Jak obejít UAC ve Windows Vista při startu PC

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

Jak obejít UAC ve Windows Vista při startu PC

Windows Vista 16.08.07

UAC neboli User Account Control ve Windows Vista je velice dobrý bezpečnostní rys, kdy standardní uživatelský účet nemá práva administrátora, a spuštění systémových věcí, instalace aplikací, zavedení ovladače či změna stavu služeb vyžaduje potvrzení od uživatele. Je to obdoba sudo v *nixových systémech.

Přestože se tento proces může někomu jevit jako "otravný", jedná se o mimořádně důležitý bezpečnostní rys. Se zapnutým UAC nemá řada virů či spyware absolutně žádnou šanci, přestože nepoužíváte realtime anvivirus.

UAC ovšem může i znepříjemňovat život, důvod je ten, že není možné určité programy označit jako "bezpečné", či je nějakým způsobem podepsat administrátorem. Toto je zejména nepříjemné při startu počítače, pokud se spouští software, který UAC požaduje.

Naštěstí se celý UAC proces dá při startu počítače obejít, a to použitím aplikace Plánovač úloh namísto složky Po spuštění.

Jak spustit program bez UAC kontroly

Spusťte si Ovládací panely | Systém a údržba | Nástroje pro správu | Plánovač úloh. Zde si zvolete možnost Vytvořit úlohu… a nastavte nově vytvořené úloze Nejvyšší oprávnění.

V části Aktivační signály si zvolte spouštění procesu při přihlášení uživatele:

V sekci Akce přidejte vlastní program nebo odkaz na program, který se má spustit:

A v sekci Nastavení upravte možnosti takto:

Závěr

UAC je výborný bezpečnostní rys, nicméně řada Windows uživatelů na něj nebude zvyklá. Přesto bych silně nedoporučoval jej vypínat a pracovat na PC jako SuperAdministrátor.

Uvedený postup usnadňuje spouštění programů při startu počítače, není totiž požadována UAC autorizace.