Pište blog, budete mít software zdarma

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

Pište blog, budete mít software zdarma

přilba zdarma

Je vcelku známý fakt, že mám veškerý software zcela legálně pořízen a nesnáším warez a okrádání lidí, co programují software. Fakt je ovšem také to, že 90% software jsem nikdy nemusel zaplatit (nepočítám sem hry, ty si na 100% kupuji "ze svého"). Pokud má totiž člověk solidně navštěvovaný web IT zaměření, za software opravdu platit nemusí.

Pokud se mi nějaký software líbí, tak pošlu prodejci / vývojáři email s tím, že mu nabízím recenzi jeho software na WELL.DONE výměnou za neomezenou (či "doživotní") licenci produktu. Drtivá většina firem s tím souhlasí, elektronické poskytnutí licence je de-facto nic nestojí, a pozitivní recenze na technicky orientovaném webu s návštěvností 10.000 lidí / denně je "k nezaplacení".

Z mého pohledu je to také jen pozitivní, ušetřím $100 - $500, dle softwarového balíčku, je o čem psát, lidem se to líbí, čtou si AdSense reklamu, a všichni jsou spokojeni. I to je důvod, proč píšu jen pozitivní recenze na software (a je to logické, nemám důvod si vyžádat licenci na něco, co považuji za brak, a co nebudu osobně používat).

Některé firmy mají své tiskové, sales či marketingové oddělení, které se přímo na podporu a komunikaci s recenzenty na různých webech specializují. Ale i pokud se jedná o "one-man-show" firmičku, neodmítne vás.

Jiná věc jsou zaplacené reklamní články, tyto (kromě sekce Reklama) na WELL.DONE nenajdete. Nejedná se v nich o žádnou osobní pozitivní zkušenost, ale pouze o to, že redakce dostala zaplaceno za to, aby napsala (či otiskla) na produkt X oslavnou ódu tvářící se jako recenze. Takovýchto článků je na českých webech mnoho, a hromada "recenzí" na "seriózních" internetových webzinech je díky tomu zcela neužitečný balast… Logitech diNovo Edge jsem mimochodem kupoval na základě těchto „recenzí“ (placená reklama), a proto jsem byl zklamán.

Ale zpět k vašemu psaní, pokud píšete webzine a chcete něco zadarmo, stačí většinou jediné - zeptat se.


Pro softwarové firmy: pokud si myslíte, že pro prodej či propagaci vašeho softwarového produktu je přínosná recenze na tomto webu, zde je kontaktní email.


Komentáře

 1. 1 Shaky 01.02.07, 00:13:59
  FB

  Je to docela příjemná náplast za to, co pro své čtenáře děláš. Proč ne?

 2. 2 havy 01.02.07, 00:37:32
  FB

  Prima věc. Říkal jsem si, že těch recenzí na aplikace pro WM5 se tu objevuje opravdu hodně :-) Ideální kombinace - čtenáři se o nich dozví, autoři / prodejci o nich dají vědět čtenářům a rADo je může vyzkoušet/používat.

 3. 3 zputnik 01.02.07, 00:52:08
  FB

  Dobrý článek; snad jen 3 osobní poznámky:

  1. "Je vcelku známý fakt, že mám veškerý software zcela legálně pořízen a nesnáším wrz a okrádání lidí, co programují software." - Pořád, Radku, nerozumím dvojímu metru (software vs. hudba), podle kterého měříš (a v tomto asi nejsi na netu sám). Viz například hlášky: "nesnáším wrz okrádání lidí, co programují software" versus "... k hudbě přistupuji jinak". Obvyklé odvolávání se na OSU (i já ji považuji spíše za "OSU ZLA" ;o) a ukázku úspěšného, ale zvráceného lobby) mi přijde docela slabé... a na úrovni obhajoby zloděje, že přece okrádal prevíta. Asi nemá moc cenu bavit se o legálnosti/nelegálnosti, jako spíše o legitimitě, oprávněnosti.

  2. "Pokud se mi nějaký software líbí, tak pošlu prodejci / vývojáři email..." - tento přístup musím ocenit. Pokud se tak na netu děje běžně, nemám nic proti... opačný případ, který taky popisuješ, je pro mě ukázkou, jak to nemá vypadat.

  3. "Logitech diNovo Edge jsem kupoval na základě těchto „recenzí“ (placená reklama), a proto jsem byl zklamán." - Neodpustím si rýpnutí - je pěkné, že se nakonec viník našel a že jsme na něho diplomaticky ukázali... ;o)

  Shrnuto a podtrženo: Trefný článek... až na ty výše uvedené detaily.

 4. 4 TJ 01.02.07, 01:10:17
  FB

  Takovýhle přístup ale zjevně může fungovat u blogu nebo jiného média, které je přímo založeno na osobních názorech "recenzenta". U zpravodajského portálu (třeba aktualne.cz) by tohle nemělo nikdy fungovat. Ale funguje, protože firmy redaktorům zasílají štědré "testovací sady", které si po skončení testování a pozitivní recenzi tak nějak nevezmou zpět (což platí i o novinách)...

 5. 5 mekele 01.02.07, 01:51:36
  FB

  [6] Vývojář samozřejmě může prodávat podporu. Podstatná část OS projektů stojí právě na tomto principu.

 6. 6 Lotrando 01.02.07, 08:50:10
  FB

  Dobrý den Radku, oceňuji Váš článek (trefný, bez omáčky). Tohle je potřeba, tedy aby se mezi lidi, a především "pubertální internetovou mládež" dostalo dost pozitivních příkladů. Dělej něco konstruktivního a budeš mít na software a i další věci co potřebuješ nebo chceš. Těhle příkladů je obzvláště na českém internetu minimum, naopak se stále setkávám s hromadou "Brouků Pytlíků" co všechno vědí, na všechno mají názor a všude byli dvakrát, tráví čas psaní naprosto zbytečných příspěvků na různých diskuzích, ale nic vlastního, co by bylo užitečné z nich nevypadne. Ano, piště blog, dělejte software, popularizujte své hobby, dělejte cokoliv co se hodí i ostatním. Tím si zasloužíte uznání a někdy i peníze. Kecáním na anonymních diskuzích se nikam nedostanete.

 7. 7 www.ovsem.net 01.02.07, 11:35:50
  FB

  Souhlasím s článkem a jen mohu potvrdit, že to funguje více než dobře. V podstatě už ani není čas něco recenzovat. Mě toho na harddiskovém skladě leží a leží a přes kvantum práce se k tomu nemohu dokopat.

  Ovšem je to skutečně o návštěvnosti, ať si každý druhý blogger nemyslí, že mu budou softwaroví vývojáři ležet u nohou. Na našem webu www.ovsem.net jsem začal od vývojářů dostávat licence až při návštěvnosti 3.500 UIN za den (resp. teprve tehdy jsem si dovolil žádat o licence vývojáře). Dnes, kdy podle interních statistik máme již pravidelně přes 5.000 UIN denně, není problém si ukázat na jakýkoliv software.

  A pokud se někdo přece jen inspiruje tímto článkem, tak ať si nethrne ostudu a nežádá o licence firmu jako je Adobe... protože věřím, že přesně to by někteří bloggeří jako první zkusili ;o)

 8. 8 Petr 01.02.07, 13:13:08
  FB

  Muzeme mit vsechno na svete, staci jedine - umet si o to rict :]

  (jsem na IBM AIX, proto bez diakritiky)

 9. 9 Radek Hulán 01.02.07, 22:52:33

  @ Bobesh: jak nepochopitelná je věc v Komentářových F.A.Q., že off-topic je mazán? Jak nepochopitelný je závěr komentáře č. 6? Neumíš-li číst, a nechápeš-li psaný text, nekomentuj.

  Ještě jednou: toto není článek / diskuse o hudebnících či o hudba versus SW. Není. Tečka. Až zde bude instalováno fórum, diskutuj si o tom, ale ne v komentářích, off-topic je jasné porušení pravidel.

 10. 10 michalli 01.02.07, 23:56:01
  FB

  [22] já myslím že u vývojářů her je to něco jiného. to jsou už velké firmy a nejsem si jist že by radkovi nabídli licenci zadarmo jen kvůli návštěvnosti 10.000 lidí. Ale pravdou je že s podobnou praxí (žádost o licenci) mám také. a pokud je novinář slušný a slušně požádá a má štěstí na PR s dobrou náladou tak mu je vyhověno :-) .