Klávesnice - velký test!

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

Klávesnice - velký test!

Technologie 24.07.04

Klávesnice je hodně podceňovaná periférie. Neprávem. Rychlá grafická karta, větší hard-disk, či rychlejší DVD-RW vypalovačka Vám peníze nevydělá. Pokud jste programátor, nebo alespoň profesionální uživatel, je špičková klávesnice tím nejdůležitějším, co ke svému počítači připojíte.

Doma se mi povaluje, jak jsem již psal dříve,Chicony KUP-0108, Logitech Internet Keyboard, a pravidelně používám Logitech Internet Navigatora nově taky (ve firmě) Microsoft Elite Desktop Executive Edition.

Protože jsem všechny klávesnice, ale i jejich zapůjčené varianty, podrobil hodně rozsáhlé zatěžkávací zkoušce (na každé jsem napsal tak 30-50kB kódu), nabízím Vám moje srovnání těchto klávesnic. Upozorňuji, že je z pohledu náročného uživatele, programátora, a bez ohledu na cenu těchto periférií. Pokud nelze jinak, je klávesnice uváděna i s myší, se kterou se prodává. Onen komplet je nakonec často i finančně zajímavě zvýhodněn, pokud chcete i novou myš, komplet jednoho výrobce dává smysl.

Odkazuji se na alzasoft.cz, který používám, nicméně, řada prodejců nabízí to samé, případně i levněji. Ceny jsou uvedeny včetně DPH.

# Klávesnice Plus Mínus Cena Kč
1. Logitech Cordless Desktop MX - bezdrátová klávesnice a bezdrátová MX700 myš výborná klávesnice, velice nízká, tichá, klávesy jdou tisknout zlehka a mají přitom vysoký zdvih, myš MX700 je zcela bezkonkurenční, a to jak zpracováním tak její přesností, oceníte to zejména při práci v Photoshopu, kde jiné myši nestíhají, ale i při FPS hrách malá výdrž MX700, dodává se s nabíječkou, a pokud pracujete 15 hodin denně, musíte ji dát na noc nabít, pokud zapomenete, máte příští den smůlu 3.500
2. Logitech Cordless Desktop MX Bluetooth - bluetooth klávesnice a bluetooth MX900 myš v postatě to samé, co předchozí set, jen místo FastRF technologie používá Bluetooth, pokud nemáte v počítači Bluetooth dongle, a máte telefon s Blutetooth, jako Sony Ericsson T630, je to perfektní volba - dtto - 5.000
3. Logitech Internet Keyboard Navigator - nejlepší klávesnice s kabelem samotná klávesnice, až na barvu a drát stejná jako v předchozích setech, jednoznačně nejlepší klávesnice prodávaná samostatně menší triviality, jako malý levý Shift, či nemožnost zapnout trvale F-Lock při startu 1.030
4. Microsoft Wireless Optical Desktop Executive Edition - bezdrátová Elite klávesnice a IntelliMouse Explorer 2.0 myš nádherně zpracovaný set klávesnice a myši, klávesnice je poněkud hlučná, a vyšší než v případě Logitechu, nicméně stále se na ní píše poměrně velice dobře, více možností nastavení než u Logitechu pro multimetiální tlačítka, myš je opět velice ergonomická zpracování oproti Logitechu je o třídu níže, chybějící Insert klávesa a velký Delete je pohromou pro programátory, myš se nechytá na Logitech MX700, na Adobe Photoshop grafiku ani FPS hry to není 2.350
5. Logitech Internet Keyboard jednoduchá, ale přitom výborná klávesnice, jako všechny klávesnice Logitechu je velice nízká, tichá, a má vysoký zdvih tlačítek, ale přitom lehký stisk chybí jí multimediální tlačítka, která by se dala naprogramovat na spouštění řady užitečných věcí 390
6. Chicony KUP-0108 slušná klávesnice, solidně zpracovaná klávesnice je moc vysoká, klávesy mají sicel správný zdvih, ale velký odpor při stisku 380
7. Microsoft Wireless Optical Desktop Pro 2.0 - bezdrátová Pro klávesnice a IntelliMouse Explorer 2.0 myš výborné zpracování klávesnice tato Microsoftí klávesnice je prostě moc velká, psát na ní znamená hýbat nejen prstama, ale i rukama, nicméně, pro obří ruce to může být to pravé 2.300
8. Logitech Cordless Desktop Optical slušná klávesnice a slušná myš, nic méně, nic více, prostě průměr je to dobrý set, pokud máte omezený rozpočet, a přitom chcete kvalitní klávesnici i myš, nicméně Logitech Internet Keyboard Navigator je podstatně lepší, a stojí jen 1.000 Kč (bez té myši) 1490

Veškeré zde uvedené klávenice jsou top z nabídky, i ta na 8 místě je lepší, než má 95% uživatelů doma. V době, kdy kralují levné Chicony, Geniusky, A4Tech, a další odpad, je toto to nejlepší, co si lze koupit. Poměrně jednoznačným vítězem pro programátory je Logitech, ale i pro hráče, na kancelářské použití není špatný ani Microsoftí Executive set, vypadá velice dobře, zaujme tedy klienty, a dá se na něm i psát.

Zajímavou věc jsem objevil i ohledně připojení myši na rozhraní USB versus PS/2. Na TomsHardware.com si můžete stáhnout utilitu nazvanou MouseRate, která změří, na kolik Hz myš komunikuje se systémem, USB dosahuje běžně hodnot 125 Hz, nicméně PS/2 jen 80-100 Hz, tedy podstatně méně. Zásadou tedy bude připojit myš na USB, pokud máte volný port!


Komentáře

 1. 1 Miroslav Navrátil 24.07.04, 03:07:40
  FB

  Mno, já mám notebook = externí klávesku k němu připojovat nebudu. Ale uznávám, Logitech bych si vzal taky.

  Mám třeba doma jednu Chciony a fuj! :) Jinak MX700 je bezkonkurenční (ať na starým compu v PS/2 nebo na novým v USB). Jenom pravidelně zapomínám nabíjet. A vždycky bliká tehdy, když ji potřebuju ... :(

 2. 2 Jiří Macich ml. 24.07.04, 03:07:47
  FB

  Tak Genius je odpad, jo?! ;-) No, když ti moc nezáleží na ceně tak asi jo. Osobně preferuji přijatelný poměr cena/výkon. Klávesnice za 3 - 5 tisíc je pro mne nedovolitelný luxus.

  Za cca 400Kč jsem si koupil Genius KB21e Scroll a z praktické zkušenosti vím, že třeba Logitech Internet Keyboard strčí bez sebemenších problémů do kapsy a to po všech stránkách. A CHICONY KUP-0108 se minimálně vyrovná. Měl jsem s nimi tu čest, ale na mojí Geniusku nedám dopustit.

  Píšu opravdu hodně a moje Geniuska je první klávesnice plnící všechny mé potřeby současně s pro mne přijatelnou cenou.

 3. 3 honza 24.07.04, 03:07:50
  FB

  Mám tuto: http://www.geniusmouse.co.u...

  Co máš proti Geniusu?

  Dál nechápu, že označuješ levý malý shift za trivialitu. Dobrá klávesnice musí mít velké shifty.

 4. 4 Radek Hulán 24.07.04, 04:07:30
  FB

  [3] ano, Genius je podle mě velice špatný, je to společnost dělající levné (což není špatně), ale nekvalitní a nedotažené věci (což je moc špatně)

 5. 5 Aleš Bartoš 24.07.04, 04:07:33
  FB

  No pokud vim tak existuje program PS/2 Rate, kterym se da pretaktovat PS/2 port az na 200Hz. WindowsXP uz to zvladaji samy. MouseRate mi na moji mysce onlyPS/2 ukazoval prumerne 195Hz, takze pokud neni volny USB port nemusi to byt tak hrozne.

  Jo a jeste k te MX700. Je pravda ze ta myska je hodne presna a celkove jedna z nejlepsich, ale rozhodne neni dobra na FPS hry. Teda pokud si prilezitostny hrac single FPS tak mozna jo, ale jinak na multiplayer se vic hodi MX510, protoze MX700 ma o neco pomalejsi odezvu prave kvuli wireless komunikaci :)

 6. 6 Aleš Bartoš 24.07.04, 04:07:34
  FB

  [4] Pravda pravdouci. Genius je SPATNA znacka.

 7. 7 honza 24.07.04, 05:07:47
  FB

  [6] PROČ? Nějaký konkrétní důvod?...

 8. 8 Radek Hulán 24.07.04, 05:07:52
  FB

  [7] asi takto, proč je BMW 330Ci lepší než jinak stejně velká Octavia 1.9TDi? Pokud nehledím na cenu...

  Náklady na vývoj a výzkum, kvalita zpracování, ergonomie, jsou prostě zcela jinde.

 9. 9 Radek Hulán 24.07.04, 05:07:55
  FB

  [5] ne, MX700 není pomalejší kvůli wireless komunikaci, to jsou jen pověry a povídačky staré 5 let, dnes už její FastRF je stejně rychlé jako kabel, mezi MX700 a MX500 není rozdíl v rychlosti a přesnosti. To je fakt :)

 10. 10 Jiří Macich ml. 24.07.04, 06:07:08
  FB

  [6] Jo, tohle vážně miluju. Házení špíny na značku bez udání konkrétní uživatelské zkušenosti. Většinou mám pocit, že někdo něco takto nekonkrétního prohlásí jen aby vypadal zasvěceně. Fórum na Živě je toho plné ;-)

  Už hezkou řádku let se u mne střídají značky Logitech, Genius, A4 Tech, Seitek i Saitec (rozdíl!) ... všechno výrobci periférií. A i když s některými výrobky A4 Tech jsem spokojen nebyl, rozhodně nezavrhuji celou značku. Zavrhovat kvůli jednomu špatnému modelu celo značku je krátkozraké.

  Genius a Seitek vyrábějí levné věci s přijatelnou funkčností. Jestli si někdo myslí, že za třetinové ceny oproti konkurenci (zejm. Logitechu) dostane stejnou kvalitu, tak je osel! Na high-tech HW nemám a tak volím vždy kompromisní modely. Genius mi v tomto vyhovuje.

  [8] No jo, jenže 90% lidí musí hledět na cenu :-(

 11. 11 Preedy 24.07.04, 06:07:12
  FB

  No, mám klávesnici Chicony a je to fakt hnus :) Právě proto se chystám na Logitech Internet Navigator.

  BTW já jsem dal přednost MX 510 před MX 700. MX 510 je o (myslím) polovinu levnější, to není zase až tak důležité, ale to hlavní je to, že se nemusí nabíjet :D

 12. 12 Radek Hulán 24.07.04, 06:07:44
  FB

  [11] MX510 je výborná myš, dokonce ještě mírně rychlejší než MX700, a za super cenu (protože má kabel), jinak Logitech Internet Navigator je skutečně to nejlepší, co se dá koupit :) Vřele doporučuji, a myslím si, že i z tohoto testu je to jasné..

 13. 13 Radek Hulán 24.07.04, 06:07:45
  FB

  [10] Jirko, na firmě mám 50 počítačů a viděl jsem a testoval hardware v praxi, není to "házení špíny" jen tak, dle letáku, podle mé praktické zkoušenosti jsou Genius, A4tech, a podobné odpad.

  Vyzkoušej si někdy top klávesnici, ona třeba Logitech Internet Navigator za 1.000 Kč není drahá, a... poznáš to :)

 14. 14 Jiří Macich ml. 24.07.04, 07:07:19
  FB

  [13] No jo, jenže srovnáváš výrobky ze dvou kategorií! Hele, já neříkám, že kvalita Logitech Internet Navigator neodpovídá ceně, ale pro mne je ta cena až moc luxusní. Neberu ti kvalitu TOP HW. Jen říkám, že odpad je na Genius zbytečně moc silné slovo, ale - bez urážky či nějaké impertinence - už jsem si zvyknul, že máš silná slova rád :-) Odpad je pro mne něco s čím nelze vůbec či jen hodně špatně pracovat a moje zkušenosti s Geniusem jsou zcela opačné.

  Měl jsem Logitech Internet keyboard, kterou si zahrnul do testu, ale mohu ti s klidným svědomím říci, že Genius KB21e Scroll je jednoznačně lepší. A s CHICONY KUP-0108 jsem měl také tu čest a s Geniuskou jsou na tom dost podobně, ale co se týče fyzikálních vlastností klapek mi Genius KB21e Scroll připadá na vyšší úrovni.

 15. 15 n00b 25.07.04, 10:07:49
  FB

  Jahaha ;)
  Ja mam mysku Genius optical a hraju s ni pravidelne Dooma MP a to je jaxi rychla hra :) vse OK az na moc rychle otocky(to nejak nezvlada) :)

  Klavesnicku mam Chicony KB-9810 a naprosto spokojen.Sice trosku nefunguji (uz) tlacitka a nepisu deseti prsty, ale jinak F pohode :)

 16. 16 Jirka 25.07.04, 12:07:13
  FB

  Nechápu co proti Geniusu máte! Pro někoho, kdo si musí kupovat komponenty sám (a jeste nepracuje) a neni příliš náročný je Genius SKVELA znacka!

 17. 17 Jiří Macich ml. 25.07.04, 09:07:21
  FB

  [15] No tak to není zrovna příklad bezproblémového použití. Levné značky používám skoro výhradně, ale tohle by bylo i na mě moc ;-)

  [16] Radek psal, že nekouká na cenu. Ale jinak souhlasím s tebou/vámi.

 18. 18 Aleš Bartoš 25.07.04, 11:07:29
  FB

  [7] [10] No pouzival jsem mysky od Geniusu a proste se mi s nima spatne manipulovalo. Nevyhovujici odpor tlacidel a taky se mi dost spatne drzela, kvuli velikosti a nevyhovujici ergonomii.

  [9] No i kdyby byla MX700 stejne rychla jako MX510 (ne MX500), tak ma stejne rozliseni snimaneho povrchu jen 4,7 MPix, zatimco MX510 5,8MPix. Navic MX510 me schopnost snimani i pri zrychleni dosahujich az 15G. O MX700 jsem tuhle informaci neobjevil ale tipuju ze to bude o neco min (neco kolem 10G nebo mirne nad).

 19. 19 Radek Hulán 26.07.04, 12:07:30
  FB

  [18] ano, MX510 je rychlejší, ale ne proto, že má kabel, ale proto, že má ještě mírně lepší optiku. Ale mezi MX500 (o které jsem psal) a MX700 není rozdíl, tedy, je, MX700 je mnohem lepší, protože nemá kabel ;) Navíc, kabel podle mě i při hraní musí zavazet (alespoň mě by vadil ve Photoshopu).

 20. 20 leonr 26.07.04, 01:07:02
  FB

  [18] a kua mysy uz maji vetsi rozliseni nez muj 4Mpix fotak :-) to snad ne :)

  to rADo: co tak napsat neco o monitorech a jejich nastaveni (jas, kontrast, ...)

 21. 21 noname 26.07.04, 09:07:37
  FB

  1. Radku pozor na ty USB:
  a) není pravda, že PS2 je pomalejší, dá se to upravit (viz výše)
  b) USB klávesnice (ty ale doporučuješ myš, ale stejně to raději zmíním, serverové biosy mají někdy i ovládání myší) mají někdy (záleží na motherboardu a firmware) problémy s přístupem do BIOSu, někdy je to možné jen po nějakém nastavení v BIOSu, které je defaultně vypnuté (a tak člověk potřebuje PS2 klávesnici aby to zapnul)
  c) ale hlavně (zpět k myším) - USB je sdílené a potřebuje procesorový čas a tak když někdy hodně maká procesor (kompilace, hry), tak rychlost a plynulost USB myší klesá až k nule.
  2. jinak co se týče těch shitů - imho máš pravdu, na druhou stranu to neznamená, že by si každý měl kupovat takovéhle klávesnice. Běžný user rozdíl nepozná a nebo prostě píše na klávesnici tak sto slov denně, případně používá jen šipky pro hraní her a pak je to šuma fuk. Stejně tak myši. Mimochodem v kuličkové éře jsem měl jednu géniusku, která vydržela všechno - dostal jsem microsoft a po měsíci byla strašně zaprasená, tak jsem ji vyčistil, ale po druhém měsíci to samé, tak jsem ji vyhodil. Pak jsem měl logitech a jak by smet. Ta Geniuska je pak vždycky vystřídala a bez čištění funguje ještě teď. Jedny 5+1 repráky Genius jsou také považovány za širokodaleko nejlepší ve své třídě. Takže k této firmě si myslím, že prostě občas mají něco dobrého, vesměs je to ale prostě normální "noname".

 22. 22 Radek Hulán 26.07.04, 12:07:40
  FB

  [21] ohledně vytížení USB versus PS/2 to není pravda, cituji z http://www6.tomshardware.co...

  This represents another problem. If overload occurs, the PS2 port can't cope with 200 Hz, so it goes to pieces and you lose the tracking function. Then you have to tweak the buffer and that makes it hard to find the best solution. Whereas overload on a USB just makes the system skip a few counts but the rate stays the same and you notice nothing. A USB connection is much smoother with any mouse and in all conditions, even when all the computer resources are being used to the hilt. So in the end, you can drop the PS2 and all that tweaking. It's not worth the effort and, anyway, it is soon to be trashed.

 23. 23 Radek Domín 26.07.04, 02:07:47
  FB

  BTW: Ví někdo kde a za kolik se dá sehnat úplně půlená klávesnice? Nemyslím tak, která má uprostřed jen klávesy dál od sebe, ale tak, která je z dvou dílů, které jsou spojené kabelem, nebo jinak.

 24. 24 Jiří Macich ml. 26.07.04, 06:07:55
  FB

  [23] Tak se jukni do některého z desítek e-shopů :-)

 25. 25 Artegon 30.07.04, 09:07:43
  FB

  Upozorňuji, že malý SHIFT na Logitech Internet navigator keyboard *není* trivialita. Je opravdu hodně malý a ze začátku dělá problémy ho vůbec najít. Jeho velikost je jen o málo větší než klávesy na numerické klávesnici. Doporučuji si klávesnici osobně odzkoušet.

  Jinak se klávesnice zdá bez problémů.

 26. 26 stb 28.08.04, 10:08:35
  FB

  Klávesnice se skráceným shiftem okamžitě odepisuji, vůbec mizerné roložení odfiltruje 90% potenciálních klávesnic, bohužel právě u výrobců co se vydávají za špičku (alespoň podle cen) je to s rozložením kláves velice špatné, protože mají obvykle jedno pro celý sortiment a když se jim povede že ho v zápalu vylepšivání zmršit tak smůla. To je pak jak hledat klávesnici bez M$ kláves (kdyby přez ně aspoň šly nastavit zkratky pro zkouštění programů, pak by byly užitečné, ale to ne, to je lepší udělat další řadu tlačítek…)

  ad. Genius, ten má ve své nabídce geniální NesScroll+ nízká lehoučká myš která mi dokonale sedne, kolega má bezdrátového Logitecha, ale ten je na prd. Můžeu jí doporučovat špičkový hráči, může být oblepená oceněními všeho druhu, ale já bych je neměnil ani za zlaté tele (to možná jo, ale v zápětí bych jí hodil z okna a kopil si gmouse :)).

 27. 27 petra novakova 17.11.04, 03:11:29
  FB

  logitech internet keyboard-nejvic by mi vyhovoval, ale nemam na notebooku PS/2, ma smysl si ji kupovat a k tomu nejaky konvertor na USB? funguji ty konvertory?

 28. 28 Radek Hulán 17.11.04, 04:11:02
  FB

  [27] mám teď Logitech Cordless Desktop, skvělá věc, a je standardně USB (s redukcí na PS/2)

 29. 29 Roger Light 26.11.04, 10:11:11
  FB

  Ctyri roky jsem hraval Quake3, jezdil na vsechny lanky a turnaje, drzel jsem se porad v top8 v cesku a neco i vyhral =) Mys a klavesnice (a podlozka) pro mne tedy predstavovaly
  klicove zalezitosti a ten vytribeny vkus mi zustal az doted.
  Musim souhlasit s Radkem, Genius ... to je skutecne odpad.
  Nekvalitni, levny vyrobek, ktery je urcen masam, ale rozhodne, ne hardcore uzivatelum, lidem kterym zalezi na
  ergonomii, plynulem pohybu atd. Osobne mam logitech mx300, ptz mam pomerne malou rucku a memu stylu hrani ve q3 (high sens, high accel) vyhovovala vice nez robustnejsi braska mx 500 (nebo dokonce 700 s pretezkou baterii).
  Ano genius staci i na FPS hry ... staci lamam :) Zadny z progameru, svetovych (a nakonec ani lam jako ja) by na to nesahl, bylo by to jako hrat fotbal v kanadach ;) Hnus.
  Jo a z principu je lepsi USB a jeho konstantnich 125Hz nez ps2rate a kolisavych 150-200Hz. No ale ve win je to samozrejme jedno :)
  Klavesnici jsem vyzkousel taky dost a skoncil u inet navigatoru ... nejlepsi vec:) Akorat ze tedka, po 2 letech uzivani uz ma trosku vymackane klavesy, sestricka ma new pc a stejnou klavesnici a rozdil je skutecne propastny :) Asi si koupim novou =)
  Z vyrobcu periferii uznavam jen Logitech, Microsoft a pak veci, ktere nejsou zase az tak bezne ...
  Dobre periferie jsou jako znackove obleceni, je proste prijemne je mit =)

 30. 30 novakova 19.12.04, 10:12:26
  FB

  mam dotaz z jineho soudku - co znamena u klavesnic technologie "X-Touch"?

 31. 31 Radek Hulán 19.12.04, 11:12:39
  FB

  [30] nevím, tipoval bych to na ryze marketingovou věc Benqu ;-)

  Mám tu hromadu klávesnic, a zcela nejlepší je Logitech Cordless Desktop, což je špičková bezdrátová Logitech Navigator klávesnice a myš Logitech MX700 v jednom. Je to řádově lepší než konkurence. Libovolná.

 32. 32 H1S 27.04.05, 03:04:11
  FB

  [19]
  -510 nema lepsi optiku nez 500, ale jen rychlejsi cip,...mirne...

  -USB-125Hz/PS2-100default, ale da se prehodit na 200 ...tudiz je rychlejsi, mozna to kolisa, mozna ne...kdo to pozna..? Uzitecnejsi ale je, ze se setri USB.. k cemu jinemu taky PS2 dnes vyuzit, ze...?

  -MX700 neni na FPS vhodnejsi nez 500/510/300 atd.. je totiz tezka, kdo hraje rychle FPS typu UT2004/Quake3 dele nez par minut denne vi, o cem mluvim
  Osobne delam grafiku v photoshopu, a hraju 2004, mam jak 510, tak 700 i 310... z 510 jsem vykuchal zavazi a pokud se vam kabel nezasekava o bordel na stole je to bezkonkurencni mysak... Ovsem "radiovka" ma sve kouzlo..Nic to ale nemeni na faktu, ze proste JE o hodne tezsi (pri praci to az tak neva, pri hrani, zalezi ceho..)

  Takze muj styl prace - na hry jednoznacne MX510, na praci ...eh... kdyz mam neporadek na stole 700, kdyz mam uklizeno, tak 510;o)

  PS: a samosebou dobra podlozka taky dela sve...
  PPS: tomshardware uz neni to co byvalo ... pred 3,4 lety trebas...