Recenze AP/switche/routeru Linksys WRT54GC
Linksys WRT54GC je jedno z nejmenších zařízení kombinujících WiFi přístupový bod, switch a router pro bezdrátové sítě standardu 802.11b a 802.11g. Hlavní předností tohoto routeru jsou zejména velice kompaktní rozměry (10x10x2.5 cm), ale i podpora většiny současných moderních technologií. Pro řadu lidí bude zajímavý i design, Linksys WRT54GC může být i ozdobou moderní pracovny, nebudete jej muset schovávat pod stolem.
Základní popis Linksys WRT54GC
Linksys WRT54GC podporuje bezdrátové sítě standardu 802.11b a 802.11g, bez podpory pro AfterBurn, s možností zabezpečení sítě pomocí WEP, WPA (TKIP i AES) a WPA2 (AES). Rovněž má jeden WAN port (pro připojení například ADSL modemu či kabelového modemu Chella) a 4 LAN 100Mb porty. K další standardní výbavě patří DHCP server, SPI firewall a filtr MAC adres.
Tradičně výborně je zpracováno nastavení Linksys routerů pomocí webového rozhraní, nastavení je jasné, přehledné, a naviguje k cíli i nezkušené uživatele. Považuji Linksys webové rozhraní za jedno z nejlepších, o třídu komfortnější než u prvků Ovislink či D-Link, a konkurující Asusu.
Součástí Linksysu je i miniaturní integrovaná anténa, bohužel o nevalném dosahu, nicméně přes standardní R-SMA konektor je možno připojit anténu externí. K zařízení je rovněž dodáván externí napájecí zdroj, o 3.3V/2.0A, a zhruba metr dlouhý Ethernet kabel pro propojení s počítačem.
Linksys WRT54GC je na své rozměry velice působivé zařízení, osobně ale moc nerozumím tomu, proč se za každou cenu snažit o minimalizaci krabičky routeru/AP/switche, pokud to s sebou nese kompromisy jako je mizerný dosah WiFi. V praxi bude stejně nutné dokoupit externí anténu se ziskem 7 až 14dB, pro pokrytí několika místností. Zde předbíhám, ale bez externí antény jsem měl problém s dostupností signálu mezi dvěma patry jednoho domu, kdežto v případě montáže externí antény se ziskem 7dB byl signál opět 100%.
Linksys WRT54GC se prodává za 2.000 Kč včetně DPH, což je vynikající cena, nicméně, je dobré nezapomínat, že budete potřebovat i externí anténu se ziskem minimálně 7dB, a poté se cena vyhoupne na úroveň konkurence jako je Asus WL-500g (navíc s jedním USB 1.1 portem), Asus AL-500g Deluxe (který má oproti Linksysu i dva USB 2.0 porty; sem můžete připojit třeba tiskárnu, CDMA modem či USB disk) či rovněž miniaturní Asus WL-530g WiFi mini.
„Today Screen“ pro SonyEricsson P910i zdarma
Když jsem před měsícem zkoumal HandyDay 2005 Professional (implementace „Today Screenu“), tak jsem si jej málem koupil, ale nakonec jsem si to rozmyslel, a to s ohledem na připravovaný SE P990. A jsem moc rád, protože SonyEricsson nabízí zdarma aplikaci Sony Ericsson Desktop, která nabízí to samé, a dokonce ještě v lepší podobě a podstatně rychlejší.
Sony Ericsson Desktop se spouští automaticky po otevření flipu telefonu, ukazuje aktuální počet Vašich meetingů, úkolů, nepřečtených SMS/MMS/email zpráv a zmeškaných hovorů. Také je na první pohled vidět datum a čas. Všechno se to dá perfektně ovládat pomocí jog-dialu (tedy palcem levé ruky), a tak se po kliknutí na událost přesunete přímo do správného místa kalendáře.
Aplikace také umí zobrazit plochu s nejčastěji používanými aplikacemi, a má ikony pro přímé vytvoření meetingu, úkolu a SMS zprávy. Pravé tlačítko se dá nastavit na přepnutí do Sony Ericsson Desktopu a horní například na zavření aktuální aplikace. Prostě dokonalé, přesně toto jsem potřeboval :-)
Hlavní obrazovka | Uživatelské ikony |
---|---|
Jsem imunní proti spamu
Kdykoliv jsem ráno spustil Microsoftí Outlook, začalo se do něj typicky natahovat kolem 50 nových emailů, z toho ovšem otravných 40 spamů. Outlook má samozřejmě filtry na nevyžádanou poštu (filtruji si tak veškeré emaily psané čínsky, japonsky, vietnamsky a bulharsky), a skvělý je i učící se plugin SpamBayes plugin pro Outlook, ale stejně to byla otrava pořád mazat spamy a učit filtr nová spamová slova.
Horší ovšem je, pokud si člověk ráno otevře poštu na svém SonyEricsson P910i telefonu, potom zcela zbytečně stahuje stovky KB dat, které následně jenom smaže. Ani takový ProfiMail na tomto telefonu neumí jen načíst hlavičku emailu a uplatnit na ni filtr, a pokud je „závadná“, email smazat, email je bohužel vždy načten celý.
Naštěstí můj webhosting tojeono.cz má instalován SpamAssassin, což je asi nejlepší anti-spamový filtr, a umí se spamem zacházet dvěma způsoby. První a standardní způsob je označit hlavičku takovéhoto emailu slovem [SPAM]
, a Vy si následně můžete vytvořit jednoduchý filtr na přesunutí těchto emailů do speciální složky či rovnou jejich smazání. A protože jsem za poslední rok v této složce neměl jediný email, který by byl určen chybně, rozhodl jsem se tojeono.cz požádat, aby spamové emaily server přímo mazal, takže se ke mě vůbec nedostanou.
Každé ráno teď tedy přijímám místo 50 emailů jen 10 kousků, a pokud už se ke mě probojuje nějaký spam, je to jeden či dva kousky denně. Tedy nic, co by SpamBayes na Outlooku neodchytil. Pokud také řešíte problém se spamem na vlastní doméně, doporučuji se zeptat svého providera, co Vám dokáže nabídnout, a případně jej změnit za lepšího.
Nová prezentace: zimní design pro CesBrod.cz
URL: www.cesbrod.cz (včetně přepínače CSS stylů).
Nová prezentace: www.PekarnaHorovice.cz
URL: www.pekarnahorovice.cz (odkaz směřuje na dočasné URL do změny DNS).
Nová prezentace: www.MlynCista.cz
URL: www.mlyncista.cz.
Tupá Kachna, eh, Kačka, z VyVolených
Představte si, že je Vám 18 let, jste docela pohledná žena, prostě takový kus k opíchání, co bude mít sice za chvíli celulitidu a povislá prsa (pokud tedy má co být povislé), ale zatím je to píchatelné, a přitom netušíte, co znamená „k.o.“, slovo „pohotový“, nevíte kdo nebo co je to Fidel, netušíte co se stalo v roce 1968, nemáte páru kdo zpívá „Like a Virgin“ (přestože na tuto písničku předtím tancovala), nevíte kdy byla rozdělena ČSFR na ČR a SR, a neznáte řadu dalších běžných věcí. Pokud Vám někdo dá konkrétní otázku, tak odpovídáte zásadně „nevím“, popřípadě „jo … anebo ne?“.
Tak přesně takové je to nejtupější stvoření, co jsme zatím mohli vidět na televizní obrazovce, tedy Kateřina Langerová z reality show VyVolení.
A toto stvoření se jen usmívá se svojí hezkou tvářičkou (což není její zásluha, ta tvářička), a ostatní lidé kolem jí to žerou. Ach jo. Kdo nic nedělá, nic nezkazí, je to tudíž dobrý člověk, ne? Na tomto příkladu je moc pěkně vidět „oblíbenost“ některých primitivů, pokud primitiv nic nedělá, většina národa jej tudíž neodsuzuje, není za co, a pokud se k tomu přiblble usmívá, kus z tohoto národa jej má dokonce rádo.
Mám takový pocit, že na casting ve VyVolených chyběla jedna zásadní věc, IQ test, a podmínka dosažení minima 100 bodů. Také doufám, že Kachna není typickou představitelkou mladé generace, jinak, Bůh nás opatruj… Osobně tyto mimořádně tupé mladé kusy snesu jen jako další tělo k opíchání, jednou, a pak ji vyhodit ven. Na nic jiného se takový kus prostě nehodí, a za pár let, až bude starší a tlustá, tak ani na toto ne.
Je to takový ten typ, který za pár let užene nějakého bohatého chlapa, nic nebude dělat, a bude si ve své omezené hlavičce myslet, co všechno ona sama nedokázala…
SonyEricsson P910i - jak jej vidím po měsíci
Před 4 týdny jsem psal své první dojmy ze SonyEricssonu P910i, komunikátoru s operačním systémem Symbian/UIQ, následně jsem jej srovnával s mojí předchozí Nokií 6630 a s jejími bratříčky N70 a N90, a potom popisoval nejlepší logické hry pro UIQ.
SonyEricsson P910i jako vynikající telefon
Když se dnes dívám na moji novou telefonickou hračku s určitým odstupem, vidím zde nejenom špičkové PDA pro práci s řadou luxusně propracovaných programů, ale také vynikající telefon. Ano, je to tak, pokud chcete především velice pohodlně telefonovat, a emailový, FTP, SSH či telnet klient na mobilu Vás ani trochu nevzrušuje, či nikdy nepotřebujete na telefonu mapu Prahy a zbytku ČR, i poté byste o SonyEricssonu P910i za 12.000 Kč měli zauvažovat.
Třeba Yuhů, což rozhodně není hlupák, hledal hloupý telefon, protože chce jen telefonovat, a předpokládá, že s hloupým telefonem se dobře telefonuje. Jaký to tragický omyl. Dnešní komunikátory nabízejí tak vynikající prostředí pro telefonování, že hloupé telefony proti nim připomínají kouřové signály.
SonyEricsson P910i jako (nejen) pracovní náčiní
Péčko je často prezentováno jako telefon pro práci, a je to pravda, dokonce bych řekl, že je to zcela nejlepší komunikátor pro práci. Měl jsem tu možnost vyzkoušet Siemens SX1, Nokii 6630, Nokii 9300, MDA compact a pár dalších, a Péčku se nic nevyrovná, jediná další věc, která mu reálně konkuruje, je Nokia 9500.
Péčko je možné se zavřenou klávesnicí používat jako běžný telefon, zde funguje klasická klávesnice a T9 pro zadávání SMS jako u každého jiného telefonu. Když telefon ovšem otevřete, máte na výběr jednak QWERTY klávesnici, poté virtuální klávesnici, a v neposlední řadě můžete psát kamkoliv na displej a Péčko rozpoznává Vaše písmo, má dotykový displej, a také se dá efektivně ovládat pomocí bočního jog-dialu palcem levé ruky.
V kancelářské oblasti je k dispozici vynikající QuickOffice (Word, Excel, PowerPoint) či Document2Go (opět Word, Excel, PowerPoint), prohlížeče PDF, eBooků, vynikající emailový klient, několik browserů (vestavěný, Netfront, Opera), pro multimédia jsou dostupné programy pro práci s obrázky, videem a audiem, včetně přehrávání MP3, OGG a DivX či XviD.
Péčko je ale vhodné i pro zábavu, nejlepší logické hry pro UIQ jsou zatím to nejzábavnější, s čím jsem na telefonu „zabíjel“ volný čas či nějaké čekání. Dotykový displej dává logickým hrám novou dimenzi, kam se Nokie se svými hračkami se Symbianem 60 prostě nemůže nikdy dostat.
MbrFix - obnova boot sektoru Windows 2k/XP/2k3
MbrFix je velice užitečná utilita, která dokáže z prostředí Windows XP (popřípadě Windows 2k a 2k3) znovu zapsat boot sektor libovolného disku na formát používaný Windows 2k/XP/2k3.
Dnes jsem třeba potřeboval z jednoho disku odstranit PGP Desktop 9.0 Whole Disk Encryption, a pomocí MbrFix je to věc na 2 sekundy. Druhá možnost, tedy nabootovat z instalačního CD Windows XP a použít příkaz fixmbr
zabere celé dlouhé minuty.
MbrFix umí i získat spoustu informací o disku, a rovněž zálohovat či obnovit stávající boot record. Mimořádně užitečná věc.
Syntaxe MbrFix:
MbrFix /drive <num> driveinfo Display drive information MbrFix /drive <num> listpartitions Display partition information MbrFix /drive <num> savembr <file> Save MBR and partitions to file MbrFix /drive <num> restorembr <file> Restore MBR and partitions from file MbrFix /drive <num> fixmbr Update MBR code to W2K/XP/2003 MbrFix /drive <num> clean Delete partitions in MBR MbrFix /drive <num> readsignature {/byte} Read disk signature from MBR MbrFix /drive <num> generatesignature Generate disk signature in MBR MbrFix /drive <num> writesignature hex Write disk signature to MBR MbrFix /drive <num> readstate Read state from byte 0x1b0 in MBR MbrFix /drive <num> writestate <state> Write state to byte 0x1b0 in MBR MbrFix /drive <num> drivesize Returns drive size in MB as return value MbrFix volumeinformation driveletter Get volume information for partition
Vesničané v metru
Jezdím vcelku pravidelně do práce metrem. Mám to z domu jen 200 metrů na nejbližší vlez do díry, poté jedu 4 zastávky, a následně 50 metrů do kanceláře. Vlastně jezdím autem jen tehdy, když mám přes den nějaké meetingy mimo centrum Prahy, tedy kam se nedá dojít pěšky, popřípadě by to tam taxíkem trvalo věčnost. Mám prostě metro na přepravu po Praze docela rád, je to rychlejší než stát s autem na ucpané Legerově.
Dnes jsem natrefil na dva bodré moravské manžele, paní nese velkou klec se slepicí, pán velký lodní kufr. Seděli na troj-sedadle, a když jsem se vedle nich postavil, paní si dala slepici na klín, a vlídně mě pozvala, ať si sednu. Nešlo odmítnout. S typickým moravským přízvukem, nehraným úsměvem a s dobrou náladou jsem byl poté vyzpovídán kam jedu, a co tam budu dělat, a bylo mi sděleno, že vezou slepici na Opatov sestřenici.
Nevím vlastně proč, ale mám z toho mini-setkání moc dobrou náladu. Dva dobrosrdeční vesničané oproti nemluvnému pražskému zbytku, řešícímu ve vlastní hlavě svoje problémy a ignorující okolí, popřípadě poslouchající hudbu z MP3 přehrávačů.
Chtěl bych ty vesničany zase někdy potkat.