Nezobrazení virtuálních CD/DVD v „Tento počítač“
Pokud používáte Alcohol 120%, Deamon Tools či jiné nástroje pro virtuální jednotky, je vhodné tyto CD/DVD mechaniky schovat v sekci „Tento počítač“, a tím je i nenechat zobrazovat ve všech dialozích pro výběr souborů. Práce ve Windows se poté stane podstatně přehlednější. Osobně používám 10 virtuálních mechanich, namapovaných na písmena Q až Z, a pomocí TweakUI je skrývám pro všechny Windows aplikace.
Toto skrytí samozřejmě neohrozí přístup k této mechanice, pokud napíšete třeba R:
, stále se na danou mechaniku dostanete, a hra si ji automaticky nalezne (SecuROM a další).
Čtečka karet v počítači a hromady disků kolem
K mému počítači mám připojenou combo tiskárnu Canon MP500 s integrovanou čtečkou karet (nicméně pomalou), externí SanDisk čtečku (rychlou), a také jeden externí SanDisk U3 USB flashdisk. V praxi to znamená, že se v "Tomto počítači" zobrazí 6 disků, jako zástupců na ony čtečky, a nikdo se v tom nevyzná. Tento zmatený systém se dá ovšem organizovat daleko lépe.
Spusťte s v "Ovládacích panelech" sekci "Nástroje pro správu" a v ní "Správa počítače". Zde můžete v menu "Správa disků" přidávat, odebírat a mapovat písmena jednotlivým jednotkám.
Princip zpřehlednění čteček karet ve vašem počítači spočívá ve vytvoření například adresáře c:\ctecky
, v němž vytvoříte podadresáře pro jednotlivé (dosud) disky. Následně v konfiguraci každého USB disku odeberete namapované písmeno, například G:
, a přidáte naopak link do NTFS adresáře, třeba c:\ctecky\SDkarta
. Výsledkem je přístup ke všem čtečkám z jednoho adresáře a příjemně přehledný "Tento počítač".
Ilustruje to následující obrázek:
Vánoce od SBSH: veškerý software o 30% levněji
Amit Regev, jeden z majitelů SBSH, na můj návrh udělal bundle aplikací SBSH PocketBreeze, SBSH iLauncher, SBSH ContactBreeze a SBSH PocketWeather se slevou 30%. Bundle je platný do 15. ledna 2007. Takže pokud si chcete kupovat telefon s Windows Mobile 5, máte nyní skvělou možnost doplnit jej o software. Všechny 4 aplikace vás budou stát jen $32.06 (doporučuji si vyházet z košíku „download protection“).
Recenze na SBSH software na WELL.DONE.
Precedens: vrácené peníze za rozbalenou hru se StarForce
Před necelým měsícem jsem zveřejnil otevřený dopis pro Cenega.cz, v němž jsem požadoval vrácení peněz za rozbalenou hru se StarForce "virem". StarForce je nejen ochrana her proti nelegálnímu kopírování, ale v řadě případů je zodpovědný za náhodné restarty či dokonce poškození hardware počítače (DVD-RW mechaniky). Nutno říci, že stejná hra se v USA prodává bez StarForce, a "piráti" si ji tedy stahují z internetu bez tohoto "viru".
Problém byl v tom, že na obalu hry nebyla o žádné ochraně, natož o StarForce, ani zmínka. S tímto vědomím jsem si hru koupil. Hru jsem následně rozbalil, začal instalovat, a až při čtení licenčního ujednání a podrobném prozkoumání obsahu instalačního DVD jsem narazil na přítomnost StarForce "viru". Protože na počítači zejména pracuji, odmítl jsem licenční ujednání, a tento "virus" jsem neinstaloval. Bez StarForce "viru" samozřejmě daná hra nefunguje a je tudíž zcela nepoužitelná.
Následně jsem tento problém řešil s Cenega.cz, která mě odkázala na prodejce, což byl CzechComputer.cz. Mám CzechComputer.cz jako společnost moc rád, jejich prodejci i reklamační oddělení patří k absolutní špičce, nicméně v případě jejich neochoty za hru vrátit peníze jsem byl ochoten věc hnát až k soudu, a hájit svoje práva spotřebitele. Nebylo to naštěstí ani nutné, CzechComputer.cz reklamaci uznal a peníze vrátil :-)
Vydavatelé, jako je Cenega.cz, nám totiž v ČR doslova "serou na hlavu" (promiňte za ten expresivní výraz, ale lépe to označit nelze). Zatímco zlodějíčci si hru ukradnou na torrentu, nemají v ní StarForce, nekolabuje jim počítač, a nemusí mít při hraní DVD v mechanice, legální uživatelé této hry musí snášet StarForce a jeho případné negativní projevy na stabilitu počítače, a to i pokud hru nehrají. Toto pohrdání platícími zákazníky je mi neuvěřitelně protivné, a doufám, že uvedený precedens vrácení peněz za rozbalenou hru se StarForce povede k lepšímu přístupu vydavatelů k platícím lidem.
Pokud jste si koupili hru se StarForce a máte problém, reklamujte ji. Nenechte si už déle "srát na hlavu", a mít podstatně horší podmínky než warézáci…
Praha zažívá totální dopravní kolaps
Včera jsem potřeboval kolem 14:00 něco zařídit na druhé straně Prahy, tak jsem nasednul do auta, chvíli jedu, a koukám, že cedule která jinak ukazuje teplotu a čas bliká s textem „totální dopravní kolaps“. To není moc zábavné. Otočil jsem to, nic nezařídil, po hodině se dostal zase domů (pár set metrů), a jel metrem… Už aby bylo po Vánocích nebo aspoň napadnul sníh (to se jezdí skvěle, protože hromada lidí se bojí i nastartovat)…
11:00 |
13:00 |
15:00 |
17:00 |
Snímky jsou z pražské online kamery na Demínce, automaticky zachycované SBSH PocketWeather modulem pro počasí z mých zdrojů.
Plně integrovaný Google Custom Search
Čím více poznávám služby Google, tím více se mi líbí. S odhozením XHTML a implementací Google Custom Search (provázané na AdSense) jsem mohl konečně vyzkoušet i přímé / plně integrované zobrazení výsledků Google hledání na tomto webu. Výsledek vypadá velice dobře. Nakonec, vyzkoušejte si to, políčko pro hledání je vpravo nahoře :-)
Celá implementace je přitom velice triviální, jedná se jen o vložení dvou JavaScript kódů, které vám vygeneruje Google Co-Op, jeden tvoří vyhledávací políčko a ten druhý zobrazení výsledků. Kvalita prohledávání webu pomocí Google je přitom podstatně lepší než vestavěný fulltext v MySQL 4.x/5.0. Jen samozřejmě doporučuji mít vždy kompletně zpracovanou a aktualizovanou mapu webu, a provádět „ping“ na Google při vložení nového článku (Google jej poté ihned zaindexuje).
Nejlepší programy pro chytré telefony
Windows Mobile 5 je úžasný systém nejen díky Microsoftu, ale především díky podpoře tisíců nezávislých softwarových firem. Jsem s tímto operačním systémem dokonale spokojen, aplikace pro něj jsou v některých případech snad dokonce lepší než pro stolní PC. Tento článek přinese konkrétní tipy na aplikace pro nový Windows Mobile telefon, co možná dostanete pod stromeček :-)
Svátky na Pocket PC - (nej)lepší řešení
Na ce4you.cz je 30 stránková diskuse o tématu "Svátky na Pocket PC". Jsou tam zajímavé nápady, pročetl jsem ji celou, nicméně, žádný z nich není ideální. Nabízím tedy svoje dokonalé řešení. :-)
Spočívá v tom, že si stáhnete svátky do Microsoft Outlooku 2003, což je kolem 380 opakovaných událostí. Tento ZIP soubor rozbalte, veškeré *.msg
soubory označte, a přetáhněte je do kalendáře Outlooku. Tím vám vznikne pár set nových (opakovaných) událostí typu "Svátek má Radek".
Nyní ovšem nastane problém, kdy se na Pocket PC budou tyto svátky zobrazovat jako denní událost, každý den. Naštěstí SBSH Pocket Breeze, WIS Pocket Informant 2007 i DeveloperOne Agenda Fusion 8.10 umí pracovat s filtry. Nadefinujte si tedy v SBSH PocketBreeze filtr, který zobrazí veškeré události, kromě kategorie "Svátky" a tento filtr si aktivujte. To samé si udělejte pro Pocket Informant i pro Agenda Fusion, jednoduchá definice filtrů a jejich aktivace. Výsledek bude ten, že svátky budou v systému obsažené, ale fyzicky vás nebudou nikde obtěžovat.
Následně si v SBSH PocketBreeze zapněte záložku "Special Events" (speciální události), a tam si kromě zobrazení narozenin přebíraných automaticky z kontaktů nadefinujte i zobrazení kategorie "Svátky" z kalendáře, například na dalších 15 dní.
Tímto se vám na Today obrazovce budou ukazovat nejen narozeniny (s upozorněním), ale i svátky, budete je moci kdykoliv editovat přes Outlook na PC, a přitom vás nebudou nikde rozptylovat jako události v běžném kalendáři.
Opera 9.x a hromadné blokování Flash reklam
Opera 9.0 a vyšší má v sobě už dlouhou dobu zabudován vynikající AdBlock (pravé tlačítko myši, volba „Blokovat obsah…“), kterým můžete selektivně blokovat části webových stránek, tedy typicky obrázky a Flash s reklamou. Osobně dávám přednost ještě tvrdšímu postupu, a to absolutnímu zakázání Flashe na všech stránkách (takže už žádné děsivé popup reklamy), který se ovšem dvojklikem na stránku zase zapne.
Jinak řečeno, Flash nevidíte a nestahuje se, dokud neuděláte na stránce doubleclick (stránka musí být plně načtená, a kurzor musí být ve formě „křížku“), pak stránka funguje opět „plně“.
Pro tuto skvělou funkcionalitu je možné použít uživatelský JavaScript, a to konkrétně Hide objects until double click (Flash block) a Transparent flash removal. Uvedená rozšíření maximálně doporučuji, drasticky se tím zlepší rychlost načítání stránek.
Jak uvedený uživatelský JavaScript instalovat? Nejprve si v nastavení Opery, sekce Pokročilé volby | Obsah | Nastavit Javascript
nastavte cestu pro uživatelský JavaScript, třeba na C:\ Program Files\ Opera\ UserJS
. Následně do tohoto adresáře nahrajte uvedený soubor hide-objects.js, restartujte Operu, a při dalším spuštění se již budete moci kochat z blokovaného Flashe. Instalace je opravdu snadná.
Masakr motorovou pilou. A pěkný!
V tomto článku žádný masakr motorovou pilou nenajdete. Nenajdete tu totiž naprosto žádný článek. Je pouze na vás, abyste si jej vytvořili. Jsou skoro Vánoce a já nemám chuť něco rozsáhlého psát.
Pravidla pro vaše psaní jsou jednoduchá: tento článek bude vznikat jako soustava propojených komentářů. Já začnu první větou, a kdokoliv může pokračovat. Prostě si přečtěte komentáře, a příběh dále doplňte. Při odpovědi vždy zvolte "odpovědět na tento komentář", ať je jasné, jak plyne děj. Je možné odpovídat i na starší komentáře a vytvářet tak různé a zcela nezávislé dějové linie.
Toto je tedy dada příběh, který píší čtenáři. Je nepřístupný osobám pod 18 let. A začíná takto: "Je mi 20 let, jmenuji se Průša, jsou Vánoce, a jsem úchyl."
Pokračování je na vás… V komentářích nebudou tolerovány žádné urážky bělochů, černochů, židů, muslimů a Ježíška, preferuje se vtip.