MyEgo.cz - Radek Hulán webzine

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

RSI (repetitive strain injury) je velký problém

PC Hardware 25.01.2007
Logitech diNovo Edge

Používám pro svoji práci Logitech G15 klávesnici. Je to programátorův sen, 18 x 3 programovatelných "G" kláves, skvělý stisk kláves, nulová únava rukou. Jako myš používám Logitech G5, zkoušel jsem i G7, ale byla příliš těžká, a již po pár dnech z ní bolela ruka. Nicméně, posledních pár měsíců dostávám bolesti do pravé ruky i při používání G5 myši, nic lepšího na trhu přitom není. Kdysi jsem zkoušel i Razer myši, ale také to nebylo ono, jsou spíše do dámské ručky.

Pokud člověk pracuje deset hodin denně s počítačem, 20 let, musí se to projevit. RSI v praxi :-( Klávesnice problém není, s kvalitní židlí a stolem se dá na klávesnici psát bez přestávky hodiny a hodiny bez únavy, nicméně, problém je myš. Nachází se až za numerickou částí klávesnice, což znamená 20 cm pohyb pravé ruky sem a tam. Pokud jej uděláte po miliónté, ruka to začne cítit, a po desetimiliónté začne bolet.

Uvažuji, že bych si koupil novinku od Logitech, a to diNovo Edge. Je to mimořádně luxusní klávesnice (viz recenze), která obsahuje Synaptic Roundpad, tedy jeden ze současných nejlepších typů touchpadů. S touto klávesnicí by pohyb obou rukou byl minimalizován, obsahuje totiž jak klávesnici, tak integrovanou "myš", a po zvyknutí na něj by snad stoupla i produktivita. Rozhodně by ustoupila bolest.

Na občasné hrají her samozřejmě stále může být připojená klasická myš, ale pro běžnou práci by byl Synaptic Roundpad zřejmě z pohledu RSI lepší. Uvidíme jak to bude fungovat, za pár týdnů sem napíšu recenzi…

Tereza Pergnerová: kdo nic nedělá, nic nezkazí

frajerka Tereza

Tereza Pergnerová, pro hodně lidí sporná až negativní osoba („ta feťačka!“). Na jednu stranu toho strašně moc dokázala, na druhou stranu toho ale ještě více pokazila.

Osobně mám Terezu rád, a to nejenom proto, že je jako současná moderátorka VyVolených skutečně vynikající, řádově lepší než moderátor konkurenční reality-show Leoš Mareš. Hlavní důvod spočívá v tom, že to není obyčejná průměrná lenošná husa, jako drtivá většina lidí kolem. Nemám rád ty obyčejné průměrné lidi s obyčejným životem, kteří jsou celý život „ctnostní“ a bez jediného zaškobrtnutí, a zásadově odsuzují ostatní, co nějaký ten problém mají.

Tito lidé jsou totiž „ctností“ jen proto, že nestáli nikdy proti žádné skutečné výzvě. Nic velkého nikdy nedělali a nedokázali. Nic ve skutečnosti neumí. Nic neprožili a neprožijí. Prostě nudné masy.

Je nesmírně jednoduché nic nepokazit, pokud nic neděláte a nemáte kolem sebe žádná pokušení. Je skutečně snadné být „ctnostný“, pokud jste chlap, který ráno vstane, jde do fabriky, odpoledne si dá v hospodě 3 piva, a večer kouká na TV NOVA. A opakuje to desítky let po sobě. Nic víc nedělá. Je stejně tak snadné být „ctnostná“, pokud jste ženská, o kterou se do jejích 25 let starají rodiče, než vystuduje, potom se vdá, má pár dětí, a stará se o ni zase manžel.

Tito lidé nic neumí, nic nedokázali, ale přitom často jsou schopni mimořádně nenávistně odsuzovat jiné lidi, kteří konají, jednají a riskují, občas dobře, občas špatně. Živoucí mrtvola kritizující skutečný život?

Kdo nic nedělá, nic nezkazí. Je to tedy dobrý člověk, ne?

Jak funguje mkdir / chmod v PHP

PHP 24.01.2007

Řešil jsem dnes problém na ŠTĚRBA-KOLA.cz, kdy klient mohl nahrát soubory na web pomocí WYSIWYG editoru / PHP, nicméně dále je nemohl smazat přes FTP. Nechápal jsem proč, adresáře se vytvářejí pomocí mkdir($dir,0777), na soubory se nastavuje chmod($fp,0777), a žádná jiná prezentace s tím neměla dosud problém.

Vyřešilo se to až ve spolupráci s webhostingem (tojeono.cz). Problém je, že mkdir 0777 ve skutečnosti nedělá v PHP mkdir 0777. Bere totiž do úvahy i systémovou masku, která je typicky nastavená pro *nixové uživatele na 0022, takže udělá pouhé 0755. A v php.ini ani v httpd.conf se to bohužel nedá změnit. Pokud tuto triviální informaci víte, vše je jasné, já jsem ji do dnešního dne nevěděl. Je tedy nutné před mkdir() použít ještě umask(0000), tedy vynulovat masku, a vše bude fungovat dle očekávání.

Druhou možností je samozřejmě nastavit defaultní umask v *nixovém systému na 0000. Poté i PHP bude fungovat tak, jak očekáváte, a nebude problém v syncu práv mezi PHP a FTP. Je to nakonec nejlepší řešení, protože spousta skriptů umask nepoužívá, a dopisovat to do skriptů je poněkud méně pohodlné. Navíc umask funguje jen pro nejbližší další příkaz, poté se opět resetuje do původního stavu, takže se nedá vložit jen do nějakého config.php.

Bezvadné by bylo, kdyby PHP podporovalo v php.ini cosi jako set_default_umask, pár requestů na to již (pár let) je.

Linksys WRT54G router a WPA54G repeater

PC Hardware 23.01.2007

Zapojoval jsem dnes pro jednoho známého domácí Wifi síť. Koupil jsem mu Linksys WRT54G router, do něj zapojil kabelový modem, a do druhého patra rodinného domku umístil Linksys WPA54G, což je access point a především repeater. Nastavil jsem WPA a … nic. Spojení mezi access pointem a repeaterem nefungovalo.

Pár tipů na konfiguraci:

  • na Linksys oficiálním firmware nefunguje repeater s WPA, bohužel musíte použít jen primitivní WEP, a nechat tak síť de-facto otevřenou pro kohokoliv s minimálními znalostmi
  • při prvotním nastavení WPA54G jej doporučuji zapojit do portu na WRT54G, nastavit MAC adresu "serveru" pro repeater, a až následně jej odpojit
  • nejnovější firmware od Linksysu nemusí být ten nejlepší, stabilita připojení s 3.04 byla lepší než s 3.06

Nezkoušel jsem OpenWRT, ale pokud máte tip, jak funkčně rozchodit konfiguraci (1) kabelový modem - (2) wifi access point (router) WRT54G v7.0 - (3) wifi repeater WPA54G v3.1, a to s WPA-PSA / TKIP, tak se prosím ozvěte v komentářích. Na WEPu bych to velice nerad nechával, Cain & Abel umí spustit každé dítě…

Linksys WRT54G

Snap Preview - AJAXový náhled stránek pro odkazy

Webdesign, CMS 23.01.2007

Snap.com je sympatická free služba, která umožňuje vytvářet online náhled na stránky, na které odkazujete. Takže předtím, než uživatelé kliknou na odkaz na hulan.cz či blogcms.com se mohou podívat, kam to vlastně směřuje a jak to vypadá. Celá implementace je velice triviální, spočívá ve vložení jednoho řádku JavaScriptu do vašeho XHTML kódu.

Standardně Snap dělá náhledy na veškeré linky, a nedělá náhledy na interní odkazy v rámci webu. Pokud chcete vytvářet náhledy jen na určité odkazy, je to snadné, stačí použít class="snap_preview". Můžete tuto CSS třídu použít i pro DIV, kterým obalíte celý článek, takže opět mimořádně jednoduchá implementace. Více ve F.A.Q.

Extrémní overclock a hořící počítač na 9GHz

PC Hardware 23.01.2007

Vyzkoušel jsem dnes extrémní overclock mého domácího počítače. Napojil jsem na procesor autobaterii, a místo běžných 1.25V do něj pustil přes připojený potenciometr 5.1V. Já vím, trošku extrém, ale zase se podařil skvělý overclock, celkem 9.000 MHz, a to naprosto stabilně. Dokonce jsem stihl spustit i CPU-Z a Photoshop a udělat jeden screenshot, než začal počítač hořet.

Vše bylo stabilní pouze do doby, než z procesoru vyšlehl plamen, a já musel běžet do kuchyně pro hasící přístroj. Poté již počítač nechtěl znovu naběhnout. Měl jsem na to ale řešení. Pokropil jsem jej obyčejnou (nesvěcenou) vodou, šestkrát se pomodlil, utřel zbytky hasící pěny, a zase to naběhlo. Když se daří, tak se daří!

Více než 4GHz z toho teď nedostanu, ale jsem i tak spokojen. 9GHz ještě žádný Čech, byť krátkodobě, nepokořil…

9GHz

Upozornění: nezkoušejte to na svém počítači!

Nová prezentace: www.STERBA-KOLA.cz

Webdesign, CMS 22.01.2007

F-ART AGENCY, s.r.o. dokončil novou rozsáhlou webovou prezentaci www.ŠTERBA-KOLA.cz pro společnost Šterba kola, největšího prodejce kol v ČR s 15 letou historií.

Součástí nového webu je online obchod s katalogem více než 3.800 produktů (s automatickým importem z účetního systému), a transfer více než 600 článků ze starého webu. Pokud se zajímáte o cyklistiku, tento web bych vám doporučil nejenom pro nákup kola, ale i pro denní sledování, neboť články na něm jsou pravidelně aktualizovány, včetně možnosti komentářů, RSS exportu, WAP exportu a dalších moderních technik.

Za design je zodpovědná Iva Bednářová.

www.STERBA-KOLA.cz

Pokud uvidíte ještě starou verzi webové prezentace, váš provider asi nemá aktualizované DNS. Vyřešit to můžete vložením těchto údajů do hosts: 81.0.235.29 www.sterba-kola.cz sterba-kola.cz.

Hodnocení komentářů: Lupa.cz / Root.cz / WELL.DONE

Webdesign, CMS 22.01.2007

Hodnocení komentářů implementované na WELL.DONE není nijak nová věc. Nejvíce ji asi zpopularizoval Digg.com, nicméně podobný systém funguje i v Česku, třeba na Lupa.cz či Root.cz. Tedy, spíše bych měl říct "měl by fungovat", protože on jej nikdo nepoužívá.

Root.cz i Lupa.cz sázejí, dle mého názoru, na chybnou koncepci. Hodnocení komentáře 1-10 bodů sice vypadá velkolepě, ale jen na první pohled. Rozhodovat se u každého komentáře, zda mu dát 6 bodů nebo jen 5 je prostě nesmírně zdlouhavé, a proto to nikdo nedělá. A povinná registrace zabije i ty poslední čtenáře / hodnotitele.

Způsob hodnocení komentářů

Takto vypadá hodnocení komentáře na Root.cz:

hodnocení komentářů na Root.czsložité hodnocení komentářů na Root.cz

A takto na WELL.DONE:

hodnocení na WELL.DONEa snadné hodnocení na WELL.DONE

Pokud si myslíte, že způsob hodnocení na Root.cz je lepší a přesnější, jste na omylu. Vzhledem k mizivému počtu lidí, co klikají na hodnocení na Root.cz, protože je složité, je to často one-man-show. Jeden člověk rozhoduje. Na WELL.DONE je 24 hodin po spuštění hodnocení oproti tomu zaznamenáno 2.300 hlasů, o hodnocení jednotlivého komentáře rozhodují desítky i stovky hlasů.

AJAXové hodnocení komentářů

Webdesign, CMS 21.01.2007

Implementoval jsem na tomto webu hodnocení komentářů čtenáři. A aby to bylo moderní a rychlé, je to uděláno samozřejmě pomocí AJAXu (základem je tento script). Na příklad se můžete podívat v tomto článku. Skript i s navazujícím PHP kódem bude volně dostupný v příští verzi BLOG:CMS.

Jaká jsou tedy kritéria pro nové komentáře?

  • nový komentář administrátora získá automaticky 10 kladných hlasů
  • nový komentář registrovaného člena (zhruba 60 lidí) získá automaticky 5 kladných hlasů (pokud se chcete stát registrovaným členem, musíte mít minimálně 10 pozitivně hodnocených komentářů a poslat email s žádostí o registraci, dále je to na zvážení administrátora, na registraci není právní nárok)
  • komentáře člověka, jehož kombinace jméno + IP adresa dosud neobdržela minimálně dvakrát v komentářové historii jeden pozitivní bod, získává 1 záporný hlas
  • ostatní komentáře získávají 2 kladné hlasy (tedy komentujících, kteří už mají alespoň 2 pozitivně hodnocené komentáře, postačí +1 bod)

Jak můžete hodnotit?

Každý čtenář má právě jen jeden hlas (rozpoznává se IP adresa), hodnotit samozřejmě nemůžete své vlastní komentáře. Ikona koše přidává -1 bodů, smajlík přidává +1 bodů, ikona „neutrál“ nedělá nic (ale můžete si přesto kliknout). Pokud komentář dosáhne -10 bodů, přestane se pro čtenáře zobrazovat jeho obsah (administátoři jej samozřejmě stále vidí). Komentáře s hodnocením -9 až 0 bodů jsou zobrazeny šedou barvou, mezi 1-9 body žlutou, a nad 10 bodů oranžovu barvou.

Komentáře administrátorů mají mimochodem vždy plný počet bodů (nachová barva), nemá tedy smysl je hodnotit.

Jaké jsou další podmínky hodnocení?

Administátoři webu mají kromě hodnocení možnost daný komentář i "zabanovat", což znamená udělení -10 bodů a blokaci IP adresy pro jakékoliv další komentáře. Stačí tady napsat jeden exkrement, a skončili jste. Administrátoři mohou rovněž negativně hodnocené komentáře dle svého uvážení resetovat.

Váš komentář rovněž musí projít SPAM filtrem, pokud obsahuje jistá zakázaná slova, je automaticky mazán (a po 5 takovýchto SPAM pokusech je vaše IP adresa automaticky zablokována systémem).

Systém rovněž nepovoluje zadat druhý komentář dříve než za 180 sekund na jednu IP adresu, což je ale spíše ochrana proti SPAMovacím robotům.

Pokud jedna IP adresa bude mít 3x více záporných hodnocení různých komentářů než kladných hodnocení, její další záporné hlasy nebudou zaznamenávány.

Závěrem

Metodika hodnocení komentářů čtenáři je moderní, nicméně spoléhá se na inteligenci čtenářů při zprůměrování (Web 2.0) jejich názoru. V zahraničí to funguje docela dobře, uvidíme, jak se tomu bude dařit v ČR…

Moderování je samozřejmě zcela nejlepší možnost pro diskuse, nicméně to šlo dělat s 2.000 lidmi / denně, s 10.000 lidmi / denně je to nemožné.

QMail - nejlepší emailový klient

Windows Mobile 20.01.2007

Windows Mobile 5, nejlepší operační systém pro mobilní telefony, obsahují standardně spíše průměrného emailového klienta, nazvaného Pocket Outlook. Je to jakási obdoba Outlook Express na Windows XP. Na základní použití a většině lidí tento software naprosto stačí, nicméně problém je, že majitelé Windows Mobile 5 zařízení jsou většinou profesionálové, na PC používající špičkový Microsoft Office Outlook, takže jim činnost pouhého Expressu opravdu nedostačuje.

Existuje ovšem několik komerčních i freewarových emailových programů pro Windows Mobile, patří sem WIS FlexMail (slušná funkčnost, ale při testování 2x ztratil konfiguraci emailových účtů, takže odinstalace), LonelyCatGames Profimail (špička pro Symbian, na Windows Mobile jsou ale lepší aplikace), nPop a především QMail.

QMail má mírný handicap v tom, že jeho web je pouze japonsky, a velké plus v tom, že je to freeware. Navíc má QMail bezkonkurenčně největší množství funkcí, je to cosi jako TheBat! pro Windows Mobile. QMail umí POP3 i IMAP, podporuje SSL, HTML emaily, filtry, a hlavně jakákoliv jeho funkce se dá do posledních podrobností nastavit.

Můžete si tak nakonfigurovat podrobné filtrování emailů, stahování jen hlaviček u všech emailů, kromě třeba zpráv z fór či SPAMů, prostě neomezené množství filtrů a pravidel, podpisů, akcí. Jak jednou začnete používat QMail, nechcete nic jiného.

QMail je tak propracovaný emailový klient, že i na relativně malém mobilním zařízení je práce s emailem velice snadná a pohodlná, a nemusíte čekat a odkládat věci až na PC.

Seznam přijatých emailůJeden email
Nový emailNastavení