Jak na chkntfs.exe, autochk.exe a BootExecute
Windows XP obsahuje standardně příkaz v HKML \ System \ CurrentControlSet \ Control \ Session Manager
pro kontrolu veškerých připojených disků, a to v položce BootExecute
s hodnotou autocheck autochk *
, viz MSDN. Pokud ovšem disky šifrujete třeba pomocí TrueCrypt, nejsou některé při startu počítače přístupné, a Windows XP se tak může snažit zkontrolovat disk, který v tu chvíli pro ně neexistuje, a hlásí to zbytečné chyby.
Řešení je několik, nejjednodušší je spustit příkaz chkntfs.exe
s parametrem, a určit, na které disky nebude příkaz autochk.exe
brát ohled, v mém případě disky D: a E: (C: je nešifrovaný boot disk), je ale možné sem doplnit i aktivní USB disky:
Administrator@pocitac ~ $ chkntfs /X D: E: Systém souborů je typu NTFS. Systém souborů je typu NTFS.
Druhým možným řešením je vymazat položku autocheck z BootExecute
v registrech, ale toto rozhodně nedoporučuji, kontrola disku při startu počítače je velice dobrá věc.
TrueCrypt - šifrování dat na disku
O šifrování dat na disku, jako zcela základní a nezbytné věci, jsem již psal. Osobně používám jak profesionální řešení PGP Desktop 9 Professional s Alladin eToken USB klíčem (notebook), tak vynikající open-source řešení pomocí TrueCrypt (stolní PC).
Open-source TrueCrypt neumí sice šifrovat bootovací disk, ale to není až taková katastrofa, stačí na diskovém poli vytvořit dvě oblasti, jedna volně dostupná (C:), a druhá šifrovaná (s dokumenty, atd.) pomocí TrueCryptu (D:). Po startu Windows je poté vhodné si vytvořit například takovýto skript pro připojení určených šifrovaných disků:
TrueCrypt.exe /v \Device\Harddisk1\Partition2 /l D /a /q /c y TrueCrypt.exe /v \Device\Harddisk0\Partition1 /l E /a /q /c n TrueCrypt.exe /w /q
Co to udělá? První řádka se Vás dotáže na heslo a namapuje podle toho druhou oblast na prvním disku na D:, následně se toto heslo použije pro namapování první oblasti prvního disku na E:, a třetí řádek heslo vymaže z cache ovladače.
Je to skutečně velice pohodlné řešení. TrueCrypt navíc příliš nezpomaluje počítač, používám nejrychlejší Blowfish metodu, která je přitom dostatečně bezpečná, a moje PC ji zvládne zpracovávat rychlostí 80MB/s, což je slušné, průměrná rychlost čtení z nešifrovaného RAID-0 pole SATA-II disků je 100MB/s (z běžného disku kolem 50MB/s), takže vlastní de/šifrování na rychlosti v podstatě nepoznáte.
Rozhodně ne u dokumentů, a rip videa se samozřejmě dělá na nešifrovaný disk s plnou průměrnou přenosovou rychlostí 100MB/s (a s Burst Speed přes 300MB/s).
WELL.DONE Keeps Going And Going
Jak si každý pozorný čtenář již stačil všimnout, u každého článku je hlasování o tom, zda se mu daný článek líbí či nelíbí. Dříve zde byly dvě možnosti, [ANO] a [NE]. Přemýšlel jsem, co mě k tomu vedlo, a je naprosto jasné, že to byla jen hloupá tradice jiných webů. K čemu je totiž možnost hlasování [NE]? No, k ničemu.
Tento web nabízí samé vynikající články pro inteligentní, sebevědomé, a přející čtenáře, kteří jsou nesmírně vděční za ten fakt, že zde mohou zdarma ukojit svoji touhu po vědění ohledně Windows, Linuxu a webdesignu, zábavě a píchání mladých svěžích kůzlátek, a v neposlední řadě společně nenávidět Apple, ATI a AMD a dělat si srandu (občas dokonce i prdel) z těch, co je neprozřetelně používají.
WELL.DONE je ryze pozitivní web. Nechce vzbuzovat negativní emoce. A takové [NE] je velmi negativní. Naštěstí, existuje snadná cesta ven z tohoto problému, a to ponechání jen volby [ANO]. V pozitivně naladěném čtenáři to vyvolá teplý pocit jistoty a pohody, už se nemůže splést. Dříve pozitivně vyladěný čtenář mohl občas omylem kliknout na [NE], což v něm zanechalo velkou frustraci. To se teď již stát nemůže. Sociální jistoty pro každého!
A v negativně naladěném čtenáři to vyvolá odpor a bouři, a to je dobře, ale může si tak maximálně políbit vlastní šos, jeho oblíbené tlačítko [NE] zmizelo. Co bude ale dělat? Nedostane z toho infarkt? Jak se nám tento čtenář odreaguje? A co na to říká Petr Zvěřina? A je to vůbec košer? A co křesťané, jsou mezi námi? Ať žije prezident Ezéchiel!
We Don’t Make WELL.DONE. We Make WELL.DONE Better.
Je čas na něco zcela jiného. Tušíte na co? Ano! Je to tak! Je čas udělat z WELL.DONE novodobé náboženství. Pošlete emailem odkazy na WELL.DONE všem Vašim pozitivně naladěným přátelům. Třeba na typicky well.done článek Zvíře má hlad. Zavolejte Vaší babičce, dědovi a pradědovi, ať si přečte WELL.DONE. Doporučte WELL.DONE malým kojencům.
WELL.DONE je tu pro každého.
WELL.DONE je pozitivní!
WELL.DONE je barevný!
WELL.DONE je jedinečný!
WELL.DONE má hlad!
WELL.DONE je úchylný!
WELL.DONE je učenlivý!
WELL.DONE si z Vás dělá prdel!
Microsoft Natural Ergonomic Keyboard 4000 - luxus!
Miluji klávesnice. Taky miluji svoji dceru. A sex. A dobré francouzské a chilské víno. O klávesnicích jsem schopen psát sáhodlouhé recenze a další dlouhé recenze. Proč? Věřím totiž, že špičková klávesnice je základem produktivity (a špičková židle zase základ toho, že člověk nemá bolesti zad). Kupte si tudíž dobrou klávesnici a dobrou židli a budete šťastní.
Nechápu lidi, co si koupí k počítači za několik desítek tisíc Kč mizernou klávesnici od Geniusu za 200 Kč. Genius vyrábí jakýsi špinavý odpad. A k tomu myš za pár stokorun. Skoro bych řekl, že „počítačová bižuterie“, tedy klávesnice, myš a monitor je to, co nejvíce ovlivňuje požitek z a produktivitu Vaší práce.
Třeba moji rodiče, tito skromní tvorové mají doma starý počítač Dell OptiPlex GX110 s 19“ Dell CRT monitorem (plochá obrazovka běží na 100Hz v 1280x960
), což je technicky Pentium III-600MHz s 1GB RAM a instalovaným Fedora Core 3 Linuxem (na fakturace, dopisy a internet není potřeba žádný super výkon; OpenOffice 2 a Opera 8 na tom běží skvěle), k tomu ovšem používají luxusní Microsoft Executive Desktop kombo klávesnice a myši, a pracuje se na tom opravdu dobře. Vedle toho jsou lidé s Athlonem X2 ale s Genius klávesnicí, a dělá se na tom naprosto děsně.
Ale zpět k té mojí lásce ke klávesnicím. Rád zkouším různé klávesnice, a tak vím, že jeden z nejlepších výrobců klávesnic je firma Microsoft. Microsoft je v hardware nesmírně inovativní firma. Její klávesnice, například první svého druhu Microsoft Natural Keyboard, doslova šokovaly (extrémně pozitivně) trh. Microsoftí klávesnice jsou promyšlené, ergonomické a také dokonale vyrobené. Jejich ergonomické klávesnice jsou „rozlomené“, pokud jste takovou klávesnici dosud neměli, tak si ji kupte. Já jsem už měl 4 kusy. Taky jsem do toho namixoval Logitech, konkrétně Logitech Internet Navigator, Logitech Desktop Elite a Logitech diNovo. Microsoft Natural klávesnice jsou ale ještě lepší než libovolný Logitech.
V posledním modelu Microsoft Natural Ergonomic Keyboard 4000 CZ, který se prodává za 1.350 Kč s DPH, Microsoft zachoval vše dobré z předchozích klávesnic, doplnil 15 programovatelných tlačítek, Zoom páčku, a pár dalších věcí, a dokonale to zpracoval. Dolní zápěstní opěrka je potažená imitací kůže, stisk tlačítek je skvěle propočítán, prostě se to nemačká ani moc lehce ani příliš ztěžka, jasně je daná odezva stisku, takže se píše naprosto precizně a rychle, a celá obrovitá klávesnice se dá různě naklánět a polohovat. Ideál krásy. Pokud mohu porovnávat, tak Microsoft Natural Ergonomic Keyboard 4000 CZ kdykoliv porazí Logich diNovo, který je mimochodem několikanásobně dražší.
Skryté položky ve „Správci zařízení“
Windows XP ve Správci zařízení standardně ukazují jen připojený hardware, nicméně, to není celý obraz jejich registrů. Řekněme tomu, že instalujete Nero ImageDrive, poté v Nouzovém režimu vymažete daný driver, protože dělá problémy, ale záznam o Nero ImageDrive v registrech pořád zůstane, a Windows se jej bude snažit při startu (neúspěšně) natáhnout.
Řešením je spustit správce zařízení v MS-DOS promptu takto:
set DEVMGR_SHOW_NONPRESENT_DEVICES=1 start devmgmt.msc
Výsledkem bude zobrazení i těch zařízení, která nejsou právě připojena, a Vy je můžete snadno vymazat. Jen zdůrazňuji, že toto je operace pro pokročilé, a jejím nesprávným provedením můžete naopak ohrozit funkci Vašich Windows. Pokud nevíte na 100% co chcete vymazat, nedělejte to!
Opera 9.0 (PREVIEW)
V pátek byla vydána Opera 9.0 TP1 (Technology Preview 1). Nepsal jsem o tom dříve, protože jsem ji poslední 2 dny testoval, a vzhledem k naprosté stabilitě ji mohu vřele doporučit všem uživatelům. Opera je nejlepší a nejbezpečnější internetový browser na světě, je také bezkonkurenčně nejrychlejší, obsahuje největší množství funkcí, je naprosto stabilní, a je zdarma pro soukromé i komerční použití. Prostě ideál krásy.
Download pro špičkové Windows, vynikající Linux a podivíny s Masoxem.
Zajímavé ovšem je, jak rapidně se leader trhu, tedy Opera 9.0, dále rozvíjí, zatímco open-source kopírák Firefox se potácí na místě a nenabízí žádné nové funkce.
O kvalitě browseru svědčí nejen jeho rychlost a funkce, ale i jeho jádro, porovnejte si například Acid2 test:
Opera 9.0 TP1 | Firefox 1.0.7 |
---|---|
Opera nemá konkurenci. A je dobře, že díky zaostalému Firefoxu je dnes Opera zdarma pro všechny, nikoliv za €39 jako před půl rokem :-) Když dnes u někoho pracuji na počítači, už se nemusím trápit s pomalým a nic neumějícím Firefoxem, prostě tam nainstaluji z 3.5MB souboru vynikající Operu.
Pro instalaci Opery se Vám bude hodit:
F.E.A.R. - další screenshoty z vyšších levelů
F.E.A.R. mě začíná bavit, nic lepšího zde zatím skutečně nebylo, fyzikální model a chování nepřátel nemá konkurenci. F.E.A.R. je nový etalon. A v dalších úrovních se mění i prostředí a přibývá zábavy.
Je mi jasné, že pár lidí bude nad „jakousi hrou“ ohrnovat nos, ale to jen proto, že podobné věci neznají. Zatím jsem nepoznal člověka, kterému bych ukázal na hyper-výkonném počítači třeba GTA San Andreas či Half Life 2, člověka v libovolném věku, kterého by daná věc nechytla. Lidé chodí do kina a koukají tam na filmy, a v počítačové hře se mohou stát hlavním hrdinou takovéhoto filmu. Je to prostě 100x zábavnější než kino. Pokud o moderních hrách dosud nic nevíte, vyzkoušejte si je, je to opravdu mimořádně poutavé . Je to virtuální realita s Vaší vlastní akcí, nikoliv jen pasivní koukání na plátno.
Mimochodem, je drastický rozdíl mezi FSAA 2x a FSAA 4x, s AF 8x až 16x, na to první se skoro nedá koukat, a až FSAA 4x učiní obraz stabilním a „neroztřepaným“. Prostě to chce NVIDIA 7800GT/GTX.
Nastavení NVIDIA ovladačů pro hry
Spousta lidí vlastnících LCD monitory a NVIDIA grafické karty netuší, že řadu her hrají v jakémsi rozmazaném prostředí. Jedná se o hry psané nativně pro rozlišení 1280x960
, které jsou na LCD ovšem re-samplovány na 1280x1024
, kdy se jeden fyzický pixel roztáhne na 1.06667
pixelů na obrazovce a výsledkem je mazanice.
Osobně nechápu, kde se vlastně ono podivné rozlišení 1280x1024
vzalo. Tak jsem to zkoumal, a na vině je Apple. Kdo jiný, že? Apple zjevně může za vše špatné v IT světě. Vtip je v tom, že všechna standardně používaná rozlišení mají poměr stran 4:3, ale Apple si prosadil svůj pitomý standard, a to 5:4, a z pro mě neznámých důvodů jej používají i výrobci 17“ a 19“ LCD.
Následně je zhruba polovina her psána tak, že počítá s fixním poměrem stran, používá se samozřejmě standardní poměr 4:3, a toto vypadá roztaženo na „skoročtverec“ 5:4 skutečně divně. Ostatní hry při poměru stran 5:4 prostě doplní pár řádků nahoře a dole, ale je to práce enginu navíc, a hodně výrobců grafických engines do toho nejde.
Rozlišení monitoru | Poměr stran |
---|---|
640x480 | 4:3 |
800x600 | 4:3 |
1024x768 | 4:3 |
1152x864 | 4:3 |
1280x960 | 4:3 |
1280x1024 | 5:4 |
1600x1200 | 4:3 |
Naštěstí existuje jedno snadné řešení, nastavíte si ovladače grafické karty a monitor tak, aby neresamploval rozlišení 1280x960
na 1280x1024
, ale i na LCD použil pixel-to-pixel zobrazení. Výsledkem je poté úzký černý pruh nahoře a dole ve hře, jako když se díváte na širokoúhlý film, a špičková kvalita obrazu.
F.E.A.R. - 30 screenshotů z nejlepší hry současnosti
Včera jsem si v JRC na Andělu koupil F.E.A.R., stojí přesně 990 Kč a je to zdaleka nejlepší hra současnosti (s Battlefield 2).
F.E.A.R. nabízí mnoho věcí, je zde vynikající grafika, která je naprosto reálná, úžasné jsou fyzikální modely, nepřátelské vojáky prozradí jejich stín, je zde reálný kouř ze střelby, prach z papírových krabic, a skutečně dokonalá umělá inteligence nepřátel. Nechápu dosud příběh a zápletku (duchové či holčička v rudých šatech), není to ale nic zjevného či přímočarého. Zatím jsem si zahrál jen první 3 levely, ale jsem z toho tak nadšen, že jsem zapnul FRAPS, hrál to znovu, a udělal 30 screenshotů. Vím, screenshoty sice neřeknou celý dojem ze hry, ten je ale opravdu mimořádně mocný, a za tu tisícikorunu to opravdu stojí. Jděte si koupit F.E.A.R. (a možná i novou grafickou kartu od NVIDIE).
Na NVIDIA 7800GTX kartě (plus přetaktovaný Ahtlon X2 a Creative X-Fi) se
dá F.E.A.R. (patch 1.01) mimochodem hrát s AF 8x, AA 4x, a absolutně
vše na maximum (fyzika, grafika, sound, včetně soft shadows), v rozlišení 1280x960
. FPS se mění od 40 do 120, pod 40 ale neklesá, což je vynikající.
Teď tedy slíbené screenshoty (je jich tolik, že jsem je musel drasticky zkomprimovat do JPEGu, v reálu je kvalita o třídu lepší), a poté mě omluvte, mám práci, jednotka netrpělivě čeká a Razer DiamondBack Plasma Limited Edition se celý chvěje :-)
T-Mobile Internet 4G - tak toto jsme potřebovali!?
T-Mobile spustil včera s velkou pompou takzvaný Internet
4G (což není nic jiného než UMTS, tedy 3G), kde za 1.190 Kč včetně
DPH měsíčně získáte v Praze modem a s ním teoretickou přenosovou rychlost 1024/256
kbps
.
Zní to relativně zajímavě, i když Eurotelí CDMA je levnější a stejně rychlé
(ale s 2x horším pingem).
Zašel jsem tedy do prodejny T-Mobile (mám ji 50 metrů vedle) a po složení zálohy 4.000 Kč si modem půjčil.
Nutno říci, že za 1.190 Kč u T-Mobile získáte nejen 3G internet (ano, 4G
je blbost, takto to skutečně nemůžeme nazývat), ale také přenos přes
GPRS, EDGE a WiFi (slečna za přepážkou, Martina, mi tvrdila, že WiFi
v ceně není, ale byla jinak moc sympatická, tak jsem jí to nerozmlouval).
To zní jako celek docela dobře, ale jen dokud se nezeptáte na detaily.
FUP u této služby je 10 GB za měsíc, což se při rychlosti
1 Mbps dá stáhnout za necelý den. A co dalších 30 dnů v měsíci? Budete
omezeni na pouhých 128/64 kbps
.
Další problém je, že služba potřebuje novou SIM kartu, a to nikoliv Vaši současnou SIM kartu, kterou si zduplikujete, ale je to prostě nová smlouva a zcela jiná SIMka a jiné číslo. Představa, že bych tedy používal s tímto modemem 3G (UMTS) internet a na telefonu GPRS/EDGE je zhola nemožná, jediné jak toho docílit, je žonglovat se SIM-kartami a mít podepsané dvě smlouvy.
Posledním problémem je fakt, že modem funguje a bude fungovat (pokud je tedy zrovna signál) jen v Praze, a nikdy nebude fungovat s normálními telefony (Eurotelí UMTS na těchto telefonech poběží).
S těmito omezeními mi bylo jasné, že si podobnou quazi-3G službu rozhodně nekoupím, je to polovičaté UMTS, nepodporuje hlas, nefunguje na 3G telefonech jako je Nokia 6630 či telefonech od SonyEricssonu, a je to předražené. Nicméně, vratná záloha 4.000 Kč znamená, že to mohu alespoň v klidu otestovat a zkritizovat.