Jak nabootovat (MS-DOS) z USB flash disku

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

Jak nabootovat (MS-DOS) z USB flash disku

Windows Vista 07.08.07

Většina moderních stolních počítačů (a všechny notebooky) postrádá 3.5" disketovou mechaniku, nahrazuje ji čtečka paměťových karet, či pouhé USB porty. Běžně to není problém, pokud ovšem nechcete aktualizovat BIOS počítače (základní desky) či grafické karty. Poté disketu oceníte.

Alternativou, kterou podporují prakticky veškeré nové BIOSy, je bootování z USB paměťových zařízení. Mírně těžší je ovšem takovéto zařízení pod Windows Vista připravit. Jedním z řešení pro přípravu bootovacího USB flash disku či paměťové karty je použití aplikace HP Disk Storage Format Tool. Tato aplikace umí na USB flash disk zapsat Master Boot Record a nakopírovat patřičné soubory command.com, io.sys a msdos.sys.

Pokud používáte Windows Vista, žádné soubory io.sys a další samozřejmě nemáte, stáhnout si je můžete ovšem třeba zde, konkrétně MS-DOS bootovací sadu pro Windows Me. Také je k dispozici FreeDOS. Proveďte extrakci těchto souborů do nějakého adresáře, a na tento adresář poté nasměrujete aplikaci HP DriveKey.

Následně již můžete na bootovací USB flash disk doplnit další potřebné soubory (ROM obraz, aplikaci pro upgrade firmware) a provést vlastní upgrade.

příprava USB flash disku pro bootovánípříprava USB flash disku pro bootování