Amazon Kindle, další zkušenosti a knihy v češtině

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

Amazon Kindle, další zkušenosti a knihy v češtině

Amazon Kindle 02.09.10

Tento článek navazuje na první dojmy z Amazon Kindle, publikované před pár dny.

Kindle je perfektní na čtení knih

Hlavním argumentem proč si pořídit Kindle je, že chcete číst spoustu knih. Na tuto činnost se dle mé (nové) zkušenosti hodí Kindle dokonce lépe než tištěná kniha.

Zatímci třetí díl Millenium 3 (Dívka, která kopla do vosího hnízda) od Stiega Larrsona má přesně 768 gramů, Kindle váží jen 220 gramů.  Kindle se taky mnohem lépe se drží v ruce, ať už ležíte v posteli, na gauči, anebo jedete někam v MHD. Je nádherně tenký, ale vydá se na něj přitom několik tisíc knih. Interní kapacita Kindle je 3000 MB, jedna kniha v MOBI formátu má typicky méně než 1MB.

Stránkování je rychlé, problikne tam sice na pár milisekund černá barva, ale je to podobné, jako když otočíte list v knize - už pár pár přečtených stránkách to nijak nevnímáte.

Samotný displej Kindle je úžasný - jedná se o pasivní technologii e-Ink, která vypadá a chová se podobně jako papír. E-Ink spotřebovává energii jen pro "naformátování" stránky, poté neustále zobrazuje obsah, aniž na to potřebuje jen jediný miliwatt. Také neřešíte pozorovací úhly - můžete se na něj koukat za 179 stupňů a bude stále stejně ostrý.

Stejně jako papír potřebuje Kindle pochopitelně trošku externího světla pro čtení.

E-Ink v novém Kindle je velice příjemný na oči, písmo je hezky vyhlazené, ostré, a neunavuje oči jako podsvícené počítačové LCD displeje. Velikost písma, rozestup řádků, počet slov na řádce, a font si můžete snadno měnit.

Grafitové pozadí Kindle neruší při čtení, tmavá varianta Kindle je asi lepší než bílá.

Pokud tedy chcete číst knihy, tak za cenu 3.200 Kč (včetně poštovného do ČR) není o čem uvažovat, jděte do Kindle.

Jiné použití Kindle (než čtení knih)? Ani ne

Kindle má i integrovaný prohlížeč s Webkit jádrem, MP3 přehrávač a pár dalších blbinek. Zapomeňte na to, že tyto věci použijete, skoro cokoliv je pro tyto činnosti lepší než Kindle.

Pořiďte si Kindle, pokud chcete číst knihy, na jiné činnosti jsou vhodnější jiná zařízení.

Jak dostat do Kindle knihy

Když si koupíte Kindle, je automaticky spárován s vaším Amazon účtem. Také je mu přidělena emailová adresa ve formátu něco@kindle.com. Když na tuto emailovou adresu pošlete jako přílohu knihu v několika desítkách podporovaných formátech (včetně PDF, DOC, RTF, MOBI, HTML a dalších), Amazon vám ji zdarma zkonvertuje do formátu akceptovaného v Kindle, přeformátuje na rozlišení 6" displeje, a pošle do vašeho Kindle.

Když máte Wifi verzi, je to celé zcela zdarma, včetně stažení do Kindle, u 3G verze za to doručení zaplatíte.

Můžete si také napsat třeba skript, který stáhne dnešní noviny, z HTML je převede do MOBI formátu a pošle je na váš Kindle (E15 skript od Martina Malého). Ráno si pak Kindle zapnete, ten si přes Wifi zkontroluje nové knihy a během minuty si čtete denní zprávy jako "knihu". Nic nemusíte dělat, je to zcela automatické.

Druhá možnost, jak dostat do Kindle knihy je připojit jej k PC pomocí USB kabelu. Díky podpoře USB Mass Storage se objeví v počítači jako pevný disk, a knihy na něj normálně nakopírujete. Může se jednat o MOBI, PDF (ano, Kindle má nativní podporu pro PDF) a další formáty.

Na čtení technických PDF nemusí být ale 6" displej ideální, tato PDF jsou často navržena pro A4 rozlišení a na 6" displeji tak musíte buď pořád skrolovat, anebo používat opravdu malé písmo. Zde bude určitě lepší podstatně dražší Kindle DX s 9.7" displejem. Pro beletrii je to jedno, 6" verze má naopak výhodu v nižší váze a lépe se drží v ruce.

Kindle a čeština

Kindle nemá se zobrazením češtiny žádný problém, doporučený MOBI formát podporuje Unicode, stejně tak jako všechny tři fonty v Kindle.

Pokud máte svoji sbírku knih v PDB či prostém textu, snadno ji převedete do MOBI / Unicode. To je velice jednoduché díky fantastické (a zdarma dostupné) aplikaci Calibre, která podporuje Windows, OS X i Linux.

Pokud používáte Calibre, pošlete autorovi donation, zaslouží si to.

Převod knih do MOBI formátu pomocí Calibre

Calibre je aplikace, která umí katalogizovat vaše knihy, prohledávat je a převádět mezi desítkami formátů (DOC, PDB, eBook, MOBI, TXT, RTF, atd.). Při prvním spuštění se zeptá, jakou čtečku používáte jako primární (v tomto případě Kindle), nastaví defaultní vystupní formát (MOBI Unicode) a veškeré knihy pak automaticky převádí do tohoto formátu. Jen stisknete jedno tlačítko.

Calibre má také integrované ovladače pro Kindle třetí generace, opět pouhým stisknutím tlačítka transferujete vybrané knihy do Kindle. Nemůže to být snazší.

Takto vypadá v Calibre katalog knih:

Calibre eBook ManagementCalibre eBook Management

Pokud převádíte knihy z nejčastějšího PDB formátu, je dobré nastavit vstupní kódování znaků na Windows-1250 v Možnostech, a případně si zvolit i odsazení prvního řádku odstavce a další parametry, dle vašich preferencí pro formátování výsledné knihy:

Calibre parametry MOBICalibre parametry MOBI
Calibre parametry PDBCalibre parametry PDB

Automatické převody knih pak toto nastavení respektují.

Zdroje knih

Pro knihy v angličtině je zdroj jasný - Amazon.com. Vyberete si knihu v PC či přímo v Kindle, kliknete na "Purchase" a během minuty čtete (kniha je automaticky doručena přímo do Kindle). Je to nesmírně pohodlné. Stejně tak máte zakoupenou knihu dostupnou v Kindle for PC.

S českými knihami je to horší.

Existují PalmKnihy.cz, které mají v nabídce public-domain knihy, či knihy, kde už vypršela autorská práva, volně ke stažení. Stáhněte si MOBI Unicode formát, pokud tento neexistuje, pak PDB a převeďte knihu do MOBI pomocí Calibre.

S českými novinkami je to horší. Představa, že si místo trilogie Stiega Larssona vážící 2kg koupím to samé elektronicky jako eBook je bohužel v ČR zatím utopií.

Existují nicméně nadšenecké komunity, které digitalizují obrovské množství českých knih, zřejmě pomocí scanneru a následného převodu grafiky do textu / PDB pomocí OCR. Pokud s touto cestou nemáte problém (a v tuto chvíli vám asi nic jiného nezbývá), lze číst obrovské množství e-knih v češtině.


Komentáře

 1. 1 Jakub Malý 02.09.10, 10:09:36
  FB

  Jen dva dotazy
  1) kolik stránek se dá asi přečíst na jedno nabití? Rád bych si bral čtečku na cesty, dřív jsem měl Sony PRS 505, tam se slibovalo okolo 5000 otočení stránky, ale bylo to silně nadsazené, reálně to bylo kolem tisíce. Proto mě zajímá reálná zkušenost, ne údaj ze specifikace.
  2) Amazon doručí Kindle přímo do ČR? Bez nutnosti používat nějaké shipito apod, tedy nechat si dovézt zboží jinou službou?

 2. 2 Radek Hulán 02.09.10, 10:09:40
  FB

  [1] baterii dost vybíjí Wifi, ale pokud člověk jen čte knihy, bude to určitě víc než 1000 stránek (po několika stovkách baterie ukazuje cca o 10% méně), 5000 stránek by mohlo být reálných. Po týdnu to neumím odhadnout lépe.

  Jinak Amazon US zasílá nový Kindle přímo do ČR. Stojí to US$ 20 za UPS Express (do 3 dnů doma).

 3. 3 Martin Talavášek 03.09.10, 12:09:13
  FB

  Ten nedostatek českých knih je pro mě zatím posledním mínusem před objednáním :( Vypadá to vážně na skvělé zařízení...

 4. 4 Jakub Malý 03.09.10, 03:09:01
  FB

  [3]

  Zdroje knih:

  http://www.gutenberg.org/wiki/Main_Page... (EN)
  http://www.truly-free.org/ (EN)
  http://www.robov.knihy.szm.com/aut.htm... (CZ)
  http://www.free-ebooks.net/ (EN)
  http://ebooks.webovastranka.cz/... (CZ)

  A číst v angličtině je taky fajn, aspoň se člověk pocvičí.

 5. 5 Roman Sladecek 03.09.10, 06:09:31
  FB

  este taka drobnost. Kindle sa nabija iba z USB cez pc? alebo treba objednat aj redukciu na europske zastrcky (ak to ma aj adapter na nabijanie) ?

 6. 6 Radek Hulán 04.09.10, 07:09:40
  FB

  [5] nabíjí se přes USB, na sobě má standardní microUSB konektor

 7. 7 Vítězslav Outlý 05.09.10, 06:09:59
  FB

  Dobry den, dle vseho se jedna o vybornou vec. Chtel jsem se ale jeste na nejak drobnosti zeptat:

  1) Jak je to s pripojenim na internet? Samozrejme mi nejde o stahovani hudby atd. Pouze na cteni webu typu idnes.cz atd. - je pripojeni pres 3G skutecne zdarma i v cechach? nebo se musi nekde neco platit?
  2)nekde jsem se docetl, ze cena knih je (kupovano z CR) o neco drazsi nez napr v USA - je to pravda? Je rozdil veliky?
  3)nejmene dulezity dotaz - je mozne do kindle vkladat i fonty, ktere sam chci?

  omlouvam se za mozna hloupe dotazy ale moc se v techto vecech nevyznam a nerad bych byl po pripadne koupi nemile prekvapen.

  Dekuju!!!!

 8. 8 Jan Novy 05.09.10, 09:09:53
  FB

  [3] Klidně objednávejte, knih je v češtině je dostatek, hledejte v google e-booková fóra.

 9. 9 Jan Novy 05.09.10, 09:09:59
  FB

  Ano, Calibre je výborný soft. Nyní ještě vzniká další užitečná pomůcka - manažer kolekcí pro správu a organizaci knih přímo v Kindle. Zatím jen beta a pro Windows, ale autor zvažuje i možnost nabídnout ho časem i jako plug-in pro Calibre.
  http://www.mobileread.com/forums/showthread.php?t=94261...

 10. 10 Jan Novy 05.09.10, 10:09:09
  FB

  [9] Ještě ke Calibre - tento program umí kromě ukládání knih do Kindle přes USB i jejich odesílání na mail, takže se nemusí používat mailový klient. V nastaveních programu je třeba jen zadat příslušnou mailovou adresu a pak už stačí kliknout na položku menu připojit/sdílet a knihu odeslat. Brzy se pak objeví v Kindle bez nutnosti připojovat ho kabelem.

 11. 11 Jan Novy 05.09.10, 10:09:41
  FB

  [7] ad 1) Amazon nabízí dle svých smluvních podmínek přístup na celý web přes 3G jen zákazníkům v USA. Podmínky v jiných zemích včetně ČR mluví o přístupu pouze na obchod. To je základní pravidlo. Pak ještě zřejmě všude funguje Wikipedie, i když o tom smluvní podmínky mlčí. Procházel jsem různá diskusní fóra a v praxi to vypadá tak, že přístup na celý web (nejen na obchod a wikipedii) místy fungovat může i mimo USA, možná záleží na tom, jak místní operátoři vyjdou Amazonu vstříc. Nic ale není garantováno a mění se to i s updady firmware - lidí v některých zemích píšou, že jim neomezený přístup na web chvíli fungoval a s novým firmwarem přestal nebo dokonce že jim fungoval a když vyjeli do zahraničí, dostali hlášku, že web není v této lokaci dostupný a po návratu domů už to nefungovalo ani tam. Poslední info z fór v Čechách od majitelů KindleDX mluví o tom, že by to snad měl web přes 3G v tuzemsku nyní jít, o tom, jak je to na Kindle 3, jsem zatím nic nenašel. Sám to zkusit nemůžu, mám jen verizi Wi-Fi. Ještě malé upřesnění k článku - u 3G verze za stažení knih zaplatíte jen když budete stahovat přes 3G, když budete stahovat přes Wi-Fi (každá verze 3G má i Wi-Fi) platit také nebudete.
  ad 2) jak je to s cenami knih, zatím nevím
  ad 3) zatím to myslím nejde, ale tři základní fonty jsou perfektně čitelné, dá se nastavovat jejich velikost a mně naprosto stačí

 12. 12 Zdenek 06.09.10, 10:09:28
  FB

  Fascinující! ... napadá mě ale ještě jedna věc: lze v textu vyhledávat, vytvářet si třeba záložky nebo jen tak skočit na TOC a poté zase zpět?

  Když čtu nějakou "papírovou" knihu, hledání je, pravda, problém. Na druhou stranu mohu velice jednoduše prolistovat již čtenou kapitolu - jedním prstem si podržím stávající stranu a listuji.
  Také na papírové knize vidím, jak jsem daleko - a i dle toho, jak "daleko jsem od vazby" se mohu v knize orientovat.

  Má kindle něco takového? Scrollování v PDFku mi nepříjde jako efektivní způsob čtení.

  + neexistuje nějaký prográmek, který by PDF zmenšil pro 6" displej bez posílání na Amazon mail? (kdo ví, jak dlouho bude tato služba zdarma ;D)

 13. 13 Radek Hulán 07.09.10, 11:09:35
  FB

  [12] jasně, dají se vytvářet záložky, psát poznámky, skákat na TOC, to je součástí firmware..

 14. 14 Petr Žanta 07.09.10, 02:09:58
  FB

  Tak už mám též objednáno. Jako dlouholetý čtenář nejdříve mobil s Windows mobile dnes Android jsem se rozhodl, že si udělám radost a nechám odpočinout očím.
  Zajímá mne jaké máte zkušenostní s knihami z palmknihy.cz? V jejich fóru jsem se dočetl, že bývá problém s DRM, prý to u některých knih hlásí "Not support DRM file type"

 15. 15 Radek Hulán 07.09.10, 03:09:49
  FB

  [14] knihy z PalmKnihy rozhodně nebudou s DRM :) Nákupy na Amazonu s DRM samozřejmě jsou, ale s takovým, kterému Kindle rozumí. Je to pochopitelná ochrana autorských práv, aby nebylo možné knihu kopírovat na další Kindle...

 16. 16 lukas lukaas 08.09.10, 09:09:05
  FB

  Chtěl jsem se ještě zeptat, jak je to s podporou knih ve formatu .prc
  Mám jich doma spoustu ještě z palmu.

  Jestli jsem to správně pochopil, tak čtečka umí jen pdf a MOBI.
  Zbytek formátů musím převádět v Calibre.
  Jdou tam i ty prc soubory?
  Díky

 17. 17 Radek Hulán 08.09.10, 11:09:29
  FB

  [16] Calibre podporuje PRC (umí snad 50 formátů), a snad i Kindle nativně, i když to jsem netestoval

 18. 18 Polička Pavel 09.09.10, 12:09:52
  FB

  [7] Ad 2.: Cena za knihy je v ČR opravdu o něco vyšší, vesměs bych řekl že to bude 3.5$, protože knihy, které indie autoři nabízejí pro USA zdarma mají při nákupu v ČR tuto hodnotu. Proč tomu tak je nechápu a asi ani nepochopím. Další spousta knih není v Evropě dostupná vůbec.

  Jednoduché řešení je změnit si v detailech profilu vlastní adresu na vymyšlenou, americkou. Amazon se k vám pak chová jako k Američanovi i se všemi výhodami z toho vyplývajícími. Nicméně zkusil jsem to a už za 12 hodin mi napsal "Account specialist", že je jim to divné a že by bylo fajn, abych svoje bydliště dokázal. A hádám, že pokud je člověk ignoruje, tak mu za nějakou dobu adresu změní a některé knihy klidně i z Kindlu smáznou.

 19. 19 Agesath 10.09.10, 09:09:51
  FB

  Radku, ještě bych měl dotaz k tomu, jak se čte technická literatura. Nemohl bys ukázat screenshot nějakého pdfka, např. něco od Oracle či javovskou dokumentaci, něco s grafy či technickými obrázky. Něco, co předpokládá, že je to A4. Pokud budeš mít chuť a čas, tak ideálně screenshot zobrazení a pak i po převedení přes Amazon. Díky

 20. 20 Radek Hulán 10.09.10, 10:09:42
  FB

  [19] "A4" PDF se zobrazí perfektně, ale není to zrovna požitek číst na 6" LCD. Na výšku to je moc malé (zkus si zmenšit ten screenshot na 6"):
  http://myego.cz/img/amazon/pdf1.gif...

  Na šířku to už jde, ale zase toho moc nevidíš:
  http://myego.cz/img/amazon/pdf2.gif...

  Samozřejmě, dá se zvětšit PDF na 150%, ale poté pořád jen skroluješ. Na opravdu kvalitní čtení PDF to chce Kindle DX (9.7").

 21. 21 pm 13.09.10, 10:09:23
  FB

  Radku,
  dovol otazku: rikas, ze prenos pres 3G je zpoplatnen, pres WiFi neni. Taky se zda, ze knihy, ktere jsou v USA zadarmo, jsou u nas za poplatek v radu jednotek USD.
  1. Pokud si tedy koupis pristroj s 3G, mas uz pak knihy vzdycky zpoplatneny, nebo se to u 3G zpoplatnuje podle realneho aktualniho zpusobu dodani (tj 3G vs WiFi)?
  2. Knihy zadarmo jsou u nas s poplatkem prave kvuli tomu dodani pres 3G, nebo jsou u nas proste drazsi vzdycky?
  Diky
  P

 22. 22 Polička Pavel 14.09.10, 08:09:53
  FB

  [21] Dodání knih je vždy zdarma, ať už přes WiFi nebo přes 3G. Dodávání časopisů a novin PŘES 3G je zpoplatněno částkou 5 dolarů/týden. Přeposlání vlastního dokumentu přes 3G (není moc důvodů proč to dělat, buď to do Kindlu můžete nahrát přes USB, nebo pokud potřebujete vlastní vlastní dokument zkonvertovat do formátu čitelnějšího na Kindlu, Amazon to zkonvertuje zdarma a následně to do čtečky nahrajete přes USB nebo WiFi) stojí 1 dolar za každý MB.

  Jinak knihy jsou u nás opravdu vždy dražší, kvůli nějakému zvláštnímu počítání daní. Nutno říct, že ty ceny jsou hodně nefér, protože třeba i knížky, které jsou USA zdarma mají připočítaných těch pár dolarů, který Amazon připisuje VAT. Řešením je ta americká adresa, viz [18].

 23. 23 Martin Forman 15.09.10, 12:09:45
  FB

  Dotaz: existuje pouzitelny zpusob konverze formatu .djvu do Kindle? Zejmena pokud nejde o cisty text, ale o text doplneny grafy, diagramy a pod..

 24. 24 Vinter Pavel 16.09.10, 02:09:24
  FB

  Měl bych otázku. Nebyl by tu někdo, kdo by uměl trochu lépe popsat, jak nastavit stahování pomocí skriptu někomu, kdo netuší souvislosti?
  viz věta v článku "Můžete si také napsat třeba skript, který stáhne dnešní noviny, z HTML je převede do MOBI formátu a pošle je na váš Kindle (E15 skript od Martina Malého)".

  Děkuji předem

 25. 25 Luboš Melichar 16.09.10, 02:09:50
  FB

  tip na německý nejlépe výkladový slovník?
  procházel jsem amazon store ale nic pěkného co by kindle pobral jsem nenašel..

 26. 26 Anna Cermanová 16.09.10, 04:09:50
  FB

  Chápu, že tohle není žádné fórum s nápovědou pro laiky, ale jste momentálně asi jediný člověk, který by mi mohl poradit... Koupila jsem si před pár dny Kindle. Jako redaktorka jsem ho chtěla použít hlavně na čtení rukopisů knížek - textů v Pdf, které už jsou jako kniha vysázené. Tj. obsahují klasické zrcadlo, blok textu, a kolem bílé místo. Když si to na Kindlu otevřu, načte mi celou stránku a písmena jsou tedy k neučtení malá. S tím jsem si poradila zoomováním a manuálním posunováním "rámečku" - až potud to bylo ok. Jenže po překliknutí na další stránku sice zůstane zoom, ale "rámeček" se znovu posune na okraj stránky, takže mi na stránce zůstane jen levá půlka textu. Manuálně to upravovat u každé stránky je prostě šílený. Zatím se mi nepodařilo přijít na žádný způsob, jak Kindle přinutit, aby zachoval nejen zoom, ale i jeho umístění na všech stránkách textu...
  Díky za pomoc.
  Anna

 27. 27 Radek Hulán 16.09.10, 07:09:50
  FB

  [26] nejlepší asi bude převést pomocí aplikace Calibre to PDF do MOBI formátu, kdy se text přeformátuje

 28. 28 Jan Novy 16.09.10, 11:09:19
  FB

  [27] Ano, to je asi nejlepší. S kvalitním převodem některých pdf v češtině jsem měl ale v Calibre problémy, ovšem pomohl freeware Mobipocket Creator - http://www.mobipocket.com/en/downloadsoft/productdetailscreator.asp...
  (přetáhnout soubor do rozhraní, kliknout na import, pak na build). Výsledný formát prc Kindle podporuje.

 29. 29 Anna Cermanová 17.09.10, 09:09:42
  FB

  Super! To jsem přesně potřebovala. Díky moc.

 30. 30 Luboš Melichar 17.09.10, 12:09:33
  FB

  [28] Calibre je užasný prográmek ale s češtinou mám problém téměř u každého druhého pdf. Tak například http://www.ewitis.cz/temp/horecka.pdf...

  Nemůžete to zkusit překonvertit do mobi prosím?
  Ten doporučovaný Mobipocket Creator taky zklamal.

  Tak nevím kde je zakopaný pes...

 31. 31 Petr Žanta 17.09.10, 04:09:54
  FB

  Tak dnes mi po 3 dnech (15 posláno a 17 v poledne mi UPS zvonila u baráku) dorazil můj Kindle. Je to naprostá bomba. Přikládám pár sice nepovedených ale reálných fotek.

  http://img834.imageshack.us/img834/3206/51432502.jpg...
  http://img299.imageshack.us/img299/7939/59006513.jpg...
  http://img709.imageshack.us/img709/8594/74220508.jpg...
  http://img188.imageshack.us/img188/6879/75133953.jpg...

 32. 32 Lukas Novotny 17.09.10, 09:09:40
  FB

  Kindle je dobry i pro web! Idealne pro textove verze stranek!

 33. 33 Jakub Mrazek 19.09.10, 01:09:17
  FB

  Mám dotaz, jak je to s organizací knih v Kindlu? Pokud tam nahraju několik set knih, dají se nějak řadit, rozdělovat do složek (třeba podle autora/žánru..)? Nebo jsou v jednoúrovňovém seznamu, kterým musí člověk listovat než najde co chce? Jde mi o to, když má člověk rozečteno více knih, jak rychle se mezi nimi dá přepínat.

 34. 34 Lada Phalanová 19.09.10, 09:09:03
  FB

  Existuje na Kindle něco jako RSS? Zapnu wifi a stáhnou se mi aktuální články. Něco jsem vygooglil, ale připadá mi to značně složité.

 35. 35 Jan Schneider 24.09.10, 07:09:36
  FB

  [33] Dá se to rozdělovat do kolekcí, což jsou v podstatě složky. Navíc se dá vyhledávat. Mám ho zatím den, takže tam je knížek pár, ale imho to nebude problém...

 36. 36 Michal Daříček 28.09.10, 10:09:36
  FB

  chlapi, všetci tu píšete ako rýchlo (do 3 dní) vám to došlo.

  ale ja musím povedať, že aj keď sa to nezdá, tak na Slovensko je úspech ak to je doručené do 1 týždňa -> moja Kindle bola odoslaná minulú stredu - v piatok v Bratislave a dnes je utorok a Kindle je hádajte kde - na colnici -> a nie u mňa doma.

  buď ste mali šťastie, alebo proste sme my na Slovensku zasa o kus pozadu za vami.

 37. 37 Patrik Maly 28.09.10, 12:09:51
  FB

  Samozrejme, že je na colnici, keďže od 1. 4. 2009 na Slovensku platí nasledovné:
  - zásielky do 22 EUR: úplne oslobodenie od cla aj DPH (okrem tovaru podliehajúcemu SPD)
  - zásielky s hodnotou nad 22 EUR a do 150 EUR: oslobodené od cla, ale s výberom DPH (ak podlieha, aj SPD)
  - zásielky nad 150 EUR: výber cla aj DPH (ak podlieha, aj SPD)

 38. 38 sareth 28.09.10, 04:09:21
  FB

  Presne tak, napr. ja som to mal na colnici týždeň a platil som DPH 23.60 EUR kuriérovi.
  V pondelok 20.9. to prišlo do BA (ešte v ten istý deň som im poslal na mail všetky naskenované veci čo chceli) a domov mi to prišlo až dnes 28.9. (teda o osem dní).

 39. 39 Michal Daříček 28.09.10, 07:09:27
  FB

  [37] na to presne narážam :-(( keď si uvedomím že ak by som bol čech, tak už to mám v ruke tak mi je smutno. Škoda že som sa na to tak namotal (práve týmto článkom :-) )

 40. 40 Bono VOX 29.09.10, 11:09:14
  FB

  [24] Abych byl uprimny, taky bych potreboval alespon nakopnout

  Predem dik

 41. 41 Ivo Lašek 06.10.10, 10:10:19
  FB

  [11] Měl bych ještě dotaz k té 3G verzi. Původně jsem měl za to, že do ní jde normálně strčit simku od nějakého lokálního operátora a využívat jeho služby, ale jestli tomu teď dobře rozumím, 3G verze znamená, že to 3G spojení zprostředkovává nějak sám Amazon a záleží na tom, jakou má dohodu s lokálními operátory on?

  Je tedy možné někam do Kindle strčit SIMkartu nebo není?

  Děkuji.

 42. 42 Michal Kušnír 10.10.10, 03:10:36
  FB

  Zdravim, pri skonvetovani knih z PDB do Mobi cez Calibre mi Kindle 3 stale nezobrazuje spravne ceske znaky... Viete mi niekto poradit co s tym? Dakujem

 43. 43 Michal Kušnír 10.10.10, 03:10:55
  FB

  [42] aa, uz som to opravil, nemal som nastaveny ten parameter Windows-1250 ....

 44. 44 Peter Namil 12.10.10, 05:10:19
  FB

  Skvělý zdroj novin a časopisů i v češtině najdete zde:

  http://www.pressdisplay.com

  Za 30 USD měsíčně máte přístup k několika tisícům periodik,
  z toho v češtině např. Lidové noviny, Mladá Fronta, Rytmus života atd.

  První vyzkoušení a stažení 7 výtisků je zdarma.
  Stahovat se dá do PC, do mobilů (např. iPhone),
  do iPadu a do asi deseti eInk-čteček, z toho bezvadně
  jak do malého tak i DX Kindlu.

  Milan

 45. 45 Peter Namil 12.10.10, 05:10:34
  FB

  Zde ještě výběr z nabízených periodik:
  SK:
  * International Herald Tribune
  * Pravda of Slovakia
  * SME
  * The Wall Street Journal Europe
  * Uj Szo
  CZ:
  * Dnes Prague Edition
  * International Herald Tribune
  * Lidové noviny
  * MF DNES
  * Rytmus Zivota
  * The Prague Post
  * The Wall Street Journal Europe
  Dále počet časopisů a novin z uvedených zemí:
  Albánie-9, Angola-2, Argentina-5, Arménie-1, Austrálie-143, Rakousko-12, Azerbajdžán-1,
  Belgie-17, Canada-288, ČR-7, Německo-47, Polsko-15, Rusko-63, Švýcarsko-11, UK-159,
  Ukrajina-10, USA-220 ... a to zdaleka není vše.

  Milan

 46. 46 Petr Šíma 15.10.10, 09:10:39
  FB

  Zdravím,
  mám dotaz na program Calibre. Od svého pobytu ve Státech mám průkazku do NYPL (New York Public Library), kterou již několik let bez problémů používám po celém světě k půjčování eBooks a audiobooks na PC. eBooks jsou ve formátu DRM-protected Adobe EPUB. Umí program Calibre tento formát překonvertovat do Kindla3? Budu moci využívat tedy svého Kindla3 i pro výpůjčky z NYPL?
  Dík za odpověď.P

 47. 47 Petr Šíma 15.10.10, 09:10:48
  FB

  Zdravím,
  mám ještě jeden dotaz na někoho, kdo má Kindla3 (3G+WiFi). Je možno samostatně vypnout 3G a nechat zapnuté jen WiFi? Pokud by to nešlo, je model (3G+WiFi), při přítomnosti obou signálů, odkázán při downloadu knih pouze na USB kabel. Tedy pokud nechci riskovat, že dá čtečka přednost 3G před WiFi a tedy placené přenosy (1 MB/$0.99) přes 3G a GSM sítě.
  Dík za odpověď. P

 48. 48 Stanislav Kamenicky 20.10.10, 03:10:51
  FB

  Caute,
  mozno to niekomu pomoze. Existuje pre Symbian telefony software s nazvom JoikuSpot ktory vam vytvori z vasho mobilu WiFi hotspot cez ktory sa mozete pripojit na web.
  http://www.joikushop.com
  Napadlo ma ze by sa cez to dala pripojit aj citacka Kindle aj ked ste mimo WiFi hot spotu.
  Zatial mam citacku objednanu a netrpezlivo na nu cakam. Ked ju budem mat, vyskusam a dam vediet.

 49. 49 Daniel Bruda 20.10.10, 10:10:24
  FB

  Dobrý den,
  omlouvám se ale stále mi to není úplně jasné. Pochopil jsem jak je to skvělá věc na čtení knih a pdf dokumentů a také budu Kindle využívat hlavně na toto, přece jen by mě zajímalo toto (veškeré dotazy pro základní WiFi 6" verzi):
  1) Je možné si otevřít jakoukoli webovou stránku chci (zadáním adresy) nebo je internet v Kindlu omezen jen na určité funkce (amazon, facebook, twitter, wikipedia atd.) Viděl jsem tu nějaké screeny se seznam.cz, ale nikdo tu toto nepotvrdil.
  2) Nachází se v Kindlu nějaká aplikace jako je poznámkový blok? Tedy možnost vytvořit nový prázdný soubor a do něj si zapisovat data?

  Omlouvám se jestli ze byl už podobný dotaz zodpovězen a já si toho nevšiml...
  Přišlo mi jen trochu divné že místo tohoto tu všichni řeší kde sehnat české knihy, když na to existují "undergroundová" fóra, kde seženete libovolnou knihu v češtině.

 50. 50 Stanislav Kamenicky 04.11.10, 08:11:47
  FB

  [48] Takže Kindle dorazil v poriadku a vyskúšal som WiFi pripojenie cez Mobil N95 (ktorý mi vyrobil pomocou JoikuSpot WiFi hotspot). Bohužiaľ to nefunguje pretože Kindle nepodporuje pripojenie adhoc. :-(
  Vysúšal som ale pripojenie cez public WiFi hotspot a musím povedať že to funguje super.
  Samozrejme najlepšie fungujú stránky ktoré su optimalizované pre zobrazovanie na mobilných zariadeniach ako napriklad web noviny denníka sme - http://m.sme.sk

 51. 51 Michal Hudec 07.11.10, 10:11:17
  FB

  Nevedel byste nekdo jak donutit Calibre, aby mi nesahal na nazvy souboru? Mam pres 4tis. knih,pdb, ktere maji v nazvu souboru jistou syntaxi a Calibre to naprosto prehazi, ponici-hruza. Proste, aby nemyslel tak moc samostatne. Prepisovat vsechny podle syntaxe pozadovane Calibrem by bylo na bednu...

 52. 52 Petr Žanta 03.12.10, 12:12:16
  FB

  Dnes jsem zabrousil na mé oblíbené palmknihy a čekalo mne velmi milé překvapení.
  Zapracovali možnost přímého odeslání knih do kndle. Zatím jen ve verzi free ale věřím že fo ostré verze se to dostane brzo.

 53. 53 Tomáš 12.01.11, 10:01:13
  FB

  [51] Tak toto by mě také zajímalo. Český název to po uložení do knihovny poničí a to se mi moc nelíbí.
  Ale je pravda, že když se pak provede uložení knihy z knihovny na disk, že se název souboru vytvoří správně dle předpisu včetně diakritiky.
  Už jste to někdo řešil a vyřešil? Díky.

 54. 54 Andrew 31.01.11, 06:01:52
  FB

  [51]
  Stačí se podívat do panelu "možnosti" a dále na "přidávání knih" a tam si pohrát s řádkem "regulérní výraz".

 55. 55 Lena Hamitouche 23.02.11, 10:02:26
  FB

  Asi dělám něco špatně, ale když se v Calibre snažím převést PDF na MOBI, nezobrazuje se mi písmeno ž. Zkoušela jsem použít výše zmíněný windows-1250, ale zdá se, že u PDF to nefunguje, jak má. Prošla jsem fórum odshora dolů, ale možná že mi ještě něco uniklo...můžete mi s tímhle poradit? Dík :-)
  Mimochodem, povedlo se tady někomu připojit na wifi u sítě, která jede přes proxy server? Doma wifi nemám a všude, kde jsem se zatím hla, mě proxy servery nepustily skrz :-(

 56. 56 James Valnicek 23.11.12, 07:11:32
  FB

  Ahoj, díky za tuto stránku, dost mi pomohla. Jen mám jeden dotaz - jsem v americe a chci si koupit nový kindle jen s wifi bez klávesnice. http://www.amazon.com/gp/produ...
  Jen si nejsem jistý jestli všechno tohle bude fungovat i na novém kindlu. Slyšel jsem něco o tom že je tam nový software. Pokud někdo má zkušenosti prosím pomozte mi.

 57. 57 Radek Hulán 23.11.12, 07:11:50
  FB

  [56] funguje to vše, jen bych doporučil Kindle Paperwhite. Ten osvícený displej stojí opravdu za tu vyšší cenu.

 58. 58 James Valnicek 23.11.12, 10:11:29
  FB

  Díky za rychlou odpověď. Chtěl bych opravdu jen číst, a nepotřebuji dotykový displej. Za těch 50$ můžu mít krásné pouzdro a lampičku. Díky

 59. 59 Radek Hulán 25.11.12, 09:11:40
  FB

  [58] no Paperwhite má právě lampičku "v sobě", a o to jde, je to fakt rozdíl, displej čitelný vždy a za všech podmínek. Mohu porovnat a stojí to za těch US$ 119. Dotykové ovládání je až vedlejší (i když příjemné).

 60. 60 James Valnicek 26.11.12, 02:11:02
  FB

  Tak jsi mi nasadil brouka do hlavy.. Uvidíme jestli Amazon přinese nějáké slevy na Cyber monday a pak se rozhodnu.

 61. 61 Lenka Tiborová 14.02.14, 08:02:22
  FB

  Mám Paperwhite přesně 5 dní a dnes jsem to konečně rozchodila a začala číst první knihu.Jenže při obracení stránek.-šlo to podivně ztuha-se mi dvě stránky spojily. Pokus o reset nevyšel, mám půl stránky šedý a na ikonu reset nereaguje, úplně zamrzlá, jen poblikává, absolutně nelze ovládnout a nahodit, jsem docela smutná,může mi někdo poradit, co s tím???