Robotické vysavače - testoval jsem Roomba a Neato a našel mezi nimi velké rozdíly

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

Robotické vysavače - testoval jsem Roomba a Neato a našel mezi nimi velké rozdíly

Technologie 10.06.16

Roomba a Neato jsou dvě nejlepší firmy, co dělají robotické vysavače.

Samozřejmě, pak se v tomto oboru snaží působit i další společnosti, jako LG, Samsung, Sencor a pár dalších, ale od nich vysavač co vám usnadní práci a nikoliv přidělá, zatím spíše nechcete. Potřebujete něco, co funguje naprosto autonomně a 100% bez vaší asistence, protože jinak je lepší vzít do ruky vysavač klasický.

Můj požadavek na robotický vysavač je, aby:

  • zcela samostatně uklidil 100m2 podlahové plochy,
  • do ničeho se nezamotal,
  • nikde se nezaseknul,
  • zajel se sám nabít,
  • šel snadno zapnout a naprogramovat,
  • měl vysoký sací výkon,
  • a šel snadno vyčistit.

Asi čtyři roky jsem měl na tento účel Roomba 760. Vyhovoval, ale chtěl jsem vyšší sací výkon, a taky něco na vytírání.

Vyzkoušel jsem pár dalších vysavačů, a nakonec zakotvil zase o Roomby, akorát novějšího modelu. Z mého pohledu je totiž nejlepší.

Neato

Neato a jeho Botvac vysavače mě baví v tom, že mají skvělou navigaci. V horním kloboučku je LIDAR čidlo, které mapuje prostor, Botvac si rozdělí místnost na čtverce cca 3x3m a systematicky v nich jezdí a uklízí.

Vysavač má přední stranu rovnou, což vypadá dobře.

V praxi to ale tak dobře nefunguje. Neato je sice skvělý robot s božskou technologií, ale není to tak dobrý vysavač.

Botvac se často zasekne v prostorech, kam je sice schopen zajet, ale už se z nich neumí vykroutit, zatímco kulatá Roomba to zvládne s  přehledem. Neřešitelný problém jsou pro něj třeba kancelářské židle, které mají několik nohou, je schopen jim věnovat i 20 minut času a více a šíleně přitom hučet.

Druhý problém jsou části, kam nemá jezdit. Pro zakázání vjezdu musíte pro Botvac lepit na zem magnetické pásky. Ne vždy je Botvac bohužel zaregistruje, protože čidlo pro magnet má pod sebou, ne před sebou, a občas je v rychlosti prostě přejede a ignoruje. Také je potřeba řešit to, že ty magnetické pruhy o délce několik metrů budete mít po celém bytě a nevypadají zrovna skvěle.

A nakonec je nepříjemný na Botvacu ten fakt, že přejede moc vysokou překážku.

To je skutečně vada, protože on je schopen vyjet na 3cm vysoký soklík od skříně a tam se zaseknout. Takže pokud máte nábytek, co má spodní hranu cca 2cm vysokou, tak vám tam bude najíždět.

Roomba

Roomba má dvě základní řady. Nejnovější řada 900 se naviguje podobně chytře jako Neato, tedy systematicky jezdí po místnosti. Bohužel, cena 27.000 jen za samotný vysavač je opravdu vysoká, za tu cenu se dá na pár let najmout živá uklízečka.

Řada 800 a starší řady si jezdí cik-cak po místnosti. Nevypadá to sice vznešeně, spíše zmateně, ale v praxi toho vysavač vysaje opravdu hodně a pokud jej pustíte 3x týdně, co jdete z bytu pryč, pokryje (řekl bych), 100% plochy.

Roomba 800 není tak dobrý robot (v technickém smyslu) jako Botvac, je to ale přesto lepší vysavač.

Řada 800 má taky vyšší sací výkon než řady předchozí (700 a starší) a lepší kartáče, do kterých se něco jen tak nezamotá. Jako ideál bych tedy viděl model 880, pokud si nechcete připlatit dalších deset tisíc za 900 řadu. Řadu 700 a starší bych nebral, nevysaje tak kvalitně.

Roomba se z oblastí kam nesmí nevykazuje magnetickou páskou, ale malou krabičkou, které funguje jako virtuální zeď (nepustí robota dál) či maják (předěluje místnosti). Baterka v tom vydrží asi rok. V praxi není ale maják potřeba, robot si další místnosti dobře najde i bez něj. Je dobré mít krabičku typu "virtuální zeď", a umístit ji třeba před mokrou koupelnu (tam nechcete aby se vysávalo), funguje to výborně.

Osobně jsem Roomba 880 vzal i s mopem Braava 380, což je taková malá kostka, kde je troška vody, a pomalu, ale jistě, leští a vytírá plovoucí podlahy.

Nedělá to vůbec žádný hluk, takže může jezdit klidně v noci. Ta cena za komplet je dobrá.

roomba

Na co myslet

Samozřejmě, každý byt je jiný...

S každým robotickým vysavačem musíte počítat s tím, že byt trošku upravíte, aby se o vysavač nebylo nutné starat.

První dvě tři projetí vysavače bytem je dobré jej pozorně sledovat, kde se zasekává, kde jsou jeho slabá místa. S Neato se mi to bohužel nepodařilo doladit ke spokojenosti, i když jsem se opravdu snažil a spotřeboval 6 metrů magnetické pásky. Neato měl pořád s něčím problém.

S Roomba to šlo mnohem snadněji. Řekl bych, že ta kulatá záležitost s nízkými kolečky je v praxi mnohem méně náročná na to, jak máte byt navržen.

Ale je možné, že někomu kdo má centimetr a půl vysoké prahy, bude zase maximálně vyhovovat Botvac.

Osobně jsem si nechal akorát vyrobit 2cm vysoká dřevěná kolečka, které jsem umístil pod nohy sedačky, abych ji zvýšil a Roomba mohla bez problémů zajet a vysát i tam. Jinak tam sice oba vysavače byly schopny zajet, ale pak se zaseknout, vrčet, pípat a skončit.

Přeji dobrý výběr robota :-)