Exvizit VP3 - Mercedes mezi výškově stavitelnými stoly

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

Exvizit VP3 - Mercedes mezi výškově stavitelnými stoly

Technologie 17.12.16

To, že Therapia je Mercedes mezi ergonomickými židlemi, na to jsem přišel už dávno, někdy v roce 2008.

Ale dalších osm let mi trvalo, než jsem dospěl k nutnosti postoupit na další úroveň a pořídil si výškově stavitelný stůl.

Proč při práci občas stát

Deset hodin denně sedím. Mám před sebou na stole tři monitory, klávesnici a myš a snažím se soustředit na práci. Ale občas to moc nejde, tak se zkouším protáhnout, pustit si jinou hudbu, udělat nějakou změnu.

No a poslední dobou se prostě postavím.

Přesněji, zvednu si stůl z výšky 75 cm na 110 cm, odsunu židli, stojím a pracuji. A najednou to zase funguje, úžasně. Mentálně je to úplně o něčem jiném.

I tento článek píšu ve stoje.

Je zde několik nových rozměrů. Místo prokrastinace na Facebooku či sledování "srandovního" videa na Youtube, což jsou věci, které se stávají, když člověk sedí na židli, se opět na 100% věnuji jen práci. Dám si třeba závazek, že nejdříve dokončím určitý kus práce, třeba dopíšu článek, a až pak si "povolím" se zase posadit.

A pak je tu znatelně větší pocit svobody a kreativity, kterou člověku podvědomě komunikuje pozice ve stoje. Tělo je volnější, není omezené židlí, páteř je konečně v jiné pozici.

Skvělá změna.

Po měsíci co používám výškově stavitelný stůl to v průměru vypadá tak, že 7 hodin sedím a 3 hodiny stojím. Objektivně udělám více práce, jsem fyzicky méně unaven a subjektivně z ní mám větší radost.

Exvizit - Mercedes mezi stoly

Stůl, co jsem si pořídil, se jmenuje Exvizit VP3. Vyrábí se v kvalitně zakázkově v Česku, na míru jsem si nechal udělat rozměr pracovní desky 200 x 90 cm (standardně se nabízí 200 x 80 cm), jednoznačně jsem chtěl ono ergonomické vykrojení uprostřed stolu, na levou stranu nechal umístit závěs pro počítač, a veškerou kabeláž vedu pod stolem.

Vypadá to výborně, a pokud člověk vyloženě neleze pod stůl, není žádný kabel vůbec vidět. Příjemná změna oproti běžnému stolu (tam válíte hromady kabelů a v nich prach pod stolem) a z pohledu designu nádherná záležitost.

Stůl má taky paměťové ovládání. Je možné si nastavit až 4 pozice v rozmezí 65 - 132 cm, a poté jen stisknout tlačítko a během pár sekund vyjede či sjede do požadované výšky.

A proč jde o "Mercedes mezi stoly"? Exvizit má výborné zpracování, velmi tichý a stabilní provoz a jsou v něm dvě motorové jednotky, v každé třísegmentové noze stolu je jedna.

Vyrábějí se i cenově dostupnější varianty, třeba Motion Ergo MSE 3 (nebo ještě levnější dvousegmentový MSE 2), které mají jeden motor uprostřed.

No ale protože mám na stole tři velké monitory, z toho jeden 32", a pod stolem visí 30kg těžký počítač, zvolil jsem pro dlouhodobou spolehlivost to nejlepší co se nabízí - tedy Exvizit.

Montáž a komponenty

Exvizit VP3 se vyrábí na zakázku, čekal jsem na něj 4 týdny (asi i díky nestandardnímu rozměru pracovní desky, pro českého výrobce ale nebyl problém vyhovět; použité elektromotory jsou pak od dánské firmy Linak). V konfiguraci si můžete zvolit barvu stolu, barvu nohou, přidat si tam držák na počítač, nadefinovat si kde budou vyřezané průchodky na kabely, doplnit kabelové svody a držáky kabelů.

Pak přijede potetovaný montér, vy mu uvaříte kafe, a on to mezitím smontuje a zapojí :-)

Ty šedé plastové úchytky jsou na vedení kabelů, černá je řídící jednotka.

Potřebujete i držák na počítač, našroubuje se zespodu na stůl a do něj se zavěsí počítač. Dá se to i natáčet a posunovat s tím. Vpravo nahoře je pak vidět vyříznutá průchodka na kabely.

Poté se tam připevní ovladač, který zobrazuje v centimetrech aktuální výšku stolu a má paměť na čtyři pozice.

Pořiďte si to!

No a nakonec darujete kamarádovi váš současný přízemní stůl (tedy ten, co se nehýbe), přesunete na to vaše PC, monitory a dvacet periférií, pochlubíte se s tím na Facebooku, a napíšete svůj první článek ve stoje.

A pak už není cesty zpět.

Stejně jako u Therapia židle, jak stavitelný stůl jednou zkusíte, potřebujete to. Doma, v kanceláři, kdekoliv. Potřebujete mít tu možnost přizpůsobit si pracovní prostředí kolem sebe, nikoliv sám se hrbit a ohýbat podle nepohyblivého nábytku.

Výškově stavitelný stůl, v mém případě Exvizit VP3, je jednoznačně věc, co mi zvýšil produktivitu, zlepšil zdraví, šetří záda, a baví mě.


Komentáře

  1. 1 Classien Patient 30.01.17, 05:01:17
    FB

    Pre mensi rozpocet odporucam Ikea Bekant (449€), mam ju uz vyse 2 rokov a zatial nebol problem. Akurat nema pamat.