MyEgo.cz - Radek Hulán webzine

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

Čeština pro vBulletin a IP.board

Webdesign, CMS 01.02.2007

Zkoumal jsem dnes různá fóra pro budoucí forum.hulan.cz, konkrétně poslední verze phpBB3 (Beta 5), IP.Board, vBulleting a punBB, a jako nejlepší mi vychází IP.board, a hned poté vBulletin. Problém je, že na vBulletin fórum zřejmě neexistuje volně dostupný český překlad. Překlady jsou zdarma snad do všech světových jazyků, ale čeština mezi nimi není.

Zato jsem pomocí Google narazil na zhruba 10 jedinců či firem, co si vBulletin přeložili, a dále jej nabízejí jen za úplatu. Ach jo. Proč jsou lidé v Česku takoví hamouni? Jako vývojář BLOG:CMS v GNU GPL licenci to moc nechápu… Češtinu na IP.board jsem rovněž nikde nenašel, ať už komerční či nekomerční.

Pokud máte k dispozici češtinu pro IP.board nebo vBulletin, ať už zdarma či za úplatu (nebo například za trvalý odkaz z nového fóra), budu rád, když mě kontaktujete.

Pište blog, budete mít software zdarma

Webdesign, CMS 01.02.2007
přilba zdarma

Je vcelku známý fakt, že mám veškerý software zcela legálně pořízen a nesnáším warez a okrádání lidí, co programují software. Fakt je ovšem také to, že 90% software jsem nikdy nemusel zaplatit (nepočítám sem hry, ty si na 100% kupuji "ze svého"). Pokud má totiž člověk solidně navštěvovaný web IT zaměření, za software opravdu platit nemusí.

Pokud se mi nějaký software líbí, tak pošlu prodejci / vývojáři email s tím, že mu nabízím recenzi jeho software na WELL.DONE výměnou za neomezenou (či "doživotní") licenci produktu. Drtivá většina firem s tím souhlasí, elektronické poskytnutí licence je de-facto nic nestojí, a pozitivní recenze na technicky orientovaném webu s návštěvností 10.000 lidí / denně je "k nezaplacení".

Z mého pohledu je to také jen pozitivní, ušetřím $100 - $500, dle softwarového balíčku, je o čem psát, lidem se to líbí, čtou si AdSense reklamu, a všichni jsou spokojeni. I to je důvod, proč píšu jen pozitivní recenze na software (a je to logické, nemám důvod si vyžádat licenci na něco, co považuji za brak, a co nebudu osobně používat).

Některé firmy mají své tiskové, sales či marketingové oddělení, které se přímo na podporu a komunikaci s recenzenty na různých webech specializují. Ale i pokud se jedná o "one-man-show" firmičku, neodmítne vás.

Jiná věc jsou zaplacené reklamní články, tyto (kromě sekce Reklama) na WELL.DONE nenajdete. Nejedná se v nich o žádnou osobní pozitivní zkušenost, ale pouze o to, že redakce dostala zaplaceno za to, aby napsala (či otiskla) na produkt X oslavnou ódu tvářící se jako recenze. Takovýchto článků je na českých webech mnoho, a hromada "recenzí" na "seriózních" internetových webzinech je díky tomu zcela neužitečný balast… Logitech diNovo Edge jsem mimochodem kupoval na základě těchto „recenzí“ (placená reklama), a proto jsem byl zklamán.

Ale zpět k vašemu psaní, pokud píšete webzine a chcete něco zadarmo, stačí většinou jediné - zeptat se.


Pro softwarové firmy: pokud si myslíte, že pro prodej či propagaci vašeho softwarového produktu je přínosná recenze na tomto webu, zde je kontaktní email.

Qmail emailový klient a nastavení Gmail

Windows Mobile 31.01.2007

Qmail je špičkový emailový klient pro mobilní zařízení s Windows Mobile 5 a Gmail je nejlepší webový email (od Google). Hodně lidí neví, jak se na Gmail v Qmail napojit, je to přitom velice snadné. Ze stránek q3.snak.org si kromě QMailu stáhněte i OpenSSL knihovny, a rozbalte je do stejného adresáře jako QMail. Následně již stačí jen nastavit pop3 na pop.gmail.com, smtp na smtp.gmail.com a následně nastavit porty v Qmailu:

QMail SSL
QMail account details

Opera Software jako jediná opravuje 100% chyb

Webdesign, CMS 31.01.2007

Securia.com je nejuznávanější společnost shromažďující a sledující bezpečnostní chyby různého software. Pokud nechcete zápasit s viry či spyware (osobně už zhruba 10 let nevím co to je, aniž používám různé anti-zpomalovače PC), je Opera nejlepším řešením pro prohlížeč.

Opera 8 a Opera 9 mají totiž za rok 2006 jen 18 reportovaných chyb, a z toho je 18 opravených, viz OperaWatch.com. Firefox měl oproti tomu 45 chyb, ale z toho je opravených jen 36, a MSIE 6 celkem 110 chyb, a z toho 74 opravených.

Jinak řečeno, Opera nabízí nejenom nejlepší funkčnost, bezkonkurenční rychlost a špičkovou podporu standardů, ale rovněž nejvyšší bezpečnost. Používejte Operu, a budete šťastní :-)

Osobně opravdu nechápu 40% masy, které stále používají pomalý a nebezpečný Firefox (důvodem je asi jeho nízká funkčnost a „jednoduchost“, na úrovni MSIE 6, a pod úrovní MSIE 7):

Firefox? Ne, Opera rulezprohlížeče na WELL.DONE za 30.1.2007 (Toplist.cz)

Logitech diNovo Edge - spíše zklamání

PC Hardware 30.01.2007
Logitech diNovo Edge

Před pár dny jsem psal o RSI, a o tom, že na řešení problému bolesti v pravé ruce vyzkouším Logitech diNovo Edge, tedy periférii obsahující kromě notebookové klávesnice i (papírově) velice kvalitní touchpad od Synapticu. Včera tuto klávesnici CZC.cz naskladnil, večer a dnes ráno jsem ji testoval, ale odpoledne jsem ji zase odvezl v originálním balení zpět.

Logitech diNovo Edge je bohužel spíše zklamání.

Samotná klávesnice není špatná, je podobná "staré" diNovo, obsahuje tedy klasické notebookové klávesy s nízkým zdvihem a téměř nulovým hlukem. Nicméně, protože neobsahuje oddělitelný numerický panel, jako "staré" diNovo, některé věci na ní nelze udělat, například nelze mačkat * pro rychlé zvolení všech souborů v Total Commanderu, a suplovaná numerická klávesnice pomocí Fn, jako mají notebooky, není podporována. Klávesa Space rovněž poměrně nepříjemně rezonovala. Pokud máte původní diNovo, přechod na diNovo Edge by byl downgrade, nedělejte to.

Největší zklamání je ale integrovaný Synaptic touchpad. Papírově dnešní špička, v realitě je ale velice necitlivý (alespoň ve srovnání s Logitech G5 myší s 2.000 dpi), skrolování nahoru/dolů a doprava/doleva se provádí jen na jednom speciálním místě s hrbolkem (a nikoliv točením prstu po obvodu touchpadu, jak jsem doufal), a má výrazné zpoždění reakcí na pohyb prstu. Touchpad je vyloženě špatný. Za 4.400 Kč bych opravdu čekal víc.

Ještě horší je pozice touchpadu, jeho umístění na klávesnici, abych na něj dosáhl, levá ruka se musí výrazně zasunout dozadu. Není to ulehčení práce, ale spíše její ztížení, klasický přesun ruky na myš po pravé straně je snazší.

Abych ale jen nehaněl, diNovo Edge vypadá skvěle a normální neprogramátorské texty ve Wordu se na ní píší velice dobře. A když si člověk dá nohy na stůl pro maximální pohodlí, klávesnici na ty nohy, tak může i pár úhozů napsat. diNovo Edge se hodí k HTPC, jako luxusní periférie na občasné zadávání znaků a na nouzové použití Synaptic touchpadu místo myši, ale pro delší psaní či programování to není.

Vrátil jsem se tedy k fantastické Logitech G15 klávesnici (výborná je také Microsoft Ergonomic 4000) a Logitech G5 myši, navlékl si na pravou ruku značkové Adidas "potítko" (zakoupeno v příjemné zimní slevě z 250 Kč na 90 Kč; zjevně je teď nejlepší čas kupovat letní oblečení), a jsem spokojen.


Jako ideální kombinaci klávesnice pro psaní a myši pro práci s internetem bych viděl něco na způsob Microsoft Ergonomic 4000, tedy lomené klávesnice, která by mezi „zlomenými“ půlkami měla velice kvalitní touchpad, ovladatelný levou i pravou rukou. Bohužel, nic takového se nedělá a dělat asi nebude…

Doplnění: v komentářích se objevil link na IBM ThinkPlus USB Keyboard with UltraNav, která vypadá skoro ideálně :-)

Vypnutí ochrany souborů ve Windows XP

Windows XP 29.01.2007

Windows XP mají hromadu automatických funkcí, které se snaží ochraňovat operační systém před zásahem "lamovského uživatele". Například když smažete hal.dll, automaticky se obnoví. Pro lidi, kteří "počítačům nerozumí" je to dobrá věc, nicméně, pro profíky ne. Pokud profík potřebuje nějaký soubor přepsat či smazat, většinou ví proč, a nechce, aby tuto činnost Windows sabotovaly.

Pro vypnutí ochrany souborů je nutné ručně zeditovat soubor system32/sfc_os.dll v HEX editoru, a změnit v něm 3 bajty. Nejdříve si zkopírujte tento soubor třeba do sfc_os_backup.dll, a následně si spusťte HEX editor. V záložní kopii si vyhledejte offset 0xECE9, měl by zde být obsah 33 C0 40, a změňte jej na 90 90 90.

Následně zkopírujte změněný soubor do záložní dllcache a rovněž přes původní soubor. Po kopírování počkejte pár sekund, a stornujte žadonění Windows o obnovu původního souboru.

copy %SystemRoot%\System32\sfc_os_backup.dll %SystemRoot%\System32\dllcache\sfc_os.dll /y
copy %SystemRoot%\System32\sfc_os_backup.dll %SystemRoot%\System32\sfc_os.dll /y

Pokud vám nepůjde druhé kopírování, zkuste původní sfc_os.dll nejprve přejmenovat, 10 sekund počkat, stornovat ochranu souborů, a pak vyzkoušejte kopírování znovu.

Posledním krokem je vypnutí ochrany souborů v registrech. V sekci HKLM\ SOFTWARE\ Microsoft\ Windows NT\ CurrentVersion\ Winlogon vytvořte novou DWORD hodnotu SFCDisable a nastavte ji na 0xFFFFFF9D.

editace sfc_os.dll v HEX editorueditace sfc_os.dll v HEX editoru
editace registrůeditace registrů

Upozornění: na svém počítači tento postup rozhodně neprovádějte. Windows už nemusí nabootovat.

Pracují pro Živě.cz nejhorší programátoři v ČR?

Webdesign, CMS 28.01.2007

Žive.cz bylo hacknuto. Autorem hacku je Sysel, který spáchal možný trestný čin a použil (zneužil bych to, v tomto případě, nenazýval) XSS díry v systému, a získal plain-text hesla redaktorů. Ano, čtete správně, plain-text hesla. Být autorem redakčního systému Živě.cz, tak jsem rudý až po uši, protože takováto prasárna by byla velkou ostudou i před deseti lety.

XSS není nic nového, prakticky každý systém byl či je zranitelný pomocí XSS děr.

Nicméně, ukládat (nebo minimálně číst) plain-text hesla do (z) cookies se prostě nedělá. Ony se nakonec neukládají jako plain-text ani do databáze, u slušných systémů, ale vždy jako md5/sha1 hash. A do cookies se nakonec neukládá ani tento hash, ale nějaký jedinečný, náhodně vygenerovaný, klíč pro danou seanci.

Programátor, který je zodpovědný za webovou aplikaci Živě.cz, by měl spáchat sepuku.

Miranda IM „WELL.DONE pack“

Software 28.01.2007

Miranda IM „WELL.DONE pack“ je podstatně zlepšená distribuce klienta Miranda IM pro příjem a posílání instantních zpráv, který umožňuje komunikovat pomocí protokolů AIM, ICQ, MSN, Jabber, Google Talk, Yahoo, Skype a dalších. Rovněž podporuje zobrazení počasí, televizních programů, obsahuje RSS čtečku a umožňuje poslouchat streamované rádia.

Poznámka: pokud používáte jen MSN protokol, doporučuji spíše Windows Live Messenger.

Popis instalace:

Miranda IM WELL.DONE pack

WELL.DONE distribuce obsahuje celkem 46 pluginů, které jsem popisoval v předchozím článku plus veškeré skiny, ikony, témata a grafická zlepšení. Klade si za hlavní cíl především přehlednost. Seznam kontaktů je průhledný a při práci v jiných programech neruší, Okno zpráv je naopak velice výrazné a čitelné, „pracuje se v něm“.

Distribuce je testována pouze na Windows XP s MSIE 6.0 i 7.0, na starších verzích Windows nemusí fungovat. Dle komentářů funguje bezproblémově i na Windows 2000, osobně jsem ji ale na tomto OS netestoval.

Vlastní instalace je velice jednoduchá, stáhněte si a rozbalte samoinstalační soubor (5.12 MB) do nového adresáře (standardní instalace předpokládá adresář C:\Program Files\MirandaIM\, následně spusťte Mirandu, a v Možnosti / Sítě si vyplňte Vaše jména a hesla pro jednotlivé protokoly.

Následně ověřte, zda cesta na soubor welldone.ivt uvedená v sekci Možnosti / Psaní zpráv / IEView / Záznam rozhovoru a Skupinové rozhovory existuje a je platná (jinak se Vám zobrazí jen prázdné okno zpráv).

Upozornění: tento pack rozhodně nepoužívejte se svým současným profilem, nicméně můžete do něj ze starého profilu importovat účty, kontakty a historii. Plugin pro import z jiných verzí Mirandy IM, ICQ (originálního klienta) a Trillianu je součástí tohoto packu.

WIS Pocket Informant 2007 - sleva $25 -> $15

Windows Mobile 27.01.2007
WIS Pocket Informant 2007

WIS Pocket Informant 2007 je bezkonkurenčně nejlepší PIM (organizér) pro Windows Mobile 5 zařízení. Po následující 3 dny platí speciální sleva z $25 na $15, takže pokud tento top software dosud nevlastníte, doporučuji jej koupit právě o tomto víkendu.

Pocket Informant 2007 pracuje s tou samou databází kalendáře, kontaktů, poznámek a úkolů jako integrovaný Pocket Outlook, takže je automaticky synchronizován pomocí ActiveSync na PC, nicméně řádově rozšiřuje jeho možnosti. Tento PIM je tak komplexní, že má snad více funkcí než Microsoft Office Outlook na PC.

Dlouhodobě je to mimochodem nejprodávanější PIM na Windows Mobile zařízení, a jeden z důvodů, proč si Windows Mobile zařízení pro správu času pořídit - na konkurenční platformy totiž nic podobně dokonalého neexistuje. Po 5 měsících používání jsem s tímto software stále absolutně spokojen.

Víkendová sleva je poskytována i na další WIS produkty, jako FlexMail, nicméně zde je dle mého názoru lepší freeware QMail, a FlexWallet, zde ale zase existuje špičkový open-source KeePass (kromě Pocket PC existuje i varianta pro Windows XP, obě samozřejmě sdílejí data).

Nejčastější hardwarová závada? Shořel zdroj…

PC Hardware 25.01.2007
Fortron GLN 600W

Pokud mi zavolá nějaký kamarád, že mu přestal fungovat počítač a "nenaběhne", z 99% to bývá vadný zdroj, a nikoliv deska, paměti či CPU.

Takové Eurocase "zdroje" běžně odcházejí do věčných lovišť po půl roce, a vezmou s sebou klidně i celý počítač.

Osobně kupuji dlouhodobě jen Fortron zdroje a jsem s nimi absolutně spokojen, na pracovní stanice (500W) i na servery (700W). Taková GLN (Epsilon) řada Fortronu je absolutní špička co do kvality, tak spolehlivosti, a nevyrovná se jí ani Tagan, Enermax či Seasonic, navíc je Fortron z této top řady nejlevnější. Fortron také nepoužívá podivné odpojovací kabely, které jen zvyšují přechodový odpor, ale klasické, a má ze všech značek nejvyšší účinnost (85%).

Na BeHardware.com vyšla nová recenze spolehlivosti jednotlivých značek, a zvítězil v ní s přehledem zase Fortron, následovaný značkami Hyper, Seasonic a Thermaltake. Už spíše neuspokojivě dopadl Tagan s Enermaxem (vysoká poruchovost Liberty), a velice neuspokojivě Antec.

Chcete-li si tedy kupovat nový kvalitní zdroj, měl by to být jen a pouze Fortron. Není lepší volby.