iPod na RockBoxu - alternativní software pro Apple

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

iPod na RockBoxu - alternativní software pro Apple

Hudba 27.04.06

Když jsem před měsícem testoval iPod Video 60GB, jediné na co jsem si mírně stěžoval byly omezené možnosti originálního Apple software (firmware) na tomto přehrávači. Doba ale pokročila a RockBox dospěl do stádia, kdy nejen nahradil veškeré funkce originálního firmware, ale rovněž řadu nových možností přidává.

Co RockBox umí?

 • podpora pro přehrávání AAC, AC3, MP3, MPC, OGG Vorbis, FLAC, WAV, APE, MPEG4 Lossless, RealAudio a další kodeky,
 • možnost procházet Vaši hudební sbírku pomocí ID3 tagů (jako Apple firmware) nebo pomocí adresářů organizovaných dle Vašich preferencí,
 • podpora pro skiny, aka vzhledy,
 • podpora pro pluginy (takže si můžete zahrát třeba Doom, Bubbles, Šachy, a řadu dalších špičkových her),
 • uživatelsky nastavitelný ekvalizér,
 • mezi skladbami není odporná několika-sekundová mezera,
 • možnost nastavit velikost paměti proti otřesu,
 • obrovské možnosti konfigurace.
RockBox - přehrávání písničkyRockBox - ukázka přehrávání písničky

Instalace RockBoxu

Instalace RockBoxu není zrovna věc pro cvičenou opici, a přestože zde nic nemůžete pokazit (a pokud ano, Restore originálního firmware iPodu to kdykoliv napraví), doporučil bych celou operaci dělat technicky zdatným lidem.

Protože řada témat spoléhá na patche oproti verzi kódu v CVS (což je jakési skladiště poslední verze zdrojáků RockBoxu s vedením verzí kódu) bude si nutné RockBox zkompilovat, a to na Windows nejlépe pomocí Cygwin, což je UNIX-like prostředí pro Windows.

Instalace Cygwinu

Začněte stáhnutím Cygwinu, tedy programu setup.exe. Po spuštění si Cygwin nainstalujte, jako mirror si zvolte například některý z českých serverů, je nejrychlejší. Ve volbě instalace si zvolte (pro jednoduchost) veškeré sekce z Archive, Devel, Interpreters a případně i Text (není nutné, jen pro manuál v TeXu).

Pokud si chcete instalovat jen skutečně potřebné sekce (třeba proto, že máte pomalý internet), jejich seznam je zde.

Po dokončení této instalace spusťte program setup.exe znovu, a jako mirror nyní přidejte (volba Add) nové URL http://download.rockbox.org/cygwin/. Následně si zvolte instalaci veškerých balíčků z tohoto nového mirroru (jedná se zejména o kompilátory pro ARM procesor a pár utilit).

Více o Cygwinu třeba v tomto mém článku.

Nastavení Cygwinu

Ve Start menu se Vám vytvořila ikona Cygwin Bash Shell. Když ji spustíte, dostanete cosi jako okno DOSu. V adresáři /home/uživatel budete mít soubor .bash_profile. V něm modifikujte proměnnou PATH (třeba si spusťe mc či vim), následovně:

PATH=$PATH:/usr/sbin:/opt/sh/bin:/opt/arm/bin:/opt/m68k/bin

Tímto nastavíte cesty do adresářů ARM a dalších kompilátorů.

Stažení poslední verze RockBoxu

Následně si můžete stáhnout z CVS poslední verzi RockBoxu, a to příkazem:

cd / 
cvs -z3 -d:pserver:anonymous@rockbox.haxx.se:/cvsroot/rockbox \
 co rockbox
cd rockbox

Tímto budete mít v adresáři /rockbox poslední kódy pro tento nový OS. Následně si stáhněte patche pro tento firmware, protože řada témat používá modifikace „kernelu“. Následující patche jsou nejpoužívanější:

Nejpodstatnější z těchto patchů je Album Art, jehož poslední verze je zde. Následně se přesuňte do adresáře /rockbox a spusťte aplikaci tohoto patche (pokud volba -p0 nebude fungovat, vyzkoušejte pro některé patche -p1):

patch -p0 < album_art_v4.03.patch 

Patch by měl zahlásit „success“ na modifikaci několika souborů. Pokud nebudete schopni patch rozchodit, možnost jeho vrácení a popis práce s patches je zde.

Kompilace poslední verze RockBoxu

V adresáři /rockbox si následně vytvoře podadresář build, kam se zkompiluje RockBox a proveďte jeho konfigurace a kompilaci následovně.

cd /rockbox 
mkdir build
cd build
../tools/configure
make
make zip

Při zadání volby ../tools/configure si zvolte pochopitelně model Vašeho iPodu a jako další volbu kompilace zvolte (N)ormal. Následně se Vám vytvoří soubor /rockbox/build/rockbox.zip, který již obsahuje nový firmware pro Váš iPod.

Podrobnější informace o kompilaci jsou dostupné zde.

Pokud se Vám nechce pro iPod Video (5G) instalovat Cygwin, aplikovat patche, a celé to stahovat a kompilovat, připravil jsem hotovou verzi včetně alternativních fontů a několika témat vzhledu zde (2.3 MB).

Instalace RockBox firmware na iPod

Následně si stáhněte programy ipodpatcher.exe a ipod_fw.exe a jeden z následujících bootloaderů, dle verze Vašeho iPodu:

Poté připojte k počítači iPod přes USB kabel, a veškeré tři soubory nakopírujte do adresáře /rockbox ve Vaší cygwin instalaci. Následně si spusťte program ipodpatcher N, kde N=0, 1, 2, atd. Pokud ipodpatcher pod daným číslem najde Váš iPod, bude to vypadat například takto:

#./ipodpatcher.exe 3
ipodpatcher v0.3 - (C) Dave Chapman 2006

[INFO] Reading partition table from \\.\PhysicalDrive3
Part  Start Sector  End Sector  Size (MB) Type
  0       63    224909    109.8  Empty (0x00)
  1     224910   117210239   57121.7  W95 FAT32 (0x0b)

Toto číslo, tedy v mém případě 3, si zapamatujte, budete je potřebovat pro další instalaci.

Následně si proveďte zálohu stávajícího firmware Apple (N nahraďte vždy za zapamatované číslo):

ipodpatcher -r N bootpartition.bin 

Tímto se Vám vytvoří soubor bootpartition.bin, kterým můžete kdykoliv vrátit zpět původní Apple firmware (což ale nebudete chtít udělat, až RockBox poznáte).

Následně musíte extrahovat část Apple firmware:

ipod_fw -o apple_os.bin -e 0 bootpartition.bin 

A pokud máte iPod Video (5G) tak i jeho Broadcom firmware:

ipod_fw -o apple_sw_5g_rcsc.bin -e 1 bootpartition.bin

Poté vytvořte nový RockBox firmare do souboru rockbox.bin, pro iPod Video 5G je syntaxe následující, pro jiné iPody se podívejte na sekci (e) zde:

ipod_fw -g video -o rockboot.bin -i apple_os.bin \
 bootloader-video.bin 

Nakonec nezbývá nic jiného, než RockBox firmware nahrát na iPoda, a to příkazem:

ipodpatcher -w N rockboot.bin

Před vlastním odpojením iPodu ještě na Vašeho iPoda rozbalte soubor rockbox.zip, který jste si dříve zkompiloval v Cygwinu, budou v něm soubor rockbox.ipod a adresář .rockbox. Nakopírujte jej do hlavního adresáře připojeného iPodu.

Následně iPod odpojte od počítače, tento se restartuje, a pracujete s RockBoxem.

RockBox - pluginyRockBox - pluginy

Nastavení RockBoxu na iPodu

Vlastní RockBox neobsahuje z instalace nijak přitažlivá témata, nicméně zde si můžete stáhnout velice hezká témata pro iPod Video 5G, popřípadě si snadno vytvořit svoje vlastní. Téma nakopírujte do iPodu do patřičných adresářů (budou mít stejný název) a následně si v RockBoxu v sekci Browser Themes toto téma zvolte.

Rovněž je vhodné zvolit si v sekci General Settings/Language češtinu.

Následně to nejdůležitější, pokud chcete procházet Vaši hudební kolekci podle ID3 tagů, zvolte si v menu Obecná nastavení/Přehrávání/Force Tag Cache update. Tato volba bude asi 10 minut „chroustat“ v pozadí s Vaším pevným diskem a vytvoří databázi ID3 tagů (tedy to, co iTunes dělají automaticky při transferu písniček):

RockBox - nastavení TagCacheRockBox - nastavení TagCache

Pro urychlení procházení ID3 tagů můžete změnit Obecná nastavení/Přehrávání/Force Tag Cache na hodnotu Load to RAM. Po „dochroustání“ iPod vypněte a zase zapněte. ID3 TagCache se uloží a bude již vždy dostupná.

Aby následně iPod procházel písničky pomocí ID3 tagů, zvolte si v sekci Obecná nastavení/Zobrazení souborů/Zobraz soubory možnost ID3 databáze. Výsledek bude standardní procházení písniček, jak je znáte z Apple firmware:

RockBox - knihovna písničekRockBox - knihovna písniček

Samozřejmě konečně můžete používat i pokročilé nastavení ekvalizéru, pro kompenzaci nedostatků Apple sluchátek (pokud nemáte ovšem Shure E5c):

RockBox - nastavení audiaRockBox - nastavení audia

Poslední věc, kterou bych doporučoval si nastavit, jsou jiné fonty, používejte zásadně Unicode fonty, můžete si vytvořit svoje vlastní, nebo si stáhnout nějaké před-připravené (osobně používám velikost 9x18B, ale záleží to na tématu, co se k němu hodí).

Odinstalace

Pokud chcete RockBox z nějakého důvodu odinstalovat, proveďte následující operaci (N je opět ono zapamatované číslo):

ipodpatcher -w N bootpartition.bin 

Zkuste ale s RockBoxem nejdříve pracovat a přečíst si F.A.Q., stejně se k němu zase vrátíte :-)

Další screenshoty

Tetrishra Tetris
WinAmptéma WinAmp
Blue Skin 1téma Blue iPod, screenshot 1
Blue Skin 2téma Blue iPod, screenshot 2
Bubbleshra Bubbles
Brickmaniahra Brickmania
Chesshra Šachy

Závěr

RockBox je špičkový firmare, se kterým je Apple iPod konečně mimořádně dobře použitelný přehrávač. Tato open-source iniciativa dokázala během pár měsíců mnohem více, než Apple, jinak naprosto nereagující na požadavky zákazníků.