská sada (OpenOffice vypadá oproti tomu vyloženě odporně), a lidé ji i proto chtějí, ale především výrazně zvyšuje produktivitu a kvalitu práce a (i začínajícím uživatelům) se lépe ovládá.

Geniální vynález ve formě WYSIWYGu v ribbonu

Vezměte si třeba takové styly, tedy něco, co běžný uživatel nebyl dosud schopen pochopit a plnohodnotně používat:

Microsoft Word 2007

Ve všech starších verzích Office 97/2000/XP/2003 (a v deset let zaostalých OpenOffice 2.x) je volba stylu implementována jen jako nic neříkající textové pole "Nadpis 1", "Nadpis 2", atd. Normální uživatel něco podobně nepřívětivého a ne-WYSIWYG není schopen a ochoten používat. Pod "Nadpis 1" si nic nepředstaví, nevidí jak to bude vypadat, tak to nepoužije.

Obyčejné textové pole "Nadpis 1" je prostě moc programátorské, a je v přímém rozporu z použitelností a produktivitou.

Pokud je ale toto pole vizuálně naformátováno tak, jak vypadá v dokumentu, hned je všechno jinak. Hlavní nadpis má tedy i v menu velké černé písmo, nadpis druhé úrovně je oranžový a mírně menší než nadpis první úrovně, a nadpis třetí úrovně je modrý, ještě menší, a s písmem v italice.

Tento vizuální vjem značně napomáhá jistotě uživatele při volbě stylu, a ten se poté nebojí, a styly skutečně používá, místo aby prasil fonty "natvrdo".

Kdo jednou vyzkoušel pracovat se styly, tak nechce nikdy jinak, i u obyčejného krátkého desetistránkového dokumentu je přeformátování bez stylů práce na jedno odpoledne, zatímco se styly na 10 sekund.

Živé náhledy na výsledek akce před jeho finálním výběrem

Microsoft šel ale v Office 2007 ještě dál, styly jsou nejen vizuální, ale také aktivní, "živé", a to při pouhém najetí myší nad styl.

Pokud tedy stojíte kurzorem na "Nadpisu 2" a najedete myší na styl "Nadpis 1", tak se text v dokumentu přeformátuje, v reálném čase, takže ihned vidíte co se stane, pokud kliknete myší. Pokud s myší odjedete pryč, text v dokumentu se ihned vrátí do původní podoby.

Stejně geniálně, tedy jako náhled v reálném čase při pouhém přejezdu myší, jsou dělané styly, orámování a vzhledy pro tabulky, obrázky, a desítky dalších věcí.

Změna ribbonu (horního menu) dle aktuálních potřeb

Horní ribbon se navíc mění podle toho, co právě děláte a potřebujete.

Pokud stojíte kurzorem v buňce tabulky, objeví se vám ihned relevantní ikony pro přidání či odebrání sloupce, pokud stojíte na obrázku, vidíte zase ihned ikony pro změnu jeho velikosti, editaci, či orámování.

příklad změny ribbonu při najetí na obrázekpříklad změny ribbonu při najetí na obrázek

Lokální menu

Výborná věc je i lokální menu, pokud označíte kus textu, objeví se při pohybu myší mírně nahoru lokální menu, čím více se k němu blížíte, tím méně je transparentní, a zde si můžete rychle zvolit nejčastější akce. Nemusíte tak myší jezdit přes celý monitor, k hornímu okraji obrazovky. Opět to šetří čas a zvyšuje produktivitu.

kontextové menu ve Wordu 2007kontextové menu ve Wordu 2007

Microsoft Office 2007 a uživatelé

Osobně jsem až překvapen, jak mimořádně pozitivně nahlížejí na Office 2007 uživatelé. Očekával bych, že lidé budou konzervativní, a chtít klasické menu, které znají z Office 95 po Office 2003. Není tomu tak.

V jedné firmě se zhruba před rokem legalizoval veškerý software (i předtím jej 90% bylo legálního, ale ne všechen, zejména kancelářské aplikace). První řešení bylo takové, že místo nelegálních kopií Outlooku, Wordu a Excelu se nasadil Mozilla Thunderbird, OpenOffice Writer a OpenOffice Calc. Výsledek? Opravdu výrazná nespokojenost uživatelů, kteří si stěžovali na (doslova) odporné rozhraní těchto aplikací, extrémní pomalost, nefunkčnost, těžkopádnost, a paradoxně nejméně na (ne)kompatibilitu s existujícími DOC a XLS soubory.

Na počítači sekretářky byla, z důvodu 100% kompatibility, nainstalována Microsoft Office 2007, ale všichni ostatní zaměstnanci oné firmy používali Thunderbird a OpenOffice. Už jej ale nepoužívají, a všichni mají Office 2007, protože oproti zaostalému (byť zdarma) open-source řešení, nasazenému po 3 měsíce, byl takový uživatelský odpor a nespokojenost, že vedení se rozhodlo investovat do Office 2007 pro všechny zaměstnance.

Zní to téměř jako reklamní blábol, ale dnešní stav je ten, že lidé v té firmě jsou nyní 100% spokojení, pracují produktivněji, a i rozsáhlé dokumenty jsou vytvářeny místo "prasení fontů, barev a velikostí" logicky a strukturovaně, pomocí stylů, s automaticky generovou TOC, a s dalšími vychytávkami.

Nelogičnosti

Samozřejmě, ani ribbon nemůže být za všech okolností dokonalý, některé věci si je nutné stále pamatovat a naučit se je.

Při pozorném pohledu tak člověk nalezne pár nelogičností. Například "Vložit (ze schránky)" je v hlavní záložce "Domů", zatímco "Vložit obrázek/graf/objekt" je v záložce "Vložení". Chápu důvod, v záložce "Domů" jsou prostě nejčastěji používané akce, a asi to nejde udělat lépe, ale nebylo by od věci uživateli dát možnost toto rozložení modifikovat.

Na některé jiné věci si prostě musí člověk zvyknout, například i na pozici "Pravopisu a gramatiky" v záložce "Revize".

Závažnější věc je ovšem nepoužití ribbonu v některých aplikacích sady Office 2007, a to v Microsoft Project (tam se to ale dá pochopit, je směřován na mnohem užší klientelu profesionálů), Visio (zde mi ribbon naopak výrazně chybí), OneNote (zde by se ribbon také velice hodil) či (nepříliš používaném) Publisheru.

Snad se toho dočkáme v další verzi, na ribbonu se člověk stane závislý. :-)

Závěr

Osobně jsem posledních 20 let pracoval vždy s klasickou koncepcí menu, od dob T602, AmiPro, WordPerfectu, Office 95, až po Office 2003.  Na Office 2007 jsem si musel pár měsíců zvykat, přece jenom 20 let jedné (byť ne ideální) koncepce vytvoří silný návyk. Když se ale dnes vracím k těmto aplikacím (pokud někde není Office 2007 zatím nainstalován), pracuje se mi výrazně hůř. Chybí mi WYSIWYG styly, živé náhledy, inteligentní menu, věci které při editaci textu opravdu pomáhají.

Myslím si, že Office 2007 je jedna z nejlepších inovací v oblasti ergonomie a použitelnosti GUI, která nás v posledních letech potkala.

Výborné je, že ribbon začínají používat i jiné moderní aplikace třetích stran, a jejich ovládání se tak stává snazší.


Komentáře

 1. 1 Pavel Černík 18.02.08, 08:02:25
  FB

  Jako správný pubescent jsem office zprvu nesnášel všemožně se snažil používat openoffice, thunderbird atd.. ale přece jen jsem před pár dnama neodolal a vyzkoušel... musím uznat že jsem se opravdu choval jak pubescent.. oproti openoffice jsou nové office 2007 mnohem rychlejší a práce je zde opravdu ve většině případů efektivnější... stejně jako Thunderbird který pořádně nezvládal synchronizaci, bez podpory kalendáře(doplněk lighting není moc dobrý) to taky nebylo ono, a když jsem chtěl zadat ke kontaktu narozeniny.. tak prostě chybělo políčko na zadání... znovu zvítězily MS office 2007...
  akorát mám pár nepříliš pozitivních zkušeností:
  1)V openofficech jsem mohl jednoduše psát rovnice přímo pomocí klávesnice.. v MS office to sice jde taky (lineární rovnice) ale nikde není pořádný návod jak vkládat často používané symboly (integrál, atd..). tohle je pro mě dost zásadní funkce takže i přes kompletní balík office 2007 stále musím mít nainstalován Writer abych mohl rychle napsat i složité rovnice :-(
  2)na welcome screenu při přihlašování do windows mi stále svítí alespoň jedna nepřečtená zpráva, a to i v případě že outlook žádnou novou zprávu nemá (používám dva účty - pop3 od centrum a imap ze školy) neví někdo co s tím? ..

 2. 2 Tomáš Herceg 18.02.08, 08:02:50
  FB

  [2] On i Microsoft Word 2007 umí psát rovnice bez použití myši, jenom o tom vědět. Přečtěte si můj článek http://vbnet.cz/blog-clanek--45-rovnice_ve_wordu_2007_bez_klikani.aspx... .
  Nechápu ale, proč se tím Microsoft nikde nechlubí.

 3. 3 Jan Angelovič 18.02.08, 08:02:50
  FB

  O2007 má naprosto bezkonkurenční kontrolu pravopisu! Samozřejmě není bezchybná, ale je DOST dobrá. A při současné ceně verze pro studenty a domácnosti není vůbec co řešit.

 4. 4 Rudolf Melounek 18.02.08, 08:02:53
  FB

  Původně jsem měl rozporuplné pocity na nové office, ale po chvíli otrkání a vyznání se v novém systému mohu říct, že pro jsou inovativní a přínosné. Bohužel mé konzervativnější okolí(přítelkyně, rodiče atd..) si na novy systém nemohou zvyknout. Pořád remcají, že tohle má být tam a tohle zas tady. Řekl bych objektivně, že nové office jsou výborné a skvělé, pouze narážejí na lidskou "omezenost" v jistém slova smyslu...

 5. 5 Jan Tvrdík 18.02.08, 09:02:10
  FB

  [4] Nějaký tip, jak napsat odmocninu?

  S 2007 jsem spokojen, taky se mi tam pracuje lépe než na starých officech. Akorát mi chybí možnost upravit si menu posvém.

 6. 6 Radek Hulán 18.02.08, 09:02:11
  FB

  [2] na rovnice je luxusní (a zdarma) doplněk Microsoft Word 2007 Math AddIn

 7. 7 Michal Minárik 18.02.08, 11:02:03
  FB

  Microsoft odviedol v Office 2007 kus práce a ovládanie aplikácií je možné považovať za veľký pokrok (v porovnaní s minulosťou). Čomu sa však (opäť) oblúkom vyhol je jadro Wordu. Je to rovnako nepoužiteľný program na vytváranie logických a typograficky slušných dokumentov ako jeho predchádzajúce verzie. Jeho správanie sa pri použití štýlov (nadpisy, odsadzovanie, zoznamy) si trúfam nazvať nedeterministické a nevyváži to ani inak príjemná funkcia živých náhladov definovaných štýlov. (Mimochom, štýly preddefinované MS sú síce veselé a farebné ale typograficky je to niečo strašné.)

  Celkovo však Office 2007 považujem za podarený (Používam hlavne Excel a OneNote.)

 8. 8 Juraj Zamocnik 18.02.08, 11:02:26
  FB

  Office 2007 som inštaloval s obavami, ale musím uznať, že to je paráda. Len škoda, že posledný týždeň bojujem s faktom, že celý interface sa mi prepol do 8-bitovej grafiky. Celé by ma to malo mať niečo do činenia s SMS Mirror driverom a ovládačmi ku grafike, ale viac mi k tomu nikto nevie povedať a sám to vyriešiť neviem. To u mňa tak trochu dosť zráža dojem z nových Office a možno budem prinútený vrátiť sa k starým 03. Škoda...

 9. 9 Pavel Černík 18.02.08, 01:02:51
  FB

  [8] není to špatné, možná to i využiju, ale nepochopil jste mě přesně: nešlo mi o vypočítání rovnice (na to mám maple / matlab) .. šlo mi jen o něco podobného jako psal tomasherceg: zapisovat rovnice pouze pomocí klávesnice (klikat na tlačítka je oproti přímému zápisu klávesnicí pomalé a v případě že nemám po ruce myš ale jen touchpad tak i mírně nepříjemné...) akorát jsem doufal že office bude obsahovat i nějaký další "mód zápisu" ...

  [4] nechlubí se tím.. vím to... ale doufal jsem že něco takového bude umět takže presně tuhle stránku jsem vygooglil ;-) .. akorát to není to co bych si představoval... velmi používaným znamínkem je u mě integrál... a ten lze myslím zapsat jen jako "222B" a přepnout na znak ([alt]+[X] - a to je občas kámen úrazu protože někdy mi office ke kódu přibere další znak a vyhodí něco jiného) .. pak tam musím nacpat podtržítko (počátek integrálu), znamínko mocniny (konec integrálu - z neznámého důvodu nelze zapsat pomocí [AltGr]+[š] takže musím přepnout na anglickou klávesnici) a ještě úžasný znak který bych popsal asi jako "pole s tečkama" které značí obsah integrálu (kód je "2592") ...
  zatímco pro stejný integrál v openofficech napíšu jednoduše toto:
  "{int from ## to ## {####}}"
  (křížky samozřejmě zastupují čísla případně jiné matematické výrazy, a uvozovky se nepíšou, závorky jsou podle libosti, a slouží pro upřesnění priorit.. aby to počítač pochopil správně) tenhle zápis mi přijde nesrovnatelně jednodužší, rychlejší a pochopitelnější - nepoužívám znamínko mocniny (horní index) pro umístění čísla nad integrál a podtržítko(dolní index) pro umístění pod integrál (když se podíváte na lineární zápis integrálu s číslama nad a pod, a srovnáte s integrálem s číslama v indexech, tak je stejný... zatímco jejich grafické zpracování je jiné..)

  doufal jsem že něco podobného jako v openoffice bude možné i zde.. ale jak vidím tak asi ne :-( .. škoda.. snad v příští verzi, nebo někdo udělá šikovný doplněk...

 10. 10 Zdeněk Jonák 18.02.08, 02:02:10
  FB

  Jak je to s licencováním Ribbonu? Pokud bych chtěl použít ve své řekněme komerční aplikaci menu á la Ribbon, podléhám nějakým licenčním nárokům? Nebo je to jedno?

 11. 11 fjalar 18.02.08, 04:02:24
  FB

  budu stručný... office 2k7 jsem dostal ve firmě jako první (2k3 se už nedaly sehnat) a musím prohlásit, že po prvním dnu rozpaků a hledání bych dnes už zpět nešel. ovládání je geniálně intuitivní a rychlé. microsoft konečně donutí uživatele používat styly a nejen je. z "volných enterů" je mi na zvracení, snad se veřejnost naučí konečně používat takovou základní věc jako odstavce a mezery mezi nimi... office 2k7 je revoluce a krok správným směrem.

 12. 12 Petr Čermák 18.02.08, 04:02:50
  FB

  [7] odmocnina: \sqrt, jinak o rozdílu mezi starou a novou verzí editoru rovnic a taky o číslování rovnic ve Wordu 2007 se píše tady: http://ist.uwaterloo.ca/ec/equations/equation2007.html...

 13. 13 Petr Čermák 18.02.08, 05:02:08
  FB

  [14] zkus napsat "\int_a^b sin(x)" Znak ^ se na české klávesnici píše altGr+š a ale hned se neobjeví - objeví se až po stisknutí dalšího znaku (nesamohlásky). Je to stejné jako když píšeš °C, taky se tam to ° objeví až po napsání znaku C. Toto není chyba wordu, ale obecná vlastnost české klávesnice.
  Nový zápis rovnic ve Wordu je opravdu skvělá věc, píšu v něm teď stejně rychle jako v texu. Imho největší nevýhoda je, že takto rovnice nejde psát v jiných aplikacích (powerpoint, excel...) a při kopírování se nekonvertuje do vektorového obrázku.

 14. 14 Pavel Černík 18.02.08, 05:02:56
  FB

  [18] heeej.. super :-) .. clovece... jeste par takovejch tipu a fakt ty rovnice zacnu delat v Off2k7 :-) skoda ze tohle se nikde v napovede clovek nedozvi.. vsude me odkazujou na "klepnete sem, pak klepnete tam.. atd..) nevis o nejaky strance kde by byl seznam pokud mozno vsech techhle prikazu?

 15. 15 Michal Filip 18.02.08, 07:02:22
  FB

  Částečná možnost modifikovat si menu (po které volá autor článku) existuje. Jedná se o panel nástrojů "Rychlý přístup", který se nachází napravo od tlačítka Office. Na něj lze umístit nejčastěji používané položky (například zmiňovaný Pravopis a gramatika stačí jen zaškrtnout a je vždy na dosah jednoho kliknutí - i když profíci asi použijí F7).

  Panel Rychlý přístup lze zobrazit nad i pod pásem karet a pokud se rozhodnete zvolit volbu "Minimalizovat pás karet" získáte tak doslova královský prostor pro váš dokument. Stačí pak jen kliknout na nadpisy v pásu karet a příslušná karta se Vám na dobu použití zobrazí.

 16. 16 Martin Jonáš 18.02.08, 08:02:46
  FB

  [19] Prakticky se stačí podívat na nějaký návod jak psát matematické výrazy v LaTeXu, protože syntaxe je velice podobná, ne-li stejná.

 17. 17 Petr Čermák 18.02.08, 11:02:02
  FB

  [19] Tak buď je to v nápovědě - automatické opravy (http://office.microsoft.com/en-us/word/HA100645981033.aspx...) ale trochu přehlednější je to v jednom PDFku (http://sharepoint.creol.ucf.edu/kik/OSE5312/Assignments/1.%20Tip%20-%20Word%202007%20-%20Equation%20shortcuts.pdf...). Nikde nejsou vysvětlený všechny vychytávky, bohužel.

  PS: zkuste napsat do editoru rovnic "\eqarray (5&a-&4&b-&2&c&&=&2&@&a+&&b&&&&=&6&@&&&b+&14&c&&=&53&)" - takovouhle skvělou věc se vám nikdy nepodaří naklikat, pomocí matice to bude vypadat vždycky blbě. To jak to funguje je vysvětlený na stránce, co odkazuju v [17].

  [21] Jo, většina z toho je stejná, ale má to svý specifika, na který když náhodně přijdeš, máš pocit, jako když objevíš bonusovej level v nějaký hře :).

 18. 18 kalwi 18.02.08, 11:02:39
  FB

  A netušíte někdo, jak donutit Excel 2007, aby se dokumenty otevíraly v novém okně a ne jako MDI v aktuálním?

 19. 19 Pavel Černík 19.02.08, 07:02:13
  FB

  [22] ... úžasný.. myslím že teď proti off2k7 nedokážu vymyslet už vůbec nic ;-) aspoň můžu uvolnit místo odebráním openoffice ..
  ps: asi poslední detail k uplné spokojenosti: jak dostanu počátek a konec integrálu nad a pod znamínko integrálu? vždy mi je to hodí akorát do indexů (to mi přijde samozřejmé vzhledem k syntaxi)

  pro admina: Kdyby jste všem lidem vysvětlovali výhody nového SW (na který lidé nejsou zvyklí a neumí s tím) stejně jako tady me2d09 tak by možná nemuselo být nutné (téměř) každého kdo má jiný názor a používá jiný software nazývat pubescentem, ovečkou atd.. ti uživatelé (stejně jako já) neznají spoustu věcí, které se nikde nedozví (pokud neví že to existuje tak to nebudou cíleně hledat)... a tím pádem jim nový SW přijde značně neefektivní..

 20. 20 Petr Čermák 19.02.08, 07:02:02
  FB

  [24] Tak toto fakt nevím, a myslím, že to nejde. Nejschůdnější asi je napsat všechny rovnice a pak na všechny integrály kliknout pravym myšítkem a "Změnit umístění indexů".
  Obdobně musíte použít myš, když chcete mít horní index stejně velký jako ostatní písmena - jedině přes pravý klik na index a nebo leda něco hodně utajeného :).

 21. 21 Diagon Swarm 20.02.08, 01:02:18
  FB

  Mám Off2003 jse přesvěe, že kdo umí dobře pracovat ve starších verzích, tak mu 2007 zas tolik nenabídne. Do 2003 si můžete doinstalovat zdarma i tu kontrolu gramatiky a stejně tak i podporu pro otevírání/ukládání v nových formátech (2007). Na 2007 pracuji s pracovními notebooky, takže přecházím v podstatě neustále mezi oběma verzema. Díval jsem se kolik stojí ugrade z 2003Pro a ten lepší vzhled by mi tu cenu rozhodně nevyvážil.

  Pokud bych kupoval nový balík, tak je zas ale logické, že půjdu do 2007, to jo.

 22. 22 David Radek 20.02.08, 02:02:32
  FB

  Bohužel, souhlas. Myslím, že ten "odskok" Microsoft Office od ostatních oficů byl znát už v minulejch verzích, nejvíc právě v práci se styly - tohle je prostě nejslabší část OpenOffice (mimo některých nekompatibilit). Jediný, co v MOf chybí je víc možností vlastního nastavení.

  Jinak ten příběh "o jedné firmě s výraznou nespokojeností uživatelů" je především díky "nevágnímu" slovníku očividně v rovině bájí a legend...