Microsoft Natural Ergonomic Keyboard 4000 - luxus!

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

Microsoft Natural Ergonomic Keyboard 4000 - luxus!

PC Hardware 24.10.05
Microsoft Natural Ergonomic Keyboard 4000

Miluji klávesnice. Taky miluji svoji dceru. A sex. A dobré francouzské a chilské víno. O klávesnicích jsem schopen psát sáhodlouhé recenze a další dlouhé recenze. Proč? Věřím totiž, že špičková klávesnice je základem produktivity (a špičková židle zase základ toho, že člověk nemá bolesti zad). Kupte si tudíž dobrou klávesnici a dobrou židli a budete šťastní.

Nechápu lidi, co si koupí k počítači za několik desítek tisíc Kč mizernou klávesnici od Geniusu za 200 Kč. Genius vyrábí jakýsi špinavý odpad. A k tomu myš za pár stokorun. Skoro bych řekl, že „počítačová bižuterie“, tedy klávesnice, myš a monitor je to, co nejvíce ovlivňuje požitek z a produktivitu Vaší práce.

Třeba moji rodiče, tito skromní tvorové mají doma starý počítač Dell OptiPlex GX110 s 19“ Dell CRT monitorem (plochá obrazovka běží na 100Hz v 1280x960), což je technicky Pentium III-600MHz s 1GB RAM a instalovaným Fedora Core 3 Linuxem (na fakturace, dopisy a internet není potřeba žádný super výkon; OpenOffice 2 a Opera 8 na tom běží skvěle), k tomu ovšem používají luxusní Microsoft Executive Desktop kombo klávesnice a myši, a pracuje se na tom opravdu dobře. Vedle toho jsou lidé s Athlonem X2 ale s Genius klávesnicí, a dělá se na tom naprosto děsně.

Ale zpět k té mojí lásce ke klávesnicím. Rád zkouším různé klávesnice, a tak vím, že jeden z nejlepších výrobců klávesnic je firma Microsoft. Microsoft je v hardware nesmírně inovativní firma. Její klávesnice, například první svého druhu Microsoft Natural Keyboard, doslova šokovaly (extrémně pozitivně) trh. Microsoftí klávesnice jsou promyšlené, ergonomické a také dokonale vyrobené. Jejich ergonomické klávesnice jsou „rozlomené“, pokud jste takovou klávesnici dosud neměli, tak si ji kupte. Já jsem už měl 4 kusy. Taky jsem do toho namixoval Logitech, konkrétně Logitech Internet Navigator, Logitech Desktop Elite a Logitech diNovo. Microsoft Natural klávesnice jsou ale ještě lepší než libovolný Logitech.

V posledním modelu Microsoft Natural Ergonomic Keyboard 4000 CZ, který se prodává za 1.350 Kč s DPH, Microsoft zachoval vše dobré z předchozích klávesnic, doplnil 15 programovatelných tlačítek, Zoom páčku, a pár dalších věcí, a dokonale to zpracoval. Dolní zápěstní opěrka je potažená imitací kůže, stisk tlačítek je skvěle propočítán, prostě se to nemačká ani moc lehce ani příliš ztěžka, jasně je daná odezva stisku, takže se píše naprosto precizně a rychle, a celá obrovitá klávesnice se dá různě naklánět a polohovat. Ideál krásy. Pokud mohu porovnávat, tak Microsoft Natural Ergonomic Keyboard 4000 CZ kdykoliv porazí Logich diNovo, který je mimochodem několikanásobně dražší.

Microsoft klávesnice = nejlepší možná ergonomie a kvalita.

WinAmp

Perfektní jsou i ovladače pro tuto klávesnici, s jedinou vadou, klávesa PLAY/STOP nefunguje pro WinAmp. Tedy, i s tímto je jednoduché si poradit, stačí si stáhnout soubor WinAmpControllers.zip, a následně PLAY/STOP klávesu namapovat na prográmek WinAmpPlayPause.exe.

Pokud dosud neumíte psát „všemi deseti“, je ergonomická klávesnice naprosto ideální na učení se psát, nedovolí Vám totiž vytvořit si špatné návyky a datlovat písmena vlevo pravou rukou a naopak.

Jinak řečeno, udělejte si radost, a Microsoft Natural Ergonomic Keyboard 4000 CZ si kupte. Tedy, pokud milujete klávesnice alespoň tak, jako já.


PS: tento článek není reklamou, mám klávesnice fakt rád, a tuto speciálně.


Komentáře

 1. 1 lukas 24.10.05, 03:10:56
  FB

  Bohužel se taková rozměrná klávesnice dost špatně připojuje k notebooku (pak je display tak daleko, že to já slepec nepřečtu). Pro iBooky jsem viděl takový hezký podstavec, na který se notebook položil (bylo to trochu nakloněné dopředu) a pod ním se vytvořilo ideální místo pro normální desktopovou klávesnici.

  Osobně se vždycky cítím mnohem líp, když nemusím psát na notebookovské klávesnici - je to úleva. A to mám notebook jako hlavní počítač už hezkých pár let.

 2. 2 jakub 24.10.05, 07:10:53
  FB

  Já si asi opravdu koupím :-). Konečně pěkná MS klávesnice, která má Insert tam, kde má být. Ještě kdyby tak byla bezdrátová...

 3. 3 Tomáš 24.10.05, 09:10:22
  FB

  Je lepší než původní "naturalka"?

 4. 4 t-turion 24.10.05, 09:10:28
  FB

  s tým geniusom súhlasim, mám od nich opt. myš, joystick, volant a všetko to je k hovnu. a volant nejak furt ide doprava a joystick do niektorého smeru

 5. 5 Tex 24.10.05, 10:10:25
  FB

  Souhlas dobrý keyboard je důležitý já preferuji Logitech :-) ale myš mám zase od MS. Obě firmy jsou v tomto špičkové.

 6. 6 Tex 24.10.05, 10:10:58
  FB

  BTW: Co je to za skin na tom Winampu vypadá moc pěkně.

 7. 7 Radek Hulán 24.10.05, 11:10:26
  FB

  [3] je, původní Naturalka má relativně tvrdý stisk kláves, a mírně horší ergonomii, zde šel Microsoft ještě dál. Skutečně to je TOP klávesnice. Nemá konkurenci. Plus nová multimediální tlačítka se fakt hodí, ale hlavní je ještě lepší ergonomie než u prvních Natural (Pro).

 8. 8 Radek Hulán 24.10.05, 12:10:06
  FB

  [2] bezdrát je špatně. Bezdrát je rušen mobilem, má lag, atd., drát je prostě lepší, z diNovo jsem šel pryč i proto, že to není drát.

 9. 9 Mir. 24.10.05, 12:10:24
  FB

  [1]
  Také používám už několik let notebook jako "hlavní osobní počítadlo". Je dobrý, nikoli nejnovější, nikoli brutálně výkonný. Mě stačí.

  Třebaže dost ztrácí na dnešní špičku, baví mě to s ním také díky externí klávesnici, LCD a myši.

  Zajímavý poznatek z článku: "psaní všemi deseti" ! Nikdy jsem neměl o takovéto klávesnice zájem, ale fakt, že snadněji naučí dobrým návykům je natolik přesvědčující, že se ji jednoduše vyplatí mít !!
  A to je ten největší luxus, který si můžete dopřát, datlíci :))

 10. 10 FrozenDog 24.10.05, 12:10:41
  FB

  Suhlasim, ze MS klavesnice su spicka, radost na nich pisat. Az mam obcas chut na nej len tak bezucelne tukat do klaves, len pre ten pocit. Proste su take "mazlive" ;)

  Mam ale taku divnu uchylku, ze sa mi lepsie pracuje na notebookovitych klavesniciach (t.j. maly zdvih a vyska klaves). Nepytajte sa ma preco, sam to neviem pochopit :) Btw. - ked uz o tom tocim, aky mas na taketo klavesnice nazor ty Radku?

  Jo a aby som nezabudol - vec, ktora ma na roznych "tchajwanskych" klavesniciach strasne vytaca, je nestandartne umiestnenie niektorych standartnych klaves (napr. uz spominany Insert a ine). Vrazdil by som za to ;)


  edit redakce: příště piš s diakritikou, jinak ti ustřihnu ucho!

 11. 11 Radek Hulán 24.10.05, 01:10:17
  FB

  [10] mám Logitech diNovo, což je klávesnice s nízkým (notebookovým) zdvihem, pokládal jsem ji za nejlepší klávesnici na světě, ale nově uvedená Mirosoft Natural Ergonomic 4000 je mnohem lepší..

 12. 12 JP 24.10.05, 02:10:09
  FB

  [11] A jaký má zdvih kláves? Taky jsem na ty notebookovské, zdá se mi to takové rychlejší a přesnější. Ideální by byla natural s nízkým zdvihem:)

 13. 13 Radek Hulán 24.10.05, 02:10:17
  FB

  [12] notebookovské klávesy NEJSOU rychlejší a přesnější, právě naopak, drahé notebooky mají klávesy se zdvihem 3mm a jasným stiskem, protože je složitější je vyrobit, levné mají takové gumové cosi se zdvihem 1.5mm.

  Tato klávesnice má zdvih asi 3.5mm a jemný stisk, je to skutečně "akorát", Microsoft musel investovat obrovské sumy do této klávesky, je ideální ve všech směrech, stisk kláves, feedback, pozice, rozložení, atd.

 14. 14 zaty 24.10.05, 03:10:21
  FB

  Tak už to vypada, že se snad firmy vyrabějici klavesnice a myši konečně vzpamatovaly a začínají pouštět peníze i na vyvoj klavesnic. Tohle je fakt luxusni zaležitost ktera se hodi do kombinace s moji MX500 od logitechu. Taky snad MS zjistil, že klasicke rozložení klavesnice s insertem nad delete těch par desitek let nevydrželo jen nahodou a vratil ho zpatky kam patri.

  Jen poznámka na okraj: Každým dnem by se měla začít prodávat OEM verze (v krabici bez potisku) této klavesnice která bude výrazně levnější (cca 40%) než retail.

 15. 15 JP 24.10.05, 04:10:18
  FB

  [13] Máš pravdu, že to levné gumové (opravdu byla pod klávesami guma) cosi měl můj minulý low-endový Acer 212, kterému nakonec při běžném používání popraskaly plasty a vylomil se napájecí konektor z mainboardu. Zdvih byl něco mezi 1,5 a 2 mm. Teď píšu na ThinkPadu T42 (což je, resp. byl drahý notebook, jestli se ještě prodává nevím), změřil jsem zdvih - 2,5 mm. U stolního PC mám nějakou levnou Chicony, jednou jsi ji testoval v bezdrátovém setu, má zdvih 4 mm a píše se mi na ní mnohem hůř, než na notebooku.

  Nevím, nějak nevidím důvod, proč by měla být ta s větším zdvihem lepší, spíš naopak (prst nemusí urazit takovou vzdálenost). Tak co v tom vězí?:)

 16. 16 Radek Hulán 24.10.05, 05:10:45
  FB

  [15] udělat klávesnici určitě není jednoduchá věc. Je to soulad zdvihu, síly stisku, feedbacku při stisku, rozložení, tvaru kláves a mnohého dalšího. A jak je vidět, malý zdvih je spíše špatně. Jde o to najít dokonalý kompromis, a do se Microsoftu povedlo. Stejně tak se to povedlo Toshibě na M40 notebooku, zdvih je zde 3mm, a je to (na notebook) výborná klávesnice. Problém notebooků ale je, že klávesnice je příliš vysoko a nemá opěrku pro zápěstí, takže pro profíka nepoužitelné..

 17. 17 jaro 24.10.05, 06:10:58
  FB

  sto percentný súhlas, chcelo by to
  ešte nejaký ten príspevok o špičkovej stoličke (židle)

 18. 18 lukas 24.10.05, 07:10:53
  FB

  Zná někdo něco podobného? http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=33402...

 19. 19 phaeton_esc 24.10.05, 08:10:48
  FB

  Teda ta klávesnice je vážne nádherná. Už vím jakou si asi koupím k notebooku. A pokud bude ještě k tomu OEM verze tak není co řešit. Já mam všeobecně HW od MS rád. Před rokem jsem koupil super myšáka MS Intellimouse Explorer 4.0 a nemůžu si stěžovat. Ruka na ní padne jak ulitá, nic netlačí. A kdyby tahle klávesa stála tak 700..hned se mi válý na stole :)

  btw kvůli tomuto příspěvku jsem se snažil psát s diakritikou...je to zoufale pomalé :)

 20. 20 Jirka 25.10.05, 12:10:06
  FB

  Pokud se na téhle ergonomické klávesnici učí líp psát všemi deseti, není potom problém (nezvyk) psát (všemi deseti) i na normálních klávesnicích? (notebook, ostatní PC)
  Mám nyní bezdrátový set MX3100, kde je ale klávesnice docela o ničem (na "divné" rozmístění kláves Insert, Home atd. jsem si už zvyknul, ale zdvih a tuhost se mi nezdá úplně ideální). Zatím jsem byl nejvíc spokojený s tuhostí a zdvyhem (a materiálem kláves) u klávesnic Compaq, možná někdo zná z Overclocking 4a od Dolbyho, ale bohužel tyto klávesnice (z OC4a) nemají potisk, což mi osobně docela vadí. (umístění písmen si pamatuju, ale se všemi symboli apod. to už je horší)

 21. 21 Jirka 25.10.05, 12:10:08
  FB

  Ještě by mě zajímalo jak má tato klávesnice dlouhý kabel. S bezdrátem to neřeším, ale mám počítač dost daleko pod stolem.

 22. 22 Petr 25.10.05, 03:10:03
  FB

  No pokud to vezmu podle sebe, tak první Naturalku, co jsem měl k Win95 byl na první psaní pěkný porod.. ale za týden jsem na ni nedal naprosto dopustit. No vlastně od té doby mám teprve druhou a měl bych ještě i tu první, kdybych nechtěl bezdrátovou a multimediální klávesy.

  K psaní zpátky na normální klávesnici - pokud píšeš všema deseti.. poznáš, žes udělal chybu. Prostě jiná klávesnice, než ta, na kterou jsi zvyklý ti nikdy nebude dokonale vyhovovat. Ale nějaký velký problém to není. Budeš se plést u HOME, END, DEL, PG atd.. ale to stejně na psaní všema deseti až tak moc nepotřebuješ a na notebookách je to pokaždé taky někde jinde.

  To rADo: tímto článkem jsi mě fakt potěšil. Aspoň jsem se dozvěděl o další nové nejspíš supr klávesce. Asi ji testnu a uvidíme, jestli bude lepší než ta wireless elite. Tu mě sere, že po startu nejsou defaultně zaplé standartdní funkční klávesy ale ty microsoftí debility. Možná je na to nějaký nový driver.. Ale tu se mi podařilo místo F2 a F3 x-krát udělat undo-redo..nebo F12 a tiskl jsem jak blbec omylem.

 23. 23 Petr 25.10.05, 03:10:14
  FB

  Vidím, že se mrkvosoft vrátil ke standartnímu rozložení kláves home,end,del atd. Lidi asi řvali a já jsem taky dlouho tu klávesnici s dlouhým delete nechtěl. Na todle se zvyká docela blbě.

  To původní rozložení se hodilo na hru DESCENT apod. kde se musela ovládat výška/hlouka, vpravo,vlevo. Ale už moc nehraju, a dokonce mi teď sedí víc na práci ten velký DELETE a nad tím HOME a END vedle sebe, než jak je to na ostatních klávesnicích a této. Tak zase si budu zvykat na to původní.. docela chujovina :-)

 24. 24 Radek Hulán 25.10.05, 08:10:38
  FB

  [22] tato klávesnice má trvalý FLock, i po vypnutí počítače, prostě drží a drží :-)

 25. 25 hrtak 25.10.05, 10:10:31
  FB

  Všichni tady klávesnici vychvalujete, já bych si ji nekoupil právě proto, že je egronomická. Píšu (a řekl bych že dost slušně) všemi 10ti, ale kdykoliv jsem se setkal s egronomickou klávesnicí, tak jsem vždy jen nadával. Věřím, že bych si třeba po týdnu zvykl, ale prostě první zkušenosti nebyly dobré....
  Mým ideálem klávesnice je asi taková: klasické NEegronomické rozložení, zdvih cca 3mm, multimedialní funkce vč skrolovacího kolečka a hlavně - trackpoint ala IBM uprostřed... Strašně mě štve, když při práci musím dávat ruku z klávesnice na myš, blé :o)

 26. 26 Petr 25.10.05, 09:10:57
  FB

  Každému vyhovuje něco jiného. Psal jsem předtím, že první týden nebo 14 na ergo, pokud jsi byl zvyklý psát jen na normální je docela porod a nejde to moc dobře. Za tu "bolest" to ale stojí, protože pak na ergo nedáš dopustit.
  Mě je jedno jakou mám klávesnici u PC.. ale tam, kde pracuju já a používám nejvíc, tak jedině ergo. Na noťasech si moc nevybereš :-), ale ty noťasácké klávesnice mají taky něco do sebe oproti normálním šmejdům.. Ale ergo asi nebudou. U noťasu jsem to aspoň vyřešil tak, že jsem koupil noťas s celou kláveskou i vč. numerické dohromady. Tam šílím, když u normální noťasácké klávesnice musíš přepínat numerickou kl. a normální písmena.

 27. 27 Tomas J Stehlik 26.10.05, 12:10:41
  FB

  S článkom sa dá len súhlasiť. Takisto mám túto klávesnicu, je špičková.

  [1] Ja ju používam k notebooku, no vtedy si pripájam aj 19" externý monitor.

  Najosvedčenejšou kombináciou pre ovládanie notebooku sa mi ukázalo výberové používanie nasledovných stále pripojených zariadení:

  • Microsoft Natural Ergonomic Keyboard 4000
  • Microsoft Trackball Explorer
  • Microsoft Optical Mouse
  • Wacom Volito 2

  Všetko káblové; samozrejme okrem pera tabletu.

  Čo mi však chýba na Ergonomic Keyboard je Fingerprint Reader, takže si ho najbližšie pôjdem kúpiť samostatný. ;-)

 28. 28 Radek Hulán 26.10.05, 01:10:18
  FB

  [27] doporučuji vyzkoušet Logitech G5 Laser Mouse. Microsoft dělá výborné klávesnice, ale na Logitech myši nemá, místo Microsoft Optical Mouse. Mám tu teď Logitech G5, a je dokonce lepší než dosud vládnoucí Razer DiamondBack Plasma.

 29. 29 Miroslav Navrátil 26.10.05, 10:10:04
  FB

  [28] Logitech dělá opravdu výborný myši. Mám tu čest srovnávat MX700, MS Explorer 4.0 a tu Genius napodobeninu na MX510..

  Opravdu si říkám, zlatej Logitech, vždycky když jednu z těch ostatních myší vezmu do pracek, protože to je jako kdybych držel v ruce lopatu.. :D fuj

 30. 30 Tomas J Stehlik 26.10.05, 06:10:44
  FB

  [28] Výborne, dobrý tip. Vyskúšam. Prajem pekný deň.

 31. 31 ambivalentní 28.10.05, 11:10:12
  FB

  Tak tohle se mi opravdu líbí. Rozložení kláves je skoro klasické, na malý enter se snad dá zvyknout. Od pohledu je to první moderní klávesnice, na kterou bych si troufnul přejít i bez předchozího vyzkoušení. Jenom se trochu obávám, jestli si zvyknu na nutnost mít klávesnici před sebou položenou rovně... už léta totiž používám starou "rovnou" IBMku z osmdesátého pátého roku a píšu na ní tím stylem, že ji mám na stole vytočenou pod úhlem pětačtyřiceti stupňů a levou rukou píšu *z boku* klávesnice... sice mám díky tomu obě zápěstí rovně, ale je to neuvěřitelný zlozvyk! :-)).

 32. 32 Radek Hulán 29.10.05, 09:10:40
  FB

  [31] ten Enter není zrovna "malý", zvykne se na něj v pohodě během prvního dne. Fakt je ale ten, že dvouřadový Enter by byl ještě lepší.

 33. 33 savalo 03.11.05, 01:11:47
  FB

  Zdravíčko, zajímalo by mě jestli jsou programovatelná tlačítka programovatelná i pod linuxem, a vůbec jak funguje...používám FC3 tak jestli mám uvažovat o koupi, díky a pěkný den

 34. 34 savalo 03.11.05, 02:11:01
  FB

  Dobrý den, jsou tlačítka programovatelná i pod linuxem? (FC3)

 35. 35 Michal Hantl 25.11.05, 10:11:20
  FB

  Co říkáš Radku na anglickou verzi téhle klávesky?
  http://pocitace-notebooky-pda-tiskarny.internethity.cz/klavesnice-natural-ergonomic-keyboard-4000-usb-en+f1+s60+dp15512/...
  Je tam rozhodně velký cenový rozdíl - myslíš, že má cenu kupovat levnější anglickou verzi? (netuším, jaké by mohly bát nevýhody)

  Moc dík za odpověď.

 36. 36 Radek Hulán 25.11.05, 10:11:32
  FB

  [35] a co takto Ergonomic 4000 OEM?
  http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=34562...

 37. 37 Michal Hantl 25.11.05, 10:11:43
  FB

  [36] Ó díky! Paráda:) Asi rozbiju prasátko;) Jaký je ale v těch dvou klávesnicích rozdíl? Už jsem OEM zkratku googlil, ale nepochopil..

 38. 38 Radek Hulán 25.11.05, 10:11:47
  FB

  [37] OEM verzi dostaneš bez CD s ovladači (dají se stáhnout z internetu) a v hnusné šedé krabici místo nablískané barevné, vlastní klávesnice je ale stejná. Osobně si kupuji OEM produkty, pokud jsou dostupné, nepotřebuji zářivou krabici..

 39. 39 Lada 25.11.05, 02:11:35
  FB

  [31]Souhlas, jsem stejné prase, jako ty. Rovná klávesnice pod úhlem mi taky vyhovuje... Takových nás ale asi bude víc. Měl jsem ergošmejd Chicony, Radek dobře ví o čem je asi řeč, trpěl jsem s ní asi týden a šla z domu. Udělal jsem si už dopředu Vánoce, koupil jsem si tu Mikrosoftí nádheru a teď se s ní mazlím. Myslím si, že ani ta cena není přehnaná, nejsem tak bohatý, abych kupoval laciné věci. Když si vezmu, že Chicošmejd stál 900,- a dal jsem ho za pár piv v hospodě, tak není co řešit.

 40. 40 Phate 27.11.05, 09:11:16
  FB

  A co Logitech G15? http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=34251... neni lepsi? Ma navic jen display a podsviceni... Omlouvam se za absenci diakritiky, pisu na Dvorak layoutu...

 41. 41 5n4k3 29.11.05, 04:11:20
  FB

  Tak jsem si jí také pořídil, je naprosto skvělá. Ale mam verzi 1.0 a od té na obrázku se líší malým shiftem a jinym tvarem enteru. Zajímalo by mě zda to je verzí klavesnice, někde jsem viděl i verzi 1.0A a čím vším se od sebe liší verze 1.0 a 1.0A.

 42. 42 Marcel 14.12.05, 09:12:10
  FB

  Zrovna mi přišla tato super klávesnice! Jak jsi psal, je to luxus! Ale chvíli mě bude trvat než si na ni zvyknu - píšu jak prvňák :-)

 43. 43 Miky 15.12.05, 10:12:19
  FB

  a ja sem si ji prave koupil a je uplne bozi.. sehnal sem ji za 700 (OEM EN) ale stoji to za to :) .. mam trovhu vyhrafy k velikosti klaves a tvrdosti mezerniku.. ale to bude nejspis sila zvyku.. jinak naprosta parada... vrele doporucuju :)))

 44. 44 Jan Pospisil 20.12.05, 01:12:30
  FB

  Radku, má tvoje klávesnice přesně to rozložení jako na tom obrázku?
  Ja jsem si tuto klávesnici objednal minulý týden a když mi přišla, tak jsem zjistil, že se v některých důležitých místech liší. např: Malý levý shift, mezi levý shift a klávesu y/z vložena další klávesa, enter a jeho okolí vypadá také poměrně jinak.
  Z CZC mi napsali, že se toto royložení týká všech klávesnic, které dostali za posledních 14dnů...
  Levý malý shift se zřejmě stane důvodem, proč tuto, ač jinak skvělou klávesnici, budu muset vratit :(

 45. 45 pchudak 20.01.06, 07:01:42
  FB

  Zkoušel někdo tuto klávesnici zapojit do ps/2 přes redukci, ktera je dodavana k nekterym mysim (rAdo určitě bude mít ve zbirce)? Mám málo USB portu a redukce navic se mi valí doma. U myši využití pasma USB chápu, ale u klávesnice? <br />
  Mám zkušenost s Microsoft natural multimedia keyboard. Má upgrade kromě lepšiho vzhledu na tuto krasavic smysl? Jestli to tahle klavesnice podporuje zminenou redukci od myší a ma to US rozlozeni klaves (tzn. ne zpetne lomitko u shiftu, ale nad enterem) jako na fotkach tak tuhle klavesnici beru "vsema deseti"!

 46. 46 pchudak 03.02.06, 03:02:33
  FB

  [45] Koukám, že tady to už moc nežije. Tak jsem si koupil ENG oem verzi a má bohužel ten zkracený levý shift a redukce na ps/2 také nefunguje. Jinak stisk kláves měkký a tichý. Moje stará Multimedia natural už docela vrže :)

 47. 47 Skylar 23.02.06, 08:02:49
  FB

  Radku, co říkáš na MS Comfort Curve 2000? Slyšel jsem nějaké výtky k tvrdosti kláves na Ergonomce 4k, taky by mi asi vadily funkční klávesy (detaily, ale když už budu investovat, chci něco, co mi bude 100%ně vyhovovat). Z Prahy pohužel nejsem, tak nemám možnost si Ergonomic 4000 vyzkoušet, a žádný obchod poblíž, kde by ji měli jsem nenašel :(

 48. 48 Radek Hulán 23.02.06, 08:02:56
  FB

  [47] viděl jsem ji, ale skutečně doporučuji Ergonomic 4000, nemá konkurenci. Je ale nutná její plná verze, nikoliv OEM, OEM má totiž malý levý Shift, kdežto plná velký..

 49. 49 Surgo 02.07.06, 07:07:16
  FB

  Je tu hodne chvali na MS Natural® Ergonomic Keyboard 4000 tak napisu to co se mi na ni nelibi.

  1. Maly enter

  2. Poloha backslashe (), coz souvisi s enterm. Pokud se udela dvouradkovy a umisti "" pod nej vedle shiftu (znam klavesnice co ho i tam maji na dve klavesy) pise se mi o neco lepe a enter je 100% jistej a zjednodusuje plochu ovladanou malickem (presun jedne klavesy dolu.

  3. Funkcni klavesy jsou mensi. Zanedbatelny je jejich popis, ale preferoval bych klasicky F1 az F12.

  4. Velikosti klaves 7, T, G, H, N muze delat problemy lidem co na klavesnici nauci hmatovou metodu a budou potrebovat prechazet na klasickou klavesnici a nebo klavesnici nb. Jinak prechod z ergonomicke neni nic drastickeho (alespon pro me).

  5. Vyhradu mam k tvaru klavesy 6 ... preferuju pokud je zachovan stejny tvar u klaves a zde nekdo uprednostnil vzhled - ale ten hraje u klavesnice, na ktere clovek pise 10 hod/den (napr programuje) podstatnej tak z 1%.

  6. Chybi Winkey (Start) na pravou ruku (tam je jen klavesa pro pop-up vyvolavany pravym tl. mysi). Znam klavesnice, ktere ho tam maji a pritom okolni klavesy nejsou mensi. To oceni hlavne lidi co pouzivaj hodne klavesovych zkrakek (emacs, eclipse).

  7. Celkovy navrh na me pusobi tak, ze se na ni snazili nacpat hodne tlacitek. Pritom programovatelna tlacitka jsou daleko a tak je casove vyhodnejsi umet rychle klavesove zkratky. Misto pridanych tl. atp bych ocenil pridani nejake nahrady mysi pro jednoduche ukony. Prehmat na mys je pomalej a casto je treba posunout kurzor jen malo a kliknout.

  Jinak aby nekdo nerek, ze klavesnici jen hanim. Mam mysi od Logitechu - super ergonomie, ale v klavesnicich me sklamal. Jejich cena neni nejmensi a pritom pokud jde o ergonomii zadny zazrak. MS Natural je to nejlepsi co jsem zatim videl, zkusil. Pritom je lacina, klidne bych za klavesnici dal 4000 Kc jen kdyby byla idealni :-).

 50. 50 Ondřej Dědek 26.07.06, 09:07:17
  FB

  K čemu bezdrát? Přiznám se, že jsem nikdy bezdrátovou klávesnici neměl. Klávesnici mám umístěnou před displejem a nikdy jsem neměl potřebu s ní někam chodit. Čas od času ji šoupnu víc dopředu, dozadu, doleva, doprava podle potřeby a drát ničemu nevadí. Navíc MS NEK 4000 je dost velká. A pokud je drát krátký, jde to jednoduše řešit USB prodlužovačkou.
  P.S. Bezdrát má přeci jenom výhodu - kdybych tu klávesnici chtěl vyhodit oknem...

 51. 51 Honza Kadeřábek 06.01.07, 02:01:15
  FB

  Ahoj, mám takový problém...klávesnici jsem si koupil včera, je super, ale zjistil jsem, že písmeno "U" je míň citlivé než všechny ostatní klávesy, což určitě není schválně. Nevíte co s tím, nestalo se vám to taky? Nechce se mi ji reklamovat.
  Díky

 52. 52 Honza Kadeřábek 06.01.07, 03:01:12
  FB

  Tak já jsem se ji snažil rozdělat, což se mi moc nepodařilo (bál jsem se, že se s tím něco stane), nicméně při tom rozdělávání se tam asi něco pohlo a už to funguje jak má. :)

 53. 53 MarB 06.01.07, 09:01:57
  FB

  Musím souhlasit. Nedělám to rád, ale přiznávám, že Microsoft dělá dobrý hardware. Samotný Gamepad podle mě nebyl pořádně nikdy překonán. S dobrým hardwarem je to jako s autem. Nezáleží mi tolik na exteriéru, sice je příjemné prohánět se krásným autem, ale to je mi pak líto, že ho nevidím. Záleží mi hlavně na řadičce, volantu a budíkách. Podobné je to se vším i s počítačem. Po dobré klávesnici se poohlížím delší dobu, ale zatím jsem nenašel tu pravou. Myšku jsem již našel (mightynu). Bohužel v jednoduchosti je krása, ale jednoduchou klávesnici si mohu koupit za pár stovek v datartu, takže krásnou klávesnici značky Apple musím bohužel zamítnout. Nedělá se tato klávesnice v bílém provedení? Mám strach aby se mi můj Mac nerozpad a neutek, při mém pokusu do něj strčit něce od Microsoftu, ale když je už schopen zvládnout windows..

 54. 54 Honza Kadeřábek 07.01.07, 02:01:33
  FB

  Tak bohužel ta klávesnice není tak kvalitní jak se tu píše, protože ta klávesa U mi zase blbne. Mám ji druhý den. Nevíte jestli ty čudle jdou vytáhnout?

 55. 55 Myth 22.01.07, 08:01:11
  FB

  [54] Já bych s tim nic nezkoušel dělat ,protože pak by ti nemuseli uznat reklamaci.

 56. 56 Martin Strachoň 29.05.12, 12:05:44
  FB

  Co se týká toho WinAmpu, tlačítko PLAY/STOP (v OS MS XP) funguje, ovšem omezeně. Při zmáčknutí tlačítka se defaultně spustí Windows Media Player a to se nedá přenastavit (jedině obejít jak je popsáno v článku). Když už ale jednou spustím WinAmp, pak už tlačítko funguje pro pauzování a znovuspuštění. A to i pro jiné přehrávače, které jsou zrovna aktivní. Je-li jich spuštěno víc zaráz, tak se příkaz uplatní pro ten, který se zrovna používá nebo který se používal naposled. Každopádně to není zrovna nejšikovnější (třeba u tlačítek pro Web a Mail se to přenastavit dá), takže je dobře, že se to dá obejít. Jinak ta klávesnice je opravdu ergonomicky dokonalá. A navíc funguje i jako bezpečnostní ochrana, nemusím si ji zabezpečovat heslem, protože nezvyklý uživatel má dost problém s ní něco napsat, chce to trochu cviku. :-)