Nastavení Apache a Windows pro IE6 a IE7
Instalovat na jeden počítač několik verzí MSIE jde několika způsoby, nicméně jediná skutečně 100% odpovídající realitě u uživatelů je pouze formou instalace virtuálního stroje (VMWare, Virtual PC), nové kopie operačního systému, a MSIE 7 v tomto prostředí.
Instalace virtuálního stroje pro IE7
Pokud dnes používáte Windows XP s IE6, Microsoft připravil zcela zdarma prostředí pro Microsoft Virtual PC 2004 (dostupné opět zdarma), které je plně funkční do 1. dubna 2007, a obsahuje předaktivované Windows XP a IE7 jako obraz pro VPC 2004. Osobně jsem této nabídky nevyužil, protože používám mnohem lepší VMWare Workstation, ale zajímavé to pro webdesignéry opravdu je.
S provozováním dvou operačních systémů na jednom počítači není žádný problém, zvláště pokud máte některý z nejnovějších Intel procesorů s podporou virtualizace, ale plná fukčnost je zajištěna i na AMD Athlon 64 / X2, a samozřejmě hromadu RAM (2GB je ale dnes pro práci standardem, osobně jsem už přešel na 4GB).
Elder Scrolls: Oblivion 2.0
Na webu je již pár týdnů volně a všem dostupný Oblivion 2.0. Pokud jste o něm ještě nic neslyšeli, je to zřejmě proto, že Oblivion 2.0 nevydala přímo Bethesda, ale stovky špičkových nezávislých vývojářů po celém světě, kteří pro Oblivion 1.0 programují pluginy, textury, mody a další věci, a vytváří tak Oblivion 2.0.
Základem této snahy je několik celků:
- Oscuro’s Oblivion Overhaul - mimořádně zásadní změna funkčnosti Oblivionu jako celku, změna levelingu přes 1.000 postav, nové textury a skripty, hra se stává podstatně lépe motivující a vyváženou.
- Large Quest Mods - desítky velice rozsáhlých a skvěle zpracovaných doplňkových questů pro Oblivion.
- Textury "světa" Oblivionu - nádherná a detailní změna veškerých textur přírody, stavení, jeskyň.
- Textury postav - detailní textury všech lidí, příšer, zvířat, koní.
- Textury předmětů - lepší textury knih, nádobí, a dalšího.
Na stažení všech uvedených modů budete potřebovat rychlý internet, jedná se zhruba o 4GB rozbalených souborů. Dále si vyhraďte hodinu či dvě na prostudování návodů a na instalaci. Získáte tím hru, která předčí i nedávno vydaný Gothic III, a to nejen po grafické stránce, ale i po stránce hratelnosti.
Je to úžasné, ale Oblivion teprve 3/4 roku po své vydání začíná ukazovat svoji obrovskou sílu a znovuhratelnost.
Doporučení
Pokud si instalujete Oscuro’s Oblivion Overhaul, doporučuji vám začít novou hru, tento mod mění velice zásadně celý herní svět, nejen leveling, a největší smysl má právě takto. Dá se nicméně aplikovat i na existující „save“, jen si podrobně přečtěte třicetistránkové readme k němu přiložené.
SPB nebo SBSH?
Pokud si pořídíte telefon či PDA s Windows Mobile, řešíte následně dilema, zda si pořídit sadu aplikací od ruských SPB či izraelských SBSH. Obě sady aplikací řeší podobné úlohy, jsou to pluginy do úvodní obrazovky, přepínače úloh, spouštěče aplikací, předpověď počasí, a řada dalších věcí, bez nichž se v praxi neobejdete, chcete-li zařízení používat efektivně.
Nejlepší je samozřejmě podívat se na obě sady aplikací, a vyzkoušet si je, trial je dostupný pro veškeré z nich.
Je zde ovšem jeden zásadní rozdíl, který nemusí být zřejmý na první pohled, do SPB Pocket Plus není možné vložit plugin třetí strany, kdežto do SBSH PocketBreeze ano. Takže zatímco do SBSH vložíte jako plugin RSS čtečku třetí strany, iGo či TomTom navigaci, do SPB nemáte šanci. SBSH aplikace mají navíc doslova stovky možností konfigurace, SPB pouhé desítky. Nicméně, začátečníkovi může právě proto SPB vyhovovat, i s touto sadou aplikací se dá udělat solidní vzhled a funkčnost, nicméně profesionál u SPB dříve či později narazí na omezení, které u SBSH nejsou.
Například takový phoneAlarm musíte instalovat u SPB zcela zvlášť, zatímco u SBSH jej zahrnete jako jednu ze záložek. SBSH aplikace poskytují více svobody a možností (je to jako omezený Apple/SPB, v němž řada věcí nejde udělat vůbec či jen jednou výrobcem určenou cestou versus Windows/SBSH, kde na každý úkol existují desítky přístupů, a vybíráte si pro vás nejvhodnější možnost, žádná cesta není předem uzavřená):
SPB podporuje jen SPB pluginy |
SBSH - i pluginy třetích stran |
Jinak řečeno, pokud se rozhodujete po týdnu s vaším prvním PDA či telefonem, co koupit, a nejste si dosud jistí, doporučuji spíše SBSH. V budoucnu toto rozhodnutí totiž zcela jistě oceníte…
phoneAlarm - nový WELL.DONE vzhled
Jeden skin pro phoneAlarm jsem už dříve udělal, určený zejména pro SBSH aplikace, a nově jsem navrhl podobný i pro (funkčně poněkud omezenější) SPB aplikace. K dispozici je i zdrojové PNG, určené pro Macromedia Fireworks 8 (či Adobe Photoshop).
Jedná se, koncepčně, o maximálně čitelný vzhled, bez různých zmatených pozadí (která tolik milují teenageři), a které způsobují nečitelnost textu a špatnou viditelnost základních informací. V downloadu je i vzhled pro Today obrazovku.
Download: phonealarm-rh-skin.exe (330kB)
Nakrmte vyhledávače archívy
Napsal jsem pro BLOG:CMS triviální plugin, který na stránce archívů vypíše abecední seznam všech existujících článků členěných podle skupin kategorií a subkategorií. Je to dobrá „potrava“ pro vyhledávače, a domnívám se, že rovněž pro čtenáře…
Kód pluginu NP_AllItems.php
<?php /** * BLOG:CMS: Personal Content Management System * http://blogcms.com/ * * Radek HULAN, 2006 * http://hulan.cz/ **/ class NP_AllItems extends NucleusPlugin { function getName() { return 'AllItems'; } function getAuthor() { return 'Radek HULAN'; } function getURL() { return 'http://hulan.cz/'; } function getVersion() { return '1.0'; } function getDescription() { return 'This plugin displays all items.'; } function supportsFeature($f) { return ($f == 'SqlTablePrefix') ? 1 : 0; } function doSkinVar($skinType) { global $blog, $catid; $blogid = $blog->getID(); if (intval($catid)) $catfilter = " AND c.catid = $catid "; else $catfilter = ''; $query = sql_query( 'SELECT s.name as catgroup, c.cname as catname, i.inumber AS id, i.ititle AS title, UNIX_TIMESTAMP(itime) AS published '. 'FROM '.sql_table('item').' i, '.sql_table('subcategory').' s, '.sql_table('category').' c '. 'WHERE s.blogid='.$blogid.' AND s.groupid=c.cgroup AND c.catid = i.icat '.$catfilter.' AND i.idraft=0 '. 'ORDER by catgroup, catname, title ASC'); $catgroup = ''; $catname = ''; while ($row = sql_fetch_object($query)) { // category name if ($catname != $row->catname) { if ($catname) echo '</table>'; // category group if ($catgroup != $row->catgroup) { echo '<h4>', htmlspecialchars(sql_unescape($row->catgroup)), '</h4>'; $catgroup = $row->catgroup; } echo '<h5>', htmlspecialchars(sql_unescape($row->catname)), '</h5>'; $catname = $row->catname; echo '<table><tr><th style="width:330px">Článek</th><th style="width:80px">Publikováno</th><th style="width:80px">Čteno</th></tr>'; } // article $viewed = intval(quickQuery('SELECT views as result FROM '.sql_table('plugin_views').' WHERE id='.$row->id)). 'x'; echo '<tr><td><a href="'.createItemLink($row->id).'">', sql_unescape($row->title), '</a></td><td>', date("d.m.y",$row->published), "</td><td>$viewed</td></tr>\n"; } if ($catname) echo "</table>\n"; } } ?>
Desky bez IDE (PATA) řadiče jsou skvělé
Když jsem poprvé slyšel o tom, že desky s Intel P965 chipsetem už neobsahují nativně klasické IDE (PATA) rozhraní, na nějž se připojují DVD vypalovačky, trošku jsem pochyboval o zdravém úsudku Intelu. Výsledek je ale geniální. Každý výrobce desky totiž stejně doplní na desku externí PATA chipset (typicky JMicron, navěšený na PCIe), který PATA implementuje, nicméně již ve formě SCSI ovladače, takže to není „klasické PATA“.
K čemu to je? Je to především úžasná výhoda na emulaci CD/DVD. Když si udělám image libovolné legálně zakoupené hry a namountuji přes Alcohol 52%, každá hra se bez problémů spustí, zatímco dříve SecuROM křičel, ať originální CD/DVD strčím do PATA mechaniky… Přehazovat 40 CD/DVD mě fakt nebaví, a NOCD cracky občas obsahují hodně nechtěné věci, takže image je jediná 100% čistá cesta (a navíc legální).
Intel P965 chipset je dokonalost sama, počítač takto totiž obsahuje z pohledu operačního systému jen SCSI zařízení, a ovladače typu atapi.sys
a PCIide.sys
jsou zbytečné :-)
Resco Media Suite - slovenské aplikace pro WM5
Kromě aplikací od izraelského SBSH (iLauncher, Pocket Breeze, Pocket Weather), amerického PhatWare (PhatPad, PhatNotes) a rovněž amerického WebIS (Pocket Informant 2007), patří k základnímu a nepostradatelnému vybavení Windows Mobile 5 zařízení i aplikace od slovenské společnosti Resco, s.r.o.
Resco Media Suite je soubor hned čtyř programů pro Windows Mobile prodávaných ve zvýhodněné ceně $50. Patří sem prohlížeč a editor fotografií Resco Photo Viewer, diktafon Resco Audio Recorder, online rádio Resco Pocket Radio, a samozřejmě správce souborů, FTP klient a editor registrů Resco Explorer 2005.
Resco Photo Viewer
Resco Photo Viewer je vynikající správce, prohlížeč a editor fotografií pro WM5. Kromě procházení adresářů a fotografií na kartě a interní paměti umožňuje vytvářet i fotoalba, do nichž přirazujete jednotlivé fotografie.
Každou fotografii je možno běžně zpracovávat, tedy otáčet, ořezávat, měnit kontrast a barevné podání, upravovat její velikost. Ke každé fotografii jsou rovněž dostupné její "statistické" údaje o velikosti, barevné hloubce, až po kompletní EXIF informace.
Program rovněž umožňuje vytvářet slideshow, prezentace fotografií, s možností specifikace různých typů prolínání fotek, časování prezentace, a mnoho dalšího.
Resco Photo Explorer se velice snadno ovládá, a je opravdu rychlý. V porovnání s konkurencí typu SPB Imageer či XNView se mi s Resco Photo Viewer aplikací pracuje nejsnadněji.
úvodní obrazovka |
zobrazení thumbnails s náhledem |
nastavení slideshow |
editace obrázku |
informace o fotografii, včetně EXIF |
editace fotografie |
Otevřený dopis pro Cenega.cz
Dobrý den,
koupil jsem si DVD-ROM se hrou Dreamfall - The Longest Journey, a po instalaci jsem zjistil, že obsahuje StarForce virus. Je možné získat hru bez tohoto viru, nebo jste schopni vrátit za zavirovanou kopii DVD peníze? Na obalu hry není o StarForce žádná zmínka, předpokládal jsem tudíž, že nebude zavirovaná.
Nebo snad bude vhodnější, abych si na torrentu stáhnul americkou verzi této hry, která StarForce virus neobsahuje, a zavirované české distribuce v budoucnu ignoroval?
StarForce je velice nebezpečný ovladač pracující s maximálními právy v „ring 0“ (dále jen virus), který je neustále aktivní (i když není právě spuštěna žádná hra), instaluje se většinou bez vědomí uživatele, a je následně zodpovědný za náhodné restarty počítače, ztrátu dat, a případně i poškození / zpomalení hardware, zejména vypalovaček (tisíce zdokumentovaných případů na internetu i má osobní zkušenost). Dá se tedy nazývat virem, způsobuje nevyžádanou funkčnost počítače nesouvisející s danou hrou, navíc poškozujícím jen legální uživatele her. Na svém PC, na kterém z 99% pracuji, uvedený virus rozhodně odmítám instalovat, a hra je pro mě tudíž zcela nepoužitelná.
Děkuji za rychlé řešení a za další nešíření tohoto „viru“ bez jasného upozornění uživatelům,
Radek Hulán
Doplňující odkazy:
- StarForce je zodpovědno za okamžité restarty počítače (bez možnosti uložení dat)
- SysInternals - StarForce se instaluje bez vědomí uživatele
- SlashDot - StarForce je zdrojem mnoha problémů
- StarForce - prevence před kupováním software a podpora warezu?
- CVD odstupuje od používání StarForce
- UbiSoft odstupuje od používání StarForce
- Doupě.cz - pravda o StarForce
- Glop.org - největší fórum o StarForce
Poprvé jsem opravdu spokojen s PC
Před pár dny jsem udělal upgrade svého domácího počítače, a musím říci, že poprvé jsem opravdu spokojen. Intel Core 2 Duo E6600 procesor jsem přetaktoval z 2.4GHz na 3.6GHz při teplotě 37°C (a otestoval stabilitu při 2xPrime95), Asus P5B Deluxe deska s Intel P965 chipsetem je k tomu přímo stvořená, a grafická karta NVIDIA 8800GTX zvládá i Oblivion a Gothic III na maximální detaily v rozlišení 1920x1200 a s FPS 40-70, a to včetně AF 16x, AA 4x, a HDR.
Celek je doplněn 4GB RAM (4x1GB), 3x400GB disky v RAID-5 a navíc je to celé velice tiché. Jsem rád, že člověk už pro high-end nemusí používat SLI, a může si dopřát tichý, ale přitom extrémně výkonný počítač, a to právě díky NVIDII 8800GTX.
Fotografie nového hardware
Velká recenze HTC TyTN (odkaz)
Martin Šimon publikoval na gsm4u.cz velkou recenzi špičkového komunikátoru HTC TyTN, takže pokud o něm uvažujete, doporučuji k přečtení:
- HTC TyTn (Qtek 9600) pohledem náročného uživatele, část první
- HTC TyTn (Qtek 9600) pohledem náročného uživatele, část druhá
- HTC TyTn (Qtek 9600) pohledem náročného uživatele, část třetí
Kromě toho vyšla i recenze na MobilMania.cz, nicméně nejedná se o praktické zkušenosti.