MyEgo.cz - Radek Hulán webzine

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

HP Mini 5103 (WT211ES) - levný netbook s magneziovým šasi a výdrží 10 hodin

PC Hardware 06.11.2010

Používám pár dní HP Mini 5103 netbook, model WT211ES. Samotný HP Mini 5103 se vyrábí v mnoha variantách, model WT211ES je z nich ta hardwarově nejlepší - obsahuje 10" LED-podsvícený 1366x768px matný displej (takže se neleskne a nefunguje jako zrczadlo, což jinak platí pro 95% produkce), 2GB DDR3 RAM, velice slušný Atom N550 dualcore procesor na 1.5GHz, který umí zpracovat až 4 instrukce zaráz (HyperThreading), má Bluetooth, Wifi-B/G/N, rychlý 320GB 7200rpm disk, Ethernet port, 2Mpx webkameru, VGA výstup na externí monitor či projektor, SD/MMC čtečku karet, 6článkovou baterii, audio vstupy a výstupy, magneziové šasi, hliníkový kryt a velice dobrou klávesnici.

Za tuto konfiguraci zaplatíte částku 8.300 Kč s DPH, což je dost srandovní cena, vzhledem k tomu, že se jedná o netbook, na kterém můžete pár hodin i pracovat, prezentovat, nebo jen tak brouzdat po internetu, a který je přitom lehký zhruba jako ryze konzumní Apple iPad 64GB v ceně 24.000 Kč se zrcadlově lesklým 10" displejem.

Uvedený model HP se dodává s nepoužitelným SUSE Linuxem, ale není problém na něj instalovat Windows 7. Doporučil bych 32bitovou variantu, pro 2GB paměti není x64 potřeba, jen zabere více RAM. HP má na svém webu veškerý potřebný software a ovladače ke stažení.

HP Mini 5103HP Mini 5103

Jak nainstalovat Windows 7 z USB klíčenky

Windows 7 03.11.2010

Instalovat Windows 7 na netbooky s abencí DVD mechaniky je trošku složitější. Musíte si vytvořit bootovatelný obraz Windows 7 DVD na USB klíčence, s minimální kapacitou 4GB.

K tomu si spusťte příkazový řádek jako administrátor, v něm DISKPART a vykonejte tam toto:

LIST DISK
SELECT DISK 8
CLEAN
CREATE PARTITION PRIMARY
SELECT PARTITION 1
ACTIVE
FORMAT FS=NTFS
ASSIGN
EXIT

Ten druhý příkaz SELECT DISK 8 je nejdůležitější, číslo musíte napsat podle vaší skutečné konfigurace, jinak si kompletně smažete jiný disk:

SELECT DISK x

Apple OS X 10.6 - opravdu je to etalon uživatelské přívětivosti?

Apple OS X 01.11.2010

Apple OS X je některými lidmi označován za uživatelsky přívětivý či ergonomicky dobře zvládnutý operační systém. Osobně jsem OS X už několikrát zkoušel a můj názor na jeho ergonomii je přesně opačný - dle mého by 10 let starý koncept OS X  potřeboval pořádně osvěžit. S Windows 7 se mi pracuje mnohem lépe a jsem s nimi produktivnější, a tento článek by měl ukázat proč.

Jen jedno systémové menu

nedosažitelné horní menunedosažitelné horní menu

Představte si, že na běžném 24" monitoru s rozlišením 1920x1200 si v pravém dolní rohu spustíte kalkulačku. Nyní potřebujete změnit její typ z programátorské na vědeckou pomocí menu (já vím, v tomto konkrétním případě to jde i klávesovou zkratkou či zeleným tlačítkem, ale uvažujme, že chcete změnit typ jen přes menu).

Co pro to musíte udělat? Pokud je kalkulačka neaktivní, musíte na ni nejprve kliknout. Až poté se objeví nahoře menu kalkulačky. Poté musíte myší přejet z pravého dolního rohu do levého horního (celkem 2260 pixelů) a tam si v menu vybrat Scientific. A poté jedete myší opět přes celou obrazovku, dalších 2260 pixelů, kde budete kalkukačku ovládat.

Jak se to dělá ve Windows 7? Mnohem pohodlněji, přímo v aplikaci samotné, menu je totiž její součástí:

kalkulačka ve Windows 7kalkulačka ve Windows 7

Koncept jednoho systémového menu byl možná vhodný v roce 2000, kdy OS X vznikal, na tehdy běžných VGA či SVGA displejích, ale v roce 2010 a běžně používaných 24-30" LCD je dle mého překonán.

Práce s OS X a jedním menu je tak méně produktivní.

Windows Phone 7 a Apple iOS - uživatelský zážitek místo funkcí

Windows Mobile 30.10.2010
Windows Mobile před 5 lety

Apple s tím přišel jako první - s "chytrým" telefonem s iOS, který je vlastně poměrně hloupý. Jeho telefon ani ve čtvrté generaci neumí (bez povolení operátora - třeba v síti O2) sdílet připojení k internetu, nepošlete si na něm libovolný soubor přes Bluetooth, nemůžete jej ovládat přes PC, centrálně spravovat, dokonce nemá ani interního správce souborů. Spojení s počítačem a synchronizaci zajišťuje hudební přehrávač. Wifi router neexistuje. Nepřehraje nativně video, bez jeho konverze. Není propojen s Facebookem. Proč? Uživatelé "hloupých chytrých" telefonů by tomu jinak nerozuměli.

Chcete-li prodávat masám, musíte ořezat vše, co 90% lidí nebude běžně potřebovat a ponechat pouze pár velkých ikon. Místo toho se soustředíte na zářivé barvy a animace - nabídnete masám uživatelský zážitek z ovládání místo funkcí a masy jsou spokojeny.

Microsoft při vývoji Windows Phone 7 také pochopil, že pokud chce proniknout na masový trh běžných uživatelů, musí funkce omezit. Tedy žádné (uživatelsky viditelné) registry, žádný správce souborů, žádné sdílení internetu, žádný Wifi router, synchronizace přes známý hudební přehrávač (Zune).

A tak zde máme Windows Phone 7. Vypadá úžasně, báječně se ovládá, ale chybí mu funkce, které potřebují profesionálové - současní uživatelé Windows Mobile.

Je paradoxem, že funkčně zdaleka nejlépe vybaveným operačním systémem pro mobilní telefony je ten nejstarší - Windows Mobile. Je to řadu let takový malý počítač, nemá problém vůbec s ničím co potřebujete, nabízí neomezený Bluetooth, Wifi router, filesystém a správce souborů, vývoj aplikací není nijak omezen, vše je v něm povoleno.

Pro běžné masy je ale Windows Phone 7 darem z nebes - je krásný, graficky dokonalejší než iOS, rychlý, svěží, existuje u něj perfektní propojení s Facebookem, a vlastní telefony nabízí spousta výrobců - neexistuje jen jeden hranatý model, špatně padnoucí do ruky.

Problém je onen současný trend pouze pro pár procent uživatelů umírající Windows Mobile 6.5 platformy - další nabídka ve formě zatím horkou jehlou šitého Androidu (s mizernou podporou MS aplikací, Live služeb či Exchange a nedoladěným UI) či Symbian^3 nejsou odpověď, Bada, MeeGo a WebOS už vůbec ne.

Nejsem z takového vývoje nadšen.

Nezbývá asi než čekat, zda se zaměření Windows Phone 7 v dalších verzích nezmění, popřípadě zda Android (4, 5?) nedozraje, a zatím si užívat posledního svobodného a funkcemi nadupaného OS pro mobily - Windows Mobile 6.5.

Nová oficiální ROM pro HTC HD2

Windows Mobile 24.10.2010

HTC vydalo, po poměrně dlouhé době, novou oficiální ROM pro HTC HD2 telefon ve verzi 3.14.479.2. Číselně se jedná o dost velký skok oproti verzi 1.66, která byla předchozí oficiální. Součástí ROM je i nové rádio 2.15.50.14 (část ROM starající se o komunikaci - GSM, GPRS, HSDPA, Bluetooth, Wifi, atd.).

Zajímavé je, že pokud máte na telefonu neoficiálně upravený zavaděč (jmenovitě HSPL 1.66 či HSPL 2.08), po upgrade na novou verzi ROM máte neuvěřitelně málo volné paměti RAM, jen cca 50MB. Po downgrade na oficiální (nehackovaný) zavaděč 1.42 SPL či 1.66 SPL, provedení výmazu telefonu pomocí Task29 a novém flashnutí ROM přes bootloader je volná paměť při spuštěném HTC Sense na úrovni cca 180MB, tedy běžný stav.

Samozřejmě, pokud máte současnou ROM i zavaděč oficiální, nemusíte dělat nic z výše uvedeného, jen nahrát ROM novou.

HTC HD2 ROM 3.14HTC HD2 ROM 3.14

Rychlost Internet Explorer 9 Beta versus Chrome 7

Webdesign, CMS 19.10.2010

Testoval jsem Chrome 6 a není to špatný prohlížeč, několik týdnů jsem jej dokonce zkusil používat jako defaultní. Šlo to překvapivě snadno. Systém doplňků a povedené ovládání jsou příjemným osvěžením.

Nejhorší věcí na něm asi je absurdně vysoká alokace RAM (což mi ale s 16GB až tak moc nevadí), a stále relativní pomalost. Silně chybí akcelerace pomocí GPU, veškerého vykreslování stránky i Flashe.

A to platí i pro novou verzi 7:

alokace RAM jednou instancí Chrome s doplňky versus IE9 x64alokace RAM jednou instancí Chrome 7 s doplňky versus IE9 x64 s doplňky

Tuto akceleraci právě Internet Explorer Beta 9 nabízí, i v x64 verzi, a existuje pro něj speciální Adobe Flash "Square" x64 přehrávač. Funguje to stabilně a rychle.

inPage - jednoduchý web, fotogalerie a eshop od Zoneru za 10 minut

Webdesign, CMS 15.10.2010

inPage je správce webových stránek od Zoneru pro převážně statické prezentace vhodný pro informace o různých menších akcích, nabídkách, zájmových sdruženích, nabídce živnostníků či podobných aktivit.

Neprogramátor zde může snadno ve WYSIWYG editoru doplnit články, fotky z akce do fotogalerie, popřípadě i prodávat pár produktů v eshopu (s dodáním na dobírku či platbou přes PayPal).

Výsledek vytvořený během pár minut může vypadat takto:

Homepage

Prezentace obsahuje úvodní stránku, jednoduchý eshop, fotogalerii, kontaktní formulář, je v ní možné vyhledávat, a testovací stránku s jednou vnořenou podstránkou (v submenu).

Nejdůležitější utilita pro Windows? Autoruns

Windows 7 01.10.2010

Mark Russinovic je autorem nejdůležitější autility pro Windows, která není standardní součástí systému - Autoruns.

Tento miniaturní prográmek je věc, kterým snadno vyřešíte většinu problémů, záseků a zpomalení počítače. Umí zobrazit veškeré programy spouštěné při startu počítače, doplňky Exploreru i Internet Exploreru, běžící služby, zavedené ovladače, kodeky, naplánované úlohy. Veškeré tyto věci jsou přístupné i přes jiné nástroje integrované ve Windows, ale nikdy ne tak dokonale přehledně a na jednom místě.

Pokud nainstalujete 50 programů, bude se váš počítač spouštět klidně i o minuty déle, než je nutné, protože skoro každý z instalátorů dává zbytečný "quickstart" balast do registrů či složek Po spuštění.

Také pokud máte v systému (zatím) neznámý trojan, jeho kill-nutí ve Správci úloh a výmaz díky Autoruns to většinou uspokojivě vyřeší.

Nevýhody? Pokud ze spouštění vyřadíte něco, co je potřeba (klíčové ovladače), počítač už třeba nenaběhne vůbec, ani v nouzovém režimu. Před použitím je proto vhodné udělat aktuální bod pro obnovení, a to i pro zkušenější uživatele.

Pokud tomu ale rozumíte, je Autoruns většinou jediný švýcarský nůž, který potřebujete na údržbu Windows (XP / Vista / 7) u běžného uživatele během pár minut.

AutoRunsAutoruns

WebExpo 2010 - jaké si to uděláš, takové to máš

Webdesign, CMS 28.09.2010

Tento článek obsahuje mých pár krátkých a vzájemně nesouvisejících postřehů z networkingu na WebExpo 2010.

  • Warm-up party ve čtvrtek byla překvapivě plná (stovky lidí), i když jsem přišel už chvíli po zahájení a čekal jich maximálně desetinu.
  • Pixy měl tričko s nápisem omlouvajícím se za svoji nešťastnou éru bloggera, tak jsem mu to prominul a podal mu ruku. Přijal ji.
  • Martin Malý zjevně viděl Pulp Fiction a tak jej nerozhodil přivítací pozdrav "Á, naše děvka z Inglewoodu!". Pak se přesunul do Liberce, aby si zaplaval.
  • Lenka Janková si vzala krásné šaty odhalující prsa a mezi ně si strčila bílý telefon. Jak se jí má člověk dívat při rozhovoru do očí?!
  • Eliška Hutníková mi podvacáté vysvětlovala FourSquare. Stále jsem to nepochopil, ale poslouchala se (opět) moc hezky.
  • Petr Mára má úplně nového kluka a celý září štěstím.
  • David Grudl miluje pivo a když pije, programuje Nette. V Praze má přísun piva zajištěn zatím dobře, a tak vzniklo Nette 2.0.
  • Štěpán Bechynský z Microsoftu má taky rád pivo. Poté co vyhlédl z okna horního patra na nás tápající a pronesl "Budeme čepovat!" neměl daleko k samotnému Pánu Bohu. Nebo alespoň k Pánu Sudu.
  • Eva-Lotta je úžasná, kdo si nezačal kreslit při její skvělé úvodní přednášce, tak není člověk, ale Bender.
  • Tom Krcha naprogramoval P2P video streaming a P2P chat, který báječně fungoval. Kdo v sobotu ráno nechtěl vylézat z postele, měl vše online.
  • Jan Brašna spí raději na gauči ve Fleveu než v Plzni. Chápu jej.
  • Robin Raška na Twitteru pořád nadává Adobe, i když spí v jednom baráku s Tomem. Měli by si ten vztah ujasnit.
  • Žirafka je moje nejoblíbenější těhotná žena na WebExpo. Pořád se usmívá!
  • Jarmila Klimková neudělá ani krok bez záchranné placatice se slivovicí. Hodila se.
  • Irena z Microsoftu dělá v marketingu a nezná C++, proto nikdo nechápal, k čemu je vlastně dobrá. Pak se zjistilo, že zajistila půvabné hostesky roznášející pivo.
  • David Šmehlík se narodil chvíli po WebExpo, takže měl dobrou záminku pro zorganizování pondělní #after-after-party. Namíchal jsem mu kvalitně kořeněný tatarský biftek a chvíli jej krmil. Chutnalo mu to.
  • Maru Grafová sice není geek-girl, ale zase nosí fakt hezké boty i šaty.
  • Dušan Janovský by mohl úspěšně vést revoluci v Rusku, ale místo toho se usmívá a brnká na harfu.
  • Té blonďaté krojované hostesce z Microsoftu (druhý den), co vypadala na 17 let, táhne už na 24. Byla násilím svlečena z kabátku a měla v 12°C husí kůži. Nabízel jsem jí bundu, ale prý musí mrznout.
  • Na parkoviště před aulou se dostanete snadno, stačí u závory říci, že vezete materiály na přednášku. Bohužel, dvacáté auto, co opravdu vezlo materiály na přednášku, vpuštěno nebylo. My ještě ano.
  • Bílá trička s WebExpo potiskem jsou gay (a to ani nemusíte být blonďák s patkou nabok). A bílá trička zastrčená v kalhotách jsou double gay, sorry. Černá trička jsou ok.
  • T-Bone steak co dělají v hospodě na Farmě je lepší než panenka s chřestem.
  • Místní káva i zelený japonský čaj jsou vynikající.
  • Michal A. Valášek programuje v C# a baví jej BDSM. Chtěl jsem od něj kontakty na pár ženských sub, ale prý je jich nedostatek, tak nabídnul mužské, těch je přebytek. Nechci.
  • Jirka Kosek se začal kdysi dávno sám od sebe titulovat XML guru a lidi mu to pořád věří.
  • UI testování v praxi - když osloví promrzlá hosteska geeka slovy "chcete bonbón?" a natáhne k němu ruku s krabičkou, má to 8.5x nižší konverzi, než pokud začne přátelským "Ahoj". Geek se poté tolik nebojí.
  • Richard Fridrich z Centrumu zastává názor, že redesign je zlo. Vždy. Uživatelé se bojí změn.
  • Šárka na registraci je kouzelná, milá, každý rok hezčí, a spí jen 3 hodiny denně. Trošku se bojí výšek, ale moc jí to přitom sluší.
  • Evička na registraci skvěle pobavila větou "Vy nejste Šárka!" při pohledu na jmenovku co jsem si prohodil s Šárkou, a když jsem se jí zeptal, jak na to přišla, řekla s pokerově vážnou tváří "Já svůj team poznám!" :-) Ještě, že mi nepřidělila nějakou práci...
  • Vašek Stoupa to celé zorganizoval a patří mu velký dík.

IE9 zabere po spuštění 71 MB, Chrome 6 ovšem 366 MB

Webdesign, CMS 22.09.2010

Chrome 6 je poměrně populární prohlížeč založený na Webkitu. Google u něj střídá čísla verzí zhruba každý měsíc, zřejmě ve snaze vytvořit dojem zuřivě rychlého vývoje. A částečně je to pravda - funkčně se jedná o kvalitní prohlížeč, který slušně konkuruje i nově vydané (a velice povedené) beta verzi Internet Exploreru 9. Ten také podporuje CSS3, HTML5 a další technologie a navíc pro zobrazení veškerého obsahu používá akceleraci pomocí GPU. Je tak jeden z nejrychlejších prohlížečů.

Zásadní problém má Chrome 6 s rozšířeními. V základu obsahuje velice málo funkcí, takže když k němu doinstalujete gesta myší, Web Developer Toolbar, správce hesel, čtečku RSS, buttony pro Historii / Záložky / Stažení a pár dalších, zabere po spuštění bez jakýchkoliv načtených stránek 366 MB RAM.

A to se mi zdá dost - podobně konfigurovaný IE9 zabere 71 MB RAM.

Chrome 6 vs IE9Chrome 6 je slušný prohlížeč, ale spotřeba RAM je extrémní

Google by měl zjevně zapracovat nejenom na číslování verzí, ale také na spotřebě paměti. No a nakonec i na rychlosti, zkuste si tento strip v Chrome a poté v IE9 - Microsoftí prohlížeč má už v beta verzi mnohem rychlejší HTML5 technologie.