Foobar2000 hudební přehrávač - WELL.DONE pack
Tento pack nemusí korektně fungovat ve Windows Vista. I nejnovější komponenty Foobar2000 z 4/2007 jsou ve Vista občas nestabilní, takže na finální verzi WELL.DONE packu pro Vista si bude nutné počkat.
Nakonfigurovat si Foobar2000 je, oproti WinAmpu, složité. V základu Foobar2000 neumí skoro nic, musíte do něj doplnit kolem 20 pluginů, aby šel vůbec přizpůsobit, a to nejlepší z nich jsou ve verzích jako Columns UI 0.1.3 beta
či Album list panel 0.2.1 beta 4
.
Foobar2000 - WELL.DONE pack
Pokud z nějakého důvodu nechcete používat WinAmp, který umí to samé co Foobar2000 už v základní verzi, připravil jsem pro Vás WELL.DONE Foobar2000 pack. Tento pack je založen na grafice z LunaElement.net, takže se skvěle hodí i k nejlepšímu tématu pro Windows XP, Luna Element.
Horní lišta je v podstatě převzatá ze stylu Luna Element, je pouze upravená do jiných fontů (Calibri a Segoe UI), je zvětšené písmo a přidány další informace. Toolbar používá rovněž Luna Element ikony, nicméně přidává rychlé spouštění Library, Database Search a Preferences. Vedle je Slider a malý Spectrum Analyser. Menu je odstraněno, není potřeba.
Stream.cz a nelegální hudba?
Když se spustil před pár dny web Stream.cz, taková ochuzená kopie YouTube.com, bylo tam jasně vidět zaměření na tupé masy. "Seriál" Gynekologie II je dle mého názoru vrchol trapnosti a stupidity, a snad jen lidé s IQ pod 90 se na to vydrží koukat déle než 30 sekund.
Nicméně, podle informací serveru iDNES.cz se provozovatelé zřejmě snižují i k nelegálním činnostem, a to konkrétně nabízením kompletního koncertu Anety Langerové, aniž mají řádně vyřešená / zakoupená autorská práva na toto video a jeho internetovou distribuci. Aneta Langerová je populární slavice roku 2006, a oni ji prostě tak moc chtěli nabídnout…
Co k tomu dodat? Zaměření na tupé masy, možné porušování autorských práv, pokud toto je ten úžasný business model Stream.cz, tak … asi bude úspěšný. Warez pro masy, to je opravdu rozsáhlý trh.
Tuning procesoru pro absolutní šílence
Tento článek není určen normálním čtenářům. Při použití návodu v něm obsaženém můžete procesor zničit, a zcela jistě přijdete o záruku. Pokud se to povede, jedinou odměnou vám bude mírné snížení teplot CPU v zátěži o 8-10°. Jinak řečeno, nedělejte to!
Současná procesorová špička je Intel Core 2 Duo. Problém těchto CPU pro overclocking ovšem je, že jejich case je poněkud humpolácky upraven, nepříjemně zvlněn, a funguje tedy spíše jako izolant. Intel si to může dovolit, C2D procesory jsou nejen nesmírně výkonné, ale taky příjemně studené. Pokud ovšem chcete provozovat nějaký menší či větší overclocking, budete to muset pořešit.
Jednou z možností je koupit si hromadu smirkového papíru, či pilníčků na nehty, a pouzdro procesoru zbrousit. Docela dobře fungují pilníčky na nehty od Rossmana (drogerie) na hrubé srovnání povrchu a na následné vyleštění si kupte "leštítka na nehty" (je to také smirkový papír, ale velice jemný). Celá procedura zabere zhruba dvě hodiny, a pokud bude i následně vše fungovat, nebude problém E6600 2.4GHz provozovat stabilně ve 100% zátěži na 4.0GHz, aniž teplota jádra přesáhne 60° (TCaseMax je přitom 85°).
Ale jak jsem už říkal, doma to nedělejte.
Hitparáda osobností a smolařů roku 2006
Osobnosti roku 2006
Martin Malý
- Martin Malý, aka Arthur Dent, autor českého Bloguje.cz, skromný génius, dnes publikuje na slovenském blog.sme.sk. V zákulisí se proslýchá, že se zamiloval do slovenské maďarky s obřími prsy. Pokud máte IQ vyšší než 99% populace, s chutí si přečtěte jeho články. Nejen díky svému vysokému IQ, ale i jako autor Bloguje.cz má Martin Malý zjevně poněkud více informací o zmrdech na internetu, a nebojí se je napsat formou, kterou nikdo ze zmrdů nepochopí :-) Články o zmrdech, které nejsou určeny pro zmrdy. Půvabné…
Radek Hulán
- Ano, musím do seznamu top osobností zařadit sám sebe. Na českém internetu existuji nikoliv jako svítící stálice, ale jako neustále rostoucí stoupající hvězda. Mám nejdelší penis, vysoké IQ, a obrovské množství děkovných přání k Vánocům. Denně jsou napsány minimálně 4 články a 50 postů ve fórech komentujících moji úžasnou osobnost. Desítky tisíc lidí mě milují a čtou, desítky nenávidí a čtou (což je úděl každé celebrity). Navíc mám ty jediné správné iniciály R.H.
David Grudl
- DGX roste. Jeho články jsou lepší a lepší. Je jasné, že se skupině recesistů z Troubska podařilo jejich cyborga vyladit již téměř k dokonalosti, jeho věty už nezní všechny jako dadaistická básnička, občas dávají smysl, gramatika je pozoruhodně pestrá, a tu a tam se v textu nově vyskytují i souvětí. DGX ukazuje naši digitální budoucnost.
Příkazová řádka a GnuPG na telefonu
V kategorii PC Bezpečnost jsem se již šifrování pomocí GnuPG a PGP několikrát věnoval. A právě proto mi chyběla GnuPG aplikace na HTC TyTN telefonu. Společnost SymbolicTools ovšem zkompilované GnuPG pro Pocket PC nabízí, a to dokonce včetně příkazové řádky (klon ReactOS). Miluji příkazovou řádku, vypadá to totiž úžasně profesionálně, a Franta Fuka tomu nerozumí ;-)
Pro instalaci GnuPG a příkazové řádky (klon MS-DOSu) budete potřebovat:
- PocketConsole 1.3 - console driver,
- PocketCMD - vlastní příkazová řádka,
- Poetry - generátor "náhodných" čísel,
- PocketGnuPG - vlastní implementace GnuPG.
Vlastní soubory veřejných (pubring.gpg
) a soukromých klíčů (secring.gpg
) se ukládají do adresáře \Program Files\SymbolicTools\gnupg
, sem můžete umístit i konfigurační soubor gpg.conf
. Pokud vám přijde šifrovaný email na PDA, je toto de-facto jediná možnost, jak se dostat k jeho obsahu. Pro instalaci na WM5 vám pomůže i jeden malý trik zveřejněný na ce4you.cz.
Pod PocketConsole / PocketCMD mimochodem zprovozníte i kompilátor GCC či C# a můžete vesele zkompilovat na PocketPC svůj první "Hello World!".
Screenshoty PocketCMD a GnuPG na PocketPC
Je Franta Fuka postižen kravským syndromem?
<flame>
Když Martin Malý psal svoji skvělou sérii článků "Trvale udržitelná kráva", zaměřenou na běžné typy idiotů a buzerantů z řad komentujících, mohl to rovnou rozšířit i na "postižené komentující weblogery". Jednou z osob zřejmě postiženou syndromem trvale udržitelné krávy je i známý nesměšný komik Franta Fuka.
Franta je neúspěšný blogger. Kdysi dávno také napsal hru Tetris 2, primitivní textovou věc naprogramovatelnou za 10 minut, navíc s konceptem zřejmě zcela odcizeným od jednoho ruského programátora, který originální Tetris vymyslel (já jsem v té době programoval seriózní databázové aplikace, nikoliv primitivní kopii cizí hry). Svého neúspěchu je si moc dobře vědom, a o to více se chce stát "slavným". A protože jej nenapadne nic vlastního, rozhodne se, v rámci "trvale udržitelné krávy", napsat nějaký flame na článek slavného bloggera (WELL.DONE), v očekávání, že jej úspěšný blogger zalinkuje. Smůla.
Příklad? Článek o FTP. Franta zjevně nechápe psaný text, a z článku o dešifrování FTP hesel v Total Commanderu usoudí, že slavný blogger prý neví, co je to FTP, a že prý hesla nejdou lokálně šifrovat. Nechci mu brát jeho naivní představy, hesla lokálně samozřejmě šifrovat lze, důkazem je například screenshot u původního článku, který nikoliv náhodou ukazuje otevřenou aplikaci KeePass se stránkou hesel na (S)FTP servery, a zmíněné doporučení na aplikaci CuteFTP, která umí hesla ukládat bezpečně lokálně, i následně data bezpečně přenášet pomocí SFTP (namísto FTP).
Franta samozřejmě netuší která bije, a už vůbec neví, že KeePass umí hesla lokálně šifrovat pomocí AES-256 tak dokonale, že se k nim nedostane ani superpočítač NASA. Franta je prostě směšný. Dalšími směšnými figurkami jsou komentující jeho článku, kteří (pár z nich) kývají hlavou, a plácají Frantu po ramenou. Groteskní to průvod. Banda vyznavačů a uctívačů svaté krávy, přistižená při masturbačním obřadu, je veřejně odhalena.
No nic, nechme Frantu Frantou, svých 5 minut slávy si užil, zalinkoval WELL.DONE, určený pro inteligentní čtenáře, zvýšil si sebevědomí pomluvou někoho úspěšného, a 10 sekund měl pocit, že "vyhrává". Omyl, Franto… :-)
Mimochodem, není to jediný Frantův exces. On už prostě takový parazitující je. Když Franta viděl, že komunistická prasata ukradla obrázek mojí dcery a publikovala jej na jejich webu, neváhal, a za pár hodin na webu, jehož je majitelem, visel tento obrázek také. Připomíná mi to chování malého rozmazleného fakana… Běž Franto, běž, jsi dobrej! :-))
</flame>
Benzínová mafie na dálnici D1
Vždy, když jedu po dálnici D1, tak jsem naštvaný. Mám pro to hromadu důvodů, a jen jedním z nich je fakt, že se jedná o neustále rozkopanou, v zimě neudržovanou, nebezpečnou a často ucpanou "silnici 2. třídy" mezi Prahou a Brnem. Druhým nejpodstatnějším důvodem je totiž existence "benzínové mafie" na D1.
Pokud tankujete v Praze či v Brně nejčastější Natural 95, stojí vás v těchto dnech kolem 27 Kč. Nicméně, na D1 nenatankujete pod 29.50 Kč. Shell, OMV, Aral a další, všichni drží ceny o 2.50 - 3 Kč / l vyšší než jsou obvyklé pár metrů za sjezdem z dálnice. Nákladový důvod k tomu samozřejmě není, je to pouhá "nenažranost a vypočítavost" pumpařů. Sázejí na to, že řada řidičů na 2x 200km dlouhé trase prostě natankovat musí, a sjíždět někam do přilehlé vesnice, kde je benzín za 26 Kč se jim prostě nechce. Stejné ceny na D1 umožňují benzínkám vzájemně si „nekonkurovat“.
Nejde mi tu rozhodně o těch směšných 200 - 300 Kč / nádrž, to je detail, jde zde o princip. Strašně nerad sponzoruji obchodníky, co si účtují za zboží více, než je obvyklé, aniž nabízejí lepší kvalitu, delší záruku, či lepší služby. Nechci tyto obchodníky podporovat, mám naopak přímý zájem, jako zákazník, na jejich krachu. Když už musím tankovat na D1, je to většinou "za 300 Kč", na dojezd, pumpař se na mě sice dívá jako na socku, ale já mu s klidem říkám, že pokud by neměl benzín o 3 Kč / l předražený, natankuji "plnou". Pokud to bude dělat více lidí, možná to s nimi i pohne ;-)
Druhá možnost je podat podnět na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, aby zjevně nepřiměřené a kartelové ceny benzínu na D1 prošetřil. D1 je totiž skvělý případ "kartelové dohody", kde člověk nemá možnost volby, a členové kartelu jej mohou neomezeně poškozovat.
Dešifrování FTP hesel v Total Commanderu
Total Commander je bezkonkurenčně nejlepší správce souborů, a to nejen pro Windows. Ani na tradičně silném (pro správu souborů) Linuxu se nenajdou lepší alternativy, ať už se díváme na Krusader, Gnome Commander, MC, FAR, Salamander pro Windows, vše je o třídu horší.
Na první pohled příjemná funkce Total Commanderu je také integrovaný FTP klient, nicméně, pokud vám záleží na bezpečnosti, jeho použití bych silně nedoporučil. Hesla na FTP si totiž Total Commander ukládá tak, že je snadné je během setiny sekundy dešifrovat (poznámka pro Frantu: ano, jde to i jinak a lépe, solidní FTP klienti umí interní databázi hesel šifrovat pomocí privátního klíče, či alespoň hesla). Slouží na to 18KB velký freeware prográmek FTP password decrypting tool 1.2.
Do tohoto prográmku musíte zadat hash hesla. Tento hash naleznete v souboru c:\windows\wcx_ftp.ini
. Následně stisknete tlačítko Decrypt Password a máte ihned plain-text heslo.
Pokud to s FTP přenosem na internetu myslíte vážně, stejně musíte používat SFTP (třeba přes SSH2), a klienta jako je GlobalScape CuteFTP či jiné, kteří šifrují samotné heslo na PC pomocí AES, a pomocí SSH2 následný přenos dat.
Ověření integrity MP3, AAC, FLAC, OGG, APE hudby
Pokud máte ve své hudební sbírce pár tisíc (či desítek tisíc) souborů legálně stažených třeba z rapidshare.com (stahujete, nesdílíte), zakoupených na CD a ripovaných, popřípadě hudby předplacené od OSA díky nákupům pevných disků, tiskáren, flash pamětí a dalšího v rámci presumpce viny, budete potřebovat otestovat integritu těchto souborů. Některé hudební soubory mohou být prostě poškozené.
Toto jsou nejlepší utility, které jsem na otestování integrity našel:
Formát | Verifikace |
---|---|
FLAC | FLAC Tester |
OGG | OGG Tester |
MP3 | MP3 Utility |
APE (Monkey Audio) SHN (Shorten) WAV |
Trader’s Little Helper |
Zatím jsem neobjevil utilitu na otestování integrity M4A souborů (Apple AAC), pokud na ni máte tip, uveďte jej prosím v komentářích.
Další možnosti testování integrity:
Další možností, jak otestovat integritu veškerých hudebních souborů je použití Foobar2000 přehrávače, a pluginu foo_verifier.dll.
Postačí si do playlistu přidat veškeré soubory k verifikaci, a v menu Utils si zvolit možnost Verify integrity. Tímto způsobem můžete otestovat libovolný hudební formát, který Foobar2000 přehraje, tedy včetně M4A, FLACu, APE, MP3 a dalších.
AdSense - jaké pozice na stránce fungují?
Je tomu sice teprve 10 dní, co mám na stránce nasazen Google AdSense, nicméně pečlivě sleduji statistiku. Z toho, co jsem vypozoroval mohu udělat následující závěry:
- Nejvíce se kliká na reklamu vlevo nahoře, tedy na místě, kde nejdříve spočinou oči čtenáře, a nemusí být barevně nijak výrazně podaná, naopak je vhodné, aby ladila se zbytkem článku.
- Na reklamu vpravo se výrazněji kliká jen pokud je větších rozměrů, tedy pokud tam je kolem 5 inzerátů, zmenšení na 2 inzeráty přineslo snížení kliků téměř k nule.
- Je dobré aby v reklamě byla nějaká modrá barva, zelená či černá nefunguje tak dobře. Lidé jsou zřejmě naučeni na modré odkazy.
- Na reklamu dole (komentářové okénko) se nekliká prakticky vůbec, je tedy vhodné ji odstranit, aby zbytečně nesnižovala eCPM. Spousta lidí navíc čte pouze článek, ke komentářovému okénku se nikdy nedostane.
- Pokud máte na stránce více reklamních bloků, používejte vždy různé „channels“ (kanály) pro jejich odlišení, a sledování eCPM na kanál.
- Pro maximální relevanci reklam používejte značky
<!-- google_ad_section_start -->
a<!-- google_ad_section_end -->
, více viz Google, zbytečně se tak nezobrazuje reklama pro nepodstatné statistiky v menu vpravo, ale jen pro text článku a text komentářů. Na relevantní reklamu se více kliká, protože má přímou souvislost s článkem a vhodně jej doplňuje, vaše eCPM se tím zvětšuje třeba z centů na dolary. - Pokud používáte Google Co-Op Search, musíte nejdříve implementovat (pro maximální relevanci) i mapu webu, více na Google Sitemap Protocol.
- Pokud chcete sledovat podrobné IP adresy a statistiky klikání, doporučuji nainstalovat Contextual Tracker, bude se vám to hodit i v případě, že chcete některé IP adresy blokovat.