Jak volat v zahraničí zcela zdarma (ze svého českého čísla)

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

Jak volat v zahraničí zcela zdarma (ze svého českého čísla)

Technologie 08.05.23

Když přiletíte do Thajska, přivítá vás tato báječná SMSka. Chcete si zavolat? 61 Kč / minutu prosím. Chcete přijmout hovor z Česka? 36 Kč / minutu. A  1GB dat vás vyjde rovnou na 302 tisíc Kč. No neberte to :-)

Naštěstí, pokud máte Vodafone CZ, existuje snadná cesta, jak v Thajsku strávit třeba celé měsíce, být neustále na svém českém čísle, volat z něj i přijímat hovory třeba 10 hodin denně, a nebude vás to stát ani jednu korunu. Ta "finta" se jmenuje VoWifi a VoLTE, tedy volání přes data (ať už data zprostředkovaná Wifi sítí anebo LTE z jiné, tedy levné místní SIM karty).

Věc se má tak, že hlasové hovory dnes jdou přes data, akorát je operátor jako data neúčtuje. A Vodafone je jediný operátor v Česku, který neblokuje, ale naopak podporuje, volání přes Wifi či data jiného (místního, levného) operátora a účtuje to jako běžný český hovor.

Proč potřebujete Vodafone? No, O2 v zahraničí volání přes Wifi blokuje, a T-Mobile taky. Musíte být v ČR, aby u nich VoWifi jelo, takže pro cestování k ničemu. Vodafone neblokuje nic.

V praxi jste tedy ve svém hotelu na Wifi a voláte si zcela zdarma přes hotelovou Wifi ze svého českého čísla. Anebo jste klidně na pláži, když si koupíte za pár Kč místní datovou SIM kartu (na měsíc vyjdou neomezená data u DTACu na cca 150 Kč), a voláte klidně hodiny a hodiny na svém českém čísle tak, že váš hlas proudí z českého čísla přes místní thajské LTE. Samozřejmě, nemusí to být Thajsko, stejně můžete zcela zdarma volat třeba v USA.

Jak na to? Základ je, pokud chcete volat i jinde než na Wifi, koupit si místní SIM kartu (nebo eSIM kartu, což můžete udělat už doma), a tu nastavit jako hlavní pro data, a povolit Vodafone kartě používat tato data (na mém Samsung S23 Ultra telefonu se toto nazývá "Přepínání data a záloha volání"):

Dále si musíte povolit VoWifi a VoLTE služby ve vaší Vodafone samoobsluze, pokud to povoleno nemáte.

A zapněte si Wifi volání pro vaši českou Vodafone kartu a preferenci pro používání dat (namísto mobilní sítě) pro volání:

A poslední bod je "pro jistotu".

Aby si byl člověk jistý, že Vodafone hovor opravdu nepůjde přes běžný (mega drahý) roaming, zvolte si v nastavení síťových operátorů na Vodafone SIM kartě takového operátora, co Vodafone nepodporuje, s nímž nemá roaming. Můžete to klidně udělat už doma, těsně před odletem, zvolte si jako síťového operátora třeba síť O2 nebo T-Mobile, Vodafone karta se do nich samozřejmě neumí zaregistrovat, a tedy je nucena v každém případě použít VoWifi anebo VoLTE (místní data z místní SIM karty).

V Thajsku nemá Vodafone roaming se společností DTAC, takže si můžete zvolit právě jej. Vodafone se do něj nepřihlásí a použije pro hovor data z thajské SIM karty a bude se to účtovat jako v Česku.

Jednoduché a 100% funkční řešení.

Výsledek? Můžete volat, přijímat hovory, posílat a přijímat SMS po celém světě, a vše se účtuje dle vašeho místního (českého) tarifu. Žádných 61 Kč / minutu. Takže pokud máte tedy nějaký lepší český tarif, kde jsou neomezené hovory a SMS, neplatíte v zahraničí vůbec nic navíc.

Toto je jeden důvodů, proč fakt rád používám Vodafone, a nikoliv T-Mobile nebo O2, protože tito dva operátoři tuto funkci v zahraničí záměrně blokují.