Android 2.2 s HTC Sense - moc nenadchnul
Vyzkoušel jsem Android 2.2 s HTC Sense na mém telefonu (HTC HD2) a moc nenadchnul. Nehodnotím přitom rychlost ani stabilitu nenativní implementace, či šílenou spotřebu baterie, jen funkce a ovládání.
První pocit ze systému je poměrně dobrý, hýbe se to překvapivě svižně a nevypadá to vůbec zle. Super je softwarová klávesnice (vypadá skoro stejně, ale píše se na ní lépe než na WM) a Webkit prohlížeč s Flashem (Opera Mobile 10 na WM je hodně dobrá, ale Flash v ní je jen Lite verze).
Moc pěkné je propojení kontaktů s Facebookem a Twitterem.
Nicméně vad je hodně. Jde přidat jen jeden Exchange účet, Hotmail (MAPI) přitom není podporován - nedostanu do něj tedy veškeré své emaily. Exchange samotný funguje dobře, sync kontaktů a kalendáře je taky ok. Samotná poštovní aplikace ale není tak dobrá, přepínání složek je složité. V Marketu není pro Hotmail taky nic použitelného. Nefungují úkoly z Exchange.
Samotný Market je navíc v ČR omezen jen na free aplikace, což je výsměch uživatelům.

Pro obyčejné Google služby vypadá Android 2.2 docela dobře, pro profi MS služby mi to nedává vůbec smysl.
Kindle versus iPad
ABBYY FineReader 10, OCR dokumentů a Kindle
Koupíte si tištěnou knihu a máte fantastickou čtečku elektronických knih - Amazon Kindle. Co uděláte? Knihu vložíte do scanneru a pomocí OCR převedete do formátu, kterému Kindle rozumí. Zabere vám to celé zhruba hodinu až dvě.
Zkoumal jsem různá OCR řešení a jako nejlepší v současné době se mi jeví ABBYY FineReader 10 Professional. Prodává se v krabicové verzi za cca 3.000 Kč + DPH (SW.cz).
Co se mi na něm hlavně líbí? ABBYY FineReader funguje rychle a spolehlivě, OCR je bezchybné, obsahuje řadu slovníků (několik desítek), spolupracuje s Microsoft Wordem při kontrole pravopisu, umí se učit nové znaky, rozezná záhlaví, zápatí a čísla stránek a správně je označí v rozpoznaném dokumentu (takže nejsou součástí textu knihy).
Základem je samozřejmě naskenování dané knihy (používám Canon MP640 multifunkční tiskárnu / skener; kniha v ukázce je Pište správně česky - poradna šílených korektorů). Skenování je maximálně zjednodušeno přes WIA/TWAIN ovladače, takže jen otáčíte listy knihy a mačkáte tlačítko "Skenovat", podle potřeby můžete ale samozřejmě použít nativní ovladače skeneru:
Pár Kindle triků
Když stisknete Alt+Shift+M
, můžete si zahrát Minesweeper, po stisku "G
" GoMoku. Klávesová zkratka Alt+Shift+G
udělá screenshot aktuální obrazovky do /documents/. Pomocí Alt+QWERTYUIOP můžete psát rychle čísla. A podržení vypínače na 15 sekund zařízení restartuje.
Na této stránce si můžete stáhnout 3.0.1 software update. Kindle je s ním rychlejší.
Takto vypadá kniha v angličtině a menu pro nastavení písma:
Čtěte kdykoliv: obal na Kindle s integrovaným světlem
Amazon nabízí za £50 (zhruba 1500 Kč) opravdu luxusní kožený obal na Kindle s integrovaným světlem. Lampička se vysouvá z pravého horního rohu a bere si energii přímo z Kindle. Vypadá to moc dobře a můžete tak číst za libovolných světelných podmínek - od prudkého slunce na pláži po temnou noc.
Kindle je tak jediné zařízení, kdy displej je neustále kontrastní, příjemný na čtení, bez odlesků a odrazů. Pokud si chcete opravdu číst, a ne pouze šoupat prstem po ušmudlané obrazovce, je to báječná volba. :-)
Jaký je iPhone 4? Především úplně obyčejný...
Marek Lutonský napsal na MobilMania.cz svoji recenzi iPhone 4 telefonu. Onen server Apple z nějakého důvodu fanaticky propaguje, ale proč ne, psát si mohou co chtějí. Přečetl jsem si onu recenzi a iPhone 4 mi ze všeho nejvíc připomíná Nokia Series 40 - je podobně obyčejný.
"Obyčejný" je totiž slovo, které iPhone 4 popisuje nejlépe, a sálá z celé recenze.
Taková moje krátká sumarizace oné recenze:
- iPhone 4 se nehodí pro práci kvůli neexistující "pracovní" úvodní obrazovce (kalendář, konktakty, notifikace, úkoly), zobrazuje jen ikony aplikací,
- v ČR se nehodí ani pro zábavu (iTunes plnohodnotně nefungují, stažené seriály z rapidshare v DivX nativně nepřehraje),
- nehodí se ani pro sociální sítě (není zde stále mimořádně užitečné propojení kontaktů a událostí s Facebookem),
- nehodí se pro zpracování a transfer souborů (vše musí prolézt přes iTunes),
- nehodí se pro plnohodnotný internet (nepodporuje Flash či Silverlight).
- nehodí se pro připojení jiných zařízení k internetu (když máte iPhone a iPad, ten druhý k internetu přes iPhone nepřipojíte),
- nehodí se do podnikového prostředí (iTunes a QuickTime je příliš velký bezpečnostní risk),
- a samozřejmě se nehodí pro lidi, kteří se neradi stávají členem sekty pouhou koupí čehokoliv.
Na co se tedy hodí? Na těch pár obyčejných funkcí, které zřejmě fungují. Zdá se mi to málo na revoluční, magický a brilantní telefon (jak jej popisuje sám Apple a novináři to papouškují) v ceně 18 000 Kč.
iPhone 4 nezaujal. Obyčejné telefony jsem přestal používat před 10 lety a jsem moc rád. Pokud nechcete obyčejný telefon, podíval bych se spíše na nejprodávanější modely z obchod.sunnysoft.cz. Apple se tam prodává taky, ale neobyčejné telefony jsou prodávanější.
Amazon Kindle a zmenšení okrajů (margin) u knížky
Amazon Kindle svůj displej občas nevyužívá na 100%, při zobrazení knížky jsou kolem 40px okraje. Zatímco velikost písma, počet slova na řádek, rozestup mezi řádky či font si můžete uživatelsky nastavit, okraje (margin) ne.
Existuje ovšem jednoduchá cesta, jak to změnit - připojte Kindle k PC, zobrazte si skryté soubory, otevřete soubor system \ com.amazon.ebook.booklet.reader \ reader.pref
a změňte hodnotu v HORIZONTAL_MARGIN
. Dobré je něco mezi 10 - 20, osobně používám "20".

Následně Kindle musíte restartovat - stiskněte Home
, Menu
, Settings, Menu
a Restart.
Outlook 2010 je báječný, zvláště ve spojení s Exchange 2010
Zhruba tři měsíce je na MSDN k dispozici anglická verze Microsoft Office 2010 a nedávno se začala prodávat i ta česká.
Největší změny zaznamenal asi Outlook 2010. Je extrémně rychlý. Zatímco ve verzi 2007 měl obrovské množství funkcí, ale už 2GB mailbox znamenal, že na notebooku startoval zhruba pár desítek sekund, verze 2010 naběhne do jedné sekundy. Neuvěřitelné. To je rychlejší start, než se vám načte v (již spuštěném) prohlížeči stránka triviálního Gmailu.
Design Office 2010 je implicitně laděn do tmavě šedé, ale dá se přepnout i do tradiční stříbrné či světle modré. Ribbon je možné konečně upravovat (respektive, doplňovat k němu svoje panely).

Amazon Kindle, další zkušenosti a knihy v češtině
Tento článek navazuje na první dojmy z Amazon Kindle, publikované před pár dny.
Kindle je perfektní na čtení knih
Hlavním argumentem proč si pořídit Kindle je, že chcete číst spoustu knih. Na tuto činnost se dle mé (nové) zkušenosti hodí Kindle dokonce lépe než tištěná kniha.
Zatímci třetí díl Millenium 3 (Dívka, která kopla do vosího hnízda) od Stiega Larrsona má přesně 768 gramů, Kindle váží jen 220 gramů. Kindle se taky mnohem lépe se drží v ruce, ať už ležíte v posteli, na gauči, anebo jedete někam v MHD. Je nádherně tenký, ale vydá se na něj přitom několik tisíc knih. Interní kapacita Kindle je 3000 MB, jedna kniha v MOBI formátu má typicky méně než 1MB.
Stránkování je rychlé, problikne tam sice na pár milisekund černá barva, ale je to podobné, jako když otočíte list v knize - už pár pár přečtených stránkách to nijak nevnímáte.
Samotný displej Kindle je úžasný - jedná se o pasivní technologii e-Ink, která vypadá a chová se podobně jako papír. E-Ink spotřebovává energii jen pro "naformátování" stránky, poté neustále zobrazuje obsah, aniž na to potřebuje jen jediný miliwatt. Také neřešíte pozorovací úhly - můžete se na něj koukat za 179 stupňů a bude stále stejně ostrý.
Stejně jako papír potřebuje Kindle pochopitelně trošku externího světla pro čtení.
E-Ink v novém Kindle je velice příjemný na oči, písmo je hezky vyhlazené, ostré, a neunavuje oči jako podsvícené počítačové LCD displeje. Velikost písma, rozestup řádků, počet slov na řádce, a font si můžete snadno měnit.
Grafitové pozadí Kindle neruší při čtení, tmavá varianta Kindle je asi lepší než bílá.
Pokud tedy chcete číst knihy, tak za cenu 3.200 Kč (včetně poštovného do ČR) není o čem uvažovat, jděte do Kindle.
HTC Peep (Twitter) nefunguje?
Twitter od včerejšího dne přešel kompletně na bezpečnější oAuth autentizaci namísto Basic autentizace. A protože HTC stále neuktualizovalo svého "Peep" klienta (přestože vynucený přechod na oAuth je známý zhruba 8 měsíců), setkáváme se s hláškou "The account was forbidden to access the twitter service".
Jediná možnost je přejít na jinou aplikaci pro Twitter - třeba moTweets (Windows Mobile).
moTweets ve verzi bez reklam stojí US$ 4 a má výrazně více funkcí a mnohem lepší ovládání než klient od HTC. Osobně jsem nakonec vlastně rád, že ke "zaspání" HTC došlo, k perfektním moTweets bych se jinak nedostal.
