Oblivion patch 1.1 BETA
Bethesda vydala 1.1 BETA patch na absolutně nejlepší hru posledních 100 let, tedy Oblivion :-) Pokud máte problémy se stabilitou, je doporučená instalace, pokud ne (můj případ), počkal bych ovšem na finální verzi patche, podle vydavatele totiž není jisté, zda nebudete muset hru po instalaci BETA patche před instalací finální verze (odhadem za několik týdnů) reinstalovat…
iPod na RockBoxu - alternativní software pro Apple
Když jsem před měsícem testoval iPod Video 60GB, jediné na co jsem si mírně stěžoval byly omezené možnosti originálního Apple software (firmware) na tomto přehrávači. Doba ale pokročila a RockBox dospěl do stádia, kdy nejen nahradil veškeré funkce originálního firmware, ale rovněž řadu nových možností přidává.
Co RockBox umí?
- podpora pro přehrávání AAC, AC3, MP3, MPC, OGG Vorbis, FLAC, WAV, APE, MPEG4 Lossless, RealAudio a další kodeky,
- možnost procházet Vaši hudební sbírku pomocí ID3 tagů (jako Apple firmware) nebo pomocí adresářů organizovaných dle Vašich preferencí,
- podpora pro skiny, aka vzhledy,
- podpora pro pluginy (takže si můžete zahrát třeba Doom, Bubbles, Šachy, a řadu dalších špičkových her),
- uživatelsky nastavitelný ekvalizér,
- mezi skladbami není odporná několika-sekundová mezera,
- možnost nastavit velikost paměti proti otřesu,
- obrovské možnosti konfigurace.
Ageia PhysX je cesta do pekel
Ageia je firmička, která „vymyslela“ nový marketingový pojem, a to „speciální“ kartu pro počítání fyziky. Nazývá tuto nebetyčnou marketingovou blbost PhysX a média z toho slintají blahem. Proč to nazývám rovnou nebetyčnou blbostí? Dávat totiž do již tak přeplněného počítače grafickými (SLI/Crossfire) a zvukovou kartou další „specializovanou“ kartu, která dělá to samé co CPU (tedy vektorové výpočty), nedává totiž žádný smysl.
Ano, i grafická karta je „specializovaná komponenta“. Ale bez ní se počítač neobejde, výstup na monitor je prostě nutný a pouhé CPU to realizovat neumí. Rovněž tak bez zvukové karty se multimediální a herní počítač neobejde, a D/A a A/D audio převodníky prostě CPU emulovat opět nemůže.
Fyziku ale CPU může počítat, a dosud to velice dobře dělá, právě na toto se používají SSE/SSE2/SSE3 instrukce. S PhysX získáme tedy jakéhosi „pomocníka CPU“, občasný vektorový koprocesor, a to jen pro velice ojedinělé případy a pro těch pár her, co to v budoucnu použijí. Takto nesystémové věci mě dokáží doslova rozzuřit, nemají totiž v PC co dělat.
Ageia PhysX je škodná. Místo aby se vývojáři v budoucnu soustředili na podporu dualcore a quadcore procesorů, zůstanou u singlecore a budou se vymlouvat, majíce podíl v Ageia společnosti, že si máme koupit tento hučící a topící akcelerátor (pokud máte dvě karty v SLI, ani jej mimochodem na desku nevydáte). Nabízí se ovšem jiná otázka, pokud již bude možno aplikaci rozdělit mezi CPU a PhysX akcelerátor, jistě by se našla cesta jak hru se zachováním stejného výkonu naprogramovat na dualcore či v budoucnu quadcore. Ale do toho se nikomu nebude chtít.
Ageia PhysX je cesta zpět a podporovat tuto nesystémovou věc je cesta do pekel…
Co je co?
Jan Jílek napsal takovou sympatickou krátkou úvahu na téma warezu, a protože je mi toto téma velice blízké, s jeho svolením ji přetiskuji.
Tak jsem dnes sledoval debatu o legálním a nelegálním softwaru a zároveň přemýšlel nakolik si tak opravdu dobrý programátor cení hodinu svojí práce. Zároveň jsem přemýšlel, když se tam diskutovalo o těch právních důsledcích a někteří tam říkali něco v tom smyslu: „že jim nevadí když jim někdo sebere kus kodu, ale že ukrást počítač by bylo horší.“ Dumal jsem nad tím kdyby tak měli dvě děti a hypotéku na byt a neživili je rodiče, jestli by jim skutečně nevadilo, že jim někdo sbalí dvouměsíční práci. Například. Nějak si myslím, že za dvouměsíční programátorskou práci se dá koupit víc než jeden počítač.
Ale možná ta práce nemá zas až takovou cenu. Ale nechce se mi tomu věřit Je fakt, že já osobně dost věcí, které se platí, popisuju zde a i jinde zdarma. I když jsem za spoustu, jak se dnes říká „know how“ zaplatil dost peněz lidem, kteří byli dobří a svoje vědomosti a um mi jednoduše prodali. Konečně sám svoji práci taky většinou prodávám a nedaruji jen tak. Živí mě.
No asi by se mi moc nelíbilo, kdyby někdo to co mám na prodej sbalil s tím, že to potřebuje. A nechtěl mi to zaplatit. Ale jak říkám, nevím nakolik je cenná práce programátora. Mandraky jsem si mimo prvního koupil. I s příručkou. Knihy o Linuxu taky. Ale to jsem udělal z pohodlí. Přeci jen se mi ještě pořád listuje lépe v knize. Možná že ti programátoři tomu rozumí podobně jako já. Něco dají, protože je to baví a něco prodají. Linux, BSD jsou zdarma. Do určité míry. Jsem tomu rád. Mám něco, co je legální, co mi někdo dobrovolně nabídl a měl k tomu dobrý důvod. Svůj důvod. Ale jsem rád, že je legální a nemusel jsem nikoho připravit o jeho čas, peníze a práci.
Stále mám totiž pocit, že když někomu vezmu něco z počítače, na poli, nebo doma, je to prostě zlodějna. A jakékoliv debaty o tom co je nebo není legální a čemu právo říká trestný čin, nebo přestupek jsou z určitého, především morálního hlediska bezpředmětné. Bez morálky to totiž nejde. Pokud ukradu housku, nezaplatím program, nebo lístek do kina, případně zpronevěřím dva miliony, rozdíl je jen v názvu činu a výši sumy, nikoliv v samotném činu. A klidně mi někteří za to nadávejte.
Flashovat z Windows je životu nebezpečno
Do dnešního dne jsem moc nerozuměl tomu, proč se i v roce 2006 radí flashovat BIOS základní desky či grafiky z DOSu, nicméně, dělal jsem to. Na „ojetou“ disketu jsem nakopíroval už kolem stovky BIOSů a úspěšně naflashoval. Dnes poprvé jsem si chtěl zjednodušit život. Deska Gigabyte GA-8I955X-Pro nabízí utilitu @BIOS pro Windows XP, která si nový firmware sama stáhne z internetu a automaticky naflashuje. Už žádná disketa.
Zní to docela dobře. Ale teorie je poněkud odlišná. Když jsem utilitu spustil, nalezla F10 BIOS, místo dosavadního F9, a doporučila jeho upgrade. Stisknul jsem tedy Ok, a čekal. Proces se zaseknul na 30%. Minutu se nic nedělo a poté najednou 100% a hláška „Update BIOSu proběhl v pořádku“. Reset, reboot a … nic. Počítač nenajel. Nefungoval monitor ani PS/2 klávesnice. Z diskety se záchranným BIOSem F9 nešlo bootovat. „Dual-BIOS“, kterým je Gigabyte pověstný, také nedělal nic, nastupuje totiž na scénu jen tehdy, když je checksum prvního BIOSu odlišný, a to se zjevně nestalo.
Po dnešním dni mám tedy následující osobní statistiku:
- úspěšnost flashování z DOSu: 100% (ze cca 100 případů)
- úspěšnost flashování z Windows XP: 0% (z 1 případu)
Deska tedy bude zítra putovat do CzechComputer.cz na reklamaci / výměnu. Nakonec je ale závěr dobrý, pokud už selžou Windows, či utilita od Gigabyte, je dobré mít partnera, na kterého se člověk může spolehnout, a který promptně a bez průtahů vyřeší tento problém :-)
Závěr? Nikdy neflashujte z Windows, i když na to výrobce nabízí oficiální utilitku!
Top software: Oxygen Phone Manager II
Můj SonyEricsson P910i telefon je „držák“. Dříve jsem měnil telefony zhruba po 3 měsících, ale SE P910i je jiná liga. Je to absolutní špička, a není jej za co vyměnit. Není nakonec ani důvod. Tedy, jeden malý důvod by tu byl, a to je absence software pro komplexní práci s telefonem přes počítač, ale i tato věc se dá vyřešit, a to pomocí externí aplikace Oxygen Phone Manager II for Symbian OS Phones v současné verzi 2.8 (kromě Symbian verze existuje i Oxygen pro „hloupé“ telefony).
Oxygen Phone Manager II (for Symbian OS phones) je ruský produkt a v 6.5 MB downloadu je mnohem větší funkčnost než třeba ve známé Nokia PC Suite. Pohled na základní obrazovku toho nakonec hodně napoví:
Nová prezentace: www.BrandMaker.cz
www.BrandMaker.cz je novou prezentací Rudolfa Sehnala, MBA, zaměřující se na komplexní pokrytí služeb vedoucích ke změně vnímání značky firmy.
Součástí webu je i služba BrandMaker E-Learning PROFI, což jsou autorské či přeložené články, dostupné jen platícím čtenářům, a BrandMaker E-Learning FREE, což je naopak veřejně přístupná sekce. Pro platící čtenáře/firmy je realizován i emailer, který výtah z článků posílá každý den na jejich email, pro maximální pohodlí.
Poznámka: články v prezentaci jsou pouze testovací, ostré spuštění webu pro (platící) veřejnost bude 1. května 2006.
Sparta nebo Slávie?
Samozřejmě Sparta! Mistr ligy :-)
Elder Scrolls: Well.Done Oblivion Mod Pack v1.3
O modech, které nutně musíte mít pro fantastickou RPG Oblivion jsem už psal, tento článek by chtěl přinést jejich snazší instalaci. Shromáždil jsem 30 nejlepších modů (veškerá práva a © náleží autorům modů, nikoliv mně) a udělal z nich Well.Done Oblivion Mod Pack.
Pokud používáte starší verzi tohoto Mod Packu, doporučuji okamžitý upgrade, obsahuje totiž několik aktualizovaných verzí pluginů s opravou chyb.
Jak na instalaci Well.Done Oblivion Mad Packu
Mod Pack je distribuován jako samorozbalovací exe soubor pomocí 7z komprimátoru. Soubor spustíte, vytvoří se adresář Data\
s řadou souborů. Tento adresář následně nakopírujte do stejného adresáře ve Vaší instalaci Oblivionu. Následně si spusťte Oblivion Launcher, a zde si zvolte v menu funkci Data files. Následně veškeré mody označte, aby je Oblivion používal.
Ke stažení: Well.Done Oblivion Mod Pack v1.3 (24MB).
Seznam.cz - otázky a odpovědi
Poslední aféra ohledně Seznam.cz (tedy, spíše ohledně bulvárního zpravodajství TV NOVA) mě přiměla sepsat několik otázek na Seznam.cz, které jsem poslal na jejich marketingové oddělení a dnes obdržel odpověď, a to přímo od Ivo Lukačoviče, předsedy představenstva Seznam.cz, a.s.
Jsou to dle mého názoru klíčové otázky, na které by každý uživatel měl znát odpověď, než začne služby portálu používat.
Otázky a odpovědi
V jakém formátu jsou uložena uživatelská hesla do emailů, jedná se o plain-text, nebo jde o md5/sha1 či jiný hash hesla?
Ano hesla jsou zasifrovana MD5 kou. Pro laiky to znamena, ze i kdyz je vase heslo „limonada“ v nasi databazi je ulozeno ve forme nesmyslneho retezce, ktery vypada napriklad takto “7e855e8efcffcf3587279b68fdb1257f“. Nejdulezitejsi zprava je, ze jakmile heslo jednou takto zasifrujeme neni jiz moznost jej v realnem case vratit zpet.
Zasifrovana hesla uzivatelu putuji i v nasi interni siti. Prihlasite-li se tedy napriklad na sluzbu Email.cz heslo je zasifrovano hned na www rozhrani a v nasich internich systemech jiz putuje sifrovane.
V jakém formátu jsou v DB uloženy odpovědi na kontrolní otázku?
Jako plaintext. Neni mozne je sifrovat, nebot zde nedochazi k uplne presne shode. Casto dochazi ke zmene malych a velkych pismen, ci diakritiky. Datum lide pisi v ruznych formatech a podobne. Ziskani pristupu do schranky po zapomenuti hesla neni automaticky proces. Je nutne komunikovat s helpdeskem, ktery kazdou zadost posuzuje a pokud je jakkoliv podezrala tak ji zacne blize overovat. A mozna byste se divili kolik lidi se kazdy den pokusi timto zpusobem ziskat emailovou schranku karel(zavinac)seznam.cz.
Je uchovávána historie uživatelských hesel? Pokud ano, v jakém formátu?
Ne.
Jsou zaznamenávány IP adresy uživatelů služeb Email.cz, Chat, Lidé.cz, Spolužáci.cz, Novinky.cz a dalších služeb, které Seznam.cz provozuje?
Ano pochopitelne. Neco takoveho dokonce musime delat ze zakona o elektronickych komunikacich. Jsme povinni je uchovavat 2 mesice (na vyzadani policie nebo soudu, konkretni data i dele) a EU nyni zvazuje prodlouzeni teto lhuty na sest mesicu a uchovavani mnohem vice dat nez musime uchovavat nyni.
Existuje možnost si tyto IP adresy technicky zdatným zaměstanancem porovnat jednoduchým SQL dotazem, a zjistit tak, že například uživatel s emailem XYZ@seznam.cz či s IP adresou A.B.C.D se vyskytuje (pod jiným nickem) i na službách chatu, Lidé.cz, Novinky.cz a jaké příspěvky a kdy publikoval?
Ano je mozne je porovnat a je mozne tuto analyzu udelat. Delame to jen na soudni prikaz.
Existuje log konverzací na chatu a dalších? Pokud ano, jakou má historii a kdo do něj má přístup dle firemní politiky a kdo dle jeho „potencionálních technických možností v rámci lokální sítě“?
Neexistuje. Za zakona nejsme povinni tyto logy uchovavat.
Kdo zná heslo do databází, v níž jsou veškeré tyto informace uloženy?
Pouze nasi interni zamestnanci, kteri jsou dostatecne provereni, a kteri maji podepsanou mlcenlivost. Vzhledem k tomu ze jsme u Uradu pro ochranu osobnich udaju registrovani jako subjekt, ktery uchovava osobni udaje uzivatelu mame i interni predpisy presne urcujici vse co se kolem techto citlivych dat tyka. V breznu az v cervenci 2004 u nas dokonce probehla kontrola uradu, kterou jsme v pohode prosli. Vsechny akce nasich zamestnancu nad touto databazi jsou logovany a archivovany.
Jsou uchovávány emaily smazané uživatelem? Jinak řečeno, jsou emaily mazány opravdu nevratně?
Maily se mazou nevratne.
Proč nejsou veškerá přihlášení (homepage Seznam.cz, Chat, Lidé.cz, Novinky.cz, a další) dostupná defaultně či alespoň alternativně i pod SSL, a jsou tak náchylná ke snadnému odposlechu?
Prihlaseni na email z HP Seznamu a z Emailu je od tohoto utery jiz standardne SSL. Kdyz se kouknete do zdrojoveho kodu, formular se odkazuje na // verzi logovaciho formulare. Uzivatelske jmeno a heslo je tedy zasifrovane. V brzke dobe budou zasifrovane vsechny stranky, ve kterych putuji nejaka citliva uzivatelska data jako jsou napriklad hesla. Jiz delsi cas mame i SSL verzi protokolu POP3, akorat jsme ji prilis nepropagovali.
Existují další informace o bezpečnosti dat, které by uživatelé měli vědět?
Za celou novodobnou historii Seznamu (tj. od roku 1997) se nikomu nepovedlo do Seznamu nabourat. Nikdy senam nestalo, ze by od nas unikla citliva data nasich uzivatelu. Daleko nejvetsim nebezpecim pro uzivatele je phishing. Osobne si myslim, ze o nem by se melo hovorit dnes a denne. V tomto smeru bych rad zduraznil, ze zadny ze zamestnancu Seznamu po Vas nikdy nebude chtit vase heslo.