Switcher pro Windows 7 - výrazně lepší než Exposé

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

Switcher pro Windows 7 - výrazně lepší než Exposé

Windows Vista 19.10.09

Switcher je výborný a zdarma dostupný vizuální přepínač programů pro Windows Vista a Windows 7, který toho umí více než originál (tedy Exposé pro OS X). Je to miniaturní 400kB prográmek, plně konfigurovatelný, vysoce stabilní a s téměř neuvěřitelnou variabilitou.

Switcher používá plně Aero grafické rozhraní akcelerované pomocí GPU (je tedy rychlý), a při zobrazení aplikací jsou tak všechny aktivní - i pokud se vám na stránce přehrává Flash či WPM video, tak je prostě uvidíte.

Switcher na Windows Vista x64Switcher na Windows 7 x64 CZ

Klávesnice

Kromě aktivace Switcheru pomocí hotspotů myší jej můžete plně ovládat klávesnicí. A zde spočívá jeho síla.

Základní klávesová zkratka pro aktivaci je Win + ;. Tím to ale nekončí. V otevřených oknech můžete hledat pomocí Ctrl+F,  rychle je aktivovat pomocí stisku numerické klávesy (okna jsou očíslována), můžete si nastavovat prodlevu mezi zobrazením oken a Switcheru, a stovky dalších parametrů.

Moji konfiguraci pro Switcher si můžete stáhnout v souboru user.config a následně ji (při vypnutém Switcheru) rozbalit a nakopírovat do C:\users\USER\AppData\Roaming\Bao_Nguyen\ (dále vyhledejte soubor s tímto názvem v podadresářích a přepište jej).

Pokud máte otevřeno pár desítek oken, stačí stisknout Win + ; a začít psát část titulku okna (třeba "vm" pro VMware). Switcher vám automaticky vybere jedno (či více) oken, a po stisku Enter na něj bleskurychle přejde. Vše se dá tak plně ovládat z klávesnice , pomocí F1 až F3 si můžete volit mezi režimem Tile, Dock nebo Grid (Tile režim je shodný s Exposé, ostatní jsou nové), PgUp a PgDown také přepíná okna, a  psaní písmen, jak již bylo uvedeno, hledá v názvech oken. Půvabné jsou i klávesové zkratky pro minimalizaci, uschování okna, zavření a přesunu do toolbaru.

Myš

Samozřejmě funguje pro přepínání i myš, dá se nastavit horká zóna pro aktivaci (implicitně levý horní roh), dále použijete kolečko myši pro přepínání oken a kliknutím si okno zvolíte.

Rychlost

Pokud si nastavíte Transition duration na 0.0 sekund a Selection duration na 0.1 sekund, Switcher bude tak rychlý, že ani s klávesnicí nedokážete nic lepšího.  Vše se provede hned, jen přijdete o ty "úžasné" přechodové efekty.

Obecně je to první aplikace používající na 100% možnosti Aero systému Windows Vista, a zároveň dokazuje naprostou nadřazenost .NET programování nad staršími postupy. Ve 400KB C# kódu je tolik elegance a možností nastavování, že to v jiných jazycích nelze udělat.

Sláva .NET, sláva autorovi aplikace. Jmenuje se Bao Nguyen a bohužel mu není možné poslat ani PayPal dotaci, alespoň $10 by si okamžitě zasloužil od každého z tisícovek uživatelů. Samotný Bao Nguyen napsal výrazně lepší Exposé pro Windows, než to umí jistá obrovská jablečná korporace pro OS X. Je prostě dobrý, kdybych potřeboval programátora v Malajsii, tak jej určitě zaměstnám.


Na Windows XP můžete použít výborný TaskSwitchXP.


Komentáře

 1. 1 Černý Jan 22.10.09, 10:10:59
  FB

  Díky Radku, super prográmek.

 2. 2 Jiri Beran 13.11.09, 12:11:24
  FB

  Super. Jen mi trochu vadi, ze pokud chytnu okno a jedu s nim k levemu okraji a vezmu to pres roh, tak se switcher aktivuje. Chtelo by ho pri stistknutem tlacitku mysi deaktivovat.

  Sam jsem si aktivaci nastavil na "Search" tlacitko mysi Logitech..

 3. 3 Kamil Novak 10.12.09, 03:12:53
  FB

  Já sám sice nemám žádné zkušenosti s Exposé, ale Switcher používám a líbí se mi. Funguje opravdu velmi rychle a člověk se nemusí otravovat s nějakým nastavováním. O Switcheru jsem už taky psal svou zkušenost tady http://www.jaketoje.cz/software/rozsireni-windows/ostatni-vylepseni/switcher... a můžu ho všem co používají Windows 7 nebo Windows Vista jenom doporučit

 4. 4 Lukáš Václavík 02.11.10, 07:11:49
  FB

  Ahoj, Radku, mohl bys prosím tě znovu vystavit ten user.config? Stávající odkaz už nefunguje. Díky

 5. 5 Radek Hulán 02.11.10, 11:11:32
  FB

  [4] je to tam, neměl jsem nastavený IIS pro download 7z..