Adobe CS3 Web Premium - splněný sen webdesignéra

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

Adobe CS3 Web Premium - splněný sen webdesignéra

Adobe CS3 Web Premium

Část z produktů dnes recenzované Adobe Creative Suite 3 Web Premium jsem popisoval již dříve ve starších verzích, jen ještě tato sada aplikací neměla v názvu Adobe, ale nazývala se Macromedia Studio 8, a obsahovala jen polovinu dnešních produktů. Koupě společnosti Macromedia právě Adobe se ukázala jako velice přínosná pro webdesignéry, protože spíše technické Macromedia nástroje (Dreamweaver, Flash Professional) získaly mnohem lepší integraci na nástroje kreativní a grafické (Photoshop, Illustrator) a work-flow aplikace (Acrobat, LifeCycle Designer).

Zatímco dříve představené Expression Studio od Microsoftu je zaměřeno spíše technicky na XHTML/CSS a ASP.NET / SilverLight programátory, tak Adobe Creative Suite 3 Web Premium pokrývá mnohem širší množství funkcí a potřeb, od programátorů v PHP / ColdFusion / JSP, kodéry v XHTML/CSS, kreativce kreslící ve Photoshopu a Illustratoru, až po flashové prezentace na stolních i mobilních zařízeních.

Jiná je samozřejmě také cena, která se blíží 58.000 Kč (upgrade je samozřejmě podstatně levnější), oproti 19.000 Kč za Expression Studio (včetně DPH).

Adobe jako průmyslový standard

Adobe Photoshop (PSD) a Illustrator (AI) je dnešní de-facto průmyslový standard, pro který v podstatě neexistuje konkurence (CorelDraw, PaintShop Pro či PhotoImpact jimi opravdu nejsou).

Stejným průmyslovým standardem je Flash, který má nainstalováno 99.3% internetových uživatelů (konkurence je nový SilverLight od Microsoftu, ale ten má zatím mizivý tržní podíl).

Jinak řečeno, pokud se živíte webdesignem, bez Adobe se neobejdete.

I když programujete v ASP.NET webové služby či nové SilverLight aplikace, budete Adobe produkty potřebovat minimálně pro grafický návrh, protože Expression Studio od Microsoftu nic na zpracování bitmapové či 3D grafiky neobsahuje.

Instalace a komponenty Creative Suite 3 Web Premium

Instalace celé sady byla na Windows Vista x64 trochu problémová. Adobe Acrobat na 64bitovém systému nejdříve nechce vytvořit "PDF Printer", protože neumí nalézt x64 verzi ovladače, je nutno jej tedy nasměrovat ručně, a následná aktualizace po instalaci (Updater 5) je potřeba spustit 3x, než postupně doinstaluje veškeré komponenty. Nicméně poté již vše funguje na 100% a Acrobat 8.1 již Vista x64 plně podporuje.

Velice dobrý je výkon aplikace, Adobe Acrobat startuje na mém PC (quadcore procesor, 8GB RAM, 4x500GB RAID-5 diskové pole) zhruba 0.5 sekundy, Photoshop CS3 zhruba 1.5 sekundy (poté je možné aktivovat File / New položku menu).

Vyřešen je také problém s minimalizací a následným obnovením aplikace, který u starších verzí Creative Suite CS1 a CS2 znamenal třeba i 5 sekundové překreslování, na CS3 je přechod z minimalizace okamžitý.

Po instalaci musíte celou sedu aktivovat, což zabere pár sekund komunikace se serverem Adobe přes internet. Velká výhoda u Adobe oproti aktivacím jiných produktů je možnost uživatelské deaktivace na daném PC a aktivace na jiném počítači, aniž musíte volat hotline. Kéž by něco podobného zavedl Microsoft u Windows Vista…

Adobe Creative Suite 3 Web Premium se skládá z těchto komponent:

 • Photoshop CS3 - bez zaváhání nejlepší program pro zpracování 2D grafiky, ve verzi Extended s přidáním 3D modelů, nová podpora pro smart objects a smart filters,  a celou sadou funkcí pro webdesign z ImageReady,
 • Illustrator CS3 - vektorový grafický program, nová je zejména lepší integrace s Flashem,
 • Fireworks CS3 - grafický program, který je pro řadu lidí snadnější pro webdesign a grafické úkony s ním spojené než Photoshop, jiná filosofie (bývalý produkt Macromedia), spojuje snadnost používání s nejdůležitějšími funkcemi Photoshopu a Illustratoru,
 • Bridge CS3 - katalogizační aplikace pro multimédia, s podporou RAW formátu, základní editací fotografií pomocí Camera Raw 4.2, a spouštěním přiřazených aplikací,
 • Acrobat 8.1 Professional - aplikace pro vytváření a editaci PDF souborů, zabezpečení a elektronické podpisy; za pomoci LiveCycle Designer 8.0 vytváření formulářů, jejich odesílání a zajištění workflow dokumentů,
 • Contribute CS3 - aplikace pro jednoduchou správu webů a blogů, včetně publikace na ně přes MetaWeblog API, vhodná spíše pro začátečníky,
 • Device Central CS3 - testování webových aplikací na různých modelech mobilních telefonů / emulátorech, podpora pro Flash,
 • Dreamweaver CS3 - vynikající profesionální nástroj pro vývoj v XHTML, CSS, JavaScriptu, AJAX (Spry framework), PHP a dalších technologiích,
 • Flash CS3 Professional - vývojové prostředí pro nejrozšířenější "multimediální" plugin pro webové aplikace, nově podpora pro programování v ActionScript 3.0, podpora pro FLV/MP3, a další,
 • Flash CS3 Video Encoder - nástroj pro hromadný převod videa do FLV formátu, určeného pro Flash přehrávače.

Adobe CS3 Dreamweaver

Technicky založené uživatele sady, tedy XHTML/CSS kodéry, AJAXové programátory a PHP programátory nejvíce zaujme Dreamweaver.

Jedná se o komplexní nástroj pro profesionály, který spojuje možný vizuální návrh webu (layout, CSS) s ruční editací kódu a naprostou kontrolou nad tímto kódem, a to od jedné stránky až po správu celé webové prezentace, její lokální testování a upload či synchronizaci přes (S)FTP/WebDav/Source Safe na remote servery.

Adobe CS3 DreamweaverAdobe Dreamweaver CS3

Jako renderovací jádro WYSIWYG režimu se dle některých informací používá Opera (Presto engine), takže podporována by měla být nejlepší možná sada CSS2 a CSS3, Device Central navíc zjevně používá Opera Small Screen Rendering (nicméně osobně si s implementací Presto engine nejsem tak jistý a tipoval bych engine na spíše vlastní, od Adobe, popřípadě silně upravenou Operu). Každopádně se jedná o schopný engine,  který dobře konkuruje IE jádru obsaženému v Microsoft Expression Web.

Pokud programujete v ASP.NET, můžete pro základní podporu použít i Dreamweaver CS3, nicméně zde bych raději doporučil Microsoft Expression Studio. Pro jakékoliv jiné potřeby (PHP, ColdFusion) je zde ovšem Creative Suite 3 Web Premium.

Jako novinka ve verzi CS3 je integrován Spry Framework. Jedná se o rozsáhlou Javascriptovou knihovnu určenou pro práci s daty a formuláři (XML soubor, HTML či JSON zobrazený následně pomocí tabulky, regionů či oblastí), widgets (samostatné objekty na stránce pro komunikaci s uživatelem) a sadu různých efektů (postupné zhasínání a rozsvěcování, slideshow, zachvění a další).

Pro vizuální použití Spry knihovny je dostupná v Dreamweaveru nová paleta:

Spry FrameworkSpry Framework

Zásadně se zlepšila v nové verzi i integrace na Adobe Photoshop. Pokud si zkopírujete ve Photoshopu kus grafiky či celé PSD do schránky, a vložíte je do Dreamweaveru, tak ten vám nabídne automaticky ořez obrázku, formát pro uložení (JPEG, PNG, GIF) a jeho optimalizaci., tedy obdobu "Save for web".

Srovnání Adobe Dreamweaver na Microsoftí konkurenci

Přímé srovnání Microsoft Expression Web a Adobe Dreamweaver CS3 odhalí několik drobných odlišností. Zatímco Microsoft Expression Web zcela nepokrytě kopíruje funkce svého konkurenta (který je na světě mnohem delší dobu), tak nabízí i některé funkce, které jsou propracovanější:

 • Expression Web má vizuální náhled na aktuální definici v CSS a jasný přehled o dědičnosti; na samotnou editaci CSS je tedy mírně vhodnější,
 • Expression Web implementuje kontrolu syntaxe XHTML kódu v reálném čase (tedy bez nutnosti bez refreshe), a žlutě označuje nepárové značky,
 • Expression Web podporuje českou kontrolu pravopisu, pokud máte instalované české Office 2007, velice užitečná funkce pro WYSIWYG editor,
 • Lepší podpora pro ASP.NET, podpora pro SilverLight.

Adobe Dreamweaver CS3 oproti tomu boduje v těchto oblastech:

 • Lepší správa webu jako celku, možnost použití SFTP pro upload,
 • Podpora PHP/MySQL serverové technologie, integrovaný základní parser pro PHP i bez spuštění lokálního  serveru (include a jiné),
 • Rozlišení lokálního, testovacího a remote serveru,
 • Vynikající integrovaná nápověda pro XHTML, JavaScript, CSS,
 • Lepší integrace na Adobe Photoshop a práci s obrázky pro web,
 • Podpora pro testování na mobilních telefonech pomocí CS3 Device Central.
 • Integrace Spry Framework (AJAXové knihovny) včetně vizuální podpory implementace.

Další funkce Dreamweaver CS3

Mezi další funkce Dreamweaveru patří skvělá podpora pro šablony, kdy si vytvoříte návrh obsahující statické prvky (menu, hlavička, patička) a následující stránky již zakládáte na tomto návrhu. Vhodný je tento postup pro veškeré weby nezaložené na CMS. Podobnou funkci mimochodem implementoval Microsoft i do svého Expression Web.

Velice dobře použitelné jsou i snippets, tedy kusy kódu, které si editor zapamatuje a umožňuje je později vkládat. Vlastní editor kódu samozřejmě podporuje obdobu Intellisense, tedy doplňování relevantního XHTML kódu, značek, CSS tříd a PHP funkcí dle aktuálního tagu či třídy.

Dreamweaver se dodává i s rozsáhlou sadou šablon, která je rozsáhlejší a dle mého názoru i kvalitnější než šablony u konkurence.

Užitečným programem je i Device Central CS3, který emuluje možnosti zobrazování mobilních telefonů různých značek (nové definice si můžete stahovat zde) a používá pro to Small Screen Rendering jádro z Opery, leadera mobilních prohlížečů:

Device Central CS3Device Central CS3

Bez zajímavosti není ani Contribute CS3, což je "zjednodušený Dreamweaver", tedy aplikace na ryze WYSIWYG editaci statických webů, jejich snadnou publikaci na remote serverech a případně i podpora pro publikování na blozích (obdoba funkce známé z Windows Live Writer) přes MetaWeblog a další API.

Závěr pro Dreamweaver CS3

Dreamweaver CS3 je skvělý nástroj pro editaci XHTML, CSS, AJAX a PHP webových prezentací.

V několika drobnostech je mírně horší než Expression Web (editace CSS bez náhledu, neexistující kontrola českého pravopisu), v řadě jiných věcí zase lepší (podpora pro MySQL/PHP, lepší integrace na Photoshop, Contibute CS3 pro začátečníky a Device Central CS3 pro testování mobilních telefonů),

Grafické programy - Photoshop, Fireworks, Illustrator, Bridge

Creative Suite 3 Web Premium je grafikův ráj. Zatímco Expression Studio sada od Microsoftu obsahuje jen poměrně jednoduchý vektorový Expression Design editor (určený zejména pro SilverLight), tak Adobe dodává ve své sadě hned tři profesionální grafické aplikace.

Illustrator je určen na editaci vektorové grafiky, Photoshop na bitmapovou grafiku (i když, funkce zde splývají, protože samozřejmě i Photoshop pracuje s vektory, smart objects a smart filtry), a Fireworks je zde ponechán jako bývalý produkt Macromedia pro ty, co oceňují jeho kombinaci vektorového a bitmapového kreslení a snadné funkce pro webdesign.

Adobe Photoshop CS3 Extended

Photoshop, podobně jako další nástroje v sadě, prošel rekonstrukcí UI, které je nyní subtilnější, přizpůsobitelnější, a přitom poskytuje více informací.

Z nových funkcí jsou v CS3 zejména Smart Filters, což jsou nedestruktivní filtry, které můžete libovolně přidávat a odebírat na smart objektech. Geniální funkce, které skutečně podporuje kreativitu a eliminuje možnosti omylů při aplikaci filtrů.

Adobe Photoshop CS3Adobe Photoshop CS3

Zlepšena je rovněž práce s křivkami, podpora Unicode, "healing" nástroje, podpora pro 32bitové HDR, konverze do černo-bílé, a ve "3D Extended" verzi jsou zcela nové funkce pro editaci videa (jednotlivých snímků), 3D modelů, nástroje pro měření (ruler), a podpora pro MATLAB.

Drobnou výhradu mám jen k exportu pro web, respektive ke zrušení ImageReady. Ano, ImageReady není a je nově integrováno do PS CS3. Funkce Slice a Slice Select Tool jsou nyní nově ve Photoshopu, nicméně, práce s exportem není tak pohodlná. Musíte si totiž pokaždé kliknout na zvolený řez, v novém dialogovém modálním okně zadat název řezu, okno zavřít, udělat nový řez, a až poté jít do Save for Web (and Devices) a zde si pro každý řez zvolit PNG/GIF/JPEG výstupní formát a stupeň komprese.

Je opravdu škoda, že paletka pro nastavení jména řezu a kompresního / výstupního formátu nebyla z ImageReady také transferována, nový způsob "krájení webu" je sice funkční, ale rozhodně pomalejší. Myslím, že v Creative Suite 4 se s touto paletkou zase setkáme ;-)

Adobe Bridge CS3

Ke grafickým aplikacím, a zejména Photoshopu, patří také Adobe Bridge CS3 a Camera Raw 4.2. Jedná se o základní prohlížeč a katalogizátor souborů, nicméně katalogizačních kvalit Microsoft Expression Media, založeného na špičkovém (odkoupené) iView Media Pro nedosahuje.

Výhodou Bridge CS3 oproti freewarovým nástrojům typu XnView je podpora pro více než 150 RAW formátů fotoaparátů a velice slušný editor základních parametrů fotografie Camera Raw 4.2.

Adobe Bridge CS3Adobe Bridge CS3

Adobe Fireworks CS3

Adobe Fireworks je bývalý produkt Macromedia, a je určen zejména pro tvorbu webové grafiky (zatímco Photoshop má mnohem širší použití). Pro řadu (začínajících) webových grafiků je Fireworks sympatičtější nástroj, protože má méně funkcí, a prostě se v něm lépe vyznají. Jednoduchá tvorba tlačítek, menu, rolloverů a dalšího se prostě "amatérům" dělá ve Fireworks snadněji než v plném Photoshopu.

Základní otázka na Fireworks vždy zní, jak dobře načítá PSD. Odpověď je klasická, Adobe Fireworks nepodporuje veškeré funkce Photoshopu CS3, takže zcela logicky některé složitější layouty s efekty se nenačtou plně.

Pokud děláte věci jen ve Fireworks, nevadí to, ale nepočítejte s tím, že si koupíte jen Fireworks, a načtete cokoliv z Photoshopu, to nefunguje.

Adobe Photoshop CS3Adobe Fireworks CS3

Bezvadně ale funguje opačná integrace, tedy vytvoříte si grafiku ve Fireworks, a uložíte ji do PSD (namísto dříve nativního PNG), zde je kompatibilita 100% a Adobe zde dosáhlo požadované integrace.

Jinak řečeno, pokud chcete dělat grafiku webu jen ve Fireworks, máte ve verzi CS3 k dispozici nové funkce, a kompatibilita na klienty používající naopak Photoshop CS3 také není problém.

Adobe Illustrator CS3

Zatímco v minulém století jsem ještě pracoval s CorelDraw, dnes je tento vektorový grafický balík téměř zapomenut. Adobe jej svojí kvalitou komba Illustrator / Photoshop zcela převálcovalo.

Novinky v Illustratoru CS3 nejsou revoluční, spíše příjemné. Nové je, po vzoru ostatních Creative Suite 3 aplikací menu, paletky, a lišta, možnost ukládat si pracovní prostředí, a vylepšeny jsou některé nástroje pro práci s barvou, volby prvků, zarovnání objektů, a zlepšena je také integrace na Photoshop a Flash (je zde nově například export do SWF).

Adobe Illustrator CS3Adobe Illustrator CS3

Závěr pro Photoshop CS3, Illustrator CS3 a Fireworks CS3

V grafických aplikacích ve verzi CS3 Adobe dále jen potvrzuje, že nemá konkurenci. Nabízí nové přizpůsobitelné uživatelské rozhraní Photoshopu a Illustratoru pro vyšší produktivitu, bezproblémová je práce a výkon na Vista x64, nové funce (zejména bych vyzdvihnul Smart Object a Smart Filters, plus podporu pro 3D ve verzi Extended) jsou výrazným zlepšením.

Trošku se pozapomnělo na Fireworks CS3, který upgradem na nové UI rozhraní neprošel, a dočkal se jen minoritních změn (je zde lepší, ale stále nikoliv plná, podpora práce s PSD z Photoshopu CS3, nová je možnost nativního ukládání do PSD).

Adobe Bridge CS3 trošku pokulhává za konkurencí v katalogizaci médií (Microsoft Express Media), ale to není klíčová aplikace této sady a vynahrazuje to povedeným Camera Raw 4.2.

Celkově je jasné, že Adobe Creative Suite 3 je pro grafika vynikající, a de-facto jediná možná volba.

Adobe Flash CS3 Professional

Adobe Flash plugin má nainstalováno 99.3% internetových uživatelů (konkurence je nový SilverLight od Microsoftu, ale ten má zatím mizivý tržní podíl). Flash CS3 Professional je nástroj pro vytváření Flashových aplikací a animací, nově s ActionScriptem 3.0, a lepší integrací na Illustrator, Photoshop a Fireworks.

Adobe Flash CS3Adobe Flash CS3

Osobně mě velice zajímá srovnání Adobe Flash versus Microsoft SilverLight, ale tomu se budu věnovat v jiném článku, a potřebuji na to více času.

Adobe Acrobat 8 Professional a LifeCycle Designer

Adobe PDF není jen standard na výměnu dat a čtení vždy stejně formátované dokumentace na webu, stolních PC či mobilních telefonech. Možnosti PDF sahají mnohem dál, než je "Export to PDF" v Microsoft Office 2007 či OpenOffice.org.

S Adobe Acrobat 8 Professional můžete PDF dokumenty rovněž editovat, exportovat do XHTML či Microsoft Wordu, přidávat k nim komentáře, slučovat více souborů, mazat stránky, a samozřejmě je zabezpečit.

Zabezpečení PDF může mít formu digitálního podpisu, takže je jasné, kdo je autorem dokumentu, a může také obsahovat digitální licence a práva k otevření a používání souboru. Toto zabezpečení se velice hodí pro elektronické knihy, které jsou distribuovány na komerční bázi, kdy si před jejich přečtením musíte nejprve vaši licenci aktivovat.

Adobe Acrobat 8 ProfessionalAdobe Acrobat 8 Professional

K Adobe Acrobatu se pojí i druhá aplikace, Adobe CS3 LiveCycle Designer. Tato aplikace umožňuje navrhovat PDF formuláře, sloužící k elektronickému vyplnění a následnému odeslání emailem či tisku. Formuláře mohou obsahovat i aktivní kód a vzorce, takže je možné vytvářet nejen uživatelem zadávaná, ale i počítaná políčka.

Formulář vytvořený LiveCycle Designer aplikaci je možné prohlížet a vyplnit (i komentovat, pokud jsou tak nastavená práva) ve volně dostupném Adobe Readeru 8.1. Spíše zajímavostí je, že samotný rozsáhlý Adobe 8.1 Professional se spouští a prohlíží PDF výrazně rychleji než mnohem jednodušší Adobe Reader 8.1.

Adobe LifeCycle DesignerAdobe LifeCycle Designer

Závěr

Adobe Creative Suite 3 Web Premium je úžasná sada aplikací pro kreativce a programátory určená primárně pro webdesign. Díky širokému portfoliu aplikací pokryje veškeré činnosti a práce s webdesignem (a grafikou) spojené.

Adobe Creative Suite 3 Web PremiumAdobe Creative Suite 3 Web Premium

Pokud je váš vývojový model založen na PHP/MySQL, AJAXu či XHTML/CSS, potřebujete Adobe Creative Suite 3. Pokud používáte ASP.NET, potřebujete (kromě Microsoft Expression Studio) Adobe Creative Suite 3 také, a to minimálně pro grafické návrhy a práce.

Adobe se podařilo v této verzi významně zlepšit uživatelské rozhraní, zvýšit výkon, zajistit kompatibilitu s Windows Vista (x86 i x64) a přidat nové funkce.

Pokud potřebujete jen některé produkty z této Adobe sady, můžete se podívat na Web Standard sadu, popřípadě Design Standard / Premium sady.