Teror Magistrátu hlavního města Prahy v obrazech
Jaký smysl má nařízení, které 50% lidí porušuje? Jsou zde úředníci "pro lidi", nebo to jsou neomezení vládci, jejichž hlavním smyslem existence je tyranizovat lidi a vydělávat tak pro sebe bonusy na platech? Je normální, že nás tyranizují lidé, které platíme ze svých daní? V případě kamer sledujících rychlost v Praze je to zjevně ta druhá varianta. Teror proti lidem.
Již pár měsíců fungují na hlavních výpadovkách z Prahy / příjezdech do Prahy kamerové systémy. Jedná se téměř výhradně o rovné osmiproudé (2x 4 pruhy na každý směr) vozovky bez přechodů pro chodce v lepší kvalitě než běžná dálnice. Přesto je na těchto úsecích na okrajích Prahy stanoveno omezení rychlosti na 80/70/50 km/h.
50% řidičů toto omezení nedodržuje, protože nejsou (na rozdíl od některých lidí na Magistrátu) idioti, a chápou, že řidič má především přizpůsobovat rychlost povaze a stavu vozovky a aktuálnímu provozu, a ne dementnímu teroru Magistrátu. Jezdit bezpečně rozhodně neznamená neustále sledovat tachometr, právě naopak. Cedulová rychlost není to samé co bezpečná rychlost, záleží na stavu vozovky, hustotě provozu, denní době, počasí a dalších okolnostech. Někdy může být bezpečnější zrychlit o 20km/h než blokovat provoz… Jenže cedulovou rychlost je snadné měřit, přestože nemá nic společného s bezpečností, a sytit tím městskou kasu.
Problém se sledováním rychlosti v Praze začíná narůstat do obludných rozměrů. V rámci bezpečného předjíždění jedete na osmiproudé vozovce bez přechodů 85 km/h namísto "vynucených" 80 km/h, projedete tam v jednom týdnu 3x, a jste nejen o pár desítek tisíc Kč chudší, ale také přijdete o řidičský průkaz. S bezpečností na silnicích to přitom nemá naprosto nic společného, je to jen teror proti lidem.
Magistrát hlavního města Prahy se prostě rozhodl desítky tisíc lidí zlikvidovat (toto jsou údaje jen pro jeden radar za 2 měsíce, po celé Praze to budou stovky tisíc lidí). Nepřipravil pro ně sice koncentrační tábory, ale něco podobného. Za triviální smyšlené přestupky jim odebere řidičák, a tím třeba zlikviduje jejich živnost, možnost styku s rodinou, a to bez náhrady. Může za to ČSSD, která takto striktní teror zavedla do zákona, a ODS, která jej v Praze uplatňuje v praxi.
Vesničané jsou na tom mnohem lépe… Nikdo je (zatím?) neterorizuje.

Česká pošta - je to o lidech

Česká pošta na Praze 1 je katastrofa. Tedy, abych to upřesnil, Česká pošta na Praze 1 v ulici Hybernská je katastrofa. To jsou ti, co mi (ne)doručují balíky. Pak je také Česká pošta na Praze 1 v ulici Jindřišská, zde mi pro změnu skutečně spolehlivě doručují doporučené dopisy, a na ně si nemohu stěžovat.
Není to prostě o České poště jako celku, ale o konkrétních lidech. Možná by šlo napsat, že "málo placení lidé jsou jako zaměstnanci katastrofa (v kterékoliv firmě, natož státní)". Doručovat balíky za 20 Kč a dopisy za 10 Kč prostě není žádný med. DHL to samé dělá za 1.000 Kč, a podle toho to (lépe) vypadá.
Jsou pošty fungující a nefungující. Moje máma, shodou okolností, dělá vedoucí České pošty v jednom moravském městečku, plus se starají o nějakou tu desítku vesnic kolem. Je to menší pošta, zaměstnanci se dají uhlídat, funguje to. Praha 1 / Jindřišská je zase jakási "prestižní" pošta, zjevně zde nepřijímají každého, a také to funguje.
Uvedená Hybernská je naopak děs a hrůza. Dnes jsem tam byl pro jeden balíček, odeslaný minulý týden v pondělí, fronta až ven, jakýsi "vedoucí" tam komusi vulgárně nadával, jedna pracovnice vydává balíčky a 3 tam pobíhají jako tlusté slépky za zobem, ignorujíc postávající frontu, a nic nedělají. Balíček do Prahy dorazil už ve středu minulý týden, ale poté se pár dní jaksi nikdo neuráčil jej rozvést…
Je to prostě o lidech. Pracovat na poměrně náročném (alespoň na nervy) místě za 15.000 Kč hrubého měsíčně je hodně špatná motivace. Když se k tomu přidá ještě špatný vedoucí, případně chřipková epidemie, je to katastrofa.
Jediná cesta, jak to zlepšit, je samozřejmě privatizace a konkurence. Tam, kde má člověk de-facto jen jedinou možnost pro cenově rozumné zaslání balíčku (PPL a další nepočítám, v řadě ohledů jsou mnohem horší než Česká pošta) se prostě vždy najdou pobočky které fungují skvěle, a které nefungují de-facto vůbec. Stát je nejhorší majitel, ze všech možných "správců", státní podniky z principu nemohou fungovat efektivněji a lépe než soukromá firma, kde jsou lidé zainteresovaní na výsledcích.
Nemá smysl nadávat na Českou poštu. Smysl má nadávat socialistické vládě, která státní podniky 8 let konzervovala a ponechala si nad nimi 100% moc a kontrolu.
NVIDIA je u hráčů mnohem populárnější než ATI
Steam od Valve je herní a distribuční platforma, kterou používají desítky her. Téměř každý má instalovanou nějakou hru, která vyžaduje pro svůj běh Steam (ať už je to Half Life 2, SiN: Episodes, Counter Strike: Source, Dark Messiah of Might and Magic a desítky dalších). Steam klient občas udělá plně automatické prozkoumání konfigurace vašeho počítače, a pošle tato data na centrální server.
Zde je výsledek pro téměř 1 milión hráčů, tedy mimořádně relevantní data s minimální statistickou chybou (přesto se někteří směšní fanATIci na PCTuning fóru budou zase do krve hádat, že ATI je lepší, a že milión lidí nic neznamená), publikovaný 4. února 2007.
NVIDIA v celkové počtu grafických karet výrazně poráží ATI, a to poměrem 54% versus 38%:

Naprosto drtivé je vítězství NVIDIE v multi-GPU konfiguracích, zde má NVIDIA SLI celkem 96% oproti ubohým 4% u ATI CrossFire; je to logické, CrossFire je funkčně zaostalé a kupující to jasně dávají najevo:

Zajímavý je také podíl AMD versus Intel procesorů, je totiž téměř vyrovnaný, ještě minulý rok zde dokonce vedlo AMD, ale je vidět, že začíná ztrácet, a i jako herní počítače se kupuje dnes výhradně Intel s vyšším výkonem:

Windows Vista - cena ČR vs USA
Windows Vista, nový operační systém Microsoftu, vzbuzuje u pár lidí pohoršení, protože se prodává v ČR za vyšší ceny než v USA. Microsoft je v tom ovšem nevinně. Schválně jsem se podíval na pár produktů v USA (oblíbený online obchod NewEgg.com) a v ČR (oblíbený CZC.cz) a porovnal ceny několika produktů.
Srovnání:
Produkt | USA | ČR | Rozdíl |
---|---|---|---|
Vista Ultimate OEM 32-Bit | $199 | $240 | 1,20x |
Intel E6600 | $316 | $415 | 1,31x |
Asus Commando | $230 | $283 | 1,23x |
Creative X-Fi Fatal1ty FPS | $183 | $213 | 1,16x |
Jak je vidět, 20% vyšší cena v ČR u Windows Vista Ultimate OEM oproti USA je naprosto běžná a vzhledem k místním podmínkám normální věc, takový Intel Core 2 Duo procesor koupíte u nás dokonce o 31% dráž a základní desku Asus Commando o 23% dráž. Windows Vista jsou u nás ještě relativně levné.
Ano, Windows jsou v ČR dražší než v USA, ale to platí pro veškeré zboží. Elektronika, software, auta, cokoliv je u nás dražší, díky místnímu socialismu, než ve vyspělých a opravdu kapitalistických USA.
Co s tím dělat?
Pokud chcete aby to v budoucnu bylo jinak, chce to nepodporovat zločinecké či levicové strany typu KS(ČSSD), které likvidují podnikatele extrémními daněmi, byrokracií a nepružností, a preferují následné státní zásahy do ekonomiky. Podnikání v ČR je prostě dražší, protože se musí sponzorovat řady nemakačenků, zbytečných vládních projektů, "nevyhoditelných" nepracujících zaměstnanců, či vládní rozkrádání peněz a korupce, a proto jsou dražší i koncové produkty firem.
Vládní průsery, vysoké daně a zadlužení přes tisíc miliard Kč nakonec vždy zaplatí … obyčejní lidé.
Čeština pro vBulletin a IP.board
Zkoumal jsem dnes různá fóra pro budoucí forum.hulan.cz
, konkrétně poslední verze phpBB3 (Beta 5), IP.Board, vBulleting a punBB, a jako nejlepší mi vychází IP.board, a hned poté vBulletin. Problém je, že na vBulletin fórum zřejmě neexistuje volně dostupný český překlad. Překlady jsou zdarma snad do všech světových jazyků, ale čeština mezi nimi není.
Zato jsem pomocí Google narazil na zhruba 10 jedinců či firem, co si vBulletin přeložili, a dále jej nabízejí jen za úplatu. Ach jo. Proč jsou lidé v Česku takoví hamouni? Jako vývojář BLOG:CMS v GNU GPL licenci to moc nechápu… Češtinu na IP.board jsem rovněž nikde nenašel, ať už komerční či nekomerční.
Pokud máte k dispozici češtinu pro IP.board nebo vBulletin, ať už zdarma či za úplatu (nebo například za trvalý odkaz z nového fóra), budu rád, když mě kontaktujete.
Pište blog, budete mít software zdarma

Je vcelku známý fakt, že mám veškerý software zcela legálně pořízen a nesnáším warez a okrádání lidí, co programují software. Fakt je ovšem také to, že 90% software jsem nikdy nemusel zaplatit (nepočítám sem hry, ty si na 100% kupuji "ze svého"). Pokud má totiž člověk solidně navštěvovaný web IT zaměření, za software opravdu platit nemusí.
Pokud se mi nějaký software líbí, tak pošlu prodejci / vývojáři email s tím, že mu nabízím recenzi jeho software na WELL.DONE výměnou za neomezenou (či "doživotní") licenci produktu. Drtivá většina firem s tím souhlasí, elektronické poskytnutí licence je de-facto nic nestojí, a pozitivní recenze na technicky orientovaném webu s návštěvností 10.000 lidí / denně je "k nezaplacení".
Z mého pohledu je to také jen pozitivní, ušetřím $100 - $500, dle softwarového balíčku, je o čem psát, lidem se to líbí, čtou si AdSense reklamu, a všichni jsou spokojeni. I to je důvod, proč píšu jen pozitivní recenze na software (a je to logické, nemám důvod si vyžádat licenci na něco, co považuji za brak, a co nebudu osobně používat).
Některé firmy mají své tiskové, sales či marketingové oddělení, které se přímo na podporu a komunikaci s recenzenty na různých webech specializují. Ale i pokud se jedná o "one-man-show" firmičku, neodmítne vás.
Jiná věc jsou zaplacené reklamní články, tyto (kromě sekce Reklama) na WELL.DONE nenajdete. Nejedná se v nich o žádnou osobní pozitivní zkušenost, ale pouze o to, že redakce dostala zaplaceno za to, aby napsala (či otiskla) na produkt X oslavnou ódu tvářící se jako recenze. Takovýchto článků je na českých webech mnoho, a hromada "recenzí" na "seriózních" internetových webzinech je díky tomu zcela neužitečný balast… Logitech diNovo Edge jsem mimochodem kupoval na základě těchto „recenzí“ (placená reklama), a proto jsem byl zklamán.
Ale zpět k vašemu psaní, pokud píšete webzine a chcete něco zadarmo, stačí většinou jediné - zeptat se.
Pro softwarové firmy: pokud si myslíte, že pro prodej či propagaci vašeho softwarového produktu je přínosná recenze na tomto webu, zde je kontaktní email.
Qmail emailový klient a nastavení Gmail
Qmail je špičkový emailový klient pro mobilní zařízení s Windows Mobile 5 a Gmail je nejlepší webový email (od Google). Hodně lidí neví, jak se na Gmail v Qmail napojit, je to přitom velice snadné. Ze stránek q3.snak.org si kromě QMailu stáhněte i OpenSSL knihovny, a rozbalte je do stejného adresáře jako QMail. Následně již stačí jen nastavit pop3 na pop.gmail.com
, smtp na smtp.gmail.com
a následně nastavit porty v Qmailu:
![]() | ![]() |
Opera Software jako jediná opravuje 100% chyb
Securia.com je nejuznávanější společnost shromažďující a sledující bezpečnostní chyby různého software. Pokud nechcete zápasit s viry či spyware (osobně už zhruba 10 let nevím co to je, aniž používám různé anti-zpomalovače PC), je Opera nejlepším řešením pro prohlížeč.
Opera 8 a Opera 9 mají totiž za rok 2006 jen 18 reportovaných chyb, a z toho je 18 opravených, viz OperaWatch.com. Firefox měl oproti tomu 45 chyb, ale z toho je opravených jen 36, a MSIE 6 celkem 110 chyb, a z toho 74 opravených.
Jinak řečeno, Opera nabízí nejenom nejlepší funkčnost, bezkonkurenční rychlost a špičkovou podporu standardů, ale rovněž nejvyšší bezpečnost. Používejte Operu, a budete šťastní :-)
Osobně opravdu nechápu 40% masy, které stále používají pomalý a nebezpečný Firefox (důvodem je asi jeho nízká funkčnost a „jednoduchost“, na úrovni MSIE 6, a pod úrovní MSIE 7):

Logitech diNovo Edge - spíše zklamání

Před pár dny jsem psal o RSI, a o tom, že na řešení problému bolesti v pravé ruce vyzkouším Logitech diNovo Edge, tedy periférii obsahující kromě notebookové klávesnice i (papírově) velice kvalitní touchpad od Synapticu. Včera tuto klávesnici CZC.cz naskladnil, večer a dnes ráno jsem ji testoval, ale odpoledne jsem ji zase odvezl v originálním balení zpět.
Logitech diNovo Edge je bohužel spíše zklamání.
Samotná klávesnice není špatná, je podobná "staré" diNovo, obsahuje tedy klasické notebookové klávesy s nízkým zdvihem a téměř nulovým hlukem. Nicméně, protože neobsahuje oddělitelný numerický panel, jako "staré" diNovo, některé věci na ní nelze udělat, například nelze mačkat *
pro rychlé zvolení všech souborů v Total Commanderu, a suplovaná numerická klávesnice pomocí Fn
, jako mají notebooky, není podporována. Klávesa Space rovněž poměrně nepříjemně rezonovala. Pokud máte původní diNovo, přechod na diNovo Edge by byl downgrade, nedělejte to.
Největší zklamání je ale integrovaný Synaptic touchpad. Papírově dnešní špička, v realitě je ale velice necitlivý (alespoň ve srovnání s Logitech G5 myší s 2.000 dpi), skrolování nahoru/dolů a doprava/doleva se provádí jen na jednom speciálním místě s hrbolkem (a nikoliv točením prstu po obvodu touchpadu, jak jsem doufal), a má výrazné zpoždění reakcí na pohyb prstu. Touchpad je vyloženě špatný. Za 4.400 Kč bych opravdu čekal víc.
Ještě horší je pozice touchpadu, jeho umístění na klávesnici, abych na něj dosáhl, levá ruka se musí výrazně zasunout dozadu. Není to ulehčení práce, ale spíše její ztížení, klasický přesun ruky na myš po pravé straně je snazší.
Abych ale jen nehaněl, diNovo Edge vypadá skvěle a normální neprogramátorské texty ve Wordu se na ní píší velice dobře. A když si člověk dá nohy na stůl pro maximální pohodlí, klávesnici na ty nohy, tak může i pár úhozů napsat. diNovo Edge se hodí k HTPC, jako luxusní periférie na občasné zadávání znaků a na nouzové použití Synaptic touchpadu místo myši, ale pro delší psaní či programování to není.
Vrátil jsem se tedy k fantastické Logitech G15 klávesnici (výborná je také Microsoft Ergonomic 4000) a Logitech G5 myši, navlékl si na pravou ruku značkové Adidas "potítko" (zakoupeno v příjemné zimní slevě z 250 Kč na 90 Kč; zjevně je teď nejlepší čas kupovat letní oblečení), a jsem spokojen.
Jako ideální kombinaci klávesnice pro psaní a myši pro práci s internetem bych viděl něco na způsob Microsoft Ergonomic 4000, tedy lomené klávesnice, která by mezi „zlomenými“ půlkami měla velice kvalitní touchpad, ovladatelný levou i pravou rukou. Bohužel, nic takového se nedělá a dělat asi nebude…
Doplnění: v komentářích se objevil link na IBM ThinkPlus USB Keyboard with UltraNav, která vypadá skoro ideálně :-)
Vypnutí ochrany souborů ve Windows XP
Windows XP mají hromadu automatických funkcí, které se snaží ochraňovat operační systém před zásahem "lamovského uživatele". Například když smažete hal.dll
, automaticky se obnoví. Pro lidi, kteří "počítačům nerozumí" je to dobrá věc, nicméně, pro profíky ne. Pokud profík potřebuje nějaký soubor přepsat či smazat, většinou ví proč, a nechce, aby tuto činnost Windows sabotovaly.
Pro vypnutí ochrany souborů je nutné ručně zeditovat soubor system32/sfc_os.dll
v HEX editoru, a změnit v něm 3 bajty. Nejdříve si zkopírujte tento soubor třeba do sfc_os_backup.dll
, a následně si spusťte HEX editor. V záložní kopii si vyhledejte offset 0xECE9
, měl by zde být obsah 33 C0 40
, a změňte jej na 90 90 90
.
Následně zkopírujte změněný soubor do záložní dllcache a rovněž přes původní soubor. Po kopírování počkejte pár sekund, a stornujte žadonění Windows o obnovu původního souboru.
copy %SystemRoot%\System32\sfc_os_backup.dll %SystemRoot%\System32\dllcache\sfc_os.dll /y copy %SystemRoot%\System32\sfc_os_backup.dll %SystemRoot%\System32\sfc_os.dll /y
Pokud vám nepůjde druhé kopírování, zkuste původní sfc_os.dll
nejprve přejmenovat, 10 sekund počkat, stornovat ochranu souborů, a pak vyzkoušejte kopírování znovu.
Posledním krokem je vypnutí ochrany souborů v registrech. V sekci HKLM\ SOFTWARE\ Microsoft\ Windows NT\ CurrentVersion\ Winlogon vytvořte novou DWORD hodnotu SFCDisable
a nastavte ji na 0xFFFFFF9D
.
Upozornění: na svém počítači tento postup rozhodně neprovádějte. Windows už nemusí nabootovat.