Good Old Ultraviolence
„Viddy viddy viddy well, little brother. Viddy well!“, říkají někteří na poslední redesign hulan.cz. „Naughty, naughty, naughty! You filthy old soomka!“, říkají na to jiní.
Kažpodádně celý webdesignový minisvět v ČR to komentuje. A tak to má být. Když nejnavštěvovanější, nejkomplexnější a nejvýznamnější weblog v ČR udělá redesign, bezvýznamní outsideři musí komentovat a linkovat. Očekává se to. Někteří z nich napíší jen pár negativních vět, pro posílení svého maličkého ušlápnutého ega. Kritizovat leadera znamená získat snadno žlutý puntík. Všichni chtějí žlutý puntík. A někteří napíší pár pozitivních vět, což je mnohem méně snadné, ale zase tím získávají podstatně hodnotnější modrý puntík.
„Excellent. He’s enterprising, aggressive, outgoing, young, bold, vicious. He’ll do.“
Jeden dosud neznámý teenager označí všechny čtenáře webu WELL.DONE za „Hulánovic poskoky“, protože dle onoho brašnovitého teenagera je vše špatně, a kdo s Hulánem souhlasí je okamžitě odpad společnosti. Zajímavé. Rovněž kdokoliv si koupí SonyEricsson P910i je „vlezdoprdelka“, tedy aspoň podle eLKy. To bychom ovšem nesměli vědět, že eLKa si koupil před týdnem Nokii 6681. To nasere.
„You needn’t take it any further, sir. You’ve proved to me that all this ultraviolence and killing is wrong, wrong, and terribly wrong. I’ve learned my lesson, sir. I’ve seen now what I’ve never seen before. I’m cured! Praise god! „
„You’re not cured yet, boy.“
Proč si nekupovat Nokia N70, N90, 6630, 6681?
Odpověď na otázku položenou v nadpisu je triviální - protože SonyEricsson P910i. Nokia toho od doby prvního modelu se Symbianem, tedy 7650, moc nového nevymyslela, její telefony mají pořád stejně malý displej, pořád stejně malou klávesnici, jen se přidává mírně rychlejší procesor či podpora pro technologie jako je 3G, které stejně nikdo z operátorů velkoplošně nenabízí, a pokud je nabízet bude, nebude pro ně použití. „Obyčejné“ GPRS, případně mírně rychlejší EGPRS, na stahování hlaviček emailů a brouzdání po webu na mobilu opravdu stačí.
SonyEricsson P910i se dnes prodává za pouhých 12.000 Kč, což je cena vskutku neuvěřitelná. Při svém uvedení stál tento manažerský top telefon přes 25.000 Kč. O tom, že moje předchozí Nokia 6630 s externí BT klávesnicí vypadá ve srovnání s P910i jako dětská hračka jsem už psal, a další používání P910i mě v tom jen utvrzuje.
Na Nokii se dá psát jen na miniaturní klávesnici s 10 klávesami, kdežto P910i má jak tuto numerickou klávesnici, tak plnohodnotnou QWERTY klávesnici, tak velice kvalitní rozpoznávání písma na celém dotykovém displeji. Navíc disponuje jog-dialem, kdy je možné celý telefon ovládat palcem levé ruky. Ovládání P910i je tak oproti libovolné Nokii se Symbianem mnohem rychlejší a snazší.
Podstatně větší displej u P910i znamená, že ekvivalent Wordu, Excelu, PDF prohlížeče, Opera, emailový klient, ICQ a MSN klient, prostě cokoliv, je mnohem lépe použitelné. Desítky logických her se dají konečně kvalitně hrát, dotykový displej funguje jako myš, a není nutné neustále mačkat a mačkat a mačkat a mačkat joystick u Nokie pro posun kostek ve Vexedu.
Interní paměť 64MB RAM a dalších 32MB pro programy u P910i znamenají, že si můžete současně spustit 100 aplikací. Na Nokii to nejde, už takové 3 větší aplikace ji zahltí. P910i má taky perfektní kvalitu zvuku, a mnohem lépe zvládnutý adresář, úkoly a kalendář. Prostě se s P910i lépe telefonuje.
Srovnání Nokia 6630 s SonyEricsson P910i je jako porovnávat Windows 3.11 s Windows XP.
Osobně jsem UIQ platformu (P910i) opomíjel, měl jsem zcela nesmyslný předsudek, že na UIQ je méně programů, že není tolik podporovaný, a obecně jsem měl k UIQ negativní postoj, přes moji lásku k SE telefonům. Toto je ovšem naprostý nesmysl, na P910i existuje více profesionálního software v mnohem lepší kvalitě než pro Nokie a zhruba stejné množsví kvalitních her. Důvodem je zřejmě fakt, že P910i je typicky manažerský telefon, a manažeři software nekradou, ale kupují si jej. Softwarovým firmám se tedy pro P910i vyplatí dělat spíše software než pro Series 60.
Různé předsudky vůči UIQ má hodně lidí, a sám dobře nerozumím tomu proč. Jsou to přitom ty nejlepší telefony na trhu, perfektní spojení všech výhod telefonu a PDA. A se současnou cenou 12.000 Kč padá i poslední jejich nevýhoda, cena, obyčejná Nokie se Symbianem je totiž dražší.
Nepříjemná chyba MSIE s border
Při vytváření libovolného nového designu mě vždy zarazí nějaká nová chyba MSIE, a to i ve striktním režimu MSIE 6.0. Myslel jsem si, že je už všechny dávno znám, ale tato parodie na prohlížeč mě vždy dokáže něčím novým (co dělá špatně) překvapit.
Například při této definici byl následující řádek za blockquote
ujetý
o 5px doprava a schovaný (a písmo bylo tudíž zcela nečitelné):
blockquote { border-left: 5px solid #F3E6B6; background: #F9F2DA; padding: 5px; margin: 10px 5px 10px 20px; }
Řešením tedy bylo namalovat si 5px * 1px obrázek a nastavit jej jako pozadí pro MSIE, protože margin ani padding za to nemohl, chyba MSIE je v border:
* html blockquote { border:0 none; background: #F9F2DA url(blockquote.png) top left repeat-y; }
S touto úpravou MSIE zobrazuje vše jak má, jen udělá o jeden HTTP request navíc oproti Opeře, Safari či Firefoxu.
Podobné problémy jsou i s pre
, zde MSIE zjevně nerespektuje overflow:auto
,
a je potřeba mu natvrdo nastavit overflow:scroll
, a nejlépe ještě
šířku boxu, potom se třeba
zde nerozpadne v MSIE layout stránky:
* html pre { overflow: scroll; width:460px; }
Osobně se mi pro MSIE líbí jako řešení jeho chyb právě postup s * html
,
což je selektor který není nikdy splněn, ale MSIE jej přesto, díky další z
jeho chyb, pokládá za existující. Je tak možné nadefinovat si funkční CSS styly
dle norem W3C, a pro MSIE dodat jen doplňky, opravy jeho chyb.
Mimochodem, dva čtenáři mi říkali, že horní logo pod MSIE bíle bliká, nejsem schopen to nasimulovat, ale pokud Vy ano, napište mi prosím do komentářů jak máte MSIE 6.0 nastaven (nižší verze ignoruji). Nejprve si ale obnovte CSS, třeba pomocí Ctrl+R.
VyVolení - šok ze skutečného internetu
Moje dcera v poklidu spí, a já se koukám na noční show VyVolených. Brácha a máma dnes vyhozeného Saši si tam právě stěžují na to, jak jsou šokováni internetem, anonymními diskusemi, a extrémní vulgaritou a primitivností v nich. Jak dobře jim rozumím. Člověk, který poprvé pozná skutečný internet tak rychle pochopí, že to není společnost inteligentních individuí, kteří umí pracovat s počítačem, a mají tedy jisté znalosti, ale právě naopak - z velké míry je to naprostý odpad společnosti.
Označit někoho jiného na internetu de.ilem, ma.orem, a podobnými slovy, je bohužel zcela normální. Jiný neúspěšný „blogger“ nemá takto problém označit jiného, úspěšného, v článku či v komentářích. Člověk na takovéto socky může podat trestní oznámení, ale co si na nich vezme, že? Navíc Police ČR na podobné případy zcela rozumně kašle… Rozjařené anonymní davy bezcenných uhrovitých teenagerů, bez znalostí, bez zkušeností, ale zato s velkou depresí a strachem ze skutečného života, si tímto posilují svoje sebevědomí na těch lepších, úspěšnějších, známějších, bohatších, pracovitějších. Na internetových celebritách.
Přečtěte si Blesk.cz. Ti bezcenní, bez vlastního života, bez inteligence, si zde čtou o těch úspěšnějších, pracovitějších, a pochechtávají se nad jejich (často bulvárem vymyšlenými) neúspěchy a závidí jejich úspěchy.
Osobně jsem (bohužel či bohudíky?) jednou z top celebrit českého internetu, web WELL.DONE se stal během pouhých dvou let nejčtenějším weblogem v ČR. Je za tím obrovská spousta práce, více než 1.000 článků, a obrovská spousta znalostí a inteligence.
Znamená to ovšem také, že se s tímto internetovým hnojem setkávám denně, ať už chci nebo ne. Když jsem před dvěma roky začínal, tak mě to naprosto šokovalo. Šokovalo to i lidi kolem mě, třeba Letinka se mě naivně ptala „Proč máš kolem sebe tolik odporných lidí a tolik zla?“. Dnes už to chápe, také se s tímto zlem setkala, jen co si založila blog. A po nějakém čase skončila… To zlo ji otrávilo.
Anonymní davy bezcenných uhrovitých teenagerů, to je ten pravý internet. Pro anonymní davy bezcenných uhrovitých teenagerů píše MobilMania.cz, PCTuning.cz, a skoro všechna další média. Inzerenti platí za reklamu v těchto médiích. A to je smysl jejich existence.
WELL.DONE (hulan.cz) má zbrusu nový design
Po více než roce vládnutí studené modré barvy přichází na WELL.DONE nový design, který je podstatně veselejší a barvitější. Jeho zadání (skvělé grafičce) Ivaně Bednářové znělo slovy „radostně a jásavě“, a osobně si myslím, že se cíl podařilo splnit, nový design je nasycen řadou prvků, a přesto se na webu snadno a rychle orientuje.
Jak to probíhalo? Ve středu odpoledne byl vytvořen Ivanou první návrh, v noci jsme jej zpřipomínkovali, a Ivana jej bleskurychle pilovala, ve čtvrtek se na grafice nedělalo nic, měl jsem jinou práci, a v pátek jsem poměrně velice složitý návrh během 6 hodin převedl do validního XHTML 1.1 (včetně správně posílaného MIME type application/xhtml+xml
, což nedělá v ČR nikdo, přestože je to požadavkem) a validního CSS 2.1.
Budu rád, když se k designu i návrhu webu v komentářích vyjádříte. Zatím není do nového designu převedena frontpage hulan.cz, ta bude následovat začátkem příštího týdne - již je převedena.
MP3 zvonění a témata nejen pro SE P910i
Nahrál jsem na rapidshare.de kolem 20 (dle mého vkusu) nejlepších MP3 zvonění pro P910i (ale i pro jiné mobily) a 10 nejlepších témat pro P910i. Jedná se zejména o abstraktní konzervativní motivy, které zaručují maximální čitelnost textu, takže žádné šílenosti s červeným textem písma a na pozadí s vyčuhujícím obřím růžovým prsem, kterých je na internetu většina.
Veškeré soubory jsou dle mých informací freeware, ale samozřejmě v © jejich autorů.
SonyEricsson P910i - první dojmy
Z dnešního pohledu nerozumím tomu, proč jsem si SonyEricsson P910i nekoupil už dávno, a babral se s věcmi jako je Nokia 6630 či Siemens SX1. No, vlastně to chápu, mohla za to jedna recenze na MobilMania.cz, která tento telefon odsoudila, protože prý neumí multitasking. A pod tímto slovním spojením („neumí multitasking“) si každý normální člověk představí nemožnost spustit více programů zaráz a celkově špatný operační systém.
Multitasking a P910i
Není tomu tak. P910i má Symbian 7.0 s UIQ, a Symbian samozřejmě multitasking umí, jen UIQ neobsahuje ve standardní výbavě aplikaci pro přepínání tasků. Když jsem si tento telefon před pár dny vyzkoušel u svého kamaráda, okamžitě jsem si jej koupil, a po doinstalaci aplikace TaskMan i vesele přepínal a ukončoval běžící aplikace (fakt je ale ten, že některé vestavěné aplikace po přepnutí skočí do hlavního menu, lepší aplikace to ale nedělají a vesele multitaskují).
Ve srovnání s Nokií 6630 je SE P910i jednoznačně pracovní nástroj. Nokia 6630 je taková hračka, obsahuje sice podobné programy, ale na SE P910i je kvůli velkému dotykovému displeji, rozpoznávání písma a jog-dialu jejich použitelnost o řád větší.
Celá pracovní plocha se dá navíc upravit, aplikacemi jako Tracker či HandyDay Professional 2005, ale docela slušně to zpomalí telefon, zatím jsem proto zůstal u klasické obrazovky, která je velice rychlá. Obsahuje seznam aplikací, ikon, a tyto ikony se dají rozdělit do libovolného množství skupin pro větší přehlednost..
Asus Extreme 7800 GT - střední high-end pro hráče
Asus Extreme 7800 GT je zástupce středního high-endu grafických karet ze stáje NVIDIE, pro který ATI v době psaní tohoto článku stále nemá výkonnostně srovnatelnou odpověď.
Tato karta obsahuje celkem 20 pipelines (oproti 24 u modelu NVIDIA 7800 GTX), jádro pracuje na 400MHz a paměti na 1000MHz, navíc byla celá vnitřní architektura chipu přepracována a optimalizována pro vyšší výkon, včetně rychlosti SM 3.0 shaderů. Oproti modelu 7800 GTX s 1.6ns DDR3 paměťmi má model 7800 GT nejen o jeden quad pipelines méně, ale obsahuje i poněkud levnější 2.0ns DDR3 chipy, a místo 8 Vertex Shader jednotek jich má „jen“ 7.
Obě karty samozřejmě podporují Vertex a Pixel Shadery verze 3.0 (současné ATI karty pouze verzi 2.0), Transparentní Antialiasing (který znamená podstatně lepší kvalitu obrazu u antialiasingu průhledných textur; třeba drátěný plot v Half Life 2), HDR, IntelliSample 4.0 a další technologie.
V praxi to znamená, že NVIDIA konečně udělala rozdíl mezi nejvyšším (7800 GTX) a středním (7800 GT) high-endem, u předchozí generace se z karty 6800 GT udělala karty 6800 ULTRA pouhým přetaktováním, jiný rozdíl mezi nimi nebyl, a model 6800 ULTRA se tudíž příliš neprodával.
Cenový rozdíl mezi středním high-endem a top high-endem je 3.000 Kč, kdy se testovaný Asus Extreme 7800 GT prodává za 13.000 Kč s DPH, a Asus Extreme 7800 GTX (s vynikajícím a tichým Artic Cooling chladičem) za 16.000 Kč.
NVIDIA Forceware 81.82 - výkon o 5-15% nahoru
Vypadá to, že NVIDIA doslova horečnatě maká na nové řadě ovladačů Forceware 80, takže BETA verze denně prší z internetového nebe. Problém byl ale v tom, že dosavadní BETA ovladače série 80 měly docela dost problémů, ovšem až na tu poslední verzi, Forceware 81.82, ta nabízí špičkovou kvalitu obrazu jako série 78.05, a navíc naprosto brutální výkon.
Řada Forceware 80 je optimalizovaná pro dual-core procesory, umožňuje zapínat SLI bez restartu a provozovat SLI bez propojky mezi kartami. Rovněž razantně zvyšuje výkon ve většině aplikací, v benchmarku Aquamark3 doslova vyletěl výkon z 85.000 na 105.000 a ve 3DMark05 z 8.500 na 9.300, což je na jednu 7800GTX kartu skutečně vynikající hodnota.
Forceware 81.82 s Athlon X2 4400+ @ 2.7GHz a jednou NVIDIA 7800GTX
VMware - Windows, Fedora a SUSE na jednom PC
Před pár dny jsem zkoumal, zda je pod Windows XP lepší pro provozování dalších operačních systémů VMware Workstation nebo Microsoft VirtualPC a výsledek praktického testování je jednoznačný - VMware Workstation. Za pomoci VMware (což je plná virtualizace Guest OS pro Windows XP jako Host OS) si můžete pod Vašimi Windows XP spustit v nezávislém okně jiný plnohodnotný operační systém, třeba další Windows XP, nebo Fedora Core či SUSE Linux, a to klidně všechny zaráz.
VMware Workstation i Microsoft VirtualPC mají své problémy, nicméně, v případě VMware se snadno řeší na oficiálním fóru, kdežto v případě Microsoft VirtualPC podpora v podstatě neexistuje. VMware má rovněž podstatně bohatší nabídku funkcí, kdežto VirtualPC vedle něj vypadá jako hračka. A v neposlední řadě má VMware svoje „VMware Tools“ i pro Linux, nikoliv jen pro Windows a OS/2 jako Microsoftí produkt, takže je v reálu podstatně rychlejší na práci, protože instaluje svoje drivery pro myš, klávesnici, grafickou kartu a disk (pod Windows i Linuxem).
VMware měl nejdříve problém instalovat jakoukoliv Linuxovou distribuci, zkoušel jsem SUSE 9.1, SUSE 9.3, Fedora Core 3 i Mandrake 10, a nic se nechytalo, při kopírování z DVD na virtuální disk to padalo. Ve fóru se to ale řeší, je to nekompatibilita s Athlonem X2 (ach to AMD…), a řešení je nepoužívat jinak doporučené SCSI BusLogic ovladače, ale LSI ovladače a IDE místo SCSI. Rovněž není od věci doplnit do konfigurace každého virtuálního stroje řádek processors.NUMAnode = "1"
, dle tohoto dokumentu. Poté VMware funguje i s Athlonem X2 (nejdříve je ale potřeba upravit samotné Windows XP pro kompatibilitu s Athlonem X2).
Nakonec jsem pomocí VMware Workstation úspěšně nainstaloval Fedora Core 3 (s Gnome), SUSE 9.3 (s KDE) a Windows XP. Na Microsoft VirtualPC se mi podařilo instalovat Windows XP (ale instalace byla šíleně pomalá) a rovněž SUSE 9.3 (kde instalace byla rovněž strašně pomalá, ale běh už slušný). Fedora Core 3 padala při instalaci a VirtualPC ji nepozřelo. Problém VirtualPC je ale taky chybějící akcelerace pro pevný disk a grafiku pro Linux, takže to není moc v praxi použitelné. VMware Tools umí i nastavovat myš a klávesnici podle focusu, kdežto u VirtualPC musíte pořád mačkat tlačítko myši pro focus, a AltGr
pro návrat mezi Guest OS a Host OS.