SonyEricsson P910i - jak jej vidím po měsíci

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

SonyEricsson P910i - jak jej vidím po měsíci

Symbian 10.11.05

Před 4 týdny jsem psal své první dojmy ze SonyEricssonu P910i, komunikátoru s operačním systémem Symbian/UIQ, následně jsem jej srovnával s mojí předchozí Nokií 6630 a s jejími bratříčky N70 a N90, a potom popisoval nejlepší logické hry pro UIQ.

SonyEricsson P910i jako vynikající telefon

SE P910i

Když se dnes dívám na moji novou telefonickou hračku s určitým odstupem, vidím zde nejenom špičkové PDA pro práci s řadou luxusně propracovaných programů, ale také vynikající telefon. Ano, je to tak, pokud chcete především velice pohodlně telefonovat, a emailový, FTP, SSH či telnet klient na mobilu Vás ani trochu nevzrušuje, či nikdy nepotřebujete na telefonu mapu Prahy a zbytku ČR, i poté byste o SonyEricssonu P910i za 12.000 Kč měli zauvažovat.

Třeba Yuhů, což rozhodně není hlupák, hledal hloupý telefon, protože chce jen telefonovat, a předpokládá, že s hloupým telefonem se dobře telefonuje. Jaký to tragický omyl. Dnešní komunikátory nabízejí tak vynikající prostředí pro telefonování, že hloupé telefony proti nim připomínají kouřové signály.

SonyEricsson P910i jako (nejen) pracovní náčiní

Péčko je často prezentováno jako telefon pro práci, a je to pravda, dokonce bych řekl, že je to zcela nejlepší komunikátor pro práci. Měl jsem tu možnost vyzkoušet Siemens SX1, Nokii 6630, Nokii 9300, MDA compact a pár dalších, a Péčku se nic nevyrovná, jediná další věc, která mu reálně konkuruje, je Nokia 9500.

Péčko je možné se zavřenou klávesnicí používat jako běžný telefon, zde funguje klasická klávesnice a T9 pro zadávání SMS jako u každého jiného telefonu. Když telefon ovšem otevřete, máte na výběr jednak QWERTY klávesnici, poté virtuální klávesnici, a v neposlední řadě můžete psát kamkoliv na displej a Péčko rozpoznává Vaše písmo, má dotykový displej, a také se dá efektivně ovládat pomocí bočního jog-dialu palcem levé ruky.

V kancelářské oblasti je k dispozici vynikající QuickOffice (Word, Excel, PowerPoint) či Document2Go (opět Word, Excel, PowerPoint), prohlížeče PDF, eBooků, vynikající emailový klient, několik browserů (vestavěný, Netfront, Opera), pro multimédia jsou dostupné programy pro práci s obrázky, videem a audiem, včetně přehrávání MP3, OGG a DivX či XviD.

Péčko je ale vhodné i pro zábavu, nejlepší logické hry pro UIQ jsou zatím to nejzábavnější, s čím jsem na telefonu „zabíjel“ volný čas či nějaké čekání. Dotykový displej dává logickým hrám novou dimenzi, kam se Nokie se svými hračkami se Symbianem 60 prostě nemůže nikdy dostat.

SonyEricsson P910i v běžné praxi

Fakt je ten, že i s komunikátorem člověk především telefonuje a organizuje si čas, popřípadě něco hledá na internetu. Na následujících screenshotech se podívám právě na takového „obyčejné“ aplikace, které jsou základem každého telefonu.

Screenshot Popis
kalendář
Propracovanost kalendáře na P910i mi naprosto vyhovuje, denní i týdenní pohledy jsou velice použitelné, pomocí HandyDay Professional 2005 je možné doplnit i u někoho oblíbený „Today“ screen.
složky
Každá aplikace v P910i pracuje se „složkami“, ať už je to kalendář, kontakty, SMS zprávy, emailový klient, či skladiště dokumentů a obrázků. Těchto složek může být neomezený počet, a umožňují Vám tak strukturovat data dle Vašich potřeb. Zde jsou zobrazené složky v týdenním přehledu kalendáře.
konktakty
Kontakty jsou zpracovány přehledně, ve standardním nastavení je jich vidět 12 kontaktů na obrazovce, a u každého se zobrazuje preferované telefonní číslo. Kontakty se samozřejmě dají kategorizovat do složek. Každá aplikace má navíc v menu volbu Lupa, kterou můžete přizpůsobit velikost zobrazení kvalitě svých očí.
konktakt
Výborně je zpracován i jednotlivý kontakt, na první pohled jsou ikonkami odlišeny pracovní a soukromé telefony, pevná linka a mobil, uložené hlasové vytáčení u čísla, a aktivní emailová adresa.
telefon
Pokud nechcete při otevřeném telefonu používat tužtičku, tak nemusíte, obří tlačítka nebudou problém ani pro velkou mužskou ruku. Navíc se telefon snadno ovládá pomocí jog-dialu (pokud jste tedy praváci a držíte tudíž telefon v levé ruce), skrolování v kontaktech či v SMS zprávách prostě nemůže být jednodušší než s touto dávnou inovací od Sony.
opera
Vysoce použitelný je i vestavěný internetový prohlížeč, popřípadě zdarma dostupná Opera. Oba prohlížeče umí pracovat i s CSS styly a JavaScriptem, osobně ale preferuji spartánské, ale velice rychlé, zobrazení jen textu.

Rychlost telefonu a výhled na P990

Velice podstatným bodem je rovněž rychlost celého telefonu. Péčko je totiž velice rychlé. Občas se sice setkáte se špatně napsanou aplikací třetí strany, při jejímž ukončení (nikoliv provozu) telefon jakoby na 3 sekundy zatuhne, ale na to je jednoduchá metoda uvedenou aplikaci prostě neukončovat. V 64MB interní RAM paměti jich mohou běžet stovky (zatím se mi RAM nepodařilo nikdy zaplnit ani z poloviny).

Ve všech ostatních reakcích je telefon mimořádně rychlý, pokud k tomu doplníte rozmanité možnosti ovládání, získáte přeborníka, kterého není možné porazit.

Kvalita zvuku Péčka je naprosto výborná, lepší než u Nokií, skvělá je i spolupráce s HBH-608 Bluetooth hands-free sadou (včetně podpory pro Bluetooth 1.2 s řadou šetřících režimů baterky).

Osobně se docela těším i na nástupce P910i, tedy model P990, ale nejsem si jistý, zda je na něj nutné skutečně čekat. P910i je dokonalý telefon, a v tomto čase i velice levný, takže to, co P990 nabídne navíc, bude zejména podpora pro 3G/UMTS, ale za dvojnásobnou cenu oproti dnešní P910i.

Není to klíčová věc, protože na stahování desítek KB dat v emailech bohatě stačí GRPS. Novinka SonyEricssonu P990 s UMTS ale v této třídě prostě přijít musí, aby si SE zachovala pozici nejlepšího komunikátoru na světě.


Komentáře

 1. 1 mart8 10.11.05, 05:11:13
  FB

  mě by zajimalo, zda mate nějakou zkušenost s Motorolou A780... přijde o malinko "vybavenější" než tento SE.. ale cena je stejná..

  http://a780.kvalitne.cz

 2. 2 Jakub Podhorský 10.11.05, 05:11:16
  FB

  já osobně bych "inteligentní" mobil nechtěl...nevím prostě telefon mi stačí skutečeně jen na volání a na odesílání SMS...na víc není pro mě užitečný

  když už bych osobně chtěl nějaké věci navíc tak si radši vrazím peníze do PocketPC a nebo když už tak si rovnou koupím notebook

  ale tohle je jenom věc názoru a v podstatě osobního vkusu a preferencí

  já osobně jsem třeba u telefonů hodně vysazenej na jejich design(a až jako druhá věc se dívám na jeho funkce, ale na těch mi taky dost záleží) a ne ledajakej telefon mě dokáže zaujmout a v poslední době co jsme se díval tak mě vůbec žádný "inteligentní" telefon nedokázel zaujmout

 3. 3 halogan 10.11.05, 05:11:19
  FB

  Jak je to s velikostí a ergonomií? Právě vybírám zařízení a nejvíce mi do oka padl MDA Compact (spíše nástupce Compact 2 nebo Vario), protože jsem testoval PocketPC a OS od Microsoftu je kvalitnější než jsem čekal a synchronizace opravdu perfektní.

  P910i překvapí svou cenou, ale jeho velikost, váha a ergonomie mi nejsou celkem příjemné. Používal jsem ho jen několik desítek minut, tak nevím, zda bych ho mohl používat na stálo. Každopádně zajímavé zařízení.

 4. 4 Radek Hulán 10.11.05, 05:11:34
  FB

  [3] MDA Compact = 150g, P910i = 150g. Hmotnost tak akorát, a do ruky padne dokonale, navíc díky jog-dial se ovládá velice snadno. P910i převyšuje MDA Compact v každém směru, v ergonomii především, a synchronizace je u něj také perfektní, včetně přístupu do filesystému přes Total Commander... :-)

  P910i překvapí svojí fuknčností a dokonalou ergonomií, na kterou se zatím naprosto nikdo jiný nechytá, plus obrovská nabídka programů, a skvělá kvalita zpracování. Cena je druhotná, stejná jako u MDA Compact...

 5. 5 Honny 10.11.05, 05:11:39
  FB

  Smartphony sou super, kdybych si měl kupovat novej phone tak jedině něco s OS (např. můj miláček SX1), ale sem socka :))

 6. 6 bigFoX 10.11.05, 05:11:40
  FB

  dobrá recenze! :)
  jen by mě ještě zajímalo jak je na tom s baterií?
  teda hlavně výdrž při telefonování

 7. 7 Radek Hulán 10.11.05, 05:11:40
  FB

  [1] Motorola A780 má ale Linux, a nikoliv Symbian. Jak jsou na tom aplikace? Vypadá ale zajímavě..

  Navíc mě se na P910i líbí to jeho dokonalé ovládání, externí klávesnice, virtuální klávesnice, jog-dial, dotykový displej, rozpoznávání písma. To nenabízí nikdo jiný :-)

  [2] PocketPC ja naprd, poté taháš telefon i PDA, PDA prostě zanikají, jediný smysl mají komunikátory (tedy funkce PDA a telefonu v jednom)..

  [6] záleží co děláš, pokud s jakýmkoliv smartphone intenzivně pracuješ, musí jít každý večer až dva do nabíječky, osobně v tom ale nevidím problém, nechápu lidi, co nezvládají nebíjet telefon, elekřina je naprosto všude ;-)

 8. 8 Tex 10.11.05, 06:11:29
  FB

  Jetě by měli dát do P910i a do MDA Compact EDGE class 10 ale to bouhužel SE ani ten kdo dělá MDA Compactnemumí :-( škoda a proto jse msi vzal komunikator od Nokie ta se to už naučila - ale to je zase Symbian...

 9. 9 Radek Hulán 10.11.05, 06:11:32
  FB

  [8] o tom, že EDGE je marketingová bublina a nesmysl jsem už psal ;-)

 10. 10 Steragnat 10.11.05, 06:11:32
  FB

  Zdravim pana Mistra, a chtěl bych se jej zeptat, které programy na svém miláškovi používá.

  Hlavně by mě zajímaly programy pro přehrávání divx a xvid...

  Jinak Tě uznávam, až na některé názory...

 11. 11 Lukke 10.11.05, 06:11:33
  FB

  Jak je to s mapovým software pro tohle péčko? Uvažuju co si pořídit do auta jako přenosný navigační systém (PDA, TabletPC, Smartphone) a tohle by možná byla lepší volba, než PDA, ikdyž má malý displej. Testoval jsi to s nějakým GPS modulem, popř. v autě za jízdy nebo na cestě Prahou? Docela o tomhle uvažuji...

 12. 12 Radek Hulán 10.11.05, 06:11:36
  FB

  [11] výborný je například WayFinder, recenze na něj je i na tomto webu

  [10] existuje SmartMovie, ale osobně P910i na video ani audio nepoužívám, na to druhém mám 20GB MP3 přehrávač, a video na relativně malém displeji mě neláká

 13. 13 braňo 10.11.05, 06:11:40
  FB

  Dosť o ňom uvažujem, len neviem ako by som riešil synchronizaciu s MSOutlookom (pracovný notebook). Je to pre P910i problém?

 14. 14 Radek Hulán 10.11.05, 06:11:42
  FB

  [13] synchronizace na MS Outlook se dodává zdarma s telefonem a funguje skvěle..

 15. 15 Lukke 10.11.05, 06:11:42
  FB

  A co bys osobně doporučil jako přenosný navigační systém? Pořídil by sis PDA nebo tohle? O další funkce mi ani nejde, jen o navigaci, do auta se mi originální pořizovat nechce a tohle by to myslím skvěle nahradilo.

 16. 16 braňo 10.11.05, 06:11:48
  FB

  tak už nič neriešim a kupujem.
  má zmysel vyberať si iný e-shop ako v tvojom linku? čo výbava (púzdro, karta..) dáva niekto viac? a používaš aj ochrannú fóliu na displej?
  dúfam, že v článkoch o P910i budeš pokračovať, keď sa ti k nemu podarilo založiť taký veľký fanklub :)

 17. 17 Maxthon 10.11.05, 06:11:48
  FB

  No ještě mě přesvědčíš, abych si ho koupil :-).

 18. 18 Radek Hulán 10.11.05, 06:11:51
  FB

  [16] podle mě je dobré jej koupit u operátora, člověk aspoň uplatní Bonus body..

 19. 19 DeX 10.11.05, 09:11:15
  FB

  Zdravim mam P910i zhruba mesic a nemuzu si ji vynachvalit funguje vyborne a hlavne mi vyhovuje skoro vse jak pracuje jen dve male vytky.
  1. synchronizace v outlook 2003 je brana jak mozne potencionalni zlo a tudiz je nutne ji porad povolovat:(
  2. obsluha bluetooth z telefonu je omezena jen na zaklad zapnout vypnout najit zarizeni tohle je podle me lepe vyreno i v K700 kde lze z telefonu prochazet i PC, na to bych se rad zeptal jestli neexistuje nejake rozsireni pro p910?

 20. 20 Radek Hulán 10.11.05, 09:11:18
  FB

  [19] to ptaní se Outlookem není problém SE, ale Microsoftu, je to jeho tupé opatření proti virům, které se dotazovaly na adresy v Adresáři a rozesílaly na ně spam či další viry..

 21. 21 Jakub Podhorský 10.11.05, 11:11:35
  FB

  [7] možná je PDA na prd možná ne. Nevím prostě pro mě je telefon na telefonování a PDA na něco jiného(asi dost konzervativní postoj) :)

  mně na PDA vyhovuje prostě větší display kterej zase na druhou stranu telefon mít prostě nemůže protože by se jednoduše nevešel do kapsy a nebo by jinak zavazel. PDA bych u sebe pořád nenosil. Ale tohle je spíš o osobních preferencích.

  Jinak kamarád má nějakou "inteligentní" nokii(nějakou trochu starší) a osobně mně u ní strašne vadí její obrovský rozměry(zlatá moje K700i) i když má svoje ohromný výhody(což vůbec nepopírám, protože jsem si s tím telefonem nějakou chvilinku hrál) tak bych ho stejně nevyměnil

 22. 22 Vašek 10.11.05, 11:11:39
  FB

  Jak je to s kvalitou foťáku?
  Má menší rozlišení než vaše bývala nokia 6300, že.
  Nepříznivé světelné podmínky zvládá v míře možností?

 23. 23 mart8 11.11.05, 01:11:04
  FB

  [7] aplikace by tam nějaký být měli, upřímně to je problém, se kterým se taky potýkám v rozhodování...

  zas ale má integrovaný GPS s evropskými mapami + routeplanner na CD pro disk, kde si uložíš jednotlivou cestu, aby si nezahltil paměť....

 24. 24 skelb 11.11.05, 09:11:08
  FB

  Je možné to nabíjet přes USB?
  Existuje na to nějaký SW, který by zajišťoval konektivitu jako USB mass storage?
  Umí zmiňovaný kancelářský SW pracovat s nativními formáty MS Office, nebo jsou tyto při synchronizaci převáděny do nějakých obskurních formátů (jako např u MDAIII)?

 25. 25 Jirka Vlček 11.11.05, 11:11:01
  FB

  [19] Na ty otravný dotazování existuje utilitka, která se jmenuje AllwaysClickYes, je zdarma

 26. 26 Radek Hulán 11.11.05, 12:11:06
  FB

  [24] Documents2Go pracuje s doc/xls/pst nativně, nepřevádí je :-)

 27. 27 Radek Hulán 11.11.05, 01:11:55
  FB

  [25] URL by nebylo? Google mlčí...

 28. 28 Icewind 11.11.05, 06:11:19
  FB

  Když tvrdíš že SE Pxx se nic nevyrovná asi si neslyšel o Motorole A1000 sice se u náš nedá koupit ale řekl bych že je přinejmenším srovnatelná s péčkem, možná i lepší

 29. 29 agathaXie 12.11.05, 09:11:49
  FB

  Mám P910 a naprostá spokojenost. Jen se mi nepodařilo vyřešit mazání + před číslem po synchronizaci s outlookem. Je to otravný. Nevíte někdo jak na to?

 30. 30 kapr73 13.11.05, 02:11:58
  FB

  Jen pro upřesnění RAM má P910 samozřejmě "pouze" 32MB (z čehož si tak 10MB ukousne samotný systém), 64MB je velikost vnitřní paměti (céčka)
  nabíjet via usb se dá např. přes Brando usb nabíjěčku (neslouží však jako datový kabel)
  Předinstalované QuickOffice dokumenty MS office převádějí do jakéhosi nativního formátu, Docs2Go naštěstí ne

 31. 31 Petr 13.11.05, 08:11:15
  FB

  [27] Jmenuje se Express ClickYes na http://www.contextmagic.com/express-clickyes/

 32. 32 Braňo 14.11.05, 10:11:11
  FB

  V piatok som si telefón kúpil. Nainštaloval som rôzne témata a hry na ktoré som tu našiel linky a všetko bolo ok. Len miesto zvonenia (ring ring)som na prichádzajúci hovor dostal niečo podobné PC Speaker-u. Nepomohlo postupné odinštalovanie programov tak som spravil reset (odstránil všetky inštalácie aj súbory).

  Teraz síce zvonenie aj ostatné veci fungujú dobre ale pri každom zapnutí príde niečo ako chybová hláška "Nenalezeno" s buttonom "Pokrač.". Nepomohlo ani niekoľko resetov.

  Taktiež nedokážem načítať tel. čísla zo svojej druhej SIMky, ktorá spôsobí asi minutové zmrznutie telefónu s chybovou hláškou "SerView 11" (alebo tak nejako). SIMka mi vpohode funguje v druhom telefóne (N6310i).
  Neviete mi poradiť?

 33. 33 Radek Hulán 14.11.05, 11:11:25
  FB

  [32] nenainstaloval sis nějaký (warez) virus? ;-) Doporučoval bych upgrade firmware telefonu, dá se to udělat přes web SonyEricssonu, promaže to telefon i FlashROM.

  Jinak dobrý support česky je zde.

 34. 34 braňo 14.11.05, 01:11:58
  FB

  Dík za radu. Skusím upgrade-núť firmware. Len pre zaujímavosť - žiadny warez som neinštaloval, len programy z pribaleného CD, z Tvojich linkov a este program MetrO (je to freeware).

  Dam info ako som dopadol.

 35. 35 braňo 15.11.05, 09:11:23
  FB

  Dopadlo to dobre. Po preflashovani funguje ako nový. Este raz dík.

 36. 36 mainboard 24.11.05, 08:11:17
  FB

  [11]

  Mam P910i, funguje mi na ni perfektně Tom Tom 5 mobile, Smart maps a ještě Smartcom GPS, Toma ani nemusime představovat. JE to špica mezi navigacema. smart maps maji hezky cykloatlas a Smartcom GPS je super když mate vykalibrovane mapy (mam třeba SK) Skoušel jsem ho z několika Modrozubíma GPSkama a funguje precizně ;)

 37. 37 vojtec 02.12.05, 01:12:50
  FB

  Radku, díky za článek a nasměrování! Potřeboval jsem si teď koupit nějaký mobil, protože mi můj starej odešel do věčných lovišť, ale přes deset tisíc za novej mobil si nemůžu jen tak dovolit utratit, tak jsem pořídil SE P800 - a naprostá spokojenost, umí skoro vše co P910 a dá se teď koupit pěkně levně, tak mám taky novou hračku :)

 38. 38 Petra Navrátilová 09.01.06, 09:01:26
  FB

  Už dlouho přemýšlím o tom že si tento telefon pořídím...teď už jsem rozhodnutá že ano..děkuju za nasměrování :)

 39. 39 bukaJ 18.08.06, 08:08:48
  FB

  Přišel jsem..., četl jsem..., koupil jsem. Za 8600Kč. Děkuji.

 40. 40 Sevenheaven 16.10.06, 02:10:45
  FB

  AHoj, souhlasím, je to skvělý stroj, mám P910 a zakoupil jsem už i P990i, vřele doporučuji oba dva přístroje každému. S jedinou věcí nesouhlasím a to je bez problémová sychronizace s MS Outlookem konkrétně kontakty. Pokud máte u někoho uložené 2 mobilní čísla a třeba dvě normální čísla, synchronizace je nepřenese všechny, a to mne s..... už aby byl Oxygen II pro P990i